Ana Sayfa » Masallar » Şiir Öykü Roman » Küçük Kibritçi Kız – (Masallar)
33


…Küçük Kibritçi Kız…


Kibritçi KızBir yılbaşı gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soğuk vardı. Yoldan geçenler paltolarının yakasını kaldırmışlar, atkılarına bürünmüşler, hızlı hızlı yürüyorlardı. Kimi evine geç kalmış, acele ediyor, kimi bir eğlence yerine gidiyordu. Çocuklar koşuyorlar, birbirlerine kartopu atıyorlardı. Gecenin zevkini en çok onlar çıkarıyorlardı. Kahkahalarla gülüyorlar, sevinçle haykırıyorlardı.

 

Yalnız bir çocuk vardı ki gelip geçenler onun farkında değillerdi. Ufak bir kız çoçuğu. Başı açık, elbisesi yama içinde, yoksul bir kızcağız. Bir kapının önüne büzülmüş, çıplak ayaklarını altına almıştı. Soğuktan morarmış tir tir titriyordu. Üzerinde oturduğu taş basamakta buz gibiydi.

 

Yavrucağız da sanki donmuş, bir buz parçası kesilmişti. Geniş bir mukavva kutunun içine sıralanmış kutularına bakarken gözleri yaşarıyordu. Evet, bu bir kibritçi kızdı. O gün bir tek kutu bile satamamıştı. Satsa, bir kaç kuruş para kazansa, kalkıp evine gider, annesiyle birlikte hiç olmazsa bir kase sıcak çorba içerdi. Gidemiyordu, çünkü o gün hiç satamadığını annesine söylemekten çekiniyordu. Soğuktan, üzüntüsünden titreyen kısık,incecik sesiyle “ var, ”diye bağırıyordu. Sokaktan geçenlerin hiçbiri başını çevirip bakmıyordu…

 


 

Ah hiç olmazsa ayaklarında terlikleri olsaydı! Biraz önce, sokak sokak dolaşırken, hızla geçen bir arabanın önünden kaçmış, kaçarken terlikleri ayağından fırlamıştı. Karşı kaldırıma geçtikten sonra, dönüp bakmış hınzır bir çocuğun terlikleri kapıp kaçtığını görmüştü. Arkasından seslenmişti ama, çocuk alaylı alaylı seslenerek koşa koşa uzaklaşmıştı.

 

Kibritçi kız bunun üzerine bir kapının girintisine sığınmış, oracığa kıvrılıp oturmuştu. Parmakları donmuş, sızlamaya başlamıştı. Kızcağız bu acıya dayanamadı, kutulardan birini açıp bir kibrit çıkardı. Parmakları uyuşmuştu, kibrit çöpünü elinde güçlükle tutuyordu. Eli titreye titreye çöpü duvara sürttü. Kibrit birden alev aldı; tatlı, yumuşacık, turuncu bir alev.Türkçenin Tarihi, Orhun Abideleri, Anlatım Bozuklukları, Cümlenin Öğeleri, Yazım ve Noktalama, Türkoloji Makaleleri, Edebiyat Nedir?, Alfabelerimiz, Atasözleri, Bulmacalar, Edebi Sanatlar, Sınav Soruları, Kpss, Oks, Öss, Bunları Biliyor musunuz?, Özlü Sözler, Güzel Sözler, Türkçe, Edebiyat, Masallar, Destanlar, Astroloji, Roman Özetleri

 

Zavallı kız, kibriti bir elinden öbür eline geçirerek, parmaklarını ısıttı. İçi de ısınmıştı. Sanki gürül gürül yanan bir ocağın karşısındaydı. Gözleri aleve dikilmiş, düşlere dalmıştı: Güzel bir odada, büyük bir ocağın karşısında oturuyordu. Arkasında kalın bir yünlü hırka, ayaklarında kürklü terlikler vardı.

 

Isınmış, terlemeye bile başlamıştı… Derken kibrit sönüverdi. Kibritin sönmesiyle, o tatlı düşlerde sona ermişti. Kızcağızın parmakları yeniden donmaya, sızlamaya başlamıştı.
Bir kibrit daha yaktı. Bu sırada soğuk bir rüzgar esti. Kız kibrit sönmesin diye, duvardan yana döndü. Öbür elini aleve siper etti. Aleve bakarken, karşısındaki duvar sanki eridi, birden açıldı, içerisi göründü. İçeride geniş bir oda vardı. Kar gibi bembeyaz örtü yayılmış bir masanın üzerine tabak tabak yiyecekler dizilmişti. Sofrada gümüş şamdanlar yanıyor, odayı gündüz gibi aydınlatıyordu. Kızcağız’ın gözleri sofranın ortasında, büyük bir tabağa konulmuş, nar gibi kıpkırmızı kaz kızartmasına dikilmişti. Ağzı sulandı. Elini oraya doğru uzattı. Kibrit yana yana sonuna gelmişti, parmağını yakıyordu. Kızcağız çöpü yere atıverdi. Atmasıyla birlikte, yılbaşı sofrası siliniverdi, gözlerinin önüne taş duvar yeniden dikildi.

 

Üçüncü kibrit daha fazla düşler yarattı:Bir yaz gecesi…Kibritçi Kız kırda bir ağacın altına oturmuş, yıldızlara bakıyor. Gece olduğu halde hava sıcak. Altındaki toprak, gündüz güneşten ısınmış, fırın gibi yanıyor… Küçük kız gözlerini yıldızlardan ayıramıyordu. Uzaktan uzağa gece kuşları ötüyor, kurbağalar bağrışıyordu.

 

Derken bir yıldız kaydı, gökyüzüne geniş bir yay çizerek uzaklaştı, söndü. Kızcağız: ‘işte, biri daha öldü’ diye mırıldandı. Bir gün, ninesi söylemişti: Her yıldız düştükçe yeryüzünden biri ölürmüş… Ninesini bir daha görebilmek için bir kibrit daha çaktı. Soğuktan kaskatı kesilmiş, beyni durmuştu. O şimdi sokak ortasında olduğunu unutmuş, düşler dünyasına dalmıştı. Kibritin alevinde yine ninesini görüyor, onun sesini işitir gibi oluyordu. İşte ninesi geliyordu. Lapa lapa yağan karların arasından bir melek gibi iniyordu… Geldi, geldi…Kollarını açtı, torununu kucakladı, aldı göklere doğru götürdü…
Ertesi sabah, yoldan geçenler, bir evin basamağında donmuş kalmış kızcağızın ölüsünü buldular. Yanı başında bir sürü boş kibrit kutusu vardı.

 

-Zavallı kız ısınmak için bütün kibritlerini yakmış dediler… Bu kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü bilemezlerdi ki.

 

Yazan: Hans C. Andersen,
Andersen Masalları, Remzi Kitabevi

 

|» “Masallar” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
33 Yorum Bulunmaktadır
edanur on Ocak 5th, 2008 at 18:28

bence bu hikaye benim okuduklarıma göre daha değişik.bu hikaye böyle değildi okuduklarıma göre ama çok güzeldi.

cemre on Şubat 18th, 2008 at 10:51

ben bu hikayeyi çok seviyorum.çok güzel bir hikaye bu.

sevgi on Şubat 27th, 2008 at 18:59

arkadaşlar bu bir masal mı yoksa öykü mü?

aybuke on Mart 18th, 2008 at 17:07

ÖDEVİME YETTİ

sude naz on Nisan 10th, 2008 at 09:19

arkadaşlar çok güzel bir masal degilmi zaten ödevdi

zeynep on Nisan 22nd, 2008 at 10:52

Ben bu romanı çok severek okurum. Küçük çoçuk iken arkadaşım doğum günümde hediye etmişti. Çok etkilenmiştim. Şu an 17 yaşındayım ve halen sanki ilk okuduğum yaştayım gibi.

hüde on Haziran 20th, 2008 at 20:11

Ben bu masalı o kadar çok seviyorum ki… İlk başı çok heyecanlıydı. Ama en sonu felaket…

damla on Temmuz 11th, 2008 at 12:45

Bu masalı cok seviyorumm. Daha dün okudumm kardeşime. Geceleri okumak için almıstım cok etkiledi beni bu masal.. Tavsiye ederim herkese… :-)

büşra on Ağustos 12th, 2008 at 17:02

Bence bu masal çok güzel ben çok beğeniyorum bu tür masalları ve hep okuyorum ve kibritçi kız da benim en sevdiğim massalardan birii !

yaren on Eylül 9th, 2008 at 20:17

Küçük kibritçi kız çok güzel bir hikaye ama çok güzel okusanız begenirsiniz.

selen on Eylül 9th, 2008 at 20:29

O kadar güzel bir masal ki bu masalı ilk 7 yaşımda annem bana okumuştu. Ben 1 hafta byunca ağladığımı hatırlıyorum. Şu an da 14 yaşımdayım ve okuyunca hala gözlerim doluyor…

selen on Eylül 9th, 2008 at 21:11

Arkadaşlar bu roman mı hikaye mi yoksa masal mı? Acil cevap istiyorum lütfen yardımcı olun.

yaren on Eylül 13th, 2008 at 16:57

Bana hikaye deil kısa bir bilgi gerek. Ödevim var istemiyorum yapmayı ama yapmak zorundayım.

merve on Eylül 13th, 2008 at 20:14

Ben kısa bilgi istedim hayat hikayesi degil.

esra on Eylül 14th, 2008 at 19:38

YA BEN SADECE BİLGİ İSTİYORUM. KİBRİTÇİ KIZ İLE İLGİLİ HİKAYESİNİ DEGİL. ÖDEVİM VAR LÜTFEN YARDIM EDİNNNNNN…

HACER NUR on Eylül 16th, 2008 at 21:45

Ya ben eseri hakkında bilgi istiyorum.

seda on Ekim 23rd, 2008 at 21:53

Bu okuduğumuz kibritçi kız masal mı hikaye mi? Masal olağan dışı varlıkları içine alan olağan dışı oLaylar etrafında oluşan yazılı anLatım türüdür. Oysa ki Kibritçi Kız’da yaşanan olaylar olağan şeyler. Sonuna eserin sonuna doğru okuduğumuz olağandışı olarak görünen şeyleri halüsilasyon olarak da değerlendirebiliriz. Açlıktan gözleri kararan kız gördüğü şeyleri yemek olarak görmüş olabilir. Ve ölen akrabasını görmesi de azrail olup ölüm anı olabilir. Lütfen yardımcı olun. Bu benim ödevim. Kibritçi kız masal mı? Hikaye mi? Masalsa hangi özelliği ile masal?

zeynep on Aralık 13th, 2008 at 15:12

Bence çok güzel olmuş bu bir masaldır çoçuklar buna inanmayın. ben diğer masalları okudum ama bunun gibi güzel bir msal değil.

f@t!h^ on Şubat 22nd, 2009 at 11:50

Teşekkür Ederim. Çok Güzel Olmuş.

funda on Haziran 10th, 2009 at 17:53

Çok güzel bir hikaye insanlar ne kadar nankör acımasız ki buna birkişi bile yardım etmiyor sormuyor kızım bu havada napıyorsun ve o cocuğun yaptı ne kadar kötü birşey terliksiz yanlıyak nasıl bırakır onu hic vicdanı yokmuş yazık…

fatma on Haziran 25th, 2009 at 01:43

Çok gzel bir hikaye ama merak ettiğim şey babasının nerede olduğu yasamıyor mu yoksa ayrımı yaşıyor eşinden?

merve on Temmuz 25th, 2009 at 12:37

SÜPER! BİN KERE OKUSAM BIKMAM.

çocuklar on Ağustos 29th, 2009 at 02:25

Çocuklar bu bir hikaye değildir. Evet Masal olağan dışı varlıkları içine alan olağan dışı oLaylar etrafında oluşan yazılı anLatım türüdür ama hikaye de zaman mekan ikilisi üzerine kurulu olmak durumundadır. Masalda olağan dışı varlıklar kullanılır ama sadece olağan dışı olmak zorunda değildir. Hikayede ise tam tersine olağan dışı varlıklar kullanılamaz.

ayşenur on Kasım 3rd, 2009 at 18:33

Çok üzüldüm onu nasıl görmemişler kızcağızı çok üzüldüm ben o kızın yerinde olsam hemen eve giderdim ama o eve gitmdi çünkü annesi kızarmış. Bir yıldız kaymış kız birisi daha ölmüş dedi ve kız kendi oldü ninesi gelmiş sanki onun ruhunu almış sakın buna saçma demeyin erkekler alay etmiş oluyorsunz. Siz onun yerinde olsanız gerçek olabilirde herkez bunu okusun kızlar daha çok duyarlı erkeklerden.

Juju on Nisan 4th, 2010 at 19:40

Merhaba..Juju..Gercekten guzel bir Masal..Ilk bunu ben Staj yaparken ogrencilere okumustum..Gercekten etkileyici ve akici bir konusu var..Neyse paylasim icin tesekkurler..Kal saglicakla..

denise on Eylül 23rd, 2010 at 15:48

Ben kibritçi kızın hangi yılda yazıldığını sormuştum. Ama bunun karşılığı bilgicik.com muş ama ben sizden masal istemedim ki, ben sizden kibritçi kızın hangi yılda yazıldığını sormuştum! Ben yani bu siteye -100 puan veriyorum çok üzgünüm.

Ama istediğim seylerin tam tersi çıktı. Bunu yazdığımdan arkadaşlardan özür diliyorum. :-)

beren on Eylül 26th, 2010 at 15:42

Ben size tarıhını sormustum ama bu cevap çıktı sayfa çok sacma!

pınar on Ocak 9th, 2011 at 20:20

Çocukluğumun unutulmaz masallarındandır. Üzücü olarak bitsede severek okuyordum. Bence harika bir masal yayınladığınız için teşekkürler.

sevgi on Nisan 28th, 2011 at 16:27

oğluma performans ödevi iyilik yap iyilik bul masalını yazmasını istiyorlar lütfen yardımcı olurmusunuz?

sevgi on Ocak 26th, 2012 at 15:44

Bu siteye çok teşekkür ederim.

hakan on Şubat 16th, 2012 at 19:15

çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok işime yaradı

ezgi on Nisan 12th, 2012 at 15:26

çok güzel bir masal gerçektenn
:dddddddd

Yaren on Kasım 10th, 2013 at 19:31

Bu masal sayesinde kardeşimi rahatlıkla uyuta bildim iyki böyle masal yapmışlar

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Küçük Kibritçi Kız – (Masallar)
  • Yazının Kategorisi: Masallar, Şiir Öykü Roman
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , ,