Ana Sayfa » Belirli Gün ve Haftalar » Dosyalar » Kanser Haftası (Belirli Gün ve Haftalar)
9


Haftası
()

http://resim.bilgicik.com/belirli_gun_ve_haftalar.jpg


Kanser bir hücre hastalığıdır. Hücre, canlıların yapı taşıdır. Yapıları ve işlevleri birbirine benzeyen hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular birleşerek organları ve sistemleri oluştururlar.

Hücrenin ana özelliği bölünüp çoğalmasıdır. Bölünüp çoğalan hücreler vücuttan atılır.

Kanser, hücrenin olağandışı bölünüp çoğalmasıdır. Kanserli hastalarda hücre, canlının zararına çoğalır. Organların işlevlerini yapmalarını engeller.

Halk sağlığı yönünden kanserin önemi; hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesidir. Bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunudur.
Kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını anlatmak gerekir.

Tıp biliminin gelişmesi, insanların eskiye göre daha bilinçli yardım istemeleri, pek çok insanı kanserden kurtarıyor. Gün geçtikçe, kanserden kurtulanların oranı daha da artacaktır.

Kanser konusunda hastaya yardımcı olmak, hastalıkla ilgili araştırmaları desteklemek, doktorların eğitimine yardımcı olmak için 1947 yılında Ankara’da Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu adı ile bir dernek kuruldu. Dernek kuruluşundan bu yana yurttaşları kanserin erken tanımı ve iyileştirme konularında uyarıyor. Kanser hakkında bilgili olmamız için çalışmalar yapıyor. Bu kuruluş 1952 yılından beri Türk Kanser Haberleri adlı bir dergi çıkarmakta, isteyenlere dergiyi parasız göndermektedir.

1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun çabaları ile yurdumuzda ilk kanser hastanesi, 1956 yılında Ankara’da açıldı.

Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak çok alkol ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha çok görülmektedir.


KANSERİN ÖN BELİRTİLERİ

* Vücudun herhangi bir yerinde nedeni bilinmeyen şişkinlikler, sertlikler,
* iyileşmeyen yaralar,
* Vücudun çeşitli yerlerindeki benlerde ve siğillerde, renk ve büyüklük değişmeleri,
* Durdurulamayan kanamalar,
* Ses kısıklığı
* Geçmeyen öksürük
* Nedeni anlaşılamayan ateş ye zayıflama,
* Büyük aptes alışkanlıklarındaki değişiklikler.

Bir hastalıktan korunmak için o hastalığın nedenlerinin bilinmesi önemlidir. Bugün kanserin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kansere karşı alınacak önlemlerde, yapılacak savaşta temel ilke; kanser etkenlerinden kaçınmak ve hastalığın erken tanımıdır.

Kanser konusunda sık sık uluslararası konferanslar, seminerler, kong­reler düzenlenir. Bu toplantılarda kanserin nedenleri, kanserden korunma yöntemleri, hastalığın erken tanımı ve iyileştirme yolları tartışılır. Yeni bulgular, yeni ilaçlar tanıtılır. Ülkemizde de son yıllarda bu tür çalışmalara ağırlık verilmiştir. Doktorlarımızın kanser konusundaki araştırmaları, ulusla­rarası toplantılarda ilgiyle izlenmektedir.

Tıp biliminin gelişmesi, insanların eskiye göre daha bilinçli yardım istemeleri, pek çok insanı kanserden kurtarıyor. Gün geçtikçe kanserden kurtulanların oranı daha da artacaktır.

Kanser hemen her organda görülmektedir. Ancak bazı organlarda daha çok dikkati çekmektedir.

Akciğer Kanseri: Ölüm oranı en fazla olan kanserdir. Sigara içenlerde daha sık görülür.
Sindirim Sistemi Kanseri: Mide ve Kalın bağırsak kanseri önemli organ kanserleridir.
Meme Kanseri: Elle tanımı yapılabildiğinden tedavi ve iyileşme oranı en çok olan kanser türüdür.

Kanser Savaş Haftası boyunca sergiler açılır. Hastalığın halka tanıtılmasına çalışılır. Gazetelerde, dergilerde, radyo ve televizyonda hastalıktan korunma yolları anlatılır. Yapılan araştırmalar yeni buluşlar, yeni ilaçlar açıklanır. Halk bu konuda aydınlatılır.

Bu hafta öğrendiklerimizi yaşamımız süresince unutmayalım. Bu konuda çevremizdeki insanları uyaralım. Kanserle ilgili en küçük kuşkuya düşüldüğünde hemen doktora başvurmak gerektiğini anlatalım. Unutmayalım; kanserin erken belirlenmesi, iyileşmesini çok kolaylaştırır.

|» “Belirli Gün ve Haftalar” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
9 Yorum Bulunmaktadır
damla on Mart 26th, 2008 at 18:15

Teşekkürler.Çok ama çok güzel olmuş.Ben 7. sınıf öğrencisiyim.Kutlamaprogramımız için gerekliydi.Teşekkürler.

şevval on Nisan 1st, 2008 at 15:55

çok güzel birşey bu ben çok beğendim okulda sunum yapılacaktı bunu kullanıcam çok sağolun.Teşekkürler

emre on Nisan 2nd, 2008 at 13:39

bir şey bulamadım bu ne uzun uzun allah allah! onun yerine hiç yazmasın daha iyi

beyza on Nisan 4th, 2008 at 19:40

Ben bu siteyi çok beğendim. Ama bu konu ödevim için. Kanser haftasıyla ilgili resim yokmu acaba? Varsa birileri söyleyebilirmi? Öğretmenimiz resim de istiyor da…

HAZAL on Nisan 6th, 2008 at 09:27

gerçekten bu siteyi seviyoum. herkese tavsiye ederm.

özlem on Nisan 20th, 2009 at 16:51

Bu site gerçekten de güzel olmuş.Aradığımı hemen bulmamı sağladı.Kanser haftası performans ödevi için gerekli de.Teşekkürler bilgicik…

zeynep on Mart 31st, 2011 at 17:06

Çok teşekkür ederim kutlama programımız için çok gerekliyidi hazırlayanlara tekrar tekrar teşekkür ederim. :)

zeynep on Nisan 5th, 2011 at 20:51

Kanser olanlara yardım edelim oları sevip sayalım yardım edelim. Kanser haftasında bunu anlatmalıyız.hep temiz olalım. Çağımız bilim çağı onu da yenecektir hastalanan organ hep iyi edecektir. Bilime inanmalı korkuyu atmalıyız. Destekte bulunmalıyız. Oları kardeşimizgibi sayıp aramıza almalıyız. Kanserlilerden korkmamalıyız. Doktor söyledi bize. Destekte bulunalım.

ahmet on Nisan 7th, 2012 at 09:32

COK GÜZEL GÜZEL SÖZ YOK

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Kanser Haftası (Belirli Gün ve Haftalar)
  • Yazının Kategorisi: Belirli Gün ve Haftalar, Dosyalar
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , ,