Ana Sayfa » Kim Kimdir? » O » Oğuz Kağan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
43


Oğuz Kağan
(Hayatı – Biyografisi)

Binlerce yıllık tarihinde Yüce Türk Milletinin feyz kaynağı olan Türk (Oğuz) Töresine ad veren, büyük Türk Hakanı Oğuz Kağan’ın babası Kara Kağandı. Kara Kağanın bir oğlu dünyaya geldi. Bu çok güzel bir çocuktu. Doğduğunda annesinin sütünü emmedi, daha sonra annesi rüyasında, çocuğun kendisine “Tanrıya iman etmedikçe sütünü emmeyeceğini” söylediğini gördü. Annesi bu rüyayı üç gece üst üste görünce, Tanrıya imam etti ve çocuk annesinden birkere süt emdi ve bir daha emmedi. Bir yıl sonra büyük bir adam gibi konuşmaya başladı. “Ben bir çadırda doğduğum için adımı Oğuz koymak gerekir” dedi. Adını Oğuz koydular. Harikulade halleri görülen Oğuz, çocukluğundan ergenlik çağına kadar, her fırsatta Tanrıyı anardı. Ona Tanrının nurlu feyzi erişti. Her türlü bilim ve hünerde, ok atmada, kargı kullanmada, kılıç çalmada ve bilgi hususunda, aleme ün salacak gelişme gösterdi. Babası onu amca kızıyla everdi. Fakat evlendiği kız imam eetmediği için ona yanaşmadı. En sonunda kendine imam eden bir kızla evlendi. Oğuz’un bir tek Tanrıya inandığını duyan babası, onu bir av dönüşü öldürmeyi planladı. Bu haberi alan Oğuz, putperes babasıyla yaptığı savaşı kazandı. Ok yarası alan Kara Kağan öldü. Bunun üzerine Oğuz, Kağan oldu ve puta tapanlara hiç bir merhamet göstermedi.

Oğuz Kağan destanında anlatılan Oğuz Han, aynı zamanda Büyük Hun Türk İmparatorluğunun kurucusudur. Türk devlet geleneğinin temel taşlarını koyan, Türk Hakanının vazettiği kanunlar, Oğuz (Türk) Töresi olarak ün yapmış ve 16 Büyük Türk İmparatorluğunun da güç kaynağı olmuştur. 24 Oğuz Boyunun atası olan Oğuz Han, Türk Töresini; Disiplin , Adalet, Ahlak ve Millete hizmet esası üzerine inşa etmiştir.

 

İlk teşkilatı orduyu kuran Oğuz Han, Onlar-Yüzler-Binler-Onbinler diye tasnif yapıp, kumandanlarınada, Onbaşı, Yüzbaşı, Binbaşı, Tümenbaşı diye de ünvanlar vermiştir, Orduda itaatı esas kılmış, itaat etmeyenlerin boynunu vurdurmuştur.

 

Daha sonra Oğuz Kağanın üç oğlu olmuş. Onlara Gün, Ay, Yıldız adını verir. Bir daha evlenir ve ondanda üç oğlu olur. Bu oğullarına da Gök, Dağ, Deniz adlarını verir. Gün gelir büyük bir toy (şölen) verir. Halkı çağırır, yenilir içilir sonra Beylerine ve Halka buyruk verir.

 

“Ben sizlere oldum Kağan

Alalım yay ile kalkan
Nişan olsun bize buyan
Bozkurt olsun bize uran”

