Ana Sayfa » G » Kim Kimdir? » Gaffar Okkan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
6(Hayatı – Biyografisi)

Silahlı ve bombalı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan 1952 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi.İlk ve ortaokulu memleketinde tamamladıktan sonra Ankara Polis Enstitüsü’ne girdi ve 1970 yılında görevine başladı. Ege Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Okkan, İzmir, Eskişehir, Urfa ve 1993’de Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde Kars’ta görev yaptıktan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne atandı.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır’da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. İki küçük otomobil aldı Gaffar Okkan. Mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan’ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Evli ve iki çocuk babası Okkan’ın son Emniyet Müdürleri Kararnamesi’nde ismi İstanbul için geçmişti. Hükümet içinden Diyarbakır’da büyük başarı gösteren Okkan’ın İstanbul’a atanması için yoğun baskı gelmişti. Ancak İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, ”Diyarbakır’da başarılı işler yapıyor, onlara devam etsin” demişti.Okkan’ın adı daha önce Ankara Emniyet Müdürlüğü için de geçmişti. Diyarbakırspor Kulübü Başkanı olarak sporla yakından ilgilenen ve halkla içiçe yaşayan ve Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da pusu kurularak öldürüldü.Okkan’la birlikte 5 polis memuru da öldürüldü.Suikastı Hizbullah örgütünün yaptığı sanılıyor.

Ölmeden önce Diyarbakırspor Eğitim Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını yürüten Gaffar Okkan, 30 Eylül 2000 tarihinde, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Diyarbakır’da huzur ve güveni sağladığı için ´Yılın Bürokratı´ seçilmişti.


| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
6 Yorum Bulunmaktadır
hansa on Mayıs 20th, 2008 at 02:15

Çok güzel bilgiler biraz daha geniş olabilirdi. Yine de çok begendim, emeginize saglık.

Alaattin Kayhan on Temmuz 14th, 2008 at 00:39

Bu halk vatanına hizmet edeni hiç bir zaman sahipsiz bırakmadı, bırakmayacak. Ruhun sad, mekanın cennet olsun gaffar baba. Rabbim rahmet eylesin.

B.Ö on Ocak 3rd, 2009 at 01:06

GAFFAR OKKAN VATAN SİZE MİNNETTAR KALCAKTIR.B.Ö

mary on Nisan 19th, 2009 at 17:26

Ya sitenizde neden gelenbevi ismail efendinin hayatı ve biyografisi yok koyarsanız çok sevinirim. Çünkü ünlü bir matematik ve astronomi bilginidir…

eray durmaz on Eylül 11th, 2009 at 00:54

Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun gaffar okkan. Bu ülkenin vatansever bir evladıydın. Seni gelmiş geçmiş en organize ve kahpe suikastle yok edenlere lanet olsun. Ne hizbullahı yemeyiz bu numarayı hangi gizli servis biliyoruz. Rahat uyu gaffar okkan vatan sana minnettardır.

yusuf on Ocak 2nd, 2011 at 21:35

Diyarbakır halkı sana minettardır senin gibi biri artık dıyarbakıra gelmez sana kıyan hangı örgutse köklerı kurusun inşallah.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Gaffar Okkan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: G, Kim Kimdir?
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , , ,