Ana Sayfa » D » Kim Kimdir? » Deniz Gezmiş – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
17(Hayatı – Biyografisi)

1947 yılında Ankara’da doğdu.Liseyi İstanbul’da okudu.1966′da İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi.Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı.TİP’de çalıştı.1968′de Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu.Amerikan 6.Filosu’nu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesi’nin işgaline öncülük etti.DÖB’ün kurucuları arasında yer aldı.Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü tertipledi.1969′da Filistin’e gitti, gerilla eğitimi gördü.THKO örgütünü kurdu.Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı.Yine Ankara’daki Balgat Amerikan Üssü’nden dört Amerikalının kaçırılması eylemine katıldı.Sivas Gemerek’te çatışmada yakalandı.Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edildi.

HAKKINDA YAZILANLAR

 

1.Bizim Deniz
Turhan Feyzioğlu
Doruk Yayımcılık / Politik- Kültürel Kitaplar

 

Hiç bir toplum tarihsiz yaşayamaz. Tarih bilinci dünü, bugünü ve yarını kapsayan bir sürekliliktir. Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan bireyler, kurumlar, toplumlar tarihten ve tarihi kavrama olgusu olan tarih bilincinden vazgeçemez. Çünkü tarih dünü anlayıp bugünü geliştirmek ve geleceğin nasıl olacağının belirlenmesine yarayan tek kaynaktır. Kitabın konusu olan ve 25 yaşında siyasi bir kararla idam edilen Deniz Gezmiş’in yaşam öyküsü umarım gençliğe bir nebze ışık tutar.

 

2.İdam Gecesi Anıları
Halit Çelenk
Tekin Kitabevi

Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın “merhaba kainat” “dedikleri” sabahın, 6 Mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçti. Toplumların tarihi bir yana, insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. Tarihin soğukluğuna gömülmeye, duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa.

 

“İdam Gecesi Anıları” birinci elden bir tanıklık. Bu tanığın, dava boyunca ve son sözlerini haykırdıklarında yanlarında olan Halit Çelenk oluşu, Anılar’ı belgesel kılıyor. Yalnız siyasal değil, hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamayacak olan “karar” metinlerinin de bu kitapta içerilmiş olması, bu belgeselliği güçlendiriyor.

 

3.Deniz Gezmiş’ten Yaşar Kemal’e Portreler
Oral Çalışlar
Çağdaş Yayınları
Deniz Gezmiş, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Yılmaz Güney, Mehmet Ali Aybar, Sabahattin Ali, Fikret Otyam, Panayot Abacı, Lefter ve… Bu kitapta onların öykülerini okuyacaksınız. Bütün bu portrelerin, bir dönemin güzel bir resini vereceğine inanıyoruz. Bazılarını yakından tanıdınız, bazılarının adını ise hiç duymadınız. Onlar bizi bize anlatıyor. Bir dönemin tanıklığını da içeren bu portreleri beğeneceğinizi umuyoruz.

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
17 Yorum Var.

Sayfalar: [2] 1 »

muradiye | 20 Ocak 2012 - 16:29 | Bağlantı

birdaha denizler gelmeyecek onlar kadar yüreklileri hiçbirzaman olmayacak insanarın beyni okadar yıkanıyor ki bizim doğru bildiklerimiz yanlış oluyor ama tek doğrum sensin deniz gezmiş… tek yol devrimmmm …. ulusal sol…

ufuk | 24 Aralık 2011 - 21:32 | Bağlantı

Bir çocuğumuz olursa adı Deniz olmalı, çocuğum oldu sonunda Allah uzun ömür versin adını Deniz Yılmaz koydum inşallah adı sahiplerine çeker.

Gökçen | 23 Haziran 2009 - 18:42 | Bağlantı

Orda asılan yanlızca denizimin bedeniydi ama düşüncesi, düşüncemiz ölmedi ve halen yasıyor yasayacak.

deniz | 29 Mayıs 2009 - 11:49 | Bağlantı

Deniz GEZMİŞ için cnm feda seni hiç bir zaman unutmuycam benim adım deniz GEZMİŞin adı bende çocuguma allah nasip ederse adını deniz koymaya karar verdim.Dilerim ki deniz gibi olur. herzaman kalbimdesin deniz GEZMİŞ [KABRİN NUR MEKANIN CENNET OLSUN.]

özgür | 29 Nisan 2009 - 01:53 | Bağlantı

KAHROLSUN faşiszm! Yaşasın işçiler köylüler! Kahrolsun özgür düşünmeyenler özgür düşünceye diken ekenler! Kahrolsun devrime dil uzatan ******! TEK YOL DEVRİM!

Yönetici Notu: Lütfen yorumlarınızı saygı ve ahlak kuralları çerçevesinde yazın.

esmer | 21 Nisan 2009 - 15:07 | Bağlantı

Deniz abim senin yolun da yürümek senin düşüncelerini yaşatmaz bizim boynumuzun borcudur. Bizim derken yani tüm sol görüşlü arkadaşların. Senin gibi bir devrimci daha gelir mi bu dünyaya bilemem ama sizin idam edildiğiniz safta bende olmak isterdim. Sizinle beraber şehit olmak benim için en büyük şeref ve gururdur. Denizler ölmez devrim bitmez.

betül | 4 Haziran 2008 - 15:50 | Bağlantı

Faşizmin kokuyan ayakları o tarihte deniz gözlülerimizi tekmeleyerek dipsiz kuyulura bıraktı. Ama faşt görüşlüler sanmasınlar ki özgürlük o kuyuda daim kalacak. Hayır hayır. Devrimin ayak sesleriyle kara bulutlar dağılacak ve özgürlüğün sönmez ışığı denizleri düştükleri yerden kurtaracak. Böylece sosyalizm insanlığın yıllardır kanayan yarasını denizlerin duru suyuyla yıkayıp, ezienleri bataklıklardan kurtararak esenliğe kavuşturacaktır….

Sayfalar: [2] 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı