Ana Sayfa » Masallar » Şiir Öykü Roman » Kül Kedisi (Masal)
27


…Kül Kedisi…

 

Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Üvey annesi de ilk

http://resim.bilgicik.com/masal/kul_kedisi.jpg

evliliğinden olan iki kızıyla birlikte gelip eve yerleşmiş.
Bu iki kız, yeni kız kardeşlerinden hiç hoşlanmamış. Odasında ne var ne yoksa tavan arasına fırlatıp atmışlar. Ona bir kardeş gibi davranmak şöyle dursun, bütün ev işlerini üzerine yıkmışlar. Ev işleri bittikten sonra bile kızın onlarla oturmasına izin verilmiyormuş. Akşamları, mutfakta, sönmekte olan ocağın önünde duruyormuş tek başına, ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışarak. Bu yüzden üvey kız kardeşleri ona “Külkedisi” adını takmışla.

 

Bir gün iki kız kardeşe sarayda verilecek bir balo için davetiye gelmiş. İkisi de heyecandan deliye dönmüşler. Herkes ’in evlenmek istediğini biliyormuş. ‘Bakarsın ikimizden birini seçer, belli mi olur?’ diye düşünmüşler. İki kız kardeş de kendilerini mümkün olduğunca güzelleştirmek için hemen kolları sıvamışlar. Fakat maalesef bu biraz zormuş, çünkü Külkedisi’nin aksine bayağı çirkinmiş her ikisi de! Balo akşamı, üvey kardeşleri gittikten sonra Külkedisi mutfakta oturmuş ve içn için ağlamaya başlamış. “Neyin var, neden ağlıyorsun Külkedisi?” diye sormuş bir kadın sesi.

 

“Ben de baloya gitmek istiyordum,” demiş hıçkırarak Külkedisi. “Gideceksin öyleyse,” demiş ses. Külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış, şaşkınlıktan donakalmış. Güzel bir kadın duruyormuş yanı başında. “Ben senin peri annenim,” demiş kadın. “Şimdi kaybedecek zamanımız yok! Bana bir balkabağı getir hemen!” Külkedisi bir balkabağı getirmiş. Peri annesi sihirli değneğiyle dokununca, balkabağı birdenbire altından bir fayton oluvermiş. “Şimdi de altı fare…” Külkedisi altı fare bulup getirmiş, peri annesi onları hemen ata dönüştürmüş.

 

 

 “Bir sıçan…” Onu da arabacı yapmış. “Ve altı kertenkele…” Onları da faytonun arkasında koşacak altı uşağa çevirivermiş. Nihayet Külkedisi’ne gelmiş sıra. Peri değneğiyle bir dokununca Külkedisi’nin yırtık, pırtık giysileri nefesleri kesecek harika bir elbiseye dönmüşmüş. Ayaklarında bir çift camdan ayakkabı pırıl pırıl parlıyormuş. “Bir şey var yalnız,” demiş Peri. “ yarısına kadar eve dönmelisin. Saat on ikide elbisen tekrar eski giysilerine, faytonun balkabağına, atların fareye dönüşecek. Prens’in bunu görmesini istemezsin herhalde? Şimdi git, dilediğince eğlen.” O Külkedisi balonun yıldızı olmuş. Baloya katılan hanımlar (özellikle de iki üvey kız kardeşi) onun elbisesini çok beğenmişler ve terzisinin adını öğrenmek için ona yalvarmışlar. Beyefendilerin hepsi onunla dans etmek için birbirleriyle yarışmışlar.

 

Prens ise götür görmez ona âşık olmuş! Ve o andan sonra hiç kimseye bu kızla dans etmek için izin verilmemiş. Saatler saatleri, dakikalar dakikaları kovalamış ve Külkedisi saat tam on ikiyi vuracağı sırada evde olması gerektiğini hatırlamış. “Gitme!” diye seslenmiş Prens arkasından, ama Külkedisi bir an bile durmadan koşup oradan uzaklaşmış. Sokağa çaktığında elbisesi tekrar eski elbiselerine dönüşmüş. Geriye kala kala camdan ayakkabıların bir teki kalmış. Diğer tekini nerede kaybettiğini bilmiyormuş. O gece Külkedisi uyuyana kadar ağlamış. Hayatının bir daha asla o geceki kadar harika olamayacağını düşünüyormuş. Ama bu doğru değilmiş. Ayakkabının diğer tekini sarayın merdivenlerinde bulmuşlar. Ertesi sabah Prens ev ev dolaşıp ayakkabıyı tek tek bütün genç kızlara denetmiş. “Bu ayakkabının dün gece karşılaştığım güzel sahibini bulamazsam yaşayamam,” demiş.

 

Derken Külkedisi’nin evine gelmiş. Üvey kardeşleri ayakkabıyı denemişler. Olmamış. Ayaklarına girmemiş bile. Prens çok üzgünmüş, çünkü uğramadığı sadece birkaç ev kalmış. Tam oradan ayrılacakken evin hizmetçisi dikkatini çekmiş. “Hanımefendi,” demiş Prens Külkedisi’ne, “bir de siz deneseniz?” “O mu deneyecek? Ne münasebet!” diye haykırmış üvey kardeşler. Fakat Prens ısrar etmiş. Külkedisi’nin ne kadar güzel bir kız olduğu gözünden kaçmamış. Tabii ayakkabı Külkedisi’nin ayağına kalıp gibi oturmuş. Prens diz çöküp Külkedisi’ne evlenme teklif ederken iki üvey kardeşe de öfke ve kıskançlıkla olanları seyretmek kalmış. Külkedisi Prens’in teklifini tabii ki kabul etmiş.

 

 

|» Masallar Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
27 Yorum Bulunmaktadır
Tanju AKKOÇ on Aralık 2nd, 2007 at 13:49

Çok güzel bir site hazırkamışsınız.Kendi adıma teşkür ederim.Çok faydalı bir site arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim…

gülhilal on Aralık 8th, 2007 at 12:43

ya bu masallar çok güzel olmuş.öncelikle ben kardeşime buradan okuyabilirim;bence hayet güzel bir fikir kim yapmışsa ellerine sağlık;tşk ederim.

kader on Aralık 12th, 2007 at 17:20

bu hikaye güzel ama sitede az hikaye var

bensu on Aralık 21st, 2007 at 12:16

çoook ama çoook güzel olmuş.Tebrik ederim ve bu öyküleri yazdığınız için de teşekkür ederim . hem külkedisi çok güzel olmuş.Bayıldım ama onun başını yazmamışsın.Küçük kibritçi kızada üzüldüm .Ve yine teşekür etmek istiyorum .

gül güzei on Ocak 23rd, 2008 at 10:38

kül kedisine yazık bir kız kardeşleri yüzünden ne hala geldiii yazık çoçugaa annesine geçmiş olsun

simge on Ocak 24th, 2008 at 19:12

cinderella en çok sewdiğim masal kahramanıdır ayrıca çok güzel okulda tiyatro yapıyoruz içinde cinderella pamuk prenses rapunzel kurbağa prens p
peter pan ve daha bir sürü masal kahramanı var

büşra on Şubat 5th, 2008 at 15:44

çook güzel olmuş ellerinize sağlık teşekkür ederim şekerlerrr!

kübra on Şubat 13th, 2008 at 13:06

ben bu siteyi cok beğendim

edanur on Mart 13th, 2008 at 23:21

sizleri çooook beyendim size yeni şarkıda oda prenses peri kız nolur bunu deyin nolur sizi çoook seviyorum

derya on Mart 16th, 2008 at 14:02

keşke gerçek izlenseee daha güzel olur kkızlar

AVRIL on Mart 29th, 2008 at 11:37

ÇOOK GÜZEL KEŞKE BEN KÜLKEDİSİ OLSAM :-P

bloom on Nisan 11th, 2008 at 14:22

Çok uzun bir hikaye . hikayeyi kısaltın . bu da benden size uyarı . ama yine de güzel bir hikaye

deniz on Nisan 28th, 2008 at 20:04

Bence süper çok güzel 10 kere izlerim valla.

cemre on Mayıs 22nd, 2008 at 10:03

O bizim üst katta oturuyor. Biz arkadaşıyız. Hemen hemen her gün görüyoruz. Çok güzel yani. Ya da onlar bize gelliyor. Her gün çünkü bz arkadaşız kül kedisi ile…

merve on Mayıs 22nd, 2008 at 23:19

Ödevlerimiz için güzel bence fena değil.

gizem on Kasım 28th, 2008 at 12:01

Çok güzel bir hikaye ama çok anlamsız. Bu hikaye ile ilgili sorular da yapmalısınız bence. Yalnız bir tek buna değil hepsine yapmalısınız soruları.

kül kedisi on Aralık 15th, 2008 at 16:44

Bence güzel bir masal fakat çok uzurun.Onu kısaltarak yazmalarını istiyorum..

merve on Temmuz 25th, 2009 at 12:32

ÇOK GÜZEL BİR MASAL.HATTA BİZ BUNUN TİYATROSUNU YAPTIK.

kerem on Ağustos 4th, 2009 at 14:23

Çok kısa bir hikaye uzun olsa daha iyi olurdu.

ebru on Şubat 25th, 2010 at 08:32

Bu masal gerçekten de çok güzel, ve eğitibir faktördür.Bilim, duygu,düşünce ve daha bir sürü macera.

ece on Mart 22nd, 2010 at 15:46

çok güzel ama çocuk günlerinde kaldı

kader on Nisan 6th, 2010 at 17:10

Külkedisi masalı çok güzel bir masal.Bu masalı daha farklı şekilde yazılması daha güzel olurdu ama bu şekilde yazılışıda güzel

sedanur on Mayıs 19th, 2010 at 14:25

Bencede merve aslında ben bunu deftere ama 7 sayfa yazdım ama daha bitmedi. Yalan söyleme cemre. Gördüm yazdığını yurdagül teyze.

merve on Ağustos 8th, 2010 at 11:43

Külkedisine de yazık olmuş ama sonu onun,prensinde ve tabi ki bizim için de güzel oldu…

yakamoz on Nisan 18th, 2011 at 20:41

Çok teşekkür ederim çok güzel bir site ve sınavlarımı buradan çalışabiliyorum… :D

yaren on Şubat 22nd, 2012 at 19:54

masal gerçekten ama gerçekten çok güzelmiş:D

ayşe on Şubat 26th, 2012 at 19:00

çok teşekkür ederim çooook yardımcı oldunuz!!!

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Kül Kedisi (Masal)
  • Yazının Kategorisi: Masallar, Şiir Öykü Roman
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,