Ana Sayfa » Bizim Kalemimizden » Dil » Kültür » Tarih » M. Kemal ATATÜRK Olmasaydı…
36


M. Kemal Olmasaydı…

Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Büyük TÜRK ulusunu, hak ettiği biçimde yaşamaya kavuşturan; batılı devletlerin sömürgesi hâline gelmiş Türk yurdunu, düşman işgalinden kurtararak, Türk adının ayaklar altına alınmasına izin vermeyen ve aşağıda sıralayacağım örnekler gibi nice işler başararak, Türk tarihine yeni bir sayfa açan Yüce Önder Atatürk‘ün tarihte olmadığını varsaydığımızda, Türk ulusunun bugünlere nasıl geleceğini hiç düşündünüz mü?

Dünyanın en şerefli ve güçlü milleti olan Türkler, Hunlar ve Göktürkler zamanında dünya hâkimiyetini kazandıktan sonra, ’nde bir cihan imparatorluğu kurmuştur. Osmanlı Devleti’nde, çok uluslu bir yapı olmanın getirdiği karışık ortam nedeniyle, Türk kültürü, dili ve yaşam biçimi, ciddi biçimde bozulmaya başlamıştır. Bu bozulmalar, Osmanlı’nın duraklama ve dağılma dönemlerinde zirveye çıkmış ve ne yazık ki Türkler sayesinde dünyada söz hakkına sahip olan birçok millet, Türklere ihanet etmeye başlamıştır. Bu dönemden sonra Türk ulusu, yıkılan Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine Yüce Önder Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve Türkler yeniden çağdaş – uygar bir toplum olma yolunda ilerlemeye başlamıştır.

Büyük Önder‘ Türk ulusunu, hak ettiği uygar yaşam biçimine kavuşturabilmek için çok büyük çalışmalar yapmıştır. Şimdi Atatürk’ün, milli mücadele dönemi ve sonrasında Türk ulusuna önce egemenliğini, sonra da uygar toplum olma niteliklerini nasıl kazandırdığına dair çalışmalarından, birkaç örneğe göz atalım:

Birinci Dünya Savaşı‘ndan sonra dağılarak, İtilaf Devletleri’nin egemenliği altına giren Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumdan kurtarılması gerekiyordu. Üç kıtaya yayılan koca imparatorluk, artık Anadolu topraklarını koruyamaz hâle gelmiş ve vatanın dört yanı işgal altına girmişti. Bunun üzerine Anadolu’nun dört bir yanında milli mücadele ruhuna sahip, Kuvayi Milliye esaslı örgütler kuruldu ve kahraman Türk ulusu, işgallere karşı direnişe başlayarak yurdu düşman işgalinden kurtarmaya çalıştı. Milli mücadelenin önderi olan , özellikle Çanakkale’deki üstün başarılarıyla, Türk Yurdu‘na göz diken soysuz düşmanları hem denizde hem de karada yenilgiye uğratarak, yurdumuzun düşmanların eline geçmesini önledi. Bu başarı, kuşkusuz kahraman Türk askerinin başarısıydı; fakat yüz binlerce askeri üstün zekâsıyla yöneten Yüce Önder’in, yazdığımız Çanakkale Destanı’ndaki rolü çok büyüktü.

Çanakkale Savaşı

Eğer M. Kemal ATATÜRK olmasaydı, büyük olasılıkla böyle askeri başarıları kazanamayacak ve bugün üzerinde yaşadığımız topraklarımız, yabancıların egemenliği altına girecekti. Atatürk olmasaydı, belki de Anadolu’da İngiliz, Fransız, İtalyan, Rus ve Amerikalılara ait küçük devletçikler olacaktı…

Osmanlı Dönemi‘nde çok uluslu yapı içerisinde, devletin özü olan Türkler’in, ’dan pek bir farkı kalmamıştı. Özellikle dinin etkisiyle, Türkçemiz Osmanlı Dönemi‘nde ciddi biçimde yabancılaşmaya başlamıştı. Öyle ki, iki sayfalık bir Osmanlıca metinde, en fazla 10 – 15 tane kökenli sözcük bulunuyordu. Bu sözcükler de, genellikle “yapmak – etmek” gibi fiiller veya bazı işlevsel eklerdi. Dilimizi, içine düştüğü bu kısır durumdan kurtarmak ve Türkçenin özleştirilmesini sağlamak adına, Yüce Önder‘in bire bir çalışmalarıyla gerçekleşen Dil Devrimi sayesinde, Türkçemiz yabancı dillerin etkisinden kurtarılarak arı (saf) ve güçlü duruma getirilmiştir.

Dil Devrimi

Eğer M. Kemal ATATÜRK olmasaydı, bugün hâlâ Araplar’ın, ’ın ve büyük olasılıkla batılı devletlerin dillerinin etkisi altında yok olmaya yüz tutmuş (belki de yok olmuş) bir Türkçeyi kullanıyor olacaktık.

Yüce Önder‘in, yaptığı devrimlerle (inkılaplarla) Türk ulusuna kazandırdığı değerlerle, toplumumuz çağdaş ve uygar duruma getirilmiştir. Dini ortaklıklar nedeniyle yaşam şeklimizi Araplar’ınkine benzetip, töremizi bozduğumuz o dönemlerde sokaklar cübbeli, sarıklı, çarşaflı… insanlarla dolup taşıyorken; Atatürk‘ün yaptığı sayesinde Türk ulusu hak ettiği yaşam biçimine kavuşmuştur. Kadınların “köle” gibi görüldüğü ve seçme seçilme hakkından mahrum bırakıldığı; erkeklerin birçok kadınla evlenmesinin normal karşılandığı; her ne kadar tersi söylense de toplum içinde “ağalık” benzeri üst sınıfların oluştuğu; öğretimin “tekke – zaviye – ” gibi din temelinde eğitim veren kurumlarda yapıldığı; sanayi ve tarımın çökmesiyle ekonomik bunalımın yaşandığı… hasılı Türk ulusunun hem özünden hem de refah içinde yaşamaktan mahrum bırakıldığı kötü bir dönem yaşanıyorken, Ulu Önder‘in bizzat ilgilenerek yaptırdığı çalışmalar ve çıkardığı türlü yasalarla, Türk ulusunun uygar – çağdaş milletler seviyesine çıkarılması adına, önemli adımlar atılmıştır.

Atatürk ve Uygarlık

Türk‘ün tarihinden dilinden, kültüründen, soyundan… daha genel bir ifadeyle bütün Türklük değerlerinden uzaklaşması ve hem yaşantıda hem de anlayışta düşüncelerin yozlaşması nedeniyle, temel yapısında çözülmeler başlayan ulusumuzu, temelinden bozuk “Osmanlı” anlayışından ve türlü yansımalarıyla devletin çökmesini hızlandıran “halifelik” makamından kurtararak, bizleri Cumhuriyet’e, laik ve demokratik düzene, ulus devletine, çağdaş Türkiye’ye… kavuşturan büyük Önder M. Kemal ATATÜRK olmasaydı, Türk’ün hali nice olurdu, hiç düşündünüz mü?

Çok büyük zorluklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti‘nin koruyucusu ve Atatürk’ün bizlere emanet ettiği büyük varlığın taşıyıcısı olan Türk Gençliği, şimdi sana soruyorum: Ata’nın emanetine hakkıyla sahip çıkabiliyor musun? İzmir’de, Çanakkale’de, Erzurum’da, Gazi Antep’te, Eskişehir’de vatan toprağını kanlarıyla sulamayı şeref bilen; Yunan’a, İngiliz’e, Fransız’a, Rus’a ve sayısız soysuza baş eğmeden yiğitçe vuruşan dedelerinin benimsediği kutlu yolda yürüyebiliyor musun? Toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duran kahraman Türk şehitlerinin kemiklerini sızlatmamak ve yurdumuzu, devletimizi, ulusumuzu, dilimizi, kültürümüzü geleceğe aktarmak adına bugüne kadar ne yaptığını hiç düşündün mü? Meclisinde teröristler, yurdunda çakallar geziyor Türk evladı, uyuyor musun?

Türk’ün titreyip kendine dönmesi umuduyla.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

Yavuz TANYERİİle Yorum Yap!
36 Yorum Bulunmaktadır
Erdi Eliaçık on Nisan 8th, 2009 at 17:59

Eski Edebiyat Öğretmenimin bir lafını sizlere aktarmak istiyorum: ‘ Türk! Övün, Çalış, Güven! Yıllardır övünüyoruz lakin bir türlü çalışmaya geçemedik. ‘

nazlı on Nisan 10th, 2009 at 12:57

Öncelikle herkese selam olsun ben sizin yazılarınızı çok beğeniyorum. Nasıl desem bugünkü Türkiyenin halini açıkça ortaya koyuyorsunuz. Helal olsun dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Bizim atalarımız çanakkalede gaziantepte… biz meclisimizde terörist sokaklarımızda çakal gezdirelim diye kanlarını dökmediler. Anaları bacıları yarları biz bunları yapalım diye VATAN SAĞOLSUN demediler. Günümüzde de VATAN SAĞOLSUN diyenler var ama onları duyan az kişi kaldı ama kimse unutmasın bir daha MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gelmese de biz O’nun kanını taşıyoruz. Yüce Allah’ın da yardımıyla inşallah O’nun bize bıraktığı TÜRKİYE yi yaşatacağız. TANRI TÜRK’Ü KORUSUN VE YÜCELTSİN!

feyza on Nisan 14th, 2009 at 12:42

Bu site çok güzel ve faydalı harkesin yararlanması gerekir.

Halil İbrahim C. on Nisan 14th, 2009 at 19:50

M. Kemal Atatürk olmasaydı, bu gün bu mükemmel site yerine işgal güçlerinin yayınları olacaktı belki de…O olmasaydı, huzur içinde uyuyamayacak ve evlatlarımıza o büyük insandan bahsedemeyecek; varlığımızı hangi lidere borçlu olduğumuzu anlatamayacaktık. Bu gün rahatça yaşıyor isek bunu “O” yüce insana borçlu olduğumuzu bilmeliyiz.
Bizlere düşen görev onun bıraktığı çizgiden giderek, bu cennet vatanı korumak ve daha da yüceltmektir.

cemil on Nisan 20th, 2009 at 11:33

Site güzel ama “temelinden bozuk osmanlı” kelimesini hiç beğenmedim.

Elife on Nisan 23rd, 2009 at 18:33

Yazınızı gerçekten çok beğendim.Siteyi de beğeniyorum.Fakat…Bu yazıda (ve şu güne kdr Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili okuduğum yazılarda) en sevmediğim taraf Osmanlı Devleti’nin kötü bir imparatorlukmuş gibi gösterilip insanlara adeta bir tiksinti hissi verilmesidir. ‘Temelinden Bozuk Osmanlı’… Bu bozuk Osmanlı dediğiniz devlet kaç yüzyıl ayakta durmuştur! İnkılap Hocamızın da bir lafı vardır. ‘Osmanlı Devleti Ve Türkiye baba oğul gibidir. Düşünsenize Osmanlı olmasaydı Türkiye de olmayacaktı…!’

bilal on Nisan 24th, 2009 at 08:46

Bence site çok güzel daha çok gerek li bilgiler ve ilginç genel kültür yazıları ve genel kültür bilgiler verilse daha iyi olur.

oğuzhan on Nisan 29th, 2009 at 14:51

Ben şuan TÜRK olduğumla çok ama çok gurur duyuyorum!!!

doğa on Nisan 29th, 2009 at 17:13

Atam Atam!Sen kalk ben yatam ne olacak bu TÜRKİYE’nin hali!Geçmişimize(yani OSMANLI’ya)leke sürülüyorsa geleceğimiz kim bilir nasıl olur?Neden herkes sessiz kalıyor?Neden kimse sesini çıkarmıyor?

enes on Mayıs 1st, 2009 at 10:11

M.Kemal Atatürk olmasaydı biz bu günlere gelemezdik. Bilgicik sitesini kurana teşekkür ediyorum. Çünkü bana derslerimde yardımcı oluyor.

seda on Mayıs 6th, 2009 at 08:46

Burada eksik verilmiş Atamızın yaptıkları. :-) Teşekkürler güzel site…

ali on Mayıs 13th, 2009 at 15:16

Çok begendim,muhteşem bir yazı.Şuanda da M.Kemal Atatürk olsaydı,Türkiye bu halde olmazdı.

HALİL on Mayıs 17th, 2009 at 15:47

M. Kemal Atatürk olmasaydı biz bu huzura, bu düzene kavuşamazdık.Türkiye Cumhuriyeti çağdaş devlet olamazdı.
Bilgicik sitesini kuranlara çok teşekkür ediyorum.Çünkü bizim zekamızı geliştiriyor.

Pesimist..!! on Mayıs 25th, 2009 at 18:58

Eğer ‘O’ olmasaydı hiç birşey olmazdı…

emsal on Haziran 1st, 2009 at 21:04

Sevgili kardeşim ya da büyüğüm Yavuz.Haykırmak istediklerimi az da olsa kelimelere dökmüşsün.Biliyorum ve sen de farkındasın söylenecek,yazılacak çok şey var bu devirde.Yazına tesadüfen rastladım ve gururlandım.Umarım büyük küçük herkes görüp okuyabilir.Saygılar.

ilknur on Haziran 2nd, 2009 at 10:53

Merhaba öncelikle bu siteyi kim kurduysa ellerine sağlık.çok güzel bir site her aradığımı bu sitede buluyorum.Atatürk hakkında bütün yazılarınızı beğenerek ve içtenlikle okudum.Çok güzeldi.Bu siteyi kurana ve çalışanlarına çok teşekkür ederim…

hezan on Eylül 30th, 2009 at 16:38

Sevgili blgicik site yazarları ben ağrıda yaşıyorum ama Atatürk’ü çok seviyorum yazdığınız yazıyı çok beğendim. Bizim buralarda aslın böyle şeyler yasak ama nolursunuz beni Atatürk bilgilerinden mahrum bırakmayın. Teşekkür ederim.

esra on Kasım 8th, 2009 at 14:30

Keşke ölmeseydi Atatürk.Şimdi ne biz bu durum da olacaktık,ne de bize bıraktığı bu vatan.Eğer biz hayattaysak Atatürk ölmedi.Bunu da böyle bilsinler…

fatmaa on Kasım 8th, 2009 at 15:32

Gerçekten ‘O’na çok şey borçluyuz..

eeeeren on Kasım 8th, 2009 at 17:31

Gerçekten Atatürk’e borçluyuz.O olmasaydı biz şu an düşmanlar tarafından esir durumundaydık.Atatürk’ü hem çok seviyorum hemde ona çok teşekkür ediyorum.Lütfen herkes Atatürk’ün kıymetini bilsin…

Betül Durmaz on Kasım 8th, 2009 at 19:28

Tebrik ederim.Harika bir yazı yazmışsınız ATAmızın bu şekilde anılması çok güzel.

emine dirier on Kasım 9th, 2009 at 15:29

Bence böyle bir site olması çok güzel.Hem ATA’mızı anıyoruz hem de onun hayatı hakkında birçok bilgi daha öğreniyoruz.Bu sitenin kurucusuna çok teşekkür ederim.

elif on Kasım 9th, 2009 at 17:47

Bu sitenin kurucusuna cok tesekkür ederim sınavdan bu siteye girdiğim için 100 aldım. Çekim ekleri ve yapım ekleri bölümüne girdim çok güzel anlatmış.

sibel on Kasım 9th, 2009 at 17:53

ATAM artık senin kıymetini anlamıyorlar tayyip erdoğan Türkiye’yi satıyor sen ileri ki zamanımı gördün ki bu TÜRK GENÇLİĞİ HİTABE’yi yazdın.

hatice on Kasım 10th, 2009 at 13:24

Ata Türkü şuan saygıyla anıyorum.Çünkü bugün 10 KASIM Atam izindeyiz…

ahmetcan on Kasım 10th, 2009 at 13:54

Bence böyle bir site olması çok güzel.Hem ATA’mızı anıyoruz hem de onun hayatı hakkında birçok bilgi daha öğreniyoruz.Bu sitenin kurucusuna çok teşekkür ederim.

Selim on Kasım 10th, 2009 at 16:35

Ulu Önder Atatürkü saygiyla aniyorum, Allah nur icinde yatirsin. Sitenizi begenerek takip ediyorum, yanliz OSMANLI DEVLETINI kötüleyerek, 40 tan fazla irkla OSMANLI IMPARATORLUGU altinda 700 yila askin huzur icinde yasandigini unutulmamasi gerektigini hatirlatmak istiyorum.

Böyle bir imparatorlugu bir hice sayip “temeli bozuk Osmanli” deyip, OSMANLI Devletin son yillarin dönemindeki Pasalari yüzünden OSMANLI IMPARATORLUGUNU “Bozuk temelle” hitab etmek cok yanlis diye düsünüyorum. Bizim gecmisimiz sadece bir kac yil degil, bir kac yüz yildir!

Allah (c.c.) Türkiyemizi, Vatanimizi teröristlerden, düsmanlardan korusun.

burak on Kasım 10th, 2009 at 17:29

Çok güzel olmuş çok sağ olun. Atatürk’ü anıyoruz çünkü bügün 10 kasım her zamanki olduğu gibi.

demet demirtaş on Kasım 10th, 2009 at 17:53

Atam ne desek boş. Seni tarif etmeye kelimeler yetmez dileğimiz Allah tan mekanın cennet olsun. Türk gençliği hayatta kaldıkça senin bizlere bıraktığın devirlere, herşeye sahip çıkacaktır. NE OLURSA OLSUN, NERDE OLURSAK OLALIM ÇIKACAĞIZDA!

gamze on Kasım 10th, 2009 at 19:38

Atatürk’ü anlayanlardan oldugunuz için tesekkür ederim. :-)

aliye irem on Kasım 10th, 2009 at 19:47

Atatürk’ün hayattını çok anladım ve çok hoşuma gitti bütün yazılanlar Atatürk hayatında bizim gibi şanslı deyilmiş? Ama biz şanslıyız eski hayat gerçekden çok farkılmış bende keşke Atatürk’ün yılarda yaşasaydım keşke Atatürk beni de eski çocuklar gibi severdi. Ahah bende olsaydım Atatürk’ün yıllarında.

BuRçİn on Kasım 10th, 2009 at 21:24

Bence bu site çok güzel bir sitee. Atamızı saygıyla anıyoruz.

Yunus YILDIZ on Kasım 11th, 2009 at 00:19

Yavuz abim senle yaklaşık 2 senedir görüşemiyoruz siten çok güzel olmuş yansıtdığın karakterin ve kişiliğin sitede çok ayrı bir hava yaratmış eminim en iyi Türklük sitesinin sahibi olma yolundasın! Yüce Önderimizin yaptıkları bizim düşüncelerimizin öncüsü olmuştur.Ruhu ŞaD Olsun! RAbbim Türkü ve Müslümanları Korususun!
Allaha Emanet Ol Sevgili Abim Görüşmek Dİleğiyle.(YUNUS YILDIZ)ÇEMİŞGEZEK!

eSrA on Ocak 6th, 2010 at 21:53

Ben yukarıdaki ATATÜRK’ün hayatını okudum ve çok ama çok beyendim. Atatürk’ü çok güzel anlatmışlar HELAL OLSUN!

Muhammed Emin Çevik on Mayıs 14th, 2010 at 21:35

Meclisinde teröristler, yurdunda çakallar geziyor Türk evladı, uyuyor musun?

Bence uyumuyor uyutulmaya çalışılıyor…

Her TÜRK Genci’nin okumasını tavsiye ederim…

Mehmet on Ocak 2nd, 2011 at 02:48

Tutturmuşsunuz bir Turan gidiyorsunuz. Mhp lilerin başka bir şey bildiği yok zaten. Biz bize yeteriz..

Yazı Detayı