Dedi ve Dünyanın dört bir yanına yarlığı yazdı, Elçilere verip gönderdi. Bu fermanlarda şöyle yazıyordu: “Ben Türklerin Kağan’ıyım Dünyanın dört bucağına hakim olmam gerekir. Sizlerden itaatinizi istiyorum. Kim benim buyruğuma baş eğerse, hediyelerini kabul eder dost sayarım. Her kimde baş eğmez ise, ona gazab eder, üzerine Ordu çekip, baskın yapar yok ederim. “Çin Kağan’ı itaatini ve dostluğunu bildirdi. Urum Kağan’ı itaatini bildirmedi. Bunun üzerine Oğuz Kağan ordusuyla onun üzerine yürüdü ve onların yenip kendine bağladı. Daha sonra Oğuz Kağan devletin sınırlarını güneyde Hindistan, kuzeyde Sibiryay, doğuda Qindenizi, batıda Akdeniz ve Mısır’a kadar genişletti. Buralarda yaşayan Milletleri ve Devletleri kendine bağladı. Daha sonra büyük ganimetlerle ülkesine döndü.

 

Büyük bir toy verir Oğuz Kağan ve Devleti oğulları arasında pay eder. Boz Oklar denen, Ayhan Yıldızhan ve Gökhan arasında devleti payeder. Üç Oklar denen Denizhan, Dağhan ve Günhan oğullarına da “Sizlerde Boz Oklar altında Beylik yapın” der. 75 yılı savaşlarla geçiren Oğuz Kağan 116 yıllık hükümdarlığının sonunda hayata gözlerini yumar.

 

Oğuz Kağan Milletine hizmeti daima ön planda tutardı. Eşsiz bir devlet adamı ve bilge kişiydi. Türk Milletinin ona atfettiği kutsallıktan ötürü onun bir Veli veya Nebi olabileceği tarihe geçmiştir. Onun buyruk ve vazettikleri Töre olmuşTUR.Oğuz Kağanın hayatı boyunca iki öğe çok önemli bir şekilde göze çarpar. Birincisi; Tanrıyı bir bilip ve daima ibadet etmesi. İkincisi; Millete hizmeti. Milletini daima ön planda tuttuğunu şu olay en iyi şekilde bize örnektir: Devletin zayıf olduğu bir zamanda, düşmanları ondan en sevdiği atını isterler, verir. Sonra eşini isterler onuda verir. Daha sonra çorak bir toprak parçası isterler, Oğuz Kağan “Atım ve eşim kendi malımdı verdim, fakat toprak çorakta olsa milletimindir veremem” der ve birliklerini toplar, kendinden emin olan düşmana ani baskın yaparak onları mağlup eder. Bu olayda Devlet malının Millete ait olduğunu ve Devlet malının üzerinde tasarruf edilemeyeceğini göstermiştir. Yani önce Devlet ve Millet manfaati gelir daha sonra diğer menfaatler gelir. Önce Devletim ve Milletim bir Oğuz Türk Töresidir.

 

 

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
43 Yorum Bulunmaktadır
Kür Şat on Mayıs 12th, 2008 at 19:44

Esenlikler.

Yazınız için kutlarım. Yalnız birkaç yerinin dzenlenmesi gerekiyor sanırım. Düzenlenirse sevinirim.

5.satırda ve diğerlerinde “iman” yerine “imam”, “…kız iman etmediği için…” yerine kız “imam etmediği için” gibi.

OĞUZHAN on Haziran 26th, 2008 at 23:23

Gerçekten dogru tarihimizi unutmayalım. Yazıları bulundurmanız çok güzel kutluyorum. Siteniz güzel…

BAHAR :) on Ekim 10th, 2008 at 17:18

Ya çok sağ olun böyle bir site yaptığınız için. Ne arasam hemen buluyorum. Teşekkür ederim.

JeLißon ~~ on Ekim 11th, 2008 at 22:21

Tebrikler! Site hem içerik hem de görünüş yönünden cok güzel. Kesinlikle bende Türkçe’nin doğru kullanılmasını desteklıyorum. Umarım herkes benım gıbı düşünüyordur. Türkçe konusunu önemsediğiniz için teşekkürler, başarılarınızın devamını diliyorum… (=

semih on Ekim 16th, 2008 at 18:54

Oğuz kağan’ın 116 yıl hükümdarlık yaptığı bilgisi doğru mu? Eğer 116 yıl hükümdarlık yaptıysa kaç yaşında öldü? Bir insan bu kadar nasıl yaşar? Bazı yazım hatalarını düzeltmeniz gerekiyor, düzeltirseniz sevinirim, siteniz gayet güzel bir site.

buket on Kasım 7th, 2008 at 19:22

Gerçekten oğuz kagan hakkında bilgi sahibi olmak için bu site iyi olmus. Benım ödevimde fazlaca yarar sağladıgı için tsk ediyorum…

semra on Aralık 23rd, 2008 at 21:46

Oğuz Kağan’ın TANRI’ya inancı vardı. Çok güzel bir şey oğuz kağan çok şeyler geçirmiş başından ama bunları yenmiş. Bunlar bize bir örnek ve derstir. Türk dilimizi ve Türklerin hayatıdır. Oğuz Kağan’ı duyunca onun hakkında bilgi edindim. Bunları bize sundugunuz için teşekürler.

mahmut on Ocak 3rd, 2009 at 19:47

Çok teşekkür ederim yoksa hocam dövecekti bu siteyi bulamasaydım. Çok sağ olun.

reyhan on Ocak 17th, 2009 at 16:23

Paragrafta fakat evlendigi kız iman etmedigi için yazmışsınız onu düzeltirseniz sevinirim siteniz için teşekkür ederim. Bana çok yardımı dokundu.

hasibe on Ocak 19th, 2009 at 19:39

Bence bu siteye herkes kayıt olmalı, inceledim çok güzel bilgiler var.

neslihan on Şubat 19th, 2009 at 19:00

Güzel bir site işime çok yaradı.Sadece Türkçe’yi yanlış kulanmışsınız.Ayrıca Allah’a Tanrı demişsiniz. Teşekkür
ederim.

elif on Şubat 23rd, 2009 at 22:36

Vallaha hayatını yaza yaza benim hayatım gitti bitti bu ne hayatmış.

dilara on Mart 4th, 2009 at 16:20

Bence bu site çok güzel ama ben sizden acil olarak bir şey istesem Oğuz Kann bu dönemde yaşasaydı nasıl olurdu? Lütfen.

ibrahim on Mart 8th, 2009 at 14:07

Çok güzel bir site, öğretmenim çok beğendi.

mehmet on Mart 21st, 2009 at 17:28

Çoook ama çoook güzel bir site ve kaynakları da çok güzel. Ben bu siteden knight online i öğrendim site güzel olmuş. Bu sitede bütün emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim…

fatma on Nisan 3rd, 2009 at 15:08

Çok guzel bir hiayesi varmıs ödevim ve sizin sayenizde bilgim oldu. Ödevimede baya yardımcı oldu. böyle bir site yaptığınız için tesekürler.

yasemin on Aralık 5th, 2009 at 14:37

Bu benim ödevime yaradı.Öğretmenimiz performan ödevi olarak ver di?Sadece Türkçe’yi yanlış yazmışsınız.Teşekkür ederim.

Yeşim on Aralık 5th, 2009 at 14:43

Bu ”Oğuz Kağanın Hayatı”çok güzel.Benim işime yaradı.Hem de güzel site işime çok yaradı.Kaynakları da güzelmiş.Bu sitede bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim…

Ulaş on Aralık 8th, 2009 at 18:00

Arkadaşlar benimde ödevim var Oğuz Kağan kimi simgeler.Söylerseniz mutlu olurum. :-)

Dilara on Aralık 8th, 2009 at 17:39

Sağolun çok yardımcı oldu.Ödevim varda Oğuz Kağan kimi simgeler bilen varsa söyleyebilir mi? Şimdiden teşekküler.

KARDELEN ALAK on Ocak 7th, 2010 at 12:43

Çok güzel olmuş.Ama hoca beğenmedi.Sonra hoca beni sınıftan kovdu.Bende ağlayarak sınıftan çıktım.

günhan on Şubat 14th, 2010 at 16:22

Çok güzel olmus.

ibrahim on Nisan 3rd, 2010 at 11:42

Oğuz Kağan destanının orjinali böyle değildir. Bu kopyayı kim hazırlamışsa bilerek dini motiflerle bezemiş bütün hikayeyi. Sanırım birilerinin hoşuna gitsin diye yapmış.

Destanın orjinalinden bir bölüm sunuyorum:
…Bu çocuk anasının göğsünden bir defa süt içti, bir daha içmedi. Çiğ et, aş ve şarap istedi. Dile gelmeye başladı. Kırk gün sonra büyüdü, yürüdü, oynadı. Ayağı öküz ayağı gibi (kuvvetli), beli kurt beli gibi (ince), omuzları samur omuzu gibi, göğsü ayı vücudu gibi (kuvvetli) ve bütün vücudu tüylü idi. Yılkı güder, ata biner, av avlardı. Günlerden, gecelerden sonra yiğit (delikanlı) oldu…

serserim on Nisan 17th, 2010 at 14:25

Çok güzel bir site bütün arkadaşlarımı buraya yönlendireceğim onlarda faydalansın diye.

hakan on Ağustos 24th, 2010 at 16:50

İbrahim arkadaş bu zaten destan değil bu hayatıı diye geçiyor farkındaysann.

Samed ulu. on Aralık 8th, 2010 at 16:33

Güzel ödeve yarar.

cünyır on Aralık 9th, 2010 at 16:26

İdare eder.

esas on Aralık 13th, 2010 at 11:27

Çok ama çok güzel bir insan bu oğuz kağan…

cahit on Aralık 18th, 2010 at 16:29

Oğuz Kaan ın yaşamı tamamen çarpıtılmış. Özgün destanı okumak gerekir ki bu çarpıtma anlaşılsın. Oğuz destanı aslında bir yaradılış-Türeyiş destanıdır. Öyle iman etmemiş eşine yaklaşmadığı gibi masallar içermez. Onun eşi gökten bir nur içinde iner ve Oğuz’a Ay, Gün ve Yıldız isimli çocuklar verir. Tamamı Şamanizm ile ilgili simgesel adlardır. Ayrıca bayrağımızın da simgeleridir.Okuyucular neden Allah değil de, Tanrı dendiğini soruyorlar. Çünkü Allah arapçadır. Türkçedeki Karşılığı Tengri’dir. Çalap’da denir. İslam öncesi atalarımızın dininden neden korkalım? Tersine gurur duymalıyız.

MAria on Ocak 5th, 2011 at 16:54

Ben oğuz kağan destanın orjinalini bilmiyorum ama bunun sahta olduğunu söyleyen ibrahim adlı kişiyi kınıyorum ayrıca hazırlayan kişinin olayı dini motiflerle bezemiş olması onu ilgilendirmez diye düşünüyorum eğer ibrahim arkadaş gerçeği biliyorsa kendisi için kullansın ama yazan kişinin de ellerine sağlık.

samed on Ocak 14th, 2011 at 16:20

Oğuz Kağan Destanı, Türklerin en eski tarihinin kısa bir özeti gibidir. Önemli bir özelliği, olayları tek kişinin çevresinde toplamasıdır, Başka destanlarda olduğu gibi, çeşitli kahramanlar yoktur bu destanda.

Doğup büyümesi sırasında Oğuz Kağan’a destansı ve olağanüstü kimi özellikler yakıştırılması ve iki eşiyle karşılaşmasının dışında, akınlar, savaşlar ve ulaşılan başarılar olabildiğince gerçekçi, sıcak bir dille anlatılır.

ikra on Şubat 13th, 2011 at 15:01

Çok güzel olmuş ama çok uzun hele hele ödevi son güne bırakınca dahada uzun.

haykırı on Mart 22nd, 2011 at 15:32

Oğuz Kağan destanının orjinali böyle değildir. Bu kopyayı kim hazırlamışsa bilerek dini motiflerle bezemiş bütün hikayeyi. Sanırım birilerinin hoşuna gitsin diye yapmış.

yuşa on Nisan 10th, 2012 at 16:42

M.Ö. II. yüzyılda doğduğu anlaşılan Oğuz Destanı, ancak XIII. yüzyılda yazıya geçirilebilmiştir.

Oğuz Kağan Destanının bugün bilinen tek bir yazma nüshası vardır. Paris Ulusal Kitaplığının Türkçe Yazmalar bölümünde 1001 numarada kayıtlı olan bu destan,Uygur harfleri ile yazılmıştır. Oğuz Destanı’nın Paris nüshası diye bilinen bu metni ilkin Türkolog W. Radloff, Kutadgu Bilig ile birlikte (1891) yayımladı. Destan daha sonra W. Bang ve G. R. Rahmeti tarafından 1932’de önce Almanca olarak, daha sonrada 1936’da Oğuz Kağan Destanı adıyla Türkçe olarak yayınlanmıştır.

yuşa on Nisan 10th, 2012 at 16:44

Bu destanda Oğuz, doğuştan güzel olan, doğduktan kırk gün sonra büyüyüp gelişen, halka eziyet eden canavarı öldüren, büyüyünce yeryüzünün dört bir yanına elçiler gönderip o ülkeleri bayrağı altına alan, yaşlanınca yurdunu altı oğlu arasında paylaştıran bir Türk hükümdarı ve kahramanıdır. Destan, Oğuz Kağan’ın yaşamı ve yaşadıkları etrafında örgülenmiştir. Bu destanda, destan kahramanı Oğuz’un gerçekte, Türk-Hun hükümdarı Mete olduğu söylenmektedir. Gerçekten de Mete’nin tarihi kişiliği ile destan kahramanı Oğuz’un serüvenleri arasında büyük bir benzerlik vardır.

yuşa on Nisan 10th, 2012 at 16:45

Oğuz Kağan Destanının dört ayrı şekli bilinmektedir. Bunlardan birincisi, yukarıda andığımız Paris Ulusal Kitaplığı’ndaki Uygurca yazılmış nüshadır. İkinci şekil, Reşideddin’in Câmi’ü’t-Tevârih kitabının ikinci cildindeki “Tarih-i Oğuzân ve Türkân” kısmındaki metindir. Üçüncüsü, Uzunköprü’de ele geçen Çağatayca yazılmış metindir ki H. Namık Orkun’un Oğuzlara Dair (Ankara, 1935) adlı yapıtıdır. Dördüncüsü, Ebulgâzi Bahâdır Han’ın Şecere-i Terâkime’sindeki anlatma parçadır.

enes on Ocak 13th, 2013 at 20:39

Odevim icin cok yararli oldu tesekkurler
Hemde perfotmansti

enes on Ocak 14th, 2013 at 20:41

Odevim sayenizde bitti sogolun

irfan köse on Ocak 1st, 2014 at 14:26

ödevimde ve arajtırmamda çok ama çok yardımcı oldu sağolun

ssads on Ocak 5th, 2014 at 21:36

süper

feyza özdemir on Ocak 11th, 2014 at 13:48

Çokk teşekkür ederim çok lazımdı.

Ömer uzunağaç on Mart 12th, 2014 at 16:06

ben OĞUZ KAĞAN DAN GELMEYİM MALATYADAN ADIYAMAN’A ORDAN SİVEREKE GÖÇ ETMİSİZ BEN ATAMI ÇOK GEÇ ÖĞRENDİM BUNDAN SONRA ONUN YOLUNDA GEREKİRSE CANIMI VERECEM…

AHU SİNEM ATEŞ on Ocak 9th, 2015 at 19:12

çok kötü desem yalan olur çok iğrenç desem de süper

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Oğuz Kağan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: Kim Kimdir?, O
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , , ,