Ana Sayfa » Efsaneler » Şiir Öykü Roman » Ferhat ile Şirin Efsanesi – (Efsaneler)
30


ile Efsanesi
()

Ferhat, nakkaşlık yapan, Şirin’e sevdalı yiğit bir delikanlıdır. Saraylar süsler, fırçasından dökülen zarafetin Şirin’e olan duygularının ifadesi olduğu söylenir.

 

Amasya Sultanı Mehmene Banu’ya, kız kardeşi Şirin için, dünürcü gönderir Ferhat. Sultan; Şirin’i vermek istemediği için olmayacak bir iş ister delikanlıdan. “ Şehir’e suyu getir, Şirin’i vereyim” der, demesine de su, Şahinkayası denen uzak mı uzak bir yerdedir.

 

Ferhat’ın gönlündeki Şirin aşkı bu zorluğu dinler mi? Alır külüngü eline, vurur kayaların böğrüne böğrüne. Kayalar yarılır, yol verir suya. Zaman geçtikçe açılan kayalardan gelen suyun sesi işitilir sanki şehirde.

Mehmene Banu, bakar ki kız kardeşi elden gidecek, sinsice planlar kurarak bir cadı buldurur, yollar Ferhat’a. Su kanallarını takip edip, külüngün sesini dinleyerek Ferhat’a ulaşır. Ferhat’ın dağları delen külüngünün sesi cadıyı korkutur korkutmasına da, acı acı güler sonra da. “Ne vurursan kayalara böyle hırsla, Şirin’in öldü. Bak sana helvasını getirdim” der. Ferhat bu sözlerle beyninden vurulmuşa döner. “Şirin yoksa dünyada yaşamak bana haramdır” der. Elindeki külüngü fırlatır havaya, külüng gelir başının üzerine bütün ağırlığıyla oturur. Ferhat’ın başı döner, dünyası yıkılmıştır zaten “ŞİRİN !” seslenişleri yankılanır kayalarda.

 

Ferhat’ın öldüğünü duyan Şirin, koşar kayalıklara bakar ki Ferhat cansız yatıyor. Atar kendini kayalıklardan aşağıya. Cansız vücudu uzanır Ferhat’ın yanına.

 

Su gelmiştir, akar bütün coşkusuyla, ama iki seven genç yoktur artık bu dünyada. İkisini de gömerler yan yana. Her mevsim iki mezarda da birer gül bitermiş, sevenlerin anısına, ama iki mezar arasında bir de kara çalı çıkarmış. iki sevgiliyi, iki gülü ayırmak için.

————–

Doğuda Ferhat dağı, batıda Kırklar dağı; ikisinin arasından Yeşilırmak, yeşil yeşil süzülür, gider. Yamaçlarda Amasya’nın birbirinden güzel evleri.

 

Buradaki dağa adını veren Ferhat, hepinizin bildiği “Ferhat – Şirin” hikayesinin kahramanıdır. Ferhat’ın da bir yüreği vardır. Bu yürek alev alev Şirin için yanmaktadır. Amasya beyinin güzel kızı Şirin, onun yüreğini ateşlemiş, bu ateş bir yangın olmuş. Gel gör ki beyin bir şartı var, kimseler yerine getiremez. Bey demiş bir kere:

 

- Dağın ötesindeki suyu şehre akıtacak yiğite vereceğim kızım Şirin‘i…

 

Tek başına koca bir dağ yarılır mı? Yarılır. Ferhat gibi aşık olan yarar bu dağı. Bu aşk dağı da yarar, göğü de yere indirir. Almış balyozu eline Ferhat, çıkmış Şahinkaya’ya. Vurdukça ferahlamış, taşlar bileklerinde erimiş. Kocaman kayalar küçülmüş, Yeşilırmak akmış, Kaynar Havuz akmış Amasya’ya. Ferhat’ın alın teri gibi akmış sular şehre. Böylece iş bitmiş, Şirin’ine kavuşmuş mu? Hayır. Kötülükler onu da bulmuş. Şirin’in öldüğü haberini vermişler, suların şehre doğru çağıldadığı gün. Bağrındaki yangının bu sular söndüremez. Atmış havaya elindeki kırk okkalık demir külüngü, düşürmüş başı üzerine. Hemen orada can vermiş Ferhat’cık. Bu acıklı olay unutulur mu hiç? Amasyalılar bu dağa Ferhat demiş, onun dağ gibi derdiyle dertlenmişler yıllarca.

 

Bir de anlatırlar bu sular üstüne. Amasya’nın Güllübağlarına akan ırmağın kaynağına azılı bir ejder oturmuş, suyu kesmiş bir zamanlar. Bağlar kurumuş, şehir susuzluktan kırılmağa başlamış. Amasyalılar, bakmışlar olacak gibi değil, ejderle de başa çıkmak her babayiğidin işi değil, düşünüp taşınmışlar, bir çare bulmuşlar. Ejderi çatlatıp öldürmek.

 

Ertesi gün semizce bir katıra, iki çuval tuz yüklemişler, sürmüşler ejdere. Azılı ejder, bir nefeste katırı, sırtındaki çuvallarla birlikte yutuvermiş. Birkaç saat sonra tuzun verdiği hararetle başlamış ırmağın suyunu çekmeğe. Çektikçe şişmiş, dağ gibi olmuş. Az sonra da çatlayıp ölmüş. Amasya da bu felaketten böylece kurtulmuş.

 

Amasya adına gelince, Milattan önce Birinci Yüzyılda Amasya’da doğan tanınmış tarih- coğrafya bilgini Stırabon’a göre, şehri ilk kuranlar Amazonlar’dır. Amazon kraliçesi Amasis, Karadeniz kıyılarından aşağı inmiş, Amasya’nın bulunduğu yeri beğenerek bir şehir kurmuş, adına ” Amasis şehri” demek olan “Amaseia” demişler. Bir söylentiye göre de, bir zamanlar buradaki dağlarda elmas madeni işletilirmiş, bundan dolayı şehre “Elmasiye” denmiş, bu ad zamanla Amasya olmuş. Şehrin adının Amasya’yı fetheden Danişmend Ahmed Gazi’nin karısı “Ümmü Asiye” den geldiğini, Ümmü Asiye’nin Amasya’da oturduğunu söyleyenler var. Fakat, Amasya, Danişmend Gazi’nin burayı fethinden önce de “Amasea” adıyla tanınan, bilinen bir şehirdir.

|» “Efsaneler” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Efsane, Efsane Nedir, Efsaneler, Türk Efsaneleri, Karacaoğlan, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslıİle Yorum Yap!
30 Yorum Bulunmaktadır
yeşil on Eylül 11th, 2008 at 12:59

Çok güzel bir aşk hkayesi…

Ferhat on Eylül 11th, 2008 at 17:42

Evet cok güzel aşk hikayesi işte adaımın güzelliği işte bu.

ebru on Kasım 25th, 2008 at 19:10

Evet yaaa gerçekten çok güzel ama, leyla ile mecnunu geçemez…

Efsane dadaş on Eylül 29th, 2009 at 16:57

Çok güzel bir site ya sahip çıkın ödev sitemize.

hilalbie. on Kasım 30th, 2010 at 17:45

Çok güzel başarılı sağolun.

QARİZMA on Aralık 4th, 2010 at 21:51

çook güzel aşkmış

şule on Aralık 22nd, 2010 at 16:58

süper birşey efsane çok duygusalll :( :( :(

savaş on Ocak 31st, 2011 at 14:29

bu hikaye o kadar uzun ki insanokuyana kadar ölüyor ama ginede çok güzeldi okumaktan zevk aldım hemde nasıl bu hikaye çok güzeldi

efe on Şubat 21st, 2011 at 20:26

Kim hazırladıysa bu siteyi sağolusun. Onun sayesinde ödevimi yaptım. :)

amasyali kiz on Şubat 22nd, 2011 at 21:42

Tabi ya işte kimin memleketi her yerinde aşk sevgi var bakı Ferhat ili Şirin’ine işte benim memleketim

amasyali kiz on Şubat 22nd, 2011 at 21:45

bir başkadır benim memleketim…!!!

kilim on Mart 17th, 2011 at 09:15

Bu yıl kilimde % 40 varan indirimler var hadi hepiniz kilime.

murat on Mart 28th, 2011 at 21:33

Evet cok güzel aşk hikayesi ama çok uzun.

kübra on Nisan 17th, 2011 at 19:08

Ferhat şenlinin hayatını nereden bulabilirim acaba yardımcı olurmusunuz?

asmin on Mayıs 2nd, 2011 at 15:04

çok güzel bir aşk hikayesi insan okuyunca kendini içinde hissediyor.

mavi on Mayıs 10th, 2011 at 20:24

Çok güzel bir hikaye kesinlikle iki aşığın kavuşamamasını anlatıyor. ♥

dede on Ağustos 24th, 2011 at 14:28

Güzeel

serpil on Ekim 6th, 2011 at 15:01

uzun olması bizim okulda işimize geldi okuyana kadar öğle yemeği zili çaldı :):)):)

rabia on Kasım 22nd, 2011 at 22:18

ben çok begendim işime o kadar yaradıki teşekkür ederim

halıcı on Aralık 24th, 2011 at 22:09

ödevim için halıya yardım ettiniz ve çok teşşekkürler

sümeyye on Ocak 3rd, 2012 at 15:37

çok güzeldii bayıldım çok güzel aşk hikayesiiiiiiiiiiii.

seda on Ocak 3rd, 2012 at 15:42

çok güzel beğendim çok güzel aşk hikayesiiiiiiiiii.

emir on Nisan 4th, 2012 at 09:14

çok güzeldi,çok beğendim gerçekten yazana helal olsun!!!!!

kader on Nisan 15th, 2012 at 18:58

çok güzel bir aşk hikayesi ama çççççççooooooooooooooookkkk uzunnnnn.

AŞKI FISILDAYAN ADAM on Ekim 22nd, 2013 at 18:25

Ben AŞKI FISILDAYAN ADAM olarak ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKK GÜZELLLLLLLLLL yaşanmışşşşş bir AŞŞKK hikayesi olduğunu düşünüyorummm.

meral on Ocak 11th, 2014 at 18:49

Çok muhteşem inanılmaz

Gökçe Zorlu on Nisan 10th, 2014 at 20:23

Bizim köyün hikâyesi ama çok güzel ve acılı bir efsane

defne on Haziran 1st, 2014 at 15:00

Süper yok böyle aşk

yasin perihan on Aralık 18th, 2014 at 16:19

çok güzeldi beğendim

gamze akay on Şubat 17th, 2015 at 21:18

Ya asıl böyle aşka gerçek aşk derim ben…

Yazı Detayı