Ana Sayfa » D » Kim Kimdir? » Deniz Gezmiş – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
17(Hayatı – Biyografisi)

1947 yılında Ankara’da doğdu.Liseyi İstanbul’da okudu.1966’da İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi.Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı.TİP’de çalıştı.1968’de Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu.Amerikan 6.Filosu’nu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesi’nin işgaline öncülük etti.DÖB’ün kurucuları arasında yer aldı.Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü tertipledi.1969’da Filistin’e gitti, gerilla eğitimi gördü.THKO örgütünü kurdu.Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı.Yine Ankara’daki Balgat Amerikan Üssü’nden dört Amerikalının kaçırılması eylemine katıldı.Sivas Gemerek’te çatışmada yakalandı.Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edildi.

HAKKINDA YAZILANLAR

 

1.Bizim Deniz
Turhan Feyzioğlu
Doruk Yayımcılık / Politik- Kültürel Kitaplar

 

Hiç bir toplum tarihsiz yaşayamaz. Tarih bilinci dünü, bugünü ve yarını kapsayan bir sürekliliktir. Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan bireyler, kurumlar, toplumlar tarihten ve tarihi kavrama olgusu olan tarih bilincinden vazgeçemez. Çünkü tarih dünü anlayıp bugünü geliştirmek ve geleceğin nasıl olacağının belirlenmesine yarayan tek kaynaktır. Kitabın konusu olan ve 25 yaşında siyasi bir kararla idam edilen Deniz Gezmiş’in yaşam öyküsü umarım gençliğe bir nebze ışık tutar.

 

2.İdam Gecesi Anıları
Halit Çelenk
Tekin Kitabevi

Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın “merhaba kainat” “dedikleri” sabahın, 6 Mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçti. Toplumların tarihi bir yana, insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. Tarihin soğukluğuna gömülmeye, duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa.

 

“İdam Gecesi Anıları” birinci elden bir tanıklık. Bu tanığın, dava boyunca ve son sözlerini haykırdıklarında yanlarında olan Halit Çelenk oluşu, Anılar’ı belgesel kılıyor. Yalnız siyasal değil, hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamayacak olan “karar” metinlerinin de bu kitapta içerilmiş olması, bu belgeselliği güçlendiriyor.

 

3.Deniz Gezmiş’ten Yaşar Kemal’e Portreler
Oral Çalışlar
Çağdaş Yayınları
Deniz Gezmiş, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Yılmaz Güney, Mehmet Ali Aybar, Sabahattin Ali, Fikret Otyam, Panayot Abacı, Lefter ve… Bu kitapta onların öykülerini okuyacaksınız. Bütün bu portrelerin, bir dönemin güzel bir resini vereceğine inanıyoruz. Bazılarını yakından tanıdınız, bazılarının adını ise hiç duymadınız. Onlar bizi bize anlatıyor. Bir dönemin tanıklığını da içeren bu portreleri beğeneceğinizi umuyoruz.

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
17 Yorum Bulunmaktadır
pelin on Nisan 1st, 2008 at 17:57

ya bir kere Türk kürt kardesligi yoktur yerim ben o kardesligi kürtler defolup gitsinler vatanımızdan, Türkiye adı üstünde Türklerindir Türkler kardestir!

Esra K. on Nisan 11th, 2008 at 18:15

Ben yurtdisinda yasayan birisi olarak Türkiyemin eski zamanina ait tarihi cok merak ediyorum. Ne yazikki bu sitede Deniz gecmis sadece yarim sayfa bile doldurmayan bir yazi okudum ve ayrica cok genelleme yazilmis… Buna diyecegim su Deniz gezmis Yasar Kemal… bu insanlarla cok uyusan fikirlerim var Fakat tabikide deniz gezmisinde savindugu fikir özgürlügümü kulanarak her konuda hem fikir olmadigimi belirtioyrum ama yinede… böyle insanlarin hakkinda 5 – 6 satirdan daha fazla biseyler oldugunu inaniyorum… Hani Deniz gezmisin O anlamli veda Konusmasi..?? Hani deniz gezmisin yasadigi arkasinda durdugu fikirlerin özeti?? sadece cevrilmis Filimlerimi aklimizda kalsin… Bu genclik bugün daha 20 yil önceki olayi hatiralmiyorsa iste bu yüzden degilmi?… Düsündürücü aciyorum Türkiyeye ve suanki durumuna… belki o zamanlarda kavga gürütültü ekislmezdi ama en azindan Gencler Ögrenciler INANDIKLARI icin biseyler sergiliyomus, Hedeflerinin pesinden Gidiyorlardi… ya simdi dönüp bir bakin? … 2 -3 Ögrenci bulsutugunda HAngi arkadaslar böyle konuslardan bahsediyorlar? Hangisi bir hedefini dile döküp derdini anlatiyor?? yazik böyle zengin bir gecmisi olan Türkiyemize yazik

devrimci_genc_41 on Nisan 17th, 2008 at 21:03

Bakıyorum da sımdıkı basbakana bızım ulkemızı sattı yedı. Her seyı özelleştırdı. Bu mu sımdı demokrası ya da esitlık. Ya bu ne bıcım ıs ben Turkıye vatandası olarak Turk cocuguysam buna bırılerının dur demesı lazım ? Ey genc kardeslerım sıze seslenıyorum eger özgurluk ıstıyorsanız esıtlık hıcbır zaman davanızdan veda davamızdan gecmeyelım. Bazı kendını bılmezler meydanı bos buldular ve mahsum ınsalara ates acıyorlar bunun en guzel orneği antalya aknedız üniversıtesidir? o kendını bılmezler sıze seslenıyom sunu unutmayın devrımcıler herzaman adaletı ve özgurluk ıcın savasacagız…. sevgılerle solcu kardeslerım….

özlem on Nisan 24th, 2008 at 16:49

Onu tanıdığımdan belli hayranıyım. Onu yaptıkları tam bir devrimcinin yapması gerekenler danız gezmıs nur içinde yatsın… Onun yaptıklarını yapmaya devam adılım tarihimizde Atatürk’ten sonra bize bırakılan en onamlı devrimci… Tek ıstedıgımız devrimci bir devlette yasamak bu biçimlerimizde… Ve her zaman adalet ve özgürlük içinde yasayalım sevgilerle devrimci kardeslerım…

emirhan k. on Mayıs 5th, 2008 at 21:01

6 mayıs 1972’de 3 fidan darağacında sallandırıldı ve bülent ecevit ile ismet inönü red oyu kullandı. Buna rağmen asıldılar. Bülent ecevit dedi ki her ne suç olursa olsun idamla yargılanamaz. Fakat onlar öldü. Onlara dinsiz diyenlerden oldu anarşist diyenlerde oldu fakat bu fidanlar ülkenin özellestirilmemesi için her şeyi yaptılar. Devletten alıp halkın kırsal kesimlerıne vermek suçmuydu. İşte bunlara cevapları yok. Bizler de geleceğin fidanları olacagız. Ülke için vatan için Türk-kürt halkı için YAŞASIN DEVRİMCİ BİRLİK.

özge on Mayıs 7th, 2008 at 11:40

Yapmış olduğu davranışlarla 68 kuşağının kalbine taht kuran DENİZ GEZMİŞİ sevgi ve saygıyla anıyor, 2008 kuşağı gençlerine de örnek olan davranışlarından dolayı kutluyorum. YAŞASIN İŞÇİLER ve KÖYLÜLER KAHROLSUN EMPERYALİZM YAŞASIN DEVRİMCİ DENİZ GEZMİŞLER…

özge on Mayıs 7th, 2008 at 23:02

Yaptığı davranışlarla 68 kuşağının kalbine taht kuran devrimci DENİZ GEZMİŞ’i saygı ve sevgiyle anıyor 2008 gençlerinede örnek olan davranışlarından dolayı onu kutlamak istiyorum. YAŞASIN İŞÇİLER-KÖYLÜLER, KAHROLSUN EMPERYALİZM YAŞASIN DEVRİMCİ DENİZ GEZMİŞLER. Devrimci kardeşlerime sesleniyorum Deniz abimizi hep kalbimizde yaşatalım.

ibrahim on Mayıs 8th, 2008 at 20:04

Ben bir devrimci olarak şunları söylüyorum: Artık toplanmanın zamanı geldi de geçiyor. Lütfen uyumayalım bizler halkın özgürlüğü için canımızdan bile vazgeçebiliriz. Bunun en güzel örneği DENİZ GEZMİŞ abimizdir. Ben 17 yaşında bir gencim, artık bizim liderlerimize söylüyorum. Sesimizi duyurmanın vakti geldi. Her yerde amerikanın adını duymaktan bıktım, kahrolsun amerika ve yandaşları. Bizler yeni denizleriz onların yarım bıraktıklarını tamamlamamız gerekli. Ben bütün devrimci kardeşlerimi topladım ülkü ve onlarla kavgalar ediyoruz. Ben afyon sandıklıya kurduğum thkö ile halk üzerinde baskı kuranlarla arkadaşlarımla mücadele veriyorum. Lütfen devrimci kardeşlerim artık zaman geldi kahrolsun emperyalistler yaşasın köyüler yaşasın işçiler.

mikail on Mayıs 9th, 2008 at 15:37

Devrimcilik mi ilericilik mi…

Bence Kürt Türk ayrımından farksız solcu sağcı ayrımı… Ben topraklarım içince Kürt milleti tanımıyorum. Solcu da sağcı da… BURASI TÜRKİYE. Bu ayrılıkçılığın sabebi kapitalist ve emperyalist çatışması. Kimsenin burada taraf tutmasına luzum yok. Taraf tutan vatanını sevseydi ve feda etseydi bir şeyler için kendinden bir katre birşey bugün geçmişte yaşananlar için kimse utanmayacaktı 1920 Türkiyesinden kim utabıyor söyleyin bana… ve tüm problemlerin menşeinide bu uzlaşmacılığa karşı radikal yaklaşımlardır..

