Ana Sayfa » Dünyanın Yedi (7) Harikası » Karışık Başlıklar » Babil’in Asma Bahçeleri – (Dünyanın Yedi Harikası)
30


’in Asma Bahçeleri
(Dünyanın Yedi Harikası)

Babilin Asma Bahçeleri

İÖ 600 dolaylarında Babil kralı Nabukadnezar’ın yaptırdığı bahçelerdir. Söylentiye göre kral bunu kraliçelerinden birini sevindirmek için yapmıştı. Bahçeler, bir piramit oluşturacak biçimde taraçalar halinde yükseliyordu ve her taraçaya dünyanın dört bir yanından getirilmiş ağaç ve çiçekler dikilmişti. Bu bitkiler asıl yapıyı gözden saklıyor ve sadece havada”asılı”gibi duran bahçeler görünüyordu.

 

Bazılarına göre Asma Bahçeler yerine büyük Babil Surları dünyanın ikinci harikasıdır. Kral Nabukadnezar’ ın Asma Bahçeler ile aynı zamanda yaptırdığı bu surların 100 mt.yüksekliğinde olduğu ileri sürülmüştür. Eski Babil kentini koruyan bu surların yerinde bugün yalnız M.Ö. 600 yılında yapılan bu yapı kat kat taraçalardan oluşuyordu. Bu taraçalarda türlü hayvanlar, minik çağlayanlar, bin bir ağaç ve bitki yer alıyordu. Bir tür yapay cennet olarak tasarlanmıştı. Kral Buhturnasr, çok bereketli bir ülkeden gelen eşi kraliçe Semiramis’in memleketi özlemi çekmesini önlemek için ona böyle bir armağan sunmuştur. Yüksek surlarla çevrilmiş bu bahçenin içindeki kanallarda kayıklar bile yüzebilmekteydi. ca bir yıkıntı vardır.

M.Ö. 450’li yıllarda tarihçi Herodot “Babil, yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar.” demiştir. Herodot, şehrin dış duvarlarının 80 kilometre uzunlukta, 25 metre kalınlıkta ve 97 metre yükseklikte olduğunu ve 4 atlı bir arabanın gezinmesine uygun olduğunu belirtmiştir. İç duvarlar, dış duvar kadar kalın değildi. Duvarların içinde som altından yapılmış büyük heykeller bulunan kaleler ve tapınaklar vardı. Şehrin içinde ünlü Babil Kulesi vardı. Bu kule, Tanrı Marduk’a yapılan bir tapınaktı ve cennete ulaşmak için göğe doğru yükseliyordu.

 

Babil, M.Ö. 605’den itibaren 43 yıl hüküm süren kral Nebuchadnezzar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise M.Ö. 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır. Bahçeler Nebuchadnezzar’ın sıla hasreti çeken karısı Amyitis’i neşelendirmek için yapılmıştı.Amytis, Medes kralının kızıydı ve iki ülkenin müttefik olması amacıyla Nebuchadnezzar ile evlendirilmişti. Onun geldiği ülke yeşil, engebeli ve dağlıktı. Mezopotamya’nın bu dümdüz ve sıcak ortamı onu depresyona itmişti. Kral, karısının sıla hasretini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar verdi. Yapay dağlar ve suların akacağı büyük teraslar yaptırdı.Türkçenin Tarihi, Orhun Abideleri, Anlatım Bozuklukları, Cümlenin Öğeleri, Yazım ve Noktalama, Türkoloji Makaleleri, Edebiyat Nedir?, Alfabelerimiz, Atasözleri, Bulmacalar, Edebi Sanatlar, Sınav Soruları, Kpss, Oks, Öss, Bunları Biliyor musunuz?, Özlü Sözler, Güzel Sözler, Türkçe, Edebiyat, Masallar, Destanlar, Astroloji, Roman Özetleri

 

 Yunanlı coğrafyacı Strabo’nun M.Ö. birinci yüzyıldaki tanımlamasına göre, bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat nehrinden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Zincir pompa, biri yukarıda, diğeriyse su kaynağında bulunan iki büyük volana gerili, üzerinde kovalar bulunan bir sistemdi. Nehirden dolan kova yukarıya çıkıyor içindeki suyu havuza boşaltıp tekrar nehre dönüyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu.

 

Yunanlı tarihçi Diodorus’a göre bahçeler yaklaşık 120 metre genişlikte ve 120 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindeydi. İstilalar yüzünden sönmeye başlayan şehir, özellikle Pers Kralı Keyhüsrev’in Babil’i fethetmesinden sonra sönmeye başlamış, M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüş ve bir kum dağı haline gelmiştir. Bu şehrin, içindeki tapınakların ve asma bahçelerin kalıntıları ancak 20. yüzyılda yapılan kazılarla meydana çıkarılabilmiştir.

 


 

 

…İkinci Kaynak…

 

 

Teraslar, egzotik bitkiler ve hayvanlar, şelâleler, balkonlardan sarkan sarmaşıklar ile Babil’in asma bahçeleri epey sefahat düşkünü bir yer gibi duruyor değil mi? Hatta biraz gerçek üstü. Çok normal, çünkü Bağdat’ın 50 km güneyinde olması gereken bu yerin Yunan şairlerin yarattığı hayali bir mekan olması kuvvetle muhtemel.

 

Mezopotamya’nın liderlerinden 2. Nebuchadnezzar’ın milattan önce 600’lerde inşaa ettirdiği söyleniyor. Bunu söyleyenler de Yunanlılar. Mezopotamya buluntularında bu bahçenin tanımına uyan kalıntılara (teraslar olmaya müsait 25 metrelik duvarlar örneğin) rastlansa da böyle bir bahçeden söz eden tek bir satır bile yok. Bahçe hakkında en iddialı konuşan tarihçiler bile asla var olmamasının da büyük bir ihtimal olduğunu kabul ediyor. Söylenen o ki Büyük İskender’in askerleri, Babil’i pek bir ballandıra ballandıra anlatmışlar, sonunda da böyle bir efsane doğmuş. Söylencelerin, bahçeleri çeviren duvarların 80 kilometre uzunlukta, 100 metre yükseklikte ve 30 metre genişlikte olduğuna kadar gitmesi epey bir sürmüştür sanırız.

 

Babil’in çorak Mezopotamya çölünün ortasında, ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçedir. Coğrafyacı Strabo’nun 1. yüzyıldaki tanımına göre: “Bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için [[Fırat Nehri]]’nden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu” Milattan önce 7. yüzyılda Babilonya kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Söylentiye göre Nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır. Semiramis Medes kralının kızıdır. Söylentiye göre Mezopotamyanın düz ve sıcak ortamı onu bunalıma itmiş, kral da karısının hasretini sona erdirmek için yapay dağların olduğu, suların aktığı yemyeşil bir bahçe yaptırmıştır. Bu yüzden bazen Semiramis’in asma bahçeleri olarak da anılır.)

 

Babil’in asma bahçelerinin günümüze gelen kesin izleri yoktur. Fakat, bölgede araştırma yapan arkeologlar, Babil’deki sarayın kuzeydoğusunda görünüşü garip olan temel ve tonozlar buldular. Bunların Babil’in Asma Bahçelerine ait olduğu düşünülmektedir. Babil’in Asma Bahçeleri, klasik yazarlar tarafından ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Günümüzde bu tanımlara göre çizilen resimler bulunmaktadır. Küçükken sandığımız gibi bu efsanevi bahçeler bir yerlere asılı fidan değildir, sadece sütunlarla desteklenen taraçalar üzerinde kurulmuştur.

|» “D. Yedi Harikası” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
30 Yorum Bulunmaktadır
Emre on Aralık 29th, 2007 at 16:10

Bence 7 harikadan en güzeli bu

büşra on Ocak 9th, 2008 at 13:20

Bu kaynak çokkkkkkkkk işime yaradı teşekkürler.
:-P tşk TÜRKİYE

büşra on Ocak 9th, 2008 at 18:14

Emren in görüşüne cevap bence 7 harikanın hepsi güzel Emre sen ödevim bu diye diğer harikaları okumamışsıın oku bence öyle yorum yaz tamam Emre.

şule on Ocak 12th, 2008 at 08:10

büşranı söylediklerinekatlıyorum.. benimde çok işime yaradı bu bilgiler hepsi çok güzel…

neco on Şubat 12th, 2008 at 16:16

sayfada emeği geçenlere tşk…

ipek on Şubat 12th, 2008 at 17:21

merhabalar site çok güzel çok beğendim herkese hayırlı olsun :-)

emine on Nisan 7th, 2008 at 15:50

merhaba bn emine hepinizin yazıları süper sizi okuyunca yorum yapmak istedim sitedeki emeği geçenlere teşekkürler valla başka kaynaktan yazyordum bunu görünce hepsini bıraktım en iyisi bu bence

serkan on Nisan 7th, 2008 at 20:49

muhteşem çok beğendim emeği geçenlere tşkler arkadaşların görüşlerine katılıyorum

serap on Nisan 16th, 2008 at 20:22

Valla güzel olmuş ama bana daha çok kaynak lazım malum öğretmenler biraz huysuz oluyor bu niye kısa diye kızmasın bir de performans ödevi olacak bu kadar yetmez bana ama yine de tşk.

furkan on Mayıs 6th, 2008 at 10:25

Çok güzel, süper beş alırım kesin.

rana on Mayıs 12th, 2008 at 11:16

Bence harika. 7 harikanın en tatlısı. Ayrıca sizlerin yorumlarını da çok beğendim.

hazal on Aralık 4th, 2008 at 18:12

Bence de dünya nın yedi harikasından biri. Çok güzel bizde haftaya; babillerin tiyatrolarını yapacağız. Umarım güzel olur.

volkan on Aralık 12th, 2008 at 12:00

Çok güzel bir site yapmışsınız arkadaşlar , çok ödevimi bulmaya yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.

irem on Aralık 22nd, 2008 at 21:16

Ben bu site’yi çok seviyorum.

Merve on Ocak 2nd, 2009 at 21:14

Çok güzel bir site arkadaşlar.Bence ödev sitesi yarışması olsa kesin birinci olmayı hakediyorsunuz.

Nur on Mayıs 3rd, 2009 at 21:05

Gerçekten çok güzel bir site yapanların eline sağık

tuğba on Haziran 1st, 2009 at 20:02

bence de güzel!!!!ama Türkiye daha güzel…

yeşim on Ağustos 1st, 2009 at 12:21

Gayet güzel olmuş. Bize bunlarla gelin…

duygu on Ağustos 7th, 2009 at 13:43

Bu sitede net de en harika.

ayşe on Kasım 14th, 2009 at 15:43

Denizli çal anadolu lisesine selamlar edebiyat öğretmenimiz hayrunnisa hocama bana bu siteyi önerdiği için teşekkür ediyorum.

prenses on Kasım 19th, 2009 at 20:04

çok güzellllllllllllllllllll

naime on Mart 23rd, 2010 at 12:26

seni çok seviyorum site

dilara nur on Mayıs 31st, 2010 at 17:10

Bu siteyi çok seviyorum ve beğeniyorum tabii ki okul arkadaşlarımada tavsiye ediyorum.

hilal on Kasım 8th, 2010 at 20:22

Bence çok güzel olmuş.Ama bir kaç tane noktalama işaretlerinin yerleri farklı ve yanlış olmuş.Bence daha güzel olabilirdi.Ve de bazı cümleler ç olacaken d olmuş çok saçma bence.Bu siteyi kuranlara söylüyorum daha düzenli yazın bir dahaki sefere cnm.

melisa on Aralık 22nd, 2010 at 20:53

Bu site gerçekten çok güzel bir site tamamen bilgi dolu tüm öğrencilere tavsiyem işlerinde çok yardımcı olur emeği geçen herkese teşekkür ederim

kardelen on Mayıs 13th, 2011 at 14:49

Bence dünyanın 7 harikasından en ama en güzeli tabi asma bahçelerden sonra da pizza kulesi gelir…

kardelen on Mayıs 13th, 2011 at 14:50

çok güzel ödevim de bununla ilgiliydi çok ama çok işe yaradı teşekkürler.

sabri kaan on Aralık 5th, 2011 at 20:05

arkadaşlar bu site çok yararlı bir site emeği geçenlere çok teşekkür ederim

aliş on Aralık 3rd, 2012 at 13:58

Çok güzel bir yazı fakat çok uzun bizim bu yazıları okuyacak ve yazacak vaktimiz yok yine de teşekkür.

aliberkekus on Ocak 12th, 2014 at 20:29

bakalım bana yardımcı olacakmı

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Babil’in Asma Bahçeleri – (Dünyanın Yedi Harikası)
  • Yazının Kategorisi: Dünyanın Yedi (7) Harikası, Karışık Başlıklar
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,