Ana Sayfa » Masallar » Şiir Öykü Roman » Keloğlan ve Kuyudaki Dev – (Keloğlan Masalları)
80


…Keloğlan Masalları…
(Keloğlan ve )

Keloğlan

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallarken; ülkenin birinde bir kasaba varmış. Bu kasabanın kenar mahallelerindeki bir kulübede, çok fakir bir keloğlan ile ihtiyar annesi yaşamakta imiş. Keloğlan çok akıllı ve becerikli olmasına rağmen çalışmaktan hoşlanmaz, tembel tembel evde oturmayı, ne buldu ise yiyip, içmeyi ve uyumayı severmiş. Tembel mi tembel, saçsız kafası ile de çok çirkin olduğu için herkes ona keloğlan dermiş. Keloğlanın ihtiyar annesi ise el çamaşırı yıkar, hem kendini, hem de tembel keloğlanı beslemeğe çalışır, zorluklar içinde geçinirlermiş.

 

Her nasılsa Keloğlanın canı çarşıya çıkıp dolaşmak istemiş. Bir de bakmış ki, uzakta bir kalabalık var. Kalabalığın ortasında bir adam bağıra bağıra bir şeyler söylüyor. Kalabalıktaki insanlarda onu dinlermiş. Bizim Keloğlanda kalabalığa sokularak bu adamın dediklerini dinlemiş. Adam meğer şehrin tellallarından biriymiş. Keloğlanın dinlemekte olduğu tellal şöyle demekteydi.

 

-Ağır bir iş için bir adama ihtiyaç vardır. Bu işi görecek adama yüz altın verilecektir. Talip olacak kimse varsa ortaya çıksın….
Keloğlan etrafta toplanan kalabalıktan ses seda çıkmadığını görünce ve bu işin sonunda yüz de altın verileceğini öğrenince tellala:
-Bu işi ben yaparım, yalnız bu yapılacak işi hemen bana söyle, demiş.

 


Tellal Keloğlanı şöyle bir süzdükten sonra, gözü tutmamış olacak ki:
-Oğlum, sen bu işi yapamazsın, iş çok zordur. Bunu ancak akıllı, becerikli ve cesur adamlar başarabilir. Ben bunları sende göremiyorum, deyince; Keloğlan:
-Ummadığın taş baş yarar. Ben bu işi başarırım, diye cevap vermiş. Etrafta toplanan kalabalıktan alaylı gülüşmeler yükselmiş. Bu sırada tellal onun biraz da fakir haline acıyarak:Türkçenin Tarihi, Orhun Abideleri, Anlatım Bozuklukları, Cümlenin Öğeleri, Yazım ve Noktalama, Türkoloji Makaleleri, Edebiyat Nedir?, Alfabelerimiz, Atasözleri, Bulmacalar, Edebi Sanatlar, Sınav Soruları, Kpss, Oks, Öss, Bunları Biliyor musunuz?, Özlü Sözler, Güzel Sözler, Türkçe, Edebiyat, Masallar, Destanlar, Astroloji, Roman Özetleri

 

-Pekala oğlum…Madem ki kendine güveniyorsun sana şimdi yapacağın işi tarif edeyim…Uzak bir ülkeden mal getirmeye gidilecek… Yolculuk at sırtında olacak, ama sen bu yolculuğa katlanabilecek misin?.. diye sorunca.

 

Keloğlan:
-Ben yaparım dediğim her şeyi yaparım. Elbette katlanırım, karşılığını vermiş.

 

Tellal:
-Madem ki bu kadar güvenin var, bende sana bu işi veriyorum…Paranı şimdi mi, yoksa dönüşte mi istersin? Keloğlan da:
-Şimdi verinde birazı yanımda bulunsun, geri kalanını anneme harçlık bırakırım, der.
Bu şartlarla anlaşmaya varan Keloğlan sevinçle annesine koşarak durumu anlatır ve
yanındaki parayı annesine bırakarak veda edip yapacağı işe gider.

 

Toplantı yerine gelen Keloğlan, yolculuğun hazır olduğunu ve kafilenin kendisini beklemekte olduğunu görür. Kafile başkanı Keloğlana hazır olup olmadığını sorar. hazır olduğunu öğrenince küçük kafile hemen atlara binerek yola koyulur… İki gün durup dinlenmeden yol alırlar. Üçüncü gün Keloğlanın at sırtındaki yolculuktan vücudunun her tarafı ağrımaya başlar. Ama verdiği sözü ve aldığı parayı düşünerek sabırla yola devam eder. Artık akşam yaklaşmıştır. Kafile başkanı mola için kervanı durdurur. Keloğlan biraz dinleneceği için sevinmiştir. Ama bu sevinci çok sürmez. Atlar bağlandıktan sonra kafile başkanı kendini çağırır. Keloğlana der ki:

 

-Keloğlan, şurada bir görüyorsun…
-Evet, der bizim Keloğlan.
-İşte şimdi, o kuyuya ineceksin… Korkmazsın değil mi?…
Keloğlan kuyunun yanına gider bir sağına, bir soluna ve eğilip içine bakar, kafile başkanına dönerek:

 

-Ne var bunda korkacak, elbette inerim. der. keloğlan korksa bile korktuğunu belli etmemeğe çalışarak kuyuya inme hazırlığına başlar. Etrafını saran yol arkadaşları Keloğlan’ın beline kalın bir ip bağlarlar, kuyuya sarkıtırlar.

 

Keloğlan kuyunun yarısına gelince sağ tarafında karanlıkta aniden bir kapı açılır. Adamın biri Keloğlan’ı kucakladığı gibi bu kapıdan içeri çeker… Neye uğradığını anlayamayan Keloğlan kendine gelince, bir de ne görsün!.. Geniş bir bahçe ve bu bahçenin ortasında büyük bir saray durmuyor mu?.. Sarayın bahçesinde güllerin arasında Dünya güzeli bir kız oturmuş, arkasında bir dudağı yerde, bir dudağı gökte iri ve koyu siyah renkte bir zenci ayakta durmakta. çiçeklerin arasında bir tavus kuşu dolaşmaktadır. Şaşkınlıkla bunları seyre dalan Keloğlan birden arkasında gürleyen bir sesle aklı başından gider. Dönüp bakınca, ne görsün?… Koca bir . Arkasında durmuyor mu!.. korkunç bir sesle:

 

-Eyyyy, adem oğlu!… Söyle bakalım, şu gördüklerinden hangisi daha güzel?..
Keloğlan korkudan tir tir titremeğe başlar. Ne cevap vereceğini şaşırır ama, biraz sonra aklı başına gelir ve biraz düşündükten sonra:
-Gönül neyi severse güzel odur sultanım, der.

 

Dev, aldığı cevaptan memnun gibi görünür ve Keloğlan’a tekrar sorar.
-Şu kız çok güzel, şu tavus kuşu çok hoş ama, şu zenci çok çirkin, çok kötü!.. Buna ne dersin?..
Keloğlan artık ilk şaşkınlık ve korkudan kurtulmuştur. Yine cevabı yapıştırır:
-Gönül neyi severse, güzel odur sultanım, diye tekrar aynı cevabı yapıştırır.
Aldığı cevaptan çok hoşlanan dev, Keloğlan’a:

 

-Aferin, sen akıllı bir çocuğa benziyorsun diye Keloğlan’a hemen yanındaki, ağaçtan kopardığı üç tane büyük narı verir. Ve:
-Al bu narları. Dönüşte annenle birlikte yersin, diyerek Keloğlan’ın yanından ayrılmış.

 

Meğer Dev, her kuyuya inen insana bu soruları sorar fakat, bir türlü istediği akıllıca cevabı alamayınca çok kızar, hemen kellesini uçurur, sonra da etlerini yer, kafatasını sarayın duvarlarına asarmış. Böylece kuyuya inenlerin çoğu, Dev’in bu soruları karşısında kimi kız güzel, kimi tavuskuşu diye Dev’e cevap verirlermiş. Bu cevaplardan memnun kalmadığı için kuyuya inen bir daha yukarı çıkamazmış. Dev’in yanından ayrılan Keloğlan tekrar çıkış kapısına gelip yukarı nasıl çıkacağını düşünürken birden yukardan, su almak için sarkıtılmış bir kovanın kendisine doğru geldiğini görünce, Keloğlan hemen bu kovadan tutarak yukarı çıkar.

 

Keloğlan’ı sapasağlam yukarı çıktığını gören arkadaşları, şaşkınlıktan ağızları bir karış açık, gözlerine inanamazlar ve birbirlerine bakışırlar. Zira kervancılar bu kuyudan su almak istedikleri zaman her seferinde Dev’e bir insanı kurban vermeleri adetmiş. Yol arkadaşları onu böyle sapasağlam, güler yüzlü görünce tabii şaşkınlıktan kendilerini alamamışlar. Kafile başkanı merakını yenemeyerek Keloğlan’a:

 

-Şimdiye kadar bu kuyuya salladığımız adamlardan hiçbiri geri dönmemiştir. Sen nasıl oldu da bu kuyudan sağlam çıktın evlat?…
Keloğlan güler yüzle şu cevabı verir:

 

-Nasıl çıktıysam çıktım.. Çıktım ya!… Siz ona bakın.
Yeniden kafile yola koyulmuş. Varacakları o uzak ülkeye varmış.Atlara malları yükleyerek memlekete dönmüşler.

 

Keloğlan elindeki Nar’ları sevinçle evine dönünce, annesi yine her zamanki gibi, el çamaşırı yıkamakta bulur. Annesi de oğlu geldiği için sevinmiştir. Yemekler yenir.Yemekten sonra da Keloğlan, Dev’in verdiği Nar’lardan birini çıkarıp yemek için ikiye böler. Bir de ne görsün? Dev’in verdiği Nar tanelerinin her biri meğer çok kıymetli birer mücevher değilmiymiş… Bunun değerini anlayan Keloğlan, zaman zaman bunların her birini azar azar satmış.. Ve Keloğlan öylesine zengin olmuş ki, artık ne kelliği kalmıştır, ne de çirkinliği, ne de annesinin çamaşırcılığı. Mutlu bir hayata kavuşmuşlar..

 

|» “Keloğlan Masalları” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
80 Yorum Bulunmaktadır
rapunzel on Aralık 18th, 2007 at 19:59

çok güzel de keşke sesli mesaj olsaydı lütfen site yönetimi bu önerimi göz önüne alınsın.SESLİ MESAJ OLSA DAHA İYİ OLUR.

İREM on Ocak 22nd, 2008 at 18:51

ÇOK GÜZEL BEN BUNU OKUMUŞTUM ÖGRETMEN VERMİŞTİ ÇOKKKK ÇOK GÜZEL HARİKAA

adalet on Şubat 14th, 2008 at 17:32

ya özet istiyorum kardeşim

gülçin on Şubat 17th, 2008 at 21:29

bu çok güzel bir hikaye ben bunun çizgilifini izledim ve çok begendim daha çok olmasını istiyorum

simqee on Şubat 21st, 2008 at 15:39

ya bunların özeti yok mu

eray on Şubat 24th, 2008 at 15:12

keloğlan ve kuyudaki dev çok güzel bir hikaye

eray on Şubat 24th, 2008 at 15:13

simgenin de dediği gibi bu hikayenin özeti yokmu özeti olsaydı dahada güzel olurdu !

nana on Şubat 25th, 2008 at 21:07

Cok güzel bir site yararı ve faydalı ben Türkçe öğretmeni olarak yararlı buldum sizinde okumanızı isterim cok güzel herkese tavsiye ederim adım: güzide özgür erol benim mesleyim Türkçe öğretmenliği yapıyorum bir cok hikaye roman ve türlü kitaplar izledim sidilerini de alın tavsiyem özet cıkartın diyenler de mesin çünkü hikaye nin kendisi o

merve on Mart 17th, 2008 at 23:20

merhaba ben Türkçe öğretmenliğinde okuyorum 2 hafta sora sunumum var konu olarak da keloğlanı seçtim. şimdi materyal aramaya başladım yorumları okudum da bu hikayenin ya da diğer hikayelerden birinin çizgifilmini nerden bulabilirim? bana yardımcı olursanız çok sevinirim.keloğlan hakkında ne kadar çok materyal bulursam o kadar iyidir.şimdiden teşekkürler

sarpın hayranı on Mart 18th, 2008 at 19:28

ya ben keloğlanın hayatını araştırıyorum ama yok hep hikaye hikaye bulamadım bir türlüüü

aylin on Nisan 28th, 2008 at 18:40

Çok güzel bir site. Sizsiz günüm geçmiyor. Sıze bayılıyorum.

tuğçe on Mayıs 4th, 2008 at 13:22

Ya ben bu siteyi çoook sevdim. Öğretmenimiz bize ünite sonunda hikaye kitabı aldırıp özetini çıkarttırıyor. Eee parası olan var olmayan var canım. Olmayan da bu vb. sitelere girip ödevini yapıyor.

KİM YAPTIYSA ELLRİNE SAĞLIK CANIM…

Serkan on Haziran 17th, 2008 at 14:03

Merhaba ben Serkan. Bu siteyi çok beğendim ama benim yaşıma göre çok küçük öyküler. Ben 14 yaşındayım ve öğretmenimiz de bize roman gibi öykülerin özetini çıkarın diyor ve ben de o yüzden keloğlanın uzun roman gibi hikayelerine bakmıştım ama bulamadım. Neyse görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Hoşçakalınn.

Sümeyra on Ağustos 16th, 2008 at 13:49

Siteniz gerçekten mükemmel ben ortaokul 2. sınıfa geçmiş 13 yaşındaki bir öğrenciyim ve bu site, içeriği, hikayeleri çok hoşuma gitti. Ben de keloğlan hikayeleri hazırlıyordum. Kitap biçiminde yaparak sınıfta sunmayı düşünüyordum yolumu aydınlatacak bir site arıyordum, buldum da… Emeği geçen herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kadar geniş kapsamlı bir siteye daha önce rastlamamıştım. Çok beğendim elinize sağlık. Ben de sitelerime bekliyorum…

aslı on Ağustos 29th, 2008 at 19:41

Merhaba. Ben böyle siteleri çok beğeniyorum. İşime çok yarıyor. Ama bu siteden yararlanıyoruz. Öğretmenlerimiz bizlere ödev veriyor biz de o ödevleri kendimiz yapamayıp bu gibi sitelere baş vuruyoruz. Ama size şunu söyleyebilirim ki böyle yaparak sadece kendimize zarar vermiş oluyoruz. Evet bende böyle kurnazlıklar yapıyordum. Ama artık buyudum ve aklım başıma geldi artık ödevlerimi kendim yapıyorum, sadece bu siteleri okumak istediğim kitabı bulamadığım zaman özetlerini buradan okuyarak değerlendiriyorum. Bence siz de böyle yapın. Çok daha eğlenceli oluyor. Hem bize zararı değil yararı oluyor… Dediklerime ya uyarsınız ya uymazsınız ama uyanlar sizi her nerede olursa olsun 1_0 yeniyor olacaklar… Hoşçakalın…

gizem on Eylül 9th, 2008 at 20:58

Bu siteyi o kadar çok beğendim ki size anlatamam. Hem masallar da site kadar güzelmiş. Ben de ortaokul 2.sınıfa geçtim. Halk kültürü hocamızın verdiği ödev için bu siteye başvurdum. Ama hepsini okumadan bu siteden çıkacağımı pek sanmam. Bundan sonra hep bu siteye girip yorumlarımı sizden eksik etmeyeceğim. SİTE MÜKEMMEL….

mert on Eylül 10th, 2008 at 09:27

Ya ben bu siteyi çoook sevdim. Öğretmenimiz bize ünite sonunda hikaye kitabı aldırıp özetini çıkarttırıyor. Eee parası olan var olmayan var canım. Olmayan da bu vb. sitelere girip ödevini yapıyor.

KİM YAPTIYSA ELLRİNE SAĞLIK valla.

kemal on Eylül 12th, 2008 at 14:47

Çok güzel ve eğitici bir şey yayınlayanları tebrik ediyorum. Saygılarla iyi yayınlar.

melis on Eylül 24th, 2008 at 10:36

Merhaba bu site gerçekten söylenenlerden bile daha da güzelmiş. Hem de para vermeden kitap okuyorsun. Parası olan var veya olmayan var ama okuması çok zevkli. Her gün yorum göndermesem bile okuyorum. Bu hikayeler çok güzel.

uğur on Ekim 18th, 2008 at 20:24

Valla çok beğendim çok güzel bir site herkese tavsiye edeceğim. Bayağı beğendim çok yardımcı oldu. Teşekkür ederim.

bedaaa on Ekim 22nd, 2008 at 17:19

Slm ben de ödevi olduğu için bu siteye girenlerdenim ama keşke sadece merak ettiğim için girseydim. Gerçekten çok güzel bir kültüre ve sanata sahibiz. Elinize sağlık. Sayenizde her bir masal ayrı bir can kazanıyor…

besa on Ekim 27th, 2008 at 19:38

Slm ben bu siteye Türkçe ödevim için girdim bu siteye gerçekten bu hikaye çok güzel. Size de teşekkürler böyle bir masal yasdığınız için ellerinize sağlık tekrar teşekkürler müsadenizle diyeceklerim bu kadar hoşcakalın.

adebayor on Ekim 29th, 2008 at 10:43

Gerçekten çok güzel olmuş teşekkürler.

merve ecem on Kasım 25th, 2008 at 15:47

Çok seviyorum bilgiciği çok yararlı oluyor bana zaten Keloğlan masallarını çok seviyorum teşekkürler bilgicik…

Doğa on Kasım 25th, 2008 at 21:52

Gerçekten çok güzel, yazdığınız hikayeler müthiş, bayıldım. Çooook güzel. İyi günler…

esra on Kasım 27th, 2008 at 17:35

Merhaba ben esra sitenizi çok beğendim ve arkadaşlarıma da tavsiye ettim. Eminim onlar da çok beğenecekler.

Halime on Ocak 1st, 2009 at 14:20

Gerçekten çok güzel masallar, 3 ya da 4 tane okudum. Sihirli su çok uzun ama çok güzel.

ceyda on Şubat 12th, 2009 at 20:32

Masallarınız süper. Başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla.

batuhan on Nisan 8th, 2009 at 18:22

çok uzun ama güzel…. :-P

özge asiye ve eda on Mayıs 11th, 2009 at 18:38

Çok uzun bir hikaye.Ancak ana düşüncesi çıkmış.Bence çok iyi olmuş.Çok güzel bence.Başarılarınızın devamını dilerim.

sena on Ağustos 1st, 2009 at 11:34

Yaa bu masal çok guzel hem oğretmenim de bana kitap kurdu diyordu.

volkan on Ağustos 2nd, 2009 at 19:42

Ben izmir kemalpaşa bağyurdundan volkan bu fıkra çok ama çok güzel harika ve süper olmuş. Ben volkan kıratlı…

sanem on Ağustos 2nd, 2009 at 21:21

Merhaba bn sinem sitenze bayıldım. Ben bu siteye hikaye okumak için girdim çünkü okumam biraz yavaş bu hıkayeler çook güzel. Masallar çokk maceracı.

sirinkiz on Ağustos 30th, 2009 at 11:51

Ben zaten keloglan masallarini severim bu da superdi.

muhammed on Eylül 7th, 2009 at 13:28

Çok güzel bir masal tebrik ederim bu siteyi kuranları bu masalllar çok güzel.

alev on Kasım 5th, 2009 at 16:01

merhaba bnm adım alev bu siteyi cok beğendim hem okumam da yavastı okumamı geliştiriyorum (D)

hazal on Kasım 14th, 2009 at 14:35

Çok güzel bir masal tebrik ediyorum bu siteyi kuranlara başarılı.

anıl on Kasım 20th, 2009 at 22:32

bu masal çok güzel olmuş. bu siteyi kuranları tebrik ediyotum

hazal on Kasım 23rd, 2009 at 16:42

Çok güzel bir masal tebrik ediyorum bu siteyi kuranlara başarılı

Reymysterio on Aralık 8th, 2009 at 15:43

guzel bir masal

ibrahim on Şubat 5th, 2010 at 19:16

Bence bu keloğlan masalı çok güzel valla süper

ömer on Şubat 12th, 2010 at 08:58

Keloglan seni seviyoruz maslalarına bayılıyorum.

sefa on Mart 9th, 2010 at 17:43

çok güzel olmuş tebrik ederm

hüseyin on Nisan 11th, 2010 at 12:19

çok güzel bir hikaye

ahmet on Haziran 1st, 2010 at 11:32

Çok güzel bir hikaye.

damla aykut on Ağustos 11th, 2010 at 18:59

Keloğlan masalı çok güzel ve çok harika bölümü var onu ne arkadaşlarını severim.

taha on Ağustos 23rd, 2010 at 08:35

Çok güzel bir masal bu siteyi kuranlara tesekkür ederim harika bir site ve masalları cok güzel.

enes on Eylül 22nd, 2010 at 14:13

Hiç beğenmedim.

esma on Ekim 1st, 2010 at 18:31

Bence daha iyi yapılabilir.

Black_Panter on Kasım 21st, 2010 at 09:24

Siteniz muhteşem hikayelerde öyle diğer okuyucu arkadaşlara keyifli anlar diliyorum…

berkay on Aralık 9th, 2010 at 22:08

Çok güzel hikayeleriniz var.

ylgg on Şubat 5th, 2011 at 20:30

cok guzel hikayeler

ırmak on Şubat 11th, 2011 at 11:36

STENİZİ ÇOK ÖNEMLİ VALLAHA ÖDEV YApMaMdA YARDIMCI oLdU

ırmak on Şubat 11th, 2011 at 11:37

çok güzel bir site

melike elif on Şubat 11th, 2011 at 14:02

Çooook beğendim çok güzel ama ben bunu onceden okumujştum hem 20 sayfalık olcak çünkü 1 sayfasını 2 dk da okuyorum

ela on Mart 14th, 2011 at 21:56

Siteniz çok güzel hikayelerde güzel ama hikayeler çok uzun kısalarınıda yayımlar mısınız?

elif on Nisan 13th, 2011 at 19:10

Çok güzel ince ve kalın yazılmış öyle olmayacakdı ama yinede güzel.

yeşim on Nisan 18th, 2011 at 21:43

Bu site gerçekten çok güzel bir site bütün masallarda çok ama çok güzel…

büşra on Mayıs 24th, 2011 at 23:50

bence güzel bir masal ama çok uzun bu yüzden biraz sıkıcı… :)

furkan on Eylül 5th, 2011 at 11:44

çok uzun hikayeler kısa olanı yokmu…

islam (yusuf) on Eylül 6th, 2011 at 13:56

çok güzel ama uzun yınede okumaya değiyor çok güzel bir hikaya eger facebook u olan varsa eklesın ismım islam yılmaz (yusuf) eklersenız sevınırım

sananeee on Eylül 28th, 2011 at 13:02

Gercekten cok tesekkurler odewıme cok yardımcı oldunuz cok guzel bır sayfa tebrık ederım

senanur şahin on Kasım 15th, 2011 at 23:10

Çok güzeldi

almira sevgi yücel on Kasım 19th, 2011 at 22:33

bence çok güzel daha önce okadar çok okudum ki hatırlamıyorum şimdi 18 yaşındayım bunu 7 yaşında okudum ve herkes çok beğendi ve gitiler aldılar

semanur on Aralık 5th, 2011 at 20:55

çokkkkk güzel bunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz :)

zeynep on Aralık 19th, 2011 at 17:35

bu ne ya? hayatımda bundan kok hikaye görmedim yani deyiştirin cok kötüymüş bida girmem

XD gizli on Ocak 2nd, 2012 at 17:50

Siteniz çoooooooooooook güzel.Hikayeler uzun ve daha da uzun olsun

osman on Ocak 4th, 2012 at 18:16

Bence super herkes devamlı devamlı okusun

selami on Şubat 28th, 2012 at 08:42

masalar çok uzun

selami on Şubat 28th, 2012 at 08:44

Uzun ve çok uzun bu yüzden sıkıcı oluyor.Gereği yapılırsa sevinirim.

melis on Nisan 8th, 2012 at 09:42

masallar çok uzun biraz kısa olsa daha iyi olurdu

Hakan on Mayıs 3rd, 2012 at 20:04

çoook güel bi hikaye

Hakan on Mayıs 3rd, 2012 at 20:05

çok güzel bir hikaye

elif on Ağustos 20th, 2012 at 17:56

çok güzel

meryem on Ocak 1st, 2013 at 23:08

çok uzun ve çok güzel

meleğim on Ağustos 23rd, 2013 at 21:30

çok güzel bir hikaye ben çok beğendim

serkan on Ekim 22nd, 2013 at 23:52

guzel ama
Cok uzun hilaye
Ama yinede tavsiye ediyorum

hatice on Kasım 1st, 2013 at 10:10

gerçektende ilginç bir masaldı

esra on Kasım 14th, 2013 at 22:17

bencede çok güzel hemde alıp o hikayeye para vermeye gerek yok

adasu küçükarslan on Şubat 19th, 2015 at 14:16

Harika ama tam 5 sayfaya sığdı

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Keloğlan ve Kuyudaki Dev – (Keloğlan Masalları)
  • Yazının Kategorisi: Masallar, Şiir Öykü Roman
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 8 Aralık 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , ,