Ana Sayfa » Milli Edebiyat » Türk Edebiyatı Dönemleri » Milli Edebiyat Dönemi Önemli Temsilcileri – (Milli Edebiyat)
24


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
()

Dönemi Önemli Temsilcileri

ÖMER SEYFETTİN (1884-1920): Milli Edebiyat hareketinin önderlerinden olan sanatçı daha çok hikayeleriyle tanınmıştır. “Yeni Lisan” makalesinde ortaya koyduğu görüşlerini, hikayelerinde uygulamaya çalışmış ve başarılı olmuştur. Dilimizin sadeleşmesinde önemli yeri olan Ömer Seyfettin, anılarından, tarihteki kahramanlıklardan ve günlük yaşayışlardan yararlanarak, gücünü çekici anlatımından, olaylardan alan, çoğunlukla beklenmedik sonuçlarla biten hikayeleriyle edebiyatımızda önemli bir yer tutar.

Hikayeleri: İlk Düşen Ak, Yüksek Ökçeler, Bomba, Gizli Mabet, Asılzadeler, Bahar ve Kelebekler, Beyaz Lale….adı verilen kitaplarda toplanmıştır.


ZİYA GÖKALP (1876-1924): Şiiri, düşüncelerini halka yaymak için bir araç olarak kabul eden sanatçı, bu türde sanatsal yönden güçlü ürünler vermemiştir. Daha çok Türkçülük düşüncesini sistemleştiren bir düşünür ve sosyolog olarak tanınmıştır. Önceleri, bütün dünya Türklerini bir bayrak altında toplamayı amaçlayan “Turancılık ”görüşüne bağlıyken, sonraları “Türkiye Türkçülüğü” düşüncesine yönelir. Günlük konuşma diliyle yazı dilinin birleştirilmesi gerektiğine inanan sanatçı eserlerinde bunu başarıyla uygular. Şiirlerinde hece ölçüsünü kullanan Ziya Gökalp (Turan adlı şiiri hariç), konu olarak daha çok eski Türk tarihine, İslameyiet önçesi dönemlere yönelir. Ayyrıca yurt, millet, ahlak, din ve uygarlık gibi konuları da eğitici bir yaklaşımla ele alır.

Eserleri: Şiir: Kızıl Elma, Altın Işık, Yeni Hayat

Nesir:Türkçülüğün Esasları”, “Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak”; “Türk Medeniyeti Tarihi”, “Malta Mektupları”.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Milli Edebiyat Dönemi Gelişmeleri » Milli Edebiyat Dönemi Önemli Temsilcileri


REFİK HALİT KARAY (1888-1965): Milli Edebiyat ve Cumhuriyet döneminin en ünlü öykü ve roman yazarlarındandır. Önce Fecr-i Ati edebiyatına 1917’den sonra ise Milli Edebiyata katılır. Kurtuluş Savaşı’na karşı yazılarından dolayı tutklanacağı zaman Halep’e kaçar. Çıkarılan bir af üzerine 1938’de Türkiye’ye döner. Anadolu gerçeğinin ilk olarak Refik Halit Karay ‘ın “Memleket Hikayeleri” adlı yapıtıyla edebiyata girdiği kabul ediler. Güçlü bir gözlemci olan yazar, betimlemelerinde de nesneldir. Realist bir anlayışa sahip olan yazarın sade bir dili ve yalın bir anlatımı vardır. Mizah ve eleştiri onun yapıtlarının ayrılmaz unsurlarıdır. Öykü ve romandan başka, anı, deneme, fıkra ve tiyatro türlerinde de eserler vermiştir.

Eserleri: Öykü: Memleket Hikayeleri , Gurbet Hikayeleri

Roman: Sürgün , Hilgün, Bugünün Saraylısı, İstanbul’un bir Yüzü, Kirpinin dedikleri (Mizah yazıları).


HALİDE EDİP ADIVAR (1884-1964): Daha çok İngiliz edebiyatındaki romanlardın etkilenen sanatçının eserlerini üç grupta inceleyebiliriz. Kadın psikolojisine eğildi romanları (Seviye Talip, Raik’in Annesi, Handan), Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı romanları (Vurun Kahpeye, Ateşten Gömlek), toplumsal konuları ele aldığı töre romanları (Sinekli Bakkal, Tatarcık, Sonsuz Panayır….)

Dilbilgisi kurallarına ve anlatıma pek özen göstermeyen sanatçının diğer önemli eserleri şunlardır:

Yeni Turan, Kalp Ağrısı, Zeyno’nun Oğlu (Roman); Türk’ün Ateşle imtihanı, Mor salkımlı Ev (Anı); Harap mabetler, Dağü Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Sada (Hikaye) Ayrıca sanatçının birçok araştırma yazısı ve çevirisi vardır.


REŞAT NURİ GÜNTEKİN (1889-1956): Realist bir analyışa sahip olan yazar Milli Eğitim müfettişliği görevi ile Anadolu’yu dolaşmış, buradaki yaşamı gözlemlemiş, bu gözlemlerini yalın bir dil ve anlatımla eserlerinde dile getirmiştir.

Reşat Nuri Güntekin, romanlarında yoğun bir Anadolu atmosferi vardır. Bu atmosfer içinde yurt ve toplam gerçeklerini, töreden kaynaklanan doğru ya da yanlış inanışları ele alır. Bu konular, öykülerinde, mizah unsuruyla da berleştirilerek verilir. Yazar, ilk ününü, duygulsal bir aşkı dile getirdiği ve birçok yönleriyle Anodul’yu anlattığı “Çalıkuşu” romanıyla sağlamıştır. Sanatçının önemli eserleri şunlardır:

Roman: Çalıkuşu, Damga, Yeşil Gece, Yaprak Dökümü, Bir Kadın Düşmanı, Miskinler Tekkesi, Kan Davası…

Öyküler: Tanrı Misafiri, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler…

Oyunları: Hançer, Hülleci, Tanrı Dağı Ziyafeti…


MEHMET FUAT KÖPRÜLÜ (1890-1966): Türk Edebiyatı araştırmalarını sistemleştiren ve edebiyat tarihçişi olarak ün kazanan sanatçının eserleri de bu yoldadır. Bugün bilinen birçok şair Mehmet Fuat Köprülü ‘nün arıştırmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Eserleri: Türk Edebiyatı Tarihi, Türk Edebiyatında ilk Mutasavvuflar, Divan Edebiyatı Antolojisi, Türk Saz Şairleri Antolojisi.


YAKUP KARDİ KARAOSMANOGLU (1889-1974): Yakup Kadri Karaosmanoğlu , romanlarında kusursuz bir anlatım ve sağlam tekniği ile dikkat çeken sanatçı, tarihi ve sosyal olaylardan her birini bir romanına konu edinerek, Tanzimat dönemiyle AtaTürk Türkiyesi arasındaki dönem ve kuşakların geçirdikleri sosyal değişiklik ve bunalımları yaşayış ve görüş ayrılıklarını işlemiş: düşünce ve teze dayalı özlü yapıtlar vermiştir. Eserlerini ve içereklerini şöyle inceleyebiliriz:

“Hep o şarkı ” da Abdülaziz döneminin yaşamı, “Bir Sürgün ”de II. Abdülhamit’in baskılı yönetimiyle savaşmak için Fransa’ya kaçan Jön Türkler, “Kiralik Konak”ta Tanzimat’tan I. Dünya Savaşı’na kadar yetişen üç kaşaktaki görüş ayrılığı, “Hüküm Gecesi” nde Meşrutiyet devrinindeki Bektaşi tekkelerinin durumu, “Sodom ve Gomore” de mütareke döneminde, işgal altındaki İstanbul’da ortaya çıkan ahlaki çöküntü, “Yaban”da Kurtuluş Savaşı yıllanrındaki bir Anadolu köyü, “Ankara” da yeni başkentin üç dönemi, “Panorama I, II” de Cumhuriyet döneminin 1952’ye kadarki durumunu bir bir ele almıştır.

Diğer eserleri:

Anı: Zoraki Diplomat, Politikada 45 yıl,Vatan Yolunda, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları….

Monografi: Ahmet Haşim, AtaTürk

Mensur şiirleri: Erenlerin Bağından, Okun Ucundan

Hikayeleri: Bir Serencam, Rahmet, Milli Savaş Hikayeleri

Tiyatro eserleri: Nirvana, Veda, Sağanak, Mağara

Önemli Makaleleri: İzmir’den Bursa’ya, Ergenekon, Kadınlık ve Kadınlarımız….

YAHYA KEMAL BEYATLI (1884-1958): Milli Edebiyat hareketini makaleleri ve konferanslarıyla destekleyen Yahya Kemal in, esasen , kendine özgü Milli Edebiyat’ınkinden farklı bir anlayışı vardır. İstanbul şairi olarak tanınır. Omanlı İmparatorluğunun geçmişteki parlak günlerine büyük bir özlem duyar. Başlıca konuları: İstanbul, tarih, yurt sevgisi, aşk, ölüm ve sonsuzluktur. Divan şiirinin özünü kakalama çabası içinde olan sanatçı, eski şiirin ölçü, uyak ve ahenk unsurunu ön planda tutmuştur. Onun eserlerinde malzeme eski, şiir ise yenidir. Örneğin, Divan Edebiyatında aşkı terrennüm eden gazel biçimiyle kahramanlık şiirleri ve Istanbul’a duyduğu sevgiyi dile getiren şiirler yazmıştır.

Şiir kitapları: kendi Gök Kubbemiz, Eski Şiirin Rüzgarıyla, Rübailer,

Nesir Kitapları: Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Siyasi ve Edebi Portreler, Siyasi Hikayeler, Edebiyat Dair.

|» Bu konuyla ilgili test çöz! « |

|» “Milli Edebiyat Dönemi” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
24 Yorum Bulunmaktadır
orçun on Mayıs 6th, 2008 at 17:15

Gerçektenn siteniz çok güzel. Gerek testler gerekse de veriğiniz bilgiler… Sizi tebrik ediyorum. Yani bu siteye gelin arkadaşlar, süper bir site.

Semih on Mayıs 19th, 2008 at 17:47

Gerçekten süper yaa. Yazılıya burdan çalışmayı düşünüyorum. Çok açıklayıcı ve açık teşekkürler.

sabrina on Mayıs 22nd, 2008 at 16:47

3 yazılımada burdan calıstım, cok tesekkurler. Her sey kısa ve öz..

hanife on Mayıs 25th, 2008 at 13:00

Yaa her şey güzel de ben milli edebiyat dönemi tiyatro eserlerini kaleme almış olan yazarları arıyorum ama bulamıyorum.

derimnaz on Şubat 18th, 2009 at 18:10

Sevgili sitenin sahibi,gayet güzel bir site yapmışsın aferin.

aslı on Şubat 19th, 2009 at 18:19

Ya süper bir site ya dönem ödevimi buradan yaptım. Hemde anlatacaktım hem istediğim uzunlukta hem de çok açıklayıcı. Hazırlayana teşekkürler.

ceren on Mart 14th, 2009 at 23:25

Gerçekten harikaymış herşey var içinde aklına ne geliyorsa.

hüseyin on Mart 21st, 2009 at 13:21

Sayın arkadaşlar ve site sahibi; size teşekkür ediyorum ki bu siteyi yayımlamışsınız.

melike on Mart 26th, 2009 at 21:15

Bu siteye bayılıyorum.Çok güzel bilgilerle donatılmış.Ve bazı bilgiler güncellenip aktarılıyor.Tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum…

gamze on Nisan 11th, 2009 at 14:03

Siteniz gerçekten çok güzel.edebiyatla ilgili birşeyler ögrenmek isteyenler için büyük bir kaynak ama bence test bölümüne biraz daha agırlık verilse hepten süper olur…

beril on Nisan 19th, 2009 at 14:15

Çok hoş bir ek kaynak oldu benim için, bilgiler öz ve kolay anlaşılabilir. Fakat pek çok yazım hatası var. Onun dışında süper olmuş çok tebrik ve teşekkür ederim.

ELA on Nisan 23rd, 2009 at 13:20

Herşey ama herşey çok güzel çok beğendim ellerinize sağlık tebrik ederim … :)

tuba on Nisan 23rd, 2009 at 16:41

Bu site çok güzel. Ödev yapmanın tek kolay yolu bu süper site ye herkesin bu siteden yaparlanması lazım…

bora on Nisan 27th, 2009 at 21:03

Güzel site ama çok ayrıntı var.Bir de öğrenciler içinde gerekli olan yorum soruları eklenebilirdi.

kuhken on Nisan 29th, 2009 at 19:55

Ben Türk dili ve edebiyatı bölümü 3.sınıf öğrencisiyim gayet güzel bir site. Öğretmen olursam tüm öğrencilerime bu siteyi tavsiye edeceğim ve hep birlikte mihmanınız oluruz…

demet on Mayıs 2nd, 2009 at 13:57

Ya çok güzel ama ben maddeler halinde istiyordum.

cüneyt on Mayıs 11th, 2009 at 14:49

Evet,siteniz gerçektende çok güzel.cıvıl cıvıl bir site… İnsan bişe yapmasa bile sitede kalmak istiyor. :-)
Çok yararlı bir site benim için,emeğiniz için teşekkür ederim şimdilik yapabileceğim bu kadar…

büşra on Mayıs 24th, 2009 at 13:57

Sitenizi çok beğendim.Gayet açık ve anlaşılır br biçimde anlatmışsınız tebrikler.

özkan on Mayıs 28th, 2009 at 20:20

Hiç sevmediğim bir o kadar da gerekli gördügüm edebiyt dersini sizin sayenizde anlıyorum desem dogru olur. Bütün bilgiler cok kısa ve öz teşekkürler. :-)

titiz uç on Mayıs 25th, 2010 at 22:02

Bence çok güzel site harikkaa ama çok ayrıntı var. Gerçektende harika bir site.

kağan on Haziran 8th, 2010 at 17:52

Sitenizi beğendim ellerinize sağlık.

tuğçe on Mayıs 3rd, 2011 at 23:03

Siteniz oldukça güzel bir sayısalcının dahi 2 dakikada okuyup ardından sorularını kavrayıp anlayabileceği bir ölçütte tasarlanmış gereksiz ayrıntılardan kaçınılmış. Tebrik ederim.

ethem on Eylül 3rd, 2011 at 14:35

çok teşekkürler elinize sağlık

mustafa on Aralık 3rd, 2011 at 17:24

ellerinize sağlık siteniz çok güzel olmuş baya yardımcı oldunuz teşekkür ederim başarılarınızın devamını diliyorum…
mustafa tekeli

Yazı Detayı