Ana Sayfa » Bizim Kalemimizden » Tarih » Çin Seddi
121


Çin‘in kuzeybatısı boyunca uzanan, M.Ö. 300’lerde Çin İmparatorluğu tarafından başta Hun (Türk) akınlarını önlemek amacıyla yapılmaya başlanmış olan Çin Seddi, dünyanın en büyük çaplı tasarılarından biri olarak kabul edilmektedir. Büyük çalışmalar sonucu gerçekleştirilen bu tasarısı, ortaya konulduktan sonraki devasa büyüklüğü ve ilginç durumuyla bugün dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul ediliyor. Bu seddin, 7000 km’den daha uzun olduğu söyleniyor. Seddin her yeri yaklaşık 4-6 metre yüksekliğe ve 6-7 metre genişliğe sahip. Duvarların genişliği, at arabalarının geçebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca düzenli aralıklarla okçu delikleri ve siperlikler var. Her 200 metrede bir gözetleme kulesi, 9 kilometrede bir ise bulunuyor. Çin Seddi‘nin duvarlarının çoğu, büyük tuğlalar, toprak ve küçük taşlarla dolu çuvallardan yapılmıştır.

Yukarıdaki özet bilgilerden anlaşılacağı üzere, bu büyük yapının yapılması çok uzun zaman almıştır. Herkesin kolay kolay girişemeyeceği bu savunma tasarısı, bugün dünyada Çinlilerle özdeşleşmiş ve Çinlilerin ruhlarını yansıtır hâle gelmiştir. Çin Seddi‘nin tamamı bir seferde yapılmamıştır. Çok eski dönemlerde, dağların başına kurulan kuleler, çeşitli saldırılar nedeniyle düşman askerleri içeri girmesin diye birleştirilmişti. Daha Çinlilerin Türklerle savaşmalarından da önce, Çinliler kendi içlerinde savaşıyorlar ve bunları engellemek için çeşitli yollar arıyorlardı. İşte bu kulelerin birleştirilmesi Çinli kralların hoşuna gitmiş olacak ki, bütün kuleleri setler kurarak birbirine bağlamışlar ve çok uzun setler elde etmişlerdir. Onlar için bir “savaş / savunma yöntemi” hâline gelen bu setler, atalarımız olan Hunların saldırılarıyla daha geniş alanlara yayılmış ve böylece 10 bin km’yi geçmiştir.

Çin Seddi’nin bizim için önemli olan yanı, Çinlilerin bu duvarların büyük kısmını Türklerden -yani atalarımız olan Hunlardan- korkarak yapmış olmalarıdır. Bu, biz Türkler için bir “gurur kaynağı” iken, Çinliler için de “utanç abidesi“dir. Çünkü kahramanca savaşıp, Kürşad gibi ölmek her ulusa nasip olmamıştır. Bu durum, bütün dünyaca kabul edilen açık bir konudur. Marifet, Türk gençlerinin damarlarında taşıdığı asil kanın değerini anlayabilmek için bu Çin Seddi’nden gerekli anlamı çıkarabilmeleridir. Yüce Önder‘imizin dediği gibi: “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” Atalarımızı tanıyabilmek için, işte size binlerce yıl önceyi anımsatabilecek Çin Seddi fotoğrafları:

Çin Seddi, sanıldığının aksine uzaydan görülmemektedir. Herkes “uzaydan görülen tek yapı” olarak Çin Seddi’ni bilir. Fakat yapılan açıklamalar, hava alanlarının bile görülmesine rağmen, Çin Seddi’nin görülmediğini belirtmektedir. Bunun nedeni de, duvarların bulunduğu yerin ve çevrenin rengine yakın renkte olması ve bu nedenle kolayca ayırt edilememesidir.İle Yorum Yap!
121 Yorum Bulunmaktadır
Hilal on Temmuz 29th, 2008 at 12:02

Herkes Türk ten; Türk ün gücünden korkuyor. Bizden kurtulmak için yapmadıkları bir şey kalmadı. Hatta bu uzak doğu dövüş teknikleri de bizden korunmak için icad olmuştu. Türk ün Türk ten başka dostu yok ama ihtiyaç da yok. Kürşad koskoca Çin sarayını basıyorsa TÜrk Milleti ne yapar varın orasını siz düşünün. Sağlıcakla. Allah Türk ü korusun ve yüceltsin.

Mehmet Ertuğrul on Ağustos 2nd, 2008 at 13:10

Kalemini seviyorum kardeşim. Türk dili senin gibi alperen gönüllü kardeşlerimle gelişecek, güzelleşecek. Ömründe doğru yoldan ayrı düşme, her daim başarılar dilerim…
Yüreğine sağlık, yavuzca yaşayan Yavuz kardeşim…

ibrahim on Ağustos 9th, 2008 at 10:59

ARKADAŞLAR ÇİN’İN SEDDİ VARSA BİZİM DE YÜREĞİMİZ VAR.

Bilal on Ağustos 13th, 2008 at 21:53

Bu Çinliler ne yaparsa yapsın, Türklere kafa tutmayı bıraksın. Tek Çin değil bütün ülkeler bize kafa koymayı unutsun. Allah Türk’ün müslümanın yanında, bunu herkes bilsin. İsteyen istediği seddi yaptırsın. O bize koymaz çünkü biz TÜRK evladıyız.

Kaan on Ağustos 25th, 2008 at 02:54

Duvar bir milleti kahraman veya korkak yapmaz. Bizim de duvarlarımız, surlarımız, kalelerimiz var.

O duvarın manası şudur. Bir sınırdır. Türk topraklarıyla Çin topraklarını ayırır. Ve duvar var olduğu sürece duvarı bu tarafının Çin işgali altında Türk toprakları olduğunu anlarız. Utanması gereken işgalci Çinli midir yok sa burnunun dibindeki musul-Kerkük’ün peşkeş çekilmesine dahi ses çıkaramayan biz mi?

goncam on Ağustos 25th, 2008 at 10:21

Bizim yüreğimiz çin seddinden de büyük.

serdar on Ağustos 29th, 2008 at 16:12

Türküm ama Türkçü değilim. Sitenizi begendim gayet güzel hazırlanmış ve egitici emeginiz için teşekkürler. Türklük duygusu gerçekten de güzel bir şey. Türk olmaktan gurur duyuyorum ama hala Osmanlı kalıntısı olmamalıyız. İleriyi görmeliyiz. Ne bileyim yanlış şeyler düşünüyorsunuz. Irkçı olmayalım arkadaşlar. Düşüncelere saygım vardır. Allah herkese akıl vermiş dogru yolu düşünün bulun derim… Saygılarımla.

Orkun Kutlu on Ağustos 29th, 2008 at 16:25

Serdar,

Şu kısacık iletinizde bile birbirine ters ifadeler var. Türkçü olmak, Osmanlı kalıntısı olmak mıdır? Osmanlı döneminde herkes Türkçü müydü? Bizim izini sürdüğümüz kutlu ülkü Türkçülük ile “Osmanlıcılık” aynı şey midir? Önce bunları bir araştırıp öğrenmenizi umuyorum.

Bu yazıdan böylesine bir anlam çıkarmanız pek doğru değil. Türkçülük, belirttiğinizin aksine ileri görüşlü olmayı gerektirir. Biz, ATSIZ gibi en ulu kişilerin izinden gitmeye çalışıyoruz. Bu kişileri araştırırsanız, sandığınızın aksine Türkçü ve Atatürkçü olabilmenin ne kadar yüce bir değer olduğunu anlarsınız.

Kuşkusuz öğrenecek çok şeyimiz vardır; fakat sanırım sizin daha çok şey öğrenmeniz gerekiyor.

Esen kalın…

TTK.

Faruk on Eylül 12th, 2008 at 16:49

Siz böyle geçmişle övüne durup geleceği görmekten aciz kalın, tabiki milletleri millet yapan geçmişleridir. Peki Türk ulusunu öven değerli kardeşlerim, kuzey ırakta Türk askerinin boynuna çuval geçirilirken nerdeydik? Ecdadın torunlarına yapılan bu hakareti nasıl hazmettik. Bence bırakalım geçmişi geleceğe bakalım.

Umarım öyle olur.

Orkun Kutlu on Eylül 12th, 2008 at 17:47

Faruk Bey,

Kişilerin başarılarla dolu geçmişleriyle övünmesi, acizlik değildir. Nitekin Yüce Önderimizin “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözünü düşünürsek, geçmişimizi bilmeden geleceği kazanamayacağımızı görebiliriz. Bu yazı, özellikle gençler atalarının ne kadar güçlü ve soylu olduklarını görsünler de, şu anda çevremizde dolaşan çakallara Türk’ün kutlu değerlerini kaptırmamak için çok çalışsınlar diye yazılmıştır. Bunu saptırıp da, “Askerlerimizin başına çuval geçirdiklerinde ne yaptınız?” diye bir soru sormanız, anlamsız ve kasıtlı.

Umarım geleceğimiz, geçmişimizden de parlak olur.

Esenlikle…

Yasin Burak on Eylül 15th, 2008 at 20:45

Yukarıdaki arkadaşlar için söylüyorum hepimiz Türküz, bundan gurur duyuyoruz ve bunu her fırsatta söylemekten geri kalmıyoruz. Bu konuda hiç bir sakınca görmüyorum ama Türk’ün Türk ten başka dostu olmadığını söyleyen sizler ufacık bir sitede bile ufacık şeyler üzerinde birbirinizle kavga etmeyi başarabiliyorsunuz. Ben sizi Mevlana’nın şu sözü üzerinde düşünmeye davet ediyorum: “Ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün.”

Türklük hakkında çok şey bildiğinizi sanıyorsunuz ama aslında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Türk ulusu ne zaman birbirini yemekten vazgeçecek o zaman kurtuluşa erecektir… Saygılarımla.

gülşah on Eylül 23rd, 2008 at 18:28

Bu site gerçekten mükemmel. Gençlere yönelik çok güzel ama oyun falan olsa daha güzel olur. :-)

Hilal on Eylül 26th, 2008 at 21:27

Kavgadan kastınızın tartışmaya açık yazılar olduğu zaten apaçık ortada. İnsanlar görüşlerini belirtmeli ki doğrular bulunabilsin. Ayrıca bu gayet net ortadar ki Çin Seddi Çin in utancıdır. Bu şu demektir Türklerden korkuyoruz onları yenemiyoruz onları durdurmanın tek yolu önlerine bir set çekmek. Bunun ırkçılıkla bir ilgisini göremedim kaldı ki Türkler kendi içinde bulundukları durumları ne kadar zor olursa olsun mazluma yardım etmekten kaçınmamıştır. Evet benim askerimin kafasına çuval geçirildi bunun intikamı ancak bir filmle alınabildi. Bu Türk milletinin suçu değildir. Bu üzerlerine düşen görevleri düzgün yapamayan insanların suçudur…

ayse on Eylül 27th, 2008 at 19:29

İste bız boyle ataların evlatlarıyız. Şukurler olsun kı rabbımıze bızı musluman ve Türk bır ulusta dunyaya getırdı. Herkes Türklügümüze sahıp cıksın ve yuceltsın.

habibe on Ekim 5th, 2008 at 18:37

Gerçekten müthiş, inanılmaz derecede güzel. Çin’de yaşamak isterdim.

gamze on Ekim 7th, 2008 at 22:24

Gerçekten çok güzel bir yer. Olağan üstü, müthiş gerçekten. Çin’de yaşamak isterdim.

gökay on Ekim 19th, 2008 at 16:32

Benım bununla ilgili yorumum cınlıleredır. Biz oyle bır orduyuz kı cinçonlular Cengız Han’ın korkusundan set yapmıslardır. Ama bız Türkler’e set degıl onumuze dunyayı koysalar bıle iman gucumuz sayesınde onu da yerle bır edıp mahvederız. Yanı bızım karsımıza ne cınlıler ne de kendını bılmıs ABD mıdır nedır natoyuz dıye baskaldırmasınlar. Bızım bakısımız bıle onları kıskırmaya yeter. Cok uzatmayacam vatan mıllet konusunda karsımızda durmayın.

Mustafa on Ekim 20th, 2008 at 20:14

Ne mutlu TÜRK’üm diyene! Daha ne denebilir ki?

gökhan güngör on Kasım 5th, 2008 at 11:44

Türklerin önünde kimse duramamış. Biz o devirde isteydik çin seddini geçmek için uçak bile yapar yine geçerdik ama korkumuz yeter. Boşuna atalarımız dememiş iti öldürme sadece korkut. :-)

aslı on Kasım 10th, 2008 at 19:04

Süpermiş ya bir an çinde olmak istedim… Bu arada çok süper anlatmış anlatan tşk…

SONGÜL on Kasım 12th, 2008 at 21:17

Süper bir sayfa olmuş. Ne mutlu Türk’üm diyene!

Türk Çocuğu on Kasım 15th, 2008 at 14:04

Biz Türklere ne mutlu! İyiki Türk’üm.

TeXaS on Kasım 20th, 2008 at 21:48

Ya öncelikle çok güzel bir sayfa. Ya bu çinlerde neymiş kardeşim nası yapmışlar o seddi nasıl yapmışlar ama ne olursa olsun Ne Mutlu Türküm Diyene!

zeynepnur on Kasım 20th, 2008 at 22:26

Sitenizi çok sevdim keşke herkes sizi yaptığınız gibi siteler yapsa… NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! Ayrıca siteniz çok bilgilendiriciymiş. Size teşekkür ederiz…

kübra on Kasım 22nd, 2008 at 18:19

Çok büyük, mükemmel bir şey.

ne mutlu Türküm diyene on Kasım 25th, 2008 at 21:37

Ben bu sitedeki bilgileri okudum ve çok beğendim. Ayrıca resimlendirdiğiniz için çok güzel bir site olmuş çok beyendim. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. Atalarımıza layik Türk genci olalım. Dersimize çalışalım.

bülent on Kasım 26th, 2008 at 10:03

Bu muteşem yapının biz Türkler’den korkullarak yapılması gerçekten gurur verici. Şimdiki suskunluğumuz korkumuzdan değil asaletimizden kaynaklandığı bazılarının bilmesi gerek.

BS TEXAS on Kasım 27th, 2008 at 20:57

Ya bu çinlilerin Hunlardan korkarak yaptıkları şey muhteşem ama biz o zamanlar çok güçlüydük. Hala güçlüyüz ve öyle kalacağız. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

batu on Kasım 28th, 2008 at 00:20

İşin içinde biz (Türkler) olduktan sonra böyle bir yapıtın olmasıda normal bence. Adamlar korkudan yapacak bir şey bulamamışlar. Eee anladılar çin de gidecek bunu yapmışlar ama yapımda emeği gecen tüm çinlileri tebrik ediyorum. Güzel olmuş. Ee tabi biz olmasak böyle bir şey yapamazlardı.

ecowit on Aralık 1st, 2008 at 18:50

Dünyanın yedi harikası arasında olan bir yapı bence süper.

SEDEF CANDAN on Aralık 3rd, 2008 at 15:55

Bu çim imparatoru çok kötü bir şey bunu hiç sevmedim. Öğretmenim istedi diye yazıyorum.

su on Aralık 4th, 2008 at 18:12

Bence, bu yazı süper çok güzel yani. Dünya’nın 7 harikası olması süper bir şey.

oğuzhan on Aralık 4th, 2008 at 18:29

Bu çalışmanız güzel fakat bir şeyi yazmayı unuttunuz. Çin seddi bile biz Türkleri engelleyemedi. Türkler çin seddini aştı ve çini ele geçirdiler. Güney çin tamamen Türklerin oldu ama bu yüzden Hun İmparatorluğu çöktü.

xela on Aralık 4th, 2008 at 19:36

Lütfen ÇİN SEDDİNİ kim çizmiştir ve kim ben çizdim diye üstlenmiştir bunun cevabını yazar mısınız?

ikbal on Aralık 6th, 2008 at 16:53

Bence bu çinliler bayağı zeki insanlarmış. Çok güzel bir yapıt.

esra güngör on Aralık 9th, 2008 at 20:22

Bence Çin Seddi’nin dünyanın yedi harikasından biri olması çok güzel bir şey…

canan on Aralık 13th, 2008 at 21:04

Biz sosyal bilgiler dersinde işledik. Çinliler çok kötü. Çinliler ile Türkler arasında savaş varmış. Çinliler Çin Seddni Türklerden korunmak için yapmış. Ama ohh olsun onlara Türkler buna karşın yine de seddi geçmeyi başarmış. Sedef’e hak veriyorum. Ben de ödev olduğu için araştırıyorum.

zeynep on Aralık 14th, 2008 at 12:33

Bence çook güzel ve çook düzenli yapılmış. Resimlerini bize sundugunuz içn teşekkurler.

abidin on Aralık 14th, 2008 at 19:49

Valla helal olsun bu çinlilere bunu yapabilmişler ve bu Türklerin acımasızlıgını ve çook güçlü oldugunu gösteriyor.

abdullah erdem on Aralık 22nd, 2008 at 22:08

Çinliler bu seddi boşuna yapmışlar. Çünkü TÜRK gücüne karşı hiçbir şey gelemez, isterse gökdelen yapsınlar yine bizi durduramazlar! Çinliler ile savaşan ve Çin Seddini geçen atalarımızı saygı ve şerefle anıyorum!

…BURCU… on Aralık 23rd, 2008 at 18:47

Ben bu çin seddinden hiç bişey anlamadım. Ya çok garip o kadar şey yapmışlar ne işe yarıyor ki? Çok gereksiz.

pınar on Aralık 24th, 2008 at 13:37

Çok güzel bir site ödevimi yapmamada yardımcı oldu. Çok teşekkür ederim herkes adına bu siteyi yaptığınız için. Dünyamızı tanımak bana çok güzel bir duygu verdi ama tekrar teşekkür ederim. Sizler oldukca dünya yok olmayacak.

enessezgin on Aralık 24th, 2008 at 18:46

Bu Çin Seddi çok güzel bir tarihi eser çok hoşuma gitti. Bu Çinlilerin ne kadar akıllı oldugunu anlatıyor. Çok kurnazmışlar.

Dilara on Aralık 25th, 2008 at 20:48

Bence çok güzel bir site. Sen anlamıyorsan ne yapalım emeğe saygıı!

vedat on Aralık 26th, 2008 at 23:30

Evet gerçekten ecdadımız büyük işler becermiş ama biz neler yapıyoruz arkadaşlar. Soyumuza yakışır insanlar olmamız gerekmiyor mu?

furkan on Aralık 27th, 2008 at 09:22

Çok süper paylaşma için sağ ol teşekkür.

Dilara on Aralık 27th, 2008 at 14:44

Süper ya ödevimi de yaptım çok tşk ederim. Çok süpermiş, ezik çinliler korkak çinliler. Siteyi yapana tşk. Burcu sen sevmiyorsan biz ne yapalım? Beğenmediysen yorum bırakma başka siteye bak! Emeğe saygı lütfen.

buket on Aralık 28th, 2008 at 21:04

Öncelikle bu sayfayı yapanlara çok teşekkür ederim. Herkes sizin gibi düşünse belkide bütün sayfalar güzel olur daha güzel sayfalar dileğiyle…

GÖZDE on Aralık 29th, 2008 at 13:38

Bu site çok güzel çok yardımcı oluyorsunuz. Çok sağ olun. :-) Emeğe saygı.

kübra on Aralık 30th, 2008 at 14:34

Çok güzel olmuş artık ödevlerimi buradan araştıracağım. Herkese sevgiler.

ysmn on Aralık 31st, 2008 at 16:09

Bence çok güzel ve harika olmuş.Çok sağolun ödevime yardım ettiğiniz için teşekkürler.

sumru on Ocak 1st, 2009 at 17:36

Bu siteyi çok beğendim valla. 11 tane resim var. İyice gördüm Çin Seddi’ni. O kadar iyi kavradım ki Çin Seddi’ni… Çok sağ olun.

samet elhazar on Ocak 6th, 2009 at 17:05

Çok beğendim siteyi daha da geliştirillirse güzel olur.

irem on Ocak 7th, 2009 at 20:44

Sitenize bayldık. Çok faydalı ve eğitici mükemmel ve harika bir site. Performasns ödevimin konusu çin seddiydi. Buradan baktm, öğretmen bayıldı ve bana 100 verdi.

Alpay on Ocak 13th, 2009 at 18:11

Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Bence kısa ve öz olmuş herkes de böyle istiyordur umarım. Sağ olun sayenizde yazmak için daha az zaman harcayacağım. :-)

hüsam on Ocak 15th, 2009 at 19:34

Bence de çok güzel bir site. Ben adanadan yazıyorum. Tüm adanalılar bu siteyi kullanıyor.

haki on Ocak 25th, 2009 at 02:54

Ben şu uzaydan görünebildiği hikayesine hiç inanmamıştım. Burada da okuyunca sevindim. 5-6m. yükseklik ve ayırt edici bir rengi olmadan uzaydan nasıl görünür?

hazan on Şubat 1st, 2009 at 11:28

Ellerinize sağlık ben bu siteyi hep kullanıyorum.

aysun on Şubat 2nd, 2009 at 20:54

Çok güzel olmuş benim aradığım bir ödevdi. Öğretmenin beğeneceğini umuyorum.

selda on Şubat 8th, 2009 at 17:45

Madem çin seddi uzaydan görünüyor neden herkes göründüğünü iddia ediyor?

dilara on Şubat 9th, 2009 at 16:15

Sosyal ödevime yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.Diğer sitelerden farklısınız.

aylin on Şubat 12th, 2009 at 22:59

Çok güzel mutlaka okuyun muhtesem. Kim yazdıysa allah razı olsun.

deniz on Şubat 14th, 2009 at 19:21

Çok beğendim. Özellikle Kürşad denilen kahraman çok işime yaradı.

Melis on Şubat 14th, 2009 at 21:30

Ya çok başarılıymiş. Çin seddi biz zaten okulda çin seddiyi öğrenmiştik. Hatta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında sınıftan bir kaç kişi çin seddi oyunu oynadılar komikti ama çok fazla değil. Sadece şunu söylemek istiyorum.

TEKNOLOJİ ÇOK İLERLEDİ.

kübra gül on Şubat 18th, 2009 at 19:54

Çin seddi sosyal ödevimde bna yardımcı oldu size teşşekür ederim.

aslan on Şubat 24th, 2009 at 20:51

Çin seddiyle ilgili çok şey öğrendim süper. Keşke bizim ülkemizde de böyle güzel yapıtlar olsa değil mi yaa?

elif on Şubat 27th, 2009 at 17:41

Çok teşekkür ederim sosyal ödevim için çok faydalı oldu yardımınız dokundu ben 6. sınıf öğrencisiyim.

Çağla Umay on Mart 1st, 2009 at 10:38

Çin seddi mükemmel bir yapıt olabilir, ama Gök Türk’leri durdurmaya yetmemiştir. Atsız’ın ‘Bozkurtların Ölümü’ünü okumanızı tavsiye ederim.

osakan on Mart 4th, 2009 at 14:27

Türklerden korunmak için yapılmıştır. Hiç bir kaynak bunu yazmamış fakat işin doğrusu budur. O zamanki Türk akınları çok yüksekti.

Gülzade on Mart 14th, 2009 at 14:30

Bence de çin seddi dünyada bugüne kadar inşa edilmiş en güzel yapıların biridir. Ama bu bile Türkleri durdurmaya yetmemiştir! (gülzade günaydın)

serkan toprak on Mart 16th, 2009 at 14:28

Diyorsunuz Türkiye’de böyle bir yapıt yok ya diyarbakırdaki surlar ne dünyanın ikinci en büyük seddi değil mi? Diyarbakır’daki surları görüpte konuşmayın…

esra on Mart 30th, 2009 at 19:15

Çok güzel bir site aslında ders dinlemede olsa çok iyi olur.

Mert on Nisan 6th, 2009 at 01:30

Harbiden çinliler için bir utanç abidesi… Atalarımı tanıdıkca kendimden korkar oldum.. :-)

cooldown on Nisan 9th, 2009 at 04:24

Ya serkan toprak kardeş tamam güzel hoş da madem böyle bir yorum yazıyorsun Allah rızası için cümlelerini oku da yayınla ne anladığına bir defa daha bak kimse burda Türkiye yi kötülemiyor ama tutup da onları bir tutma birisi Türklerden korunmak için yapılmış övünmelisin ikincisi sen bizim savunmamız için yapılan anıtı övüyorsun AYIP AYIP…

İLAYDA on Mayıs 24th, 2009 at 21:10

Çin seddi’nin anlamı çok da güzel yazılmış ve en güzel şekilde anlatımış.

mahmut adsız on Mayıs 25th, 2009 at 11:45

Serkan Toprak isimli arkadaşımız Diyarbakır surlarını örnek göstererek susmamızı önermiş fakat Diyarbakır surlarının kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. M.S 349 da Roma İmparatoru Konstantinus tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır.Surlar hakkında bilinen kesin olmayan bilgi M.Ö 3000 li yıllarda Avrupa kökenli olan Hurriler zamanında kurulduğu bilinmektedir.

ahmet on Ağustos 9th, 2009 at 21:45

Kardeşim bu çin seddi neden yapıldı? Türklerden korktukları için bu salak çinlilerin Türklerden ödü patlarmış o yüzeden salağın biri de bu fikri sunmuş ve böyle bir yapıt ortaya çıkmış. Bence çok güzel bir şey bu ama şunu unutmayalımki çinliler ne kadar kalabalık olurlarsa olsunlar Türklerden çok korkuyorlar. İşte Türklerin gücü bu en kalabalık ülkeyi bile bu hale getirmiş…

Emre on Ağustos 20th, 2009 at 02:38

Bu çin seddinin km si 6.000 mi nabmıslar onlar ya 6.bin km ye Türkiyeyi dolanırsın her tarafını…

şengül on Eylül 10th, 2009 at 22:39

Mrblar arkadaşlar ben bır şeyı merak edıyorum: Acaba eskıden çınde prens ve prenses vardı acaba şimdide de varmı cvp yazarsanız sevinirım.

murat on Ekim 22nd, 2009 at 20:03

Bence çinliler ulaşım amaçlı bu seddi yapmışlar. Dağlar çok engebeli olduğu için ve kar kış yağmur olduğu için insanlar seddin üzerinden rahatça yolculuk edebilir diye düşünüyorum. Yani şimdiki zamanın otobanı gibi yapılmış.

gurkan on Kasım 3rd, 2009 at 02:21

Çin seddi büyük Hun devletlerinden korktuklarının tek göstergesidir arkdaslar. Ama mükemmel görunuyor gerçekden gitmek isterdim…

fatmaaaaa on Kasım 30th, 2009 at 19:26

Bu çin seddi gerçekten çok güzel bir şey ama niye bu kadar uzun bilgi veriolar anlamıyorum. Bizim derslerimize yazcağız çok uzun. Olmaz yani yaa.

emine on Aralık 30th, 2009 at 14:00

Çin seddi bu devletin korktuğunun bir simgesi. Ama adamlar çok güzel yapmış doğrusunu söylemek gerekirse keşke bir gidip görebilseydim. Keşkee.

jeffcena on Ocak 12th, 2010 at 18:15

Yooo neresi uzun bunun daha kısasını arıyorsanız gidin sözlükten bakın. :D

şaban on Mart 4th, 2010 at 19:21

Çok güzel olmuş ve çok güzel resimler var çok beğendim ama orada keşke bende olsaydım. Ama orada olamayacağım için çok üzgünüm.

gonca on Mayıs 3rd, 2010 at 16:24

Çin seddi süper bir yer hocamız iyikide araştırın demiş yalnız benim dikkatimi çenen bir şey var çin seddi niye bu kadar uzun Normal bir inşaat aylar sürüyor belki çin seddi nin yapılışı yıllar sürmüştür.

mehmet on Mayıs 9th, 2010 at 11:13

Çin seddi bayağo uzunmuş haa. Bana da nasip olsa keske.

sakaB on Mayıs 28th, 2010 at 16:01

Baska seyler de yasabilirlerdi.

gorha on Mayıs 30th, 2010 at 18:01

Çok yararlı bir site olmuş.

gamze on Haziran 7th, 2010 at 20:33

Çin seddi çok güzel muazzam ve mükemmel bir yerdir ben sadece 1 kere gittim harikayydı herkes gidip gezip görmeli bana göre.

Türk aslanı on Temmuz 16th, 2010 at 14:33

Gurkancım yanlış anlatın aslında çinliler Türklerden korktukları için yapmışlar bizler ve çinler düşmanız Türkler çine gidince niye saldırmıyolar çünkü onlar bizdenn bir Türke saldırılarsa bizimkiler bin 10000 kişiyle saldırılar.

ömer on Ağustos 10th, 2010 at 16:34

Gerçekten çok güzel bir yapı çinlileri tebrik ederim.
TÜRKLERİ KUTLAR SAYGIYLA EGİLİRİM…

zeliha on Ağustos 13th, 2010 at 12:48

Ben Çin Seddi’nin uzaydan görüldüğünü sanıyordum.

tuncay topcu on Eylül 9th, 2010 at 13:06

Çin seddini yapan insanlar o zamanlarda ne zorluklar çektiler kim bilir. Eşi benzeri olmayan bir yapı.

zeynep on Kasım 13th, 2010 at 16:23

Çinliler osmanlı devletinden korktukları için yapmışlar ve ben buna sadece gülüyorum. :))

Orkun Kutlu on Kasım 13th, 2010 at 18:14

Zeynep,

Çinliler Osmanlı!dan değil, Hunlar’dan korktukları için bu seddi yapmışlardır. Yoksa Osmanlı’nın Uzak Doğu’da işi ne?

alparslan on Kasım 24th, 2010 at 19:01

Bencede çin seddi kafalarına göre canları sıkılmış yapmışlar.

alparslan on Kasım 26th, 2010 at 22:40

Çinlilere helal olsun valla.

mert on Aralık 2nd, 2010 at 19:26

Çin sedddini yapan insanlar o zamanlarda ne zorluklar çekmişlerdir. Dünyada eşi olmayan bir yapı.

fatijjjj on Aralık 2nd, 2010 at 20:53

Çinliler daha az bile duvar yapmıs onlar Türklere vız gelir tırıs gider.

yüsra on Aralık 2nd, 2010 at 21:08

Arkadaşlar materyal tasarımı dersimiz var. Finale çin seddini maket olarak yapacağım bunun için çin seddini araştırmam gerekti araştrdm we hayretler içinde kaldım biz Türkler neymişiz de ne kadar korkutmuşuz da çinlileri adamlar bizden korunmak için 6000 km lik çin seddini yapıyorlar helal olsun atalarımıza önlerinde saygıyla eğilmeli…

oğuzhan on Aralık 8th, 2010 at 20:58

Gerçektn zor. Türkler bunu yapsa daha kimse bir şey yapamaz Türkiye’nin çevresi kadar.

ibrahim on Aralık 13th, 2010 at 22:34

Bu cinliler hep yalan vallahi diyolarki uzaydan görünüyormus peh yalandan baska birsey degil.

yavuz stc on Aralık 14th, 2010 at 15:00

Arkadaslar çinlileri Kutlarım ama Türk devletlerinden Gök Türkler savaslarda bir çok strateji kullanarak Türk soyunun devam etmesine çok katkıda bulunmuslardır. Lütfen bunlarıda unutmayın. FACEBOOK’ta vidosu var izlemek isteyen izleyebilir.

sevgi on Aralık 14th, 2010 at 22:14

Ben çin seddine gitmeyi çok istiyorum size teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

Merve on Aralık 18th, 2010 at 12:19

Bu çin seddi hrika bir şey hayatım devam ettiği sürece bu devasa yapıyı gormek için her şeyi yaparım bu yapının üstünden bir Türk olarak gecmek bnm için bir gurur olacak dilerım allah tan bu yapıyı görmek nasip olur. :)

lessy on Aralık 21st, 2010 at 20:13

Çin seddini çok emek vererek yaptılar çinin kuzeybatısı boyunca uzanmış ve mö 300 yıllarda çinin imparatorluğu kurmuştur.

mithat on Aralık 23rd, 2010 at 20:55

Orkun: Sonuçta osmanlılar da Türk yani ecdad diyor ecdad bizim atlarımız büyüklerimiz demek osmanlılarda bir Türk ve bizim atalarımız.

peder on Aralık 24th, 2010 at 12:11

Ne kadar uzun şey bu böyle?

mehmet on Aralık 26th, 2010 at 13:02

Çin seddinde yaşamayı isterim vede kralı da ben oldaydım.

Ennur on Aralık 26th, 2010 at 21:44

Çok güzel yazmışsınız,ellerinize sağlık.

beyaz melek on Ocak 3rd, 2011 at 20:40

Ne mutlu TÜRK’üm diyene!

melisa karanfil on Ocak 17th, 2011 at 18:50

O zamndaki hun devleti çok acımasız olduğu için çin seddini kölelere yaptırmışlar vede orada binlerce kişi çalışırken ölmüşler seddini tamamladıklarında ise köleler öldürülmüş. :(

Orkun Kutlu on Ocak 21st, 2011 at 09:13

Melisa,

Çin seddini TÜRKler yapmamıştır. TÜRKler’den korkan Çinliler yapmıştır. Senin “o zamanki Hun devleti” dediğin, TÜRKler’dir. Yani atalarını acımasız gibi gösteriyorsun bilgisizliğin yüzünden. Ayrıca bu efsaneyi nereden öğrendin bilmiyorum; ama böyle bir şey varsa bile bu caniliği yapan Çinlilerdir.

TTK!

EdaKaan on Ocak 24th, 2011 at 21:18

Süper ya performnstan 100 aldım ve öğretmen beni sınıfın ortasında tebrik etti ve çikolata ve kalem kutu aldı.

2/A Sınıfı on Nisan 15th, 2011 at 10:14

Sınıf olarak inceledik çok faydalı olduğunu düşünüyoruz.atalarımızla gurur duyuyoruz.

Asya on Mayıs 27th, 2011 at 13:54

Vay işte biz ya dünyaya hükmederiz adeta korkaklar Türküm ne mutlu bana. :)

Melisa herzaman Türkler mi ölecek atalarımızla gurur duyuyorum çinlilerin ölmesi beni asla üzmez. Çünkü öldüren Türkler zaten. :)) Allah’ım yaaa.

yunus emre ağırman on Temmuz 31st, 2011 at 13:53

hepinizin dediği yanlış özelliklede melissa karanfilin bir tek orhan kutlunun dediği doğru çinliler bize hep zulmedmiş hun devletine yani hun devletide isyan çıkarıp öinlilerle savaşmış.
Çinliler is bakmışki yeniliyorlar çin seddini yapmış ve her 2 metreye 6 adam yerleştirmiş 6 okçu.
Ama türkler yine de çin seddini geçip çinlileri yenmiştir biz buyuz.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

halit on Ağustos 24th, 2011 at 15:52

işte türk askerleri geliyorlar diye çin settiş yapmışlar ama türkler istese çin setiniş bile yıkar geçer o imal oldukca

sedat on Ağustos 31st, 2011 at 13:18

ne lan hemen türkleri SAVUNUN BİZ BUYUZ SİZ….

ok bye. on Aralık 24th, 2013 at 20:05

valla iyi olmuş beğendim Türklüğünden ve Atatürkten iğrenenler gidin camdan atlayın bi zahmet -_-

Yazı Detayı