Ana Sayfa » Elektrostatik » Elektroskop Konu Anlatımı
6Bir cismin yüklü olup olmadığını, yüklü ise hangi cins elektrikle yüklü olduğunu anlamaya yarayan aletlere “elektroskop” denir.


Elektroskobun uygulamaları

1. Nötr bir elektroskoba (+) ya da (–) yüklü bir cisim yaklaştırılırsa etki ile elektriklenme sonucu elektroskobun topuzu yaklaştırılan cisim ile zıt cins, yaprakları ise aynı cins elektikle yüklenir. Bunun sonucu yapraklarda yük fazlalığı oluşacağından elektroskobun yaprakları açılır.

2. Nötr bir elektroskoba (+) ya da (–) yüklü bir cisim dokundurulursa, dokunma ile elektriklenme sonucunda elektroskobun topuzu ve yaprakları dokundurulan cisim ile aynı cins elekrikle yüklenir. Bunun sonucunda elektroskopta yük fazlalığı oluşacağından elektroskobun yaprakları açılır.

3. (+) ya da (–) yüklü bir elektroskoba (+) ya da (–) yüklü bir cisim yaklaştırıldığında;

a) Elektroskobun yük cinsi ile yaklaştırılan cismin yük cinsi aynı ise etki ile elektriklenme sonucunda aynı cins yükler birbirini iteceğinden elektroskobun topuzundaki yük miktarı azalır. Yapraklarındaki yük fazlalığı artacağından elektroskobun yaprakları biraz daha açılır.

b) ile yaklaştırılan cismin yükleri zıt ise etki ile elektriklenme sonucunda zıt cins yükler birbirini çekeceğinden elektroskobun topuzundaki yük miktarı artar. Elektroskobun yapraklarında yük fazlalığının büyüklüğü değişeceğinden üç durum gözlenebilir.

I. Yapraklardaki yük fazlalığının bir kısmı topuza gider. Yaprakların yük miktarı azalacağından yapraklar bir miktar kapanır.

II. Yapraklardaki fazla yüklerin tamamı topuzda toplanırsa yapraklar nötr olur ve tamamen kapanır.

III. Yapraklardaki fazla yüklerin miktarından daha fazla yük topuza toplanırsa yapraklar önce tamamen kapanır (nötr olur), sonra ilk durumdakine göre zot cins yüklenerek tekrar açılır.

bahar yayınevi uyarıİle Yorum Yap!
6 Yorum Bulunmaktadır
batuhan on Temmuz 19th, 2012 at 09:15

çok güzel olmusss sağolun

ümit koçmuş on Mart 18th, 2013 at 18:46

süper olmuş elinize sağlık

Selambenmervejobs on Mayıs 12th, 2013 at 18:29

Son bölümü anlayamadım anlayabilen anlatırsa çok sevineceğim :(

Hümeyra on Aralık 19th, 2014 at 01:05

Ben bu siteyi pek fazla beğenmedim.Bence daha kapsamlı ve anlaşılır bir dilde konu anlatımı yapılabilir di.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

merhaba mbyrat on Aralık 21st, 2014 at 18:49

Benim istedigim konu bu degil Yüklü bir elektroskoba ayni cins yüklü cisim Yaklaştırılırsa ve Dokundurulursa verirseniz cok memnun olurum iyi gunlerr…

aleyna kardaşyanlar on Ocak 17th, 2015 at 14:14

iyidir iyii abisi

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Elektroskop Konu Anlatımı
  • Yazının Kategorisi: Elektrostatik
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2011
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , ,