sabit reklam
Cüzzam Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Cüzzam Nasıl Bulaşır? Cüzzam’ın Belirtileri Nelerdir?

Cüzzam Hastalığı Nedir? Cüzzam Nasıl Bulaşır?

Cuzzam_hastaligi_nedir

Tarihte izine çok rastladığımız, filmlere konu olan bir hastalıktır lepra, yani bilinen adı ile cüzzam. Bulaşma ihtimali çok az olmasına rağmen, vebâ kadar korkulan bir hastalıktır. En çok deriyi ve sinir sistemini etkilese de birçok organı da etkiler. Korkulmasının nedenlerinden biri de bu olsa gerek. Ve bu hastalıktan korkulmasının sebeplerinden biri de, halk dilinde hastalığı taşıyan insanı çürütmesinden olabilir. İnsandan insana bulaştığı bir varsayım olsa da uzun zamandır böyle bilinir. Ama nasıl bulaştığı hâlen bilinmiyor.

İnsan dışında görülen az sayıda organizma vardır. Bunlar; Güney Amerika’da yaşayan Armadillo ve bazı fare türleridir. Hastalık bulaştıktan sonra belirtiler 2 ilâ 20 yıl içerisinde kendisini belli eder. Basil, hastanın vücudundan dışarıya burun mukozası ve yara salgıları ile çıkar ve etrafa yayılır. Nasıl bulaştığı tam bir netlik kazanmamış olsa da tahminler, çok fazla ve uzun süreli temasların olduğu yönündedir. Anne sütü ile de geçebilmektedir. Hastalık için kesin bir tanı, ancak mikroskobik incelemeler sonucunda konulabilir.

 

 

cuzzam-nedir

 

 

 

 

 

 

Cüzzam’ın Belirtileri Nelerdir?

Birkaç tür cüzam vardır. Bunlar; En kötü türü olan Lepramatöz’de çok sayıda basil etkilidir, vücudun büyük kısmına yerleşmişlerdir. Vücudun direncini büyük ölçüde düşürür. Körlüğe, kemik yıkılmalarına, karaciğer iflasına ve daha büyük hastalıklara kadar ilerleyebilir. Tüberküloit tipi cüzzam ise genellikle sinir sisteminde etkilidir. Sinir sistemlerine etki ettiği için yüz felci olabilir, ağrı hissi ortadan kalkar, ısıya duyarlılık olmaz ve buna bağlı olarak ter bezlerinin çalışması durur. Ter bezleri çalışmayacağı için deri de kurumaya ve dökülmeye başlar.
Borderlein tipi cüzzam ise Tüberküloit ve Lepramatöz arasındadır. Hangisine yakınsa onun özelliğini alır. İndetermine tipi cüzzam ise tek bir leke gibidir. Yayılabilir veyâ bölgesel olarak iyileşebilir. Korkulan bir hastalık olmasına rağmen erken teşhisi ile tedavisi kesin olarak yapılabilmektedir. Her zaman, her hastalık için erken teşhis önemlidir. Cüzzam’ın tedavi masraflarını devlet karşılıyor ve devlet, bu hastalığın ihbarını zorunlu hâle getirmiştir. Günümüzde masrafları karşılayamayacağı için hastalığı ile yaşamayı tercih eden ve hastaneye gitmeyen insanlar var. Belki kendilerince haklı sebepleri vardır ama en azından cüzzam hastalığınız varsa, masrafları devletin karşıladığını da bilmelisiniz. Fatih HUNOĞLU

 

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)