Ana Sayfa » K » Kim Kimdir? » Kuyucu Murat Paşa – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
16(Hayatı – Biyografisi)

1535 yılında doğdu. Söylentiye göre Hırvat asıllıdır. Sarayda yetişti. 1557’de Mısır valisi Mahmud Paşa’nın kethüdası oldu. Yemen Savaşı’ndaki büyük yararlıklarından ötürü, 1571’de Yemen’e beylerbeyi olarak atandı.

Daha sonraki yıllarda, çeşitli ancak beyliklerinde bulundu. Üç kez Diyarbakır valiliğine verildi. İran seferinde esir düştükten sonra kaçıp İstanbul’a gelmeyi başardı. Bundan sonra Kıbrıs, Diyarbakır ve Halep valiliklerinde bulundu.

Macaristan seferinden sonra da, bu ülkenin serdarı ve sadrazamı oldu. Sadrazamlığında olumlu işler yaptı. İran’a karşı başarı kazandı ve Anadolu’daki iç isyanları bastırdı. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir sırada Diyarbakır’da öldü. Bir söylentiye göre düşmanları tarafından zehirlendi. Aynı zamanda koyu bir dindar olup, Nakşibendi tarikatına bağlılığı ileri sürülür. İstanbul’da Veznecilerdeki türbesinde gömülüdür.

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
16 Yorum Bulunmaktadır
suat on Haziran 26th, 2008 at 14:58

O ******150.000’den fazla insanı diri diri açtırdığı kuyulara attıran, küçücük bir çocuğu emrine rağmen acıyıp öldüremeyen cellatlarına kızıp kafasını koparıp kuyuya atarak vahşet uygulayan bir Hırvat dönmedir. “olumlu işler yaptı” dediğiniz alçağın yaptığı işte budur. Bir de dini bütün olduğunu yazmışsınız. Osmanlı biz Yörükler için ‘Türklüğünü unutmuş Türk soylu soytarıların iktidarı ele geçirmiş ifadesidir. Bugün de iktidarda olanlar Osmanlı zamanında sarayın tüm nimetlerinden yararlanan devşirmelerin soyundan gelir; Cumhuriyet’e ve Mustafa Kemal’e düşmanlıkları da bundandır. Ne yazık ki Osmanlılığa sahip çıkan Türklerin önemli bir bölümünün övündüğü Yeniçeriler Avrupalı idiler. Çukurova başta olmak üzere Türk olan her yörede kan dökmüşlerdir. Genç osnan Anadoluya ve Anadolu askerine sahip çıkmış olduğundan o Yeniçerilerce uyuz bir eşeğe anadan doğma ve ters bindirilip binbir hakaretle sokaklarda gezdirilip Yedikule’de katledilmiştir. Hırvat, Gürcü, Arap, Rum, ermeni asıllılara değil sözüm; onlar kendi hesaplarını tabii ki kollarlar. sözüm aslen Türk olan ve o zaman da şimdi de aşağılanan, memleketin nimetlerinden yararlanamayan ama bu aşağılıkların peşinde koşanlara…

mehmet on Temmuz 14th, 2008 at 23:56

Kuyucu Murat Paşa celali isyanlarını bastırmış ve Osmanlının üç asır daha yaşamasına vesile olmuştur. Osmanlının gücünü yitirmesinin en önemli faktörü gelişime karşı sanaiiye karşı keşiflere karşı olan dinci yobaz kesimdir. Kuyucu Murat Paşa zamanının en önemli şahsiyeti sayılabilir. Yaptığı hizmet OSMANLI DEVLETİ içindi kendisinin Hırvat oluşu ırkçı olduğunu göstermez. Daha çok Devletçi bir politika izlemiştir. Celali isyanı denilen olay Anadoluyu kasıp kavurmuş, sadece celali isyancılarının katlettiği insan sayısıda önemlidir ki Kuyucu Murat Paşanın isyanı bastırması tam üç yılını almıştır. Bir sepet çürük kirazdan sağlam olanı ayırma gibi bir lüksüde yoktu Keza Avrupa bu dönemde yaptığı atılımlarla şimdiki avrupanın alt yapısını hazırlamıştır. Bizler ise o dönemde isyanlarla ve iç savaşlarla uğraştık. Bunun sonucundada gelişime ayak uyduramadık Gelecek nesiller için alt yapı kuramadığımız gibi zamanının en kudretli devleti en acınacak durumlara düştü. Şimdi bunun muhasebesini yaparken dikkatli ve temkinli olmalıyız.

burcu on Şubat 6th, 2009 at 21:25

Kuyucu Murat Paşa devletinin geleceğini düşünmüş ve bu yüzden tüm o vahşetleri yapmıştır.Şimdi ben ilk yorumu yapan arkadaşa sorarım ülkesinin refahı için kardeş katlini caiz kılan bir ülkede düşmanın soyundan gelen onun kanını taşıyıp ilerdede büyük ihtimalle yine osmanlı aleyhine çalışcak ve kim bilir kaç tane osmanlı yiğidi öldürcek bir bebeyi kafasını kopararak yada kuyuya atarak öldürmenin nesi kötü olabilir kendi yaşadığın şartlarda ele alma bu olayı lütfen.

Ahmet Gelmez on Mart 21st, 2009 at 00:21

Suat tam tamına saçmalamışsın ha. Medyumluk böyle bir şey herhalde. Bu gün iktidarda olanların saray nimetlerinden zamanında yararlananların çocukları olduğunu yoksa nasıl bileceksin. Süper bir tesbit veya süper bir atmasyon. Delilin ne. İşkembeden bende bir çok şeyi sallayabilirim. Birde ortaya cumhuriyet düşmanlığı koymuşsun ya evlere şenlik. Ne alaka diyecektim ama aklıma bir şey geldi. O zaman bu önermeye göre ergenekonu kurup işletenler de tarihteki eşkiyaların çocukları ve o zaman devlete nasıl düşman idilerse şimdi de demokrasiye düşmanlıkları da o yüzden denilebilirmi? Senin teorine göre denilebilir. Ha ne dersin?

teoman on Ağustos 28th, 2009 at 14:09

Bakınız herkez bişeyler okuyup yorum yapıyor çok sayıda kaynaktan bilgi edinin daha objektif bir yargıya varırsınız.Kimi muhterem diyor,kimi kızılbaş celladı diyor.Belki küçük bir çocuğa attığı tokat dallandı budaklandı.Alevi düşmanı olsaydı İran a esir düştüğü zaman yaşatmazlardı.Celali isyanları da gerçekten zamanın vahim olaylar zinciri.Önlenmeseydi Osmanlılar 350 yıl dolaylarında kalacaktı.Padişahları hiçbişeyden anlamyan birileri gibi görüp böyle kurgular yapmak çok yanlış.Birazda aptalca…Şimdide aynı kökten gelen isyanlarla karşı karşıyayız, ve yine gelişmeye yine birliğe engel olmaya çalışıyorlar,malesef yine katı çözümlere mecbur ediyorlar. Sorunun Kökeni çok eski beyler kimse kendine yontmasın. Birlik olan 600 yaşar olmayan TAMPON devlet olur. Yani darbelere her daim açıktır.

Yörük on Eylül 2nd, 2009 at 07:19

İran alevi değildir. Aleviliğin İslamla alakası yoktur.Türkler Al-evi İran Saf-evi dir.

harun on Kasım 1st, 2009 at 14:37

Kuyucu muratpaşa isyanları bastırmıştır ama birçok çocuk yaşı geçdemeden issanları öldürmüştür ama bunu devlet için yapmıştır devletin yaşamasını sağlamıştır.

yusuf islam on Kasım 14th, 2009 at 17:09

Peçevi, Kuyucu Murat Paşa’yı, “Bu ol vezir-i azamdır ki, memalik-i Al-i Osman’ı eşkiyadan temizlemiştir ve 500 yıl önce Şeyh-i Ekber hazretleri (Muhyiddini Arabi) Kuyucu Koca diye ona işaret ile kitabına yazmıştır. Saltanatın namusunu korumakta, kesin kararlı idi. Celali diye adı çıkan kimsenin Cuhud, imana gelmez, merd-i mülhid, tövbekar olmaz dizesinin anlamına uygun olarak, ne imanına, ne Müslümanlığına, ne de tövbesine kesinlikle güvenmezdi. Ölümden gayrı bir araçla onun doğru yola getirilebileceğine inanmazdı!” şeklinde kısaca anlatmakta ve daha fazla izahın gerekli olmadığını ilave etmektedir.

milenyum on Aralık 3rd, 2009 at 10:40

Son zamanlarda okudugum Yeniceri adindaki bir kitapta da Kuyucu Murad pasa ve Celali isyanlarini bastirmasi konulari ele alinmisti. Evet, yazilanlara gore ve burada bazi arkadaslarinda soyledigi gibi celali isyanlari gercekten o donem ulkeyi kasip kavurmus. Suclulari bir sekilde cezalandirmak bencede dogru olandi. her nekadar su an kelle vurmak bugunun kosullarinda canilik isede o donem bu gayet normalmis anladigim kadariyla. Ama ben o donemin kosullarinda da olsa kucucuk bir cocugun kellesini koparip kuyuya atmis olmasini canilik olarak goruyorum. O cocuk ileride buyuyecek, birkac askeri oldurecek diye birsey olamaz. O daha bir sabiydi Allah nezdinde de gunahsiz bir cocuktu… Hele o cocugun orada kellesini kimin vuracagini bekliyor olmasini dusundukce aglayasim geliyor, yuzyillar gecmis olmasina ragmen bu olay beni uzuyor. Adam tam bir caniymis…

necdet on Nisan 1st, 2010 at 09:51

Kuyucu Murat Paşa Hırvat soylu bir devşirmedir. İsyanları bastırken aşırılğa kaçtığı muhakkaktır. Şunu da belirtmek isterim ki Osmanlı Yönetim kademelerinde Fatih döneminden sonra tek bir Türk soylu yöneticinin olmaması da eleştiriye açık bir durumdur. Belki de bu sistem imparatorluğun 17. yüzyıldan itibaren gerilemesini sağlamıştır. Türk’e güvenmeyen, Anadolu insanından korkan Osmanlı saltanatı nitekim asırlar boyunca felaketlerle karşılaşmış, çok dramatik sonlarla hayatları son bulmuş, adeta devşirme saray adamlarının çemberi altında sıkışıp kalmıştır. Şimdi insanımız bilinçlanmeli ve 400 yıl boyunca imparatorluğun yabancı kökenli devşirmelerle yönetildiğini görmeli, bugün de bu zihniyetin devam ettiğini görmelidir.

semra on Nisan 5th, 2010 at 17:01

Arkadaşlar bence burada önemli bir ayrıntı var. Kuyucu Murat Paşa’nın ve Osmanlı tarihinde adını duyduğumuz birçok sadrazamın Türk kökenli olmadığını biliyoruz. Padişahlarımızda tam olarak Türk kökenli sayılmazlar. Osmanlı için önemli olan Türk olmak veya Türk halkı değildir. Kendi saltanatları önemlidir. Osmanlı Hanedanı “nedense” Türk kökenlilere pek güvenmemiştir. Bu yüzden af buyurun Osmanlı’nın Türk milletini müreffeh bir seviyeye getirmek gibi bir derdi olduğunu hiç sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı halkını bu kadar cahil bırakmazdı. Ve deeeeeee adı isyan da olsa hiç bir devlet kendi öz milletine çoluk çocuğun başını kesip kuyulara attırarak bu kadar eziyet etmez. Ayrıca Celali İsyanlarının bastırabilmek için 150.000 kadar Türk katledilmiştir. Ama ne hikmetse isyana katılan halkın sayısı bu sayının yarısını bile bulmamıştır. Zavallı halkın yarısı da ne olur olmaz ileride başımıza iş açmasınlar diye öldürülen ( aynı o çocuk gibi ) zavallı halktan başkası değildir. Şimdi kimse bana herşey milletin selameti için palavrasını sıkmasın bir zahmet. Herşey tamamının evet altını çizerek söylüyorum tamamının annesi yabancı uyruklu olan (bu hanımların müslümanlığı ne kadar benimsedikleri tartışılır ki pek benimsemişler gibi görünmüyor ) sevgili padişahların saltanatları içindir maalesef..

bilal on Aralık 26th, 2010 at 17:46

Sayn semra hanım. Türk kökenli bir osmanlı torunu olarak sizi kınıyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz yüzyıllarda dahi insanlar kafatası avcılığı yapa biliyorya helal olsun ama unutmaki o beyenmediğin padişahların inanç ve karakteri,yaradılanı yaradandan ötürü sevmekti. Kimseyi dini, dili, ırkı için sevmediler ama her yerdede Türk olduklarını şerefle söylediler.

selim on Şubat 15th, 2011 at 20:15

Semra Hanım okumadan yorum yapabildiğinize göre şu soruyada cevap verebilirsiniz umarım, Halkını cahil bırakanların ilk icraatları neden medrese yaptırmak ilim adamlarını korumak olsun. Padişahlar Türk kökenli değil derken yabancı hanımları kastettiniz mutlaka, ancak hürrem ve kösem dışında saltanata ilişebilen ithal valide yoktur.
Celali isyanlarını hangi kaynaklara dayandırdınız bilmiyorum ancak Hammerden Peçeviye kadar yerli yabancı birçok kaynak celali isyanlarının Avusturya savaşından kaçan askerler ile İran Şahının desteklediği Şii’ler tarafından yapıldığından bahseder.

Hasan Kaya on Aralık 27th, 2011 at 00:31

Hiçbir gerekçe,insan başı koparanların alkışlanmasını haklı kılamaz.Vahşeti,hangi uygar ölçülere sığdırarak insanlığa takdim edebilirsiniz.
Baş keserek sorun çözdüğünü sananlar ve onları alkışlıyanlar,zalilerdir.Padişah da olsalar,sadrazam da olsalar durum değişmez.
Bize düşen görev insanı savunmaktan ibarettir.
Satanatını cesetler üzerine kuranların insan kılığına girmiş üçüncü yaratıklar olduğunu düşünüyorum.

mustafa türkyılmaz on Aralık 30th, 2011 at 17:05

kuyucu murat paşa hakkında araştırma yaptım. bu kadar cani bu kadar inançsız bir insanın Biz osmanlıyız diye savunan insanların savunmasına anlam veremiyorum. Bir çocuğu bile canice katleden insan insan olamaz . veznecilerde türbesini tatilat yaptırıyorlar. Bu insanın ruhuna fatiha değil ancak bedua Okunur. Mekanı cennet olsun yerine mekanı cehennem olsun diye dua okunur. dualarınızı lütfen esirgemeyin. Atalarımızı yok eden bu cani için bu türbenin yaptırılması ve günümüze kadar gelmesi bile utanç abidesidir. Bir türk olarak ve kendimi türk hisseden biri olarak bu caniliği lanetliyor soyu ve sopunun atasının neler yaptığını görmesinden de üzüntü duyuyorum.Yüce yaradanın adını o lağım kokan ağzına alarak bicare insanları katletmesini esefle kınıyorum.

sebahadin on Mayıs 30th, 2013 at 11:06

valla semra hanım siz bu alevi sitelerinden okuduğunuz kadarıyla yorum yapmışsınız sizin gibi okumuş cahilerin yüzünden bi adım ilerleyemiyoruz şimdi biri çıksa deseki atatürk katliam yapmışdır hiç kimse çıkıpta doğrudur demez değilmi çünkü o zamanlarda yaşananlar daha sağlıklı olarak günümüze geldi ama kuyucu murat paşa zamanında dost düşman yazmış işine gelen işine geldiği gibi yaymış yazmış anlatmış 2 cisi osmanlı padişahlarına laf söylemeniz için tarihi bilginizide öğrenmek isterim burdan her yazan alim değil sizin gibi cahilde çıkabiliyor saygılarımla.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Kuyucu Murat Paşa – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: K, Kim Kimdir?
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , ,