Ana Sayfa » Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı » Türk Edebiyatı Dönemleri » Cumhuriyet Dönemi Genel Özellikleri – (Cumhuriyet Dönemi)
51


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
( Dönemi)

Cumhuriyet Dönemi Genel Özellikleri

Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri ve ekonomik açıdan Avrupa’nın gerisinde kalması devlet büyüklerini bazı tedbirler almaya zorlamış, bu alanlarda Avrupa’nın nasıl geliştiğinin öğrenilmesi için bazı gençler oraya gönderilmiştir. Avrupa’ya özellikle Fransa’ya giden gençler oradaki edebiyata hayran kalmış ve dönüşlerinde, gördükleri yenilikleri Türk edebiyatında uygulamaya başlamışlardır. Değişiklikler önce siyasi alanda görülmüştür. Edebiyat alanında yapılan değişikliklerle belli dönemler halinde günümüze kadar süren yeni bir edebiyat başlamıştır.

Bu dönemlerden biri de Cumhuriyet dönemi edebiyatıdır. Cumhuriyet dönemi edebiyatı, Milli Edebiyat ‘tan kesin hatlarla ayrılmamaktadır. Çünkü Milli edebiyat sanatçıları, Cumhuriyet’in ilk yıllarında en önemli eserlerini vermişlerdir. Yakup Kadri, Halide Edip, Reşat Nuri, Refik Halit ve daha birçoğu Cumhuriyet’in ilk elli yılına damgalarını vurmuşlardır. Ancak Cumhuriyet’in ilanıyla çok hızlı bir şekilde yapılan devrimlerler, Türk aydını takip etmekte zorlandığı bir siyasi değişim yaşamıştır. Latin harflerin kabulü, eski yazı ve yeni yazı kargaşası ortalığı karıştırmaya yetiyordu. Böyle bir ortamı, öncekilerden ayırmak için 1923 yılını hala devam eden bir edebiyat döneminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Cumhuriyet Dönemi Genel Özellikleri » Cumhuriyet Dönemindeki Gelişmeler

Cumhuriyetin ilanından sonra edebiyatımız, çağdaş anlayışlar doğrultusunda gelişmesini başarıyla sürdürmüştür. Cumhuriyetin ilk yıllarında ‘Beş Hececiler’ olarak adlandırılan şairler topluluğu, en parlak dönemlerini yaşamaktaydı. Yine bu yıllarda Kurtuluş Savaşı’nın etkisiyle edebiyatta genel olarak Anadolu’ya bir yönelim başlar.

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı, Divan edebiyatının terk edilmesinden sonra teşekkül eden Tanzimat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati ve Millî Edebiyat adlarıyla anılan edebiyat tarzları vasıtasıyla oluşturulan zemin üzerine kurulmuştur. Cumhuriyet devri edebiyatının ilk dönem eserleri değişen siyasî, sosyal ve kültürel çerçevenin etkilerini taşır. Dildeki sadeleşme hareketi artık yerleşmiştir. Aruz bırakılarak hece kullanılmıştır. Şiirde ve düz yazıda toplumun her kesiminden gelen sanatçılar sayesinde konular oldukça genişletilmiştir. Buna bağlı olarak mekânlar da çeşitlilik kazanmıştır. Anadolu’ya daha çok yer verilmiştir. Roman ve hikâyelerde toplum sorunları, gözleme dayanan bir gerçeklikle anlatılmıştır. Kurtuluş Savaşı ve bu dönemdeki toplum hayatı da konu edilmiştir. Tiyatro eserlerinde de millî konular işlenmiştir.

1) Yazı diliyle konuşma dili arasındaki fark ortadan kalkmış dildeki sadeleşme çama.arı aralıksız olarak sürmüştür.

2) bu dönemde toplumcu bir karakter kazanmış gerçekçi bir anlayış güdülmüştür.

3) Aruz ölçüsünün yerini hece ölçüsü almış, şiirlerde de günlük konuşma dili kullanılmıştır. Yine bu dönemde şiirin biçimce daha da serbestleşmesi sağlanmıştır.

4) Şiir, roman, hikaye ve tiyatro gibi türlerde önemli gelişmeler olmuştur.

5) Cumhuriyetin kuruluşuyla 1940 (İkinci Dünya Savaşı) yılları arasında eser veren şair ve yazarlar genellikle daha önceki Milli Edebiyat akımının etkisinde tam anlamıyla ‘yerli’ ve ‘halka doğru’ ; veya Batı’nın, özellikle Fransız edebiyatının etkisinde kişisel yollarında yürümüşlerdir.

6) Cumhuriyet edebiyatının temelinde İstiklal Savaşı ve AtaTürk devrimleri vardır. Şiirler, romanlar, hikayeler bu iki konu ile doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılır.Milli duygu ve heyecan geliştirmeye yönelik bu çabalar Milli edebiyatın bir devamı niteliğindedir.

7) Milli edebiyatla başlayan halka inme, Anadolu’yu tanıma çabası bu dönemin edebiyatında ana ilkelerden olmuş, Türk halkının her kesimi edebiyata girmiştir. Artık edebiyat İstanbul’un sınırlarını tamamen aşmıştır.

8) Yeni kurulan devlet ile yapılan bazı devrimleri halka tanıtmak ve benimsetmek görevi Cumhuriyet dönemi sanatçılarına düşmüştü. Sanatçı, siyaset ile halk arasında bir köptü olmuş, devrimleri yorumlamış, açıklamış ve savunmuştur.

9) Yeni dil ve eski dil tartışmaları Cumhuriyet ile noktalanmış, siyasi güç, olayı tekeline almış ve Türk Dil Kurumu’nu kurarak dilde geri dönülmez bir yenileşmeye yoluna gidilmiştir.Ancak bazen çok aşırıya gidilerek halkın anlayamadığı kelimeler dile konularak Türkçe yabancı bir dil haline gelmiştir.

10) Cumhuriyat’tan önce sadece sempati duyulan Türk Halk sanatları ve folklörü ön plana alınmış, öncekilerin küçümsediği Karacaoğlan’ın, Yunus’untarzı örnek alınmıştır. Artık harf benzerliği de kurulan Batı edebiyatı daha yakından takip edilmiştir.Türk edebiyatı, batı edebiyatının yeniliklerini, akımlarını uygulamaya başlamıştır.

|» Bu konuyla ilgili test çöz! « |

|» “Cumhuriyet Dönemi Ed.” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
51 Yorum Bulunmaktadır
kübra on Mayıs 27th, 2008 at 00:18

valla gerçekten tek kelimeyle harika bir site olmuş hazırlayanın ellerine sağlık

eda on Eylül 11th, 2008 at 18:58

Harika olmuş.

burcu on Eylül 13th, 2008 at 17:42

Çok güzel bir site çok teşekkür ederiz…

Gözde on Eylül 15th, 2008 at 19:03

Ya gerçekten süper bir site olmuş hazrlayanın ellerine sağlık çok teşekkürler. :-)

adrak on Eylül 17th, 2008 at 05:58

Tebrikler,gercekten güzel hazırlanmış.

servet on Eylül 17th, 2008 at 16:38

Çok güzel bir site olmuş, öğrencilerin işine cok yarayacak. Aradığımız her şey var. Hazırlayan kişilere çok teşekürler. Selamlar arkadaşlar.

pınar on Eylül 20th, 2008 at 21:31

Gerçekten çok güzel bir site. Ellerinize sağlık sayenizde rahatça buldum ödevimi.

SEFA on Eylül 28th, 2008 at 23:12

Bence çok güzel olmuş ellerine saglık yapanın.

ozan on Ekim 5th, 2008 at 16:56

Valla gercekten epey isime yaradı. Emegı gecen herkese cok tesekkur ederim…

Çağla on Ekim 6th, 2008 at 17:00

Selamlar ben ordu fatsa’dan çağla. Site çok çok güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu site sayesinde öğretmenlerimin verdiği ödevleri bulabiliyorum. Baktım yorum var ben de birşeyler yazayım dedim.

savaş on Ekim 7th, 2008 at 23:42

Teşekkür ederim. Yardımcı oldunuz. İnşallah daha da gelişir böyle siteler…

ayşegül on Ekim 8th, 2008 at 17:12

Gerçekten güzel olmuş çok işe yaradı sağ olun….. Ayrıca katılıyorum size TÜRKÇEMİZİ KORUYALIM.

yeşim on Ekim 14th, 2008 at 18:41

Harika bir site. Ödevimi hemen buldum çok sağ olun.

gözdee on Ekim 18th, 2008 at 10:13

Site gerçekden çok güzel yapanların ve hazırlayanların eline koluna emeklerine sağlık.

süreyya-helen on Ekim 18th, 2008 at 16:30

Gerçekten bizler için çalışanlara çok teşekkür ederim. Gerçekten bizlere çok gerekli bu bilgiler.

gamze on Ekim 20th, 2008 at 21:48

Bence de çok güzel olmuş. İstedığim her şeyi buldum. Ödevim bitti neyse ben kacar…

selma on Ekim 24th, 2008 at 15:04

Bence bu site çok güzel. Ayrıca Goncay’le ve Seleni kınıyorum. Ayıp kızlar bu site çok güzel. Bir de sadece noktalama işaretleri yerinde yok. Sadece bu problem. Bu sorunu da düzeltirler ve bu siteyi kimyaptıysa ellerine sğlık.

nurcan on Ekim 27th, 2008 at 21:46

Bencede çok güzel bir site olmuş. Aradığım her şeyi bulabiliyorum çok teşekkür ederim…

selin on Kasım 8th, 2008 at 17:55

Çok iyi bir site. Kutlarım sizi. Bu siteyi yaptığınız için.Süpersiniz…
Teşekkürler…

onur on Aralık 2nd, 2008 at 23:55

Çok güzel bir site istediginiz her şeyi bulabilirsiniz. Ben buldum yapanların eline saglık. Türkçemizi güzel konuşalım.

hilal on Mart 24th, 2009 at 18:42

Çok güzel tek diyişle süper. Kardeşimin ödevine çok yardımcı oldu benim de zamanında olmuştu. Osman gazi ilk ögretim okulu 7-C

akif on Mart 28th, 2009 at 12:47

Slm arkadaşlar gerçekden çok güzel bir site ödevler için çok uygun bence sizede tavsiye ederim…

merve on Nisan 29th, 2009 at 21:15

Cumhuriyet dönemi ile ilgili testlerin cevaplarını bulamıyoruz ilgileriniz için teşekkürler.

kübra on Ekim 1st, 2009 at 20:01

Bu site çok güzel tüm ödevlerimi burdan yapıyorum.

kıvırcık on Ekim 5th, 2009 at 10:08

Gerçekten güzel birşey. Ellerinize sağlık..

mava on Ekim 7th, 2009 at 09:51

Merhaba; Bence faydalı bir site olmuş. Yapanların ellerine sağlık. Ancak Türkçe karşılık konusunu bu kadar abartmamak gerekir. Yüzyıllardır Türkçenin içinde kullanılan ve artık Türkçeye uyum sağlamış kelimelerin yerine yeni bir şey uydurmaya çalışmak, en az, var olan bir Türkçe kelimenin yerine yabancı bir kelime yerleştirmeye çalışmak kadar dilimizi yıpratır.

Artık Türkçeye mal olmuş çoğu Arapça, Farsça veya diğer dillerden gelmiş kelimeleri, bizim kullandığımız şekli ile o ülke vatandaşları bile tanımazlar. Dilimizin yoğurarak, işleyerek, kendi bünyesine aldığı ve artık kendine bir yer edinmiş kelimeleri dilimizden çıkarmak dilimizi zayıflatır.

Okudukça, çalıştıkça dil bu ayıklamayı zaten kendisi yapar. Bizim yapmamız gereken şey kendi dilimizi kullanmak ve çokça üretmektir. Her alanda üretmektir ki dilimize kendimiz yön verebilelim, bir şeylerin adlarını da biz koyabilelim…

idris erzen on Ekim 13th, 2009 at 16:40

Valla çok iyi oldu ve bu sayede ödevi mi buldum. Ve benim yanımda bulunan arkadaşım serhat demire emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim.

sevim on Ekim 28th, 2009 at 15:54

Ödevime cok yardımcı oldu gerçekten çok güzel.

selin on Kasım 10th, 2009 at 18:10

Benim çok işime yaradı.Teşekkür ederim.

ALİ MURAT on Kasım 11th, 2009 at 10:21

Mrb ben ali murat tşk ederim yardımınız için çok süper valla minnettarım…

sibel on Kasım 14th, 2009 at 18:16

Ben beğenmedim valla hiç işime yaramadı hatta sinir oldum.

kübra on Kasım 23rd, 2009 at 19:37

Ya bu çok uzun keşke özet şeklinde olsaydı.

akif on Aralık 10th, 2009 at 21:37

Garipçiler, beş hececiler bunlar hakkında neden bilgi yok..

ankara yıldırım beyazıt lisesi on Kasım 1st, 2010 at 17:05

Cümleler daha kısa, anlaşılır olsaydı ve giriş bölümüde dahil maddeler halinde yazılsaydı daha güzel olabilirdi. Ayrıca maviciler, beş hececiler gibi gruplar hakkında da bilgi yok …(

ŞahinAğa on Kasım 7th, 2010 at 23:42

Emeği geçen herkeze tesekkür ederim..

canan on Kasım 23rd, 2010 at 00:25

Teşekkürler. Çok iyi olmuş. Sibel daha iyisini sen yap da görelim…

okan on Kasım 23rd, 2010 at 21:47

Herkese teşekküerler emeğinize sağlık çok işime yaradı…

ece on Kasım 28th, 2010 at 12:30

Bu cumhuriyet edebiyatı modern edebiyatmıdır?

soner on Kasım 28th, 2010 at 13:27

Hepsi iyide Yedimeşaleciler Garipçile de koysalardı daha iyi olurdu bir de özet şeklide.

sewim on Aralık 16th, 2010 at 21:27

Çook uzun olmuş ya kısa kısa maddeler halinde verseniz daha iyi olur bencee.

NUR on Ocak 6th, 2011 at 23:15

Çok güzel bir sayfa teşekkür ederiz.

onur on Ocak 15th, 2011 at 16:32

Güzel olmuş tşk. ama biraz kısa kısa cümleler halinde olsaydı daha iyi olurdu.

BİLGE on Kasım 12th, 2011 at 18:52

teşekkürler çok yardımcı oldunuz.

ceren on Kasım 16th, 2011 at 15:39

gercekten anlaşılır olmuş güzell

İsyankar Hcß on Kasım 18th, 2011 at 21:52

Hacı fena değil . Daha kaç tane özellik olacakta ? Yeter :) çok bile . Beş tanesini yazdım zaten .d ok bye

tuğçin yılmaz on Kasım 23rd, 2011 at 22:43

çok teşekkürler.emeğinize sağlık.güzel olmuş

maviş on Aralık 16th, 2011 at 10:04

ya ben bu cumhuriyet dönemi hikayeciliginin özelliklerini bulamadım

vildan on Şubat 16th, 2012 at 19:28

Çok sağolun çok işime yaradıı.

şevval on Kasım 26th, 2012 at 23:02

harika bir site istediğime yakın ama tam istediğim değil.

Mihriban on Şubat 5th, 2013 at 15:18

Teşekkürler ama biraz daha uzun olsaydı iyi olurdu ya hocalar performans ödevlerinde falan bu kadar kısa notlara az puan veriyolar..

miray on Mayıs 13th, 2013 at 14:18

Çok teşekkürler biraz olsun işime yaradı.

Yazı Detayı