Kendilerinde devrimci diye adlandıran kardeşlerim bu ülke bir tane devrimci gördü. O da Atatürk ve başka devrimci görmek istemiyoruz. O ruh savaşcı be… Bağımsızlığına düşkün, devletine bağlı… Türk milletinin kanlarında mevcut zaten. Atatürk’ün bahsettihi kudret de budur. Nasıl ki İstiklal Marşı yazdırmasın bir daha bu Millete Allah temennileri edildiyse, Mehmet Akif Ersoy tarafından bir daha devirmci harekette göstermesin bize Allah… Yüz senede bir devrim yaşayacaksak iyi valla.

Eğer gücünüz varsa haydi içinizdeki dinamikleri harekete geçirin tabi ilk önce idealiniz olmalı…

(Bir hatırlatma olarak terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 1980-2000 yılları arası 40 bin, bu fikir çatışmalardan dolayı 1970-1980 yılları arası 6 bin vatandaş hayatını kaybetmiştir…)

Selametle

NAZAN on Haziran 3rd, 2008 at 23:17

YA DENİZ GEZMİŞ GİBİ Bİ İNSAN TEKRAR GELİR Mİ? ÖYLE İNSANLAR BU MEMLEKETTE ZOR BULUNUR ONUN YAKALADIGI İNCE CİZGİYİ İSE YAKALAMAK ZORR… DENİZİM TOPRAGIN BOL OLSUN SEN BİZİM YÜREGİMİZDESİN HER ZAMAN… SEN IRKCILARA EN GÜZEL KAPAGI YAPTIN…

betül on Haziran 4th, 2008 at 15:50

Faşizmin kokuyan ayakları o tarihte deniz gözlülerimizi tekmeleyerek dipsiz kuyulura bıraktı. Ama faşt görüşlüler sanmasınlar ki özgürlük o kuyuda daim kalacak. Hayır hayır. Devrimin ayak sesleriyle kara bulutlar dağılacak ve özgürlüğün sönmez ışığı denizleri düştükleri yerden kurtaracak. Böylece sosyalizm insanlığın yıllardır kanayan yarasını denizlerin duru suyuyla yıkayıp, ezienleri bataklıklardan kurtararak esenliğe kavuşturacaktır….

esmer on Nisan 21st, 2009 at 15:07

Deniz abim senin yolun da yürümek senin düşüncelerini yaşatmaz bizim boynumuzun borcudur. Bizim derken yani tüm sol görüşlü arkadaşların. Senin gibi bir devrimci daha gelir mi bu dünyaya bilemem ama sizin idam edildiğiniz safta bende olmak isterdim. Sizinle beraber şehit olmak benim için en büyük şeref ve gururdur. Denizler ölmez devrim bitmez.

özgür on Nisan 29th, 2009 at 01:53

KAHROLSUN faşiszm! Yaşasın işçiler köylüler! Kahrolsun özgür düşünmeyenler özgür düşünceye diken ekenler! Kahrolsun devrime dil uzatan ******! TEK YOL DEVRİM!

Yönetici Notu: Lütfen yorumlarınızı saygı ve ahlak kuralları çerçevesinde yazın.

deniz on Mayıs 29th, 2009 at 11:49

Deniz GEZMİŞ için cnm feda seni hiç bir zaman unutmuycam benim adım deniz GEZMİŞin adı bende çocuguma allah nasip ederse adını deniz koymaya karar verdim.Dilerim ki deniz gibi olur. herzaman kalbimdesin deniz GEZMİŞ [KABRİN NUR MEKANIN CENNET OLSUN.]

Gökçen on Haziran 23rd, 2009 at 18:42

Orda asılan yanlızca denizimin bedeniydi ama düşüncesi, düşüncemiz ölmedi ve halen yasıyor yasayacak.

ufuk on Aralık 24th, 2011 at 21:32

Bir çocuğumuz olursa adı Deniz olmalı, çocuğum oldu sonunda Allah uzun ömür versin adını Deniz Yılmaz koydum inşallah adı sahiplerine çeker.

muradiye on Ocak 20th, 2012 at 16:29

birdaha denizler gelmeyecek onlar kadar yüreklileri hiçbirzaman olmayacak insanarın beyni okadar yıkanıyor ki bizim doğru bildiklerimiz yanlış oluyor ama tek doğrum sensin deniz gezmiş… tek yol devrimmmm …. ulusal sol…

Yazı Detayı