Ana Sayfa » Dilimizle İlgili Yazılar » Türk Dili » Dağarcığınıza Her Gün İki Söz
5


Dağarcığınıza Her Gün İki Söz

, elektronik posta adresini bildiren herkese günde iki kelimeyi, anlamı ile birlikte ücretsiz olarak gönderiyor.


Aralarında gazeteciden yazara, öğrenciden polise her meslekten 35.000’i aşkın kişiye iki sözcük e-posta yoluyla gönderiliyor. Talep her geçen gün artıyor. Son yıllarda özellikle gençlerin kullandığı kelime sayısının azalmasını göz önünde bulundurarak alternatif çalışmalar üreten , gençlerin İnternet’e olan ilgilerini değerlendirdi.


Kurum, ‘www.tdk.org.tr’ adresinden ‘Dağarcığınıza Her Gün İki Söz’ yazısına tıklayıp, elektronik posta adresini bırakan herkese anlamları ile birlikte her gün iki sözcük göndermeye başladı. TDK Sözlük Kolu uzmanları tarafından seçilen kelimelerin günün tarih ve önemiyle ilgili olmasına dikkat ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara ‘cemre’, 29 Ekim’de ‘cumhuriyet’, Kurban Bayramı’nda ‘kurban’ sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor.


Kelimelerin anlamlarının yanında gönderilen sözcüğün içinde geçtiği atasözleri ve deyimlere de yer veriliyor. Ayrıca, türü, söylenişi, vurgusu, yabancı kökenli ise Türkçeye hangi dilden geçtiği konularında bilgi veriliyor. Yabancı kelimelere bulunan karşılıklar da e-posta sahiplerine bildiriliyor. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, halkın Türkçenin zengin söz varlığından yeteri kadar faydalanmadığını söylüyor.


“Çok kısıtlı sayıda sözcük bilgimiz var.” eleştirisini yapan Akalın, Dil Kurumu olarak amaçları doğrultusunda, teknolojiyi de kullanarak bu durumun önüne geçmek istediklerini belirtiyor. “Amacımız kişilerin söz varlığını geliştirmek ve Türkçenin zengin söz varlığından faydalanmalarını sağlamak.” ifadelerini kullanan TDK Başkanı Şükrü Halûk Akalın, e-posta adreslerini bırakanların sayısının her geçen gün arttığını kaydediyor.Uyarılar

1. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı (outlook vd.) yüklü olanlar Dağarcığınıza Her Gün İki Söz bağlantısını tıklayarak e-posta adreslerini gönderebilirler. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı olmayanların ise e-posta hesaplarının bulunduğu sunucudan (yahoo, hotmail vd.) bilgi@tdk.org.tr adresine e-posta hesaplarını göndermeleri gerekmektedir.


2. E-posta hesaplarını Kurumumuza gönderdikleri hâlde “Dağarcığınıza Her Gün İki Söz” iletilerini alamayanların e-posta hesaplarının limitlerini, e-posta kutularının dolu olup olmadığını kontrol etmelerini,


3. E-posta hesaplarını değiştirenlerin eski e-posta hesaplarını da belirterek yeni e-posta hesaplarını göndermelerini,


4. E-posta grubundan çıkmak isteyenlerin, çıkmak istediklerini belirten e-posta iletisi göndermelerini rica ederiz.

 

 

|» “Dilimizle İlgili Yazılar” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
5 Yorum Bulunmaktadır
tuğba canıtiz on Nisan 29th, 2009 at 15:55

süper

erkan on Şubat 1st, 2011 at 21:08

Türkçe evrensel bir dildir.

tansu on Şubat 17th, 2011 at 13:33

Merhaba ben tansu ödevimizi bitirmemiz lazım.

nur on Aralık 16th, 2011 at 16:50

ödevimiz var bize yardım edin

osman on Şubat 8th, 2012 at 18:15

lütfen bana iki söz yazın. Teşekürler.sağlıcaklakalın

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Dağarcığınıza Her Gün İki Söz
  • Yazının Kategorisi: Dilimizle İlgili Yazılar, Türk Dili
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , , ,