Ana Sayfa » K » Kim Kimdir? » Kuyucu Murat Paşa – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
16(Hayatı – Biyografisi)

1535 yılında doğdu. Söylentiye göre Hırvat asıllıdır. Sarayda yetişti. 1557′de Mısır valisi Mahmud Paşa’nın kethüdası oldu. Yemen Savaşı’ndaki büyük yararlıklarından ötürü, 1571′de Yemen’e beylerbeyi olarak atandı.

Daha sonraki yıllarda, çeşitli ancak beyliklerinde bulundu. Üç kez Diyarbakır valiliğine verildi. İran seferinde esir düştükten sonra kaçıp İstanbul’a gelmeyi başardı. Bundan sonra Kıbrıs, Diyarbakır ve Halep valiliklerinde bulundu.

Macaristan seferinden sonra da, bu ülkenin serdarı ve sadrazamı oldu. Sadrazamlığında olumlu işler yaptı. İran’a karşı başarı kazandı ve Anadolu’daki iç isyanları bastırdı. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir sırada Diyarbakır’da öldü. Bir söylentiye göre düşmanları tarafından zehirlendi. Aynı zamanda koyu bir dindar olup, Nakşibendi tarikatına bağlılığı ileri sürülür. İstanbul’da Veznecilerdeki türbesinde gömülüdür.

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
16 Yorum Var.

Sayfalar: [2] 1 »

sebahadin | 30 Mayıs 2013 - 11:06 | Bağlantı

valla semra hanım siz bu alevi sitelerinden okuduğunuz kadarıyla yorum yapmışsınız sizin gibi okumuş cahilerin yüzünden bi adım ilerleyemiyoruz şimdi biri çıksa deseki atatürk katliam yapmışdır hiç kimse çıkıpta doğrudur demez değilmi çünkü o zamanlarda yaşananlar daha sağlıklı olarak günümüze geldi ama kuyucu murat paşa zamanında dost düşman yazmış işine gelen işine geldiği gibi yaymış yazmış anlatmış 2 cisi osmanlı padişahlarına laf söylemeniz için tarihi bilginizide öğrenmek isterim burdan her yazan alim değil sizin gibi cahilde çıkabiliyor saygılarımla.

mustafa türkyılmaz | 30 Aralık 2011 - 17:05 | Bağlantı

kuyucu murat paşa hakkında araştırma yaptım. bu kadar cani bu kadar inançsız bir insanın Biz osmanlıyız diye savunan insanların savunmasına anlam veremiyorum. Bir çocuğu bile canice katleden insan insan olamaz . veznecilerde türbesini tatilat yaptırıyorlar. Bu insanın ruhuna fatiha değil ancak bedua Okunur. Mekanı cennet olsun yerine mekanı cehennem olsun diye dua okunur. dualarınızı lütfen esirgemeyin. Atalarımızı yok eden bu cani için bu türbenin yaptırılması ve günümüze kadar gelmesi bile utanç abidesidir. Bir türk olarak ve kendimi türk hisseden biri olarak bu caniliği lanetliyor soyu ve sopunun atasının neler yaptığını görmesinden de üzüntü duyuyorum.Yüce yaradanın adını o lağım kokan ağzına alarak bicare insanları katletmesini esefle kınıyorum.

Hasan Kaya | 27 Aralık 2011 - 00:31 | Bağlantı

Hiçbir gerekçe,insan başı koparanların alkışlanmasını haklı kılamaz.Vahşeti,hangi uygar ölçülere sığdırarak insanlığa takdim edebilirsiniz.
Baş keserek sorun çözdüğünü sananlar ve onları alkışlıyanlar,zalilerdir.Padişah da olsalar,sadrazam da olsalar durum değişmez.
Bize düşen görev insanı savunmaktan ibarettir.
Satanatını cesetler üzerine kuranların insan kılığına girmiş üçüncü yaratıklar olduğunu düşünüyorum.

selim | 15 Şubat 2011 - 20:15 | Bağlantı

Semra Hanım okumadan yorum yapabildiğinize göre şu soruyada cevap verebilirsiniz umarım, Halkını cahil bırakanların ilk icraatları neden medrese yaptırmak ilim adamlarını korumak olsun. Padişahlar Türk kökenli değil derken yabancı hanımları kastettiniz mutlaka, ancak hürrem ve kösem dışında saltanata ilişebilen ithal valide yoktur.
Celali isyanlarını hangi kaynaklara dayandırdınız bilmiyorum ancak Hammerden Peçeviye kadar yerli yabancı birçok kaynak celali isyanlarının Avusturya savaşından kaçan askerler ile İran Şahının desteklediği Şii’ler tarafından yapıldığından bahseder.

bilal | 26 Aralık 2010 - 17:46 | Bağlantı

Sayn semra hanım. Türk kökenli bir osmanlı torunu olarak sizi kınıyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz yüzyıllarda dahi insanlar kafatası avcılığı yapa biliyorya helal olsun ama unutmaki o beyenmediğin padişahların inanç ve karakteri,yaradılanı yaradandan ötürü sevmekti. Kimseyi dini, dili, ırkı için sevmediler ama her yerdede Türk olduklarını şerefle söylediler.

semra | 5 Nisan 2010 - 17:01 | Bağlantı

Arkadaşlar bence burada önemli bir ayrıntı var. Kuyucu Murat Paşa’nın ve Osmanlı tarihinde adını duyduğumuz birçok sadrazamın Türk kökenli olmadığını biliyoruz. Padişahlarımızda tam olarak Türk kökenli sayılmazlar. Osmanlı için önemli olan Türk olmak veya Türk halkı değildir. Kendi saltanatları önemlidir. Osmanlı Hanedanı “nedense” Türk kökenlilere pek güvenmemiştir. Bu yüzden af buyurun Osmanlı’nın Türk milletini müreffeh bir seviyeye getirmek gibi bir derdi olduğunu hiç sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı halkını bu kadar cahil bırakmazdı. Ve deeeeeee adı isyan da olsa hiç bir devlet kendi öz milletine çoluk çocuğun başını kesip kuyulara attırarak bu kadar eziyet etmez. Ayrıca Celali İsyanlarının bastırabilmek için 150.000 kadar Türk katledilmiştir. Ama ne hikmetse isyana katılan halkın sayısı bu sayının yarısını bile bulmamıştır. Zavallı halkın yarısı da ne olur olmaz ileride başımıza iş açmasınlar diye öldürülen ( aynı o çocuk gibi ) zavallı halktan başkası değildir. Şimdi kimse bana herşey milletin selameti için palavrasını sıkmasın bir zahmet. Herşey tamamının evet altını çizerek söylüyorum tamamının annesi yabancı uyruklu olan (bu hanımların müslümanlığı ne kadar benimsedikleri tartışılır ki pek benimsemişler gibi görünmüyor ) sevgili padişahların saltanatları içindir maalesef..

Sayfalar: [2] 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Kuyucu Murat Paşa – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: K, Kim Kimdir?
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , ,