Ana Sayfa » Kim Kimdir? » R » Rahmi Koç – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
7(Hayatı – Biyografisi)

1930 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğrenimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej, yüksek öğrenimini ise Johns Hopkins University (A.B.D.) B.A. Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde yaptı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Ankara, Otokoç şirketinde görev almak suretiyle Koç Topluluğu’nda bilfiil çalışmaya başladı.

1960 yılında Koç Topluluğu’nu Ankara’da temsil eden Koç Ticaret A.Ş.’ne geçti. 1963 yılında kurulan Koç Holding’in Ankara’da bulunan şirket merkezinin 1964 yılında İstanbul’a nakli ile Koç Holding A.Ş. Genel Koordinatörü oldu ve İstanbul’a yerleşti. Bundan sonra sırasıyla 1970 yılında yedi kişiden müteşekkil İcra Komitesi Başkanı, 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcısı, 1980 yılında dört kişilik üst düzey idarecilerinden kurulu Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.

1984 yılında, Merhum Vehbi Koç’un İdare Meclisi Başkanlığını oğluna devrederek Şeref Başkanı olması üzerine 30 Mart 1984 tarihinde halen deruhte ettiği Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üzerine aldı. Ocak 1998′den itibaren Koç Holding Yönetim Komitesi Başkanlığı’nı da üstlendi. 7 Kasım 1994 tarihinde yapılan Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) toplantısında 1995-1996 yılları için ICC Başkanı olarak seçilmiştir.

Rahmi M. Koç’un üye olduğu kuruluşlar:
·Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı (1.1.1995 – 31.12.1996 arası Başkanlık),
·Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Başkan Vekili
·Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi,
·Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı,
·Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı,
·Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi , İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı,
·Paris, Amerikan Hastanesi Vakfı’nın Onursal Yöneticisi
·Turmepa/ Deniz Temiz Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı,
·Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanı,
·Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Danışma Kurulu Üyesi,
·Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi,
·Chase Uluslararası Danışma Konseyi Üyesi,
·Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi
·Eisenhower Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

21 Mayıs 1998 tarihinde Johns Hopkins Üniversitesi’nden, 28 Eylül 1998 tarihinde Anadolu Üniversitesi’nden, 14 Mayıs 1999 tarihinde Ege Üniversitesi’nden ve 14 Haziran 2000 tarihinde Bilkent Üniversitesinden Fahri Doktora Ünvaları almıştır. Alman Hükümeti tarafından Grosses Verdienst Kreuz ödülü verilen Rahmi M. Koç, ülkemizde eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI”; ile ödüllendirildi.

Rahmi M. Koç Rotaryen olup; İstanbul Açık Deniz Yat Kulübü ve New York Yat Kulübü üyesidir.
Üç oğlu vardır. Mustafa Vehbi Koç (1960), Ömer Mehmet Koç (1962) ve Ali Yıldırım Koç (1967).
Rahmi M. Koç, İngilizce bilmektedir.

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
7 Yorum Var.
ysuf | 15 Mart 2009 - 20:33 | Bağlantı

Çok beğendim.

hülya berbergil | 9 Nisan 2009 - 19:23 | Bağlantı

Slm rahmi koç bey ben yüreği yanmış bir anneyim hemide sizin personeliniz yüzünde 25 yaşında bir genç ve 5 aylık evli oğlum gitti sipahi kaan kavukcu tarafında sizler böyle trafik katilerini bünyenizde neden barındırıp ve saklıyorsunuz koç gurubuna yakışmıyor.

Gökhan Şenel | 28 Mart 2010 - 14:02 | Bağlantı

Sizin bünyenizde çalışan murat bakış denen adamın sırf egoları tatmin olsun diye ekmeğimden oldum. Tüm emeklerim bir kalemde silindi sırf sizler mutlu olun diye Rolmec automotiv sizlere tamponu üreten bendim tam 3 sene boyunca o adama sadece bir çift sözüm var: Rabbim bu yaşadıklarımın acısını en sevdiklerinden çıkarsın.

Atilla Yurt | 24 Aralık 2010 - 23:05 | Bağlantı

Çok güzel bir özet olmuş, bir ödevim için faydalandım.
Teşekkür ederim.

mesut avcıoğlu | 28 Aralık 2010 - 04:11 | Bağlantı

Sayın koç şu anda Türkiye’nin en saygın aileriniden olan koç ailesinin en büyüğü olarak belki elini ayağını holding yönetiminden çekti fakat çocuklarının ve çalışanlarının neler yaptığı nıda denetlemiyor değildir herhalde. 2 kasım 2005 günü şimdilerde vaillant grup yönetimindeki demirdöküm kombinin patlaması sonucu yalovada 2 çocuk annesi bir bayan adı candan avcıoğlu yanarak 4 kattan düşmüş ve ağır yaralanmıştı bu güne kadar 16 kez açık ve 1200 kez de lazerli ameliyat olan bu anne. Halen bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatmakta acaba sayın rahmi koç ve koç grubu bundan haberdar değiller mi asker emeklisi olan eşi tüm birikimlerini varını yoğunu tedavilere harcadı bunu bilmiyorlarmı kendileri ve çocukları bir fok için bile seferber olurken onlar için insan hayatının hiçmi önemi yok. Daha da detay bilgi vermek isterdim ama serzenişimi dile getirmekte ben biraz da olsa rahatlattı saygılarımla.

zeynep | 27 Ocak 2011 - 16:48 | Bağlantı

Vehbi koç demiştim ama yinede sağolun. :)

bahadır şen | 27 Şubat 2014 - 15:45 | Bağlantı

fehbi koç bir yahudidir.koçun serveti osmanlıudan çaldıkları altınlardır.bütün serveti türkiyeye devredilmesi gerekir.bu namussuzlar türkiyenin gelişmesini istemeyen türk ve müslüman düşmanlarıdır.bunların türkiyede nefes bile almaması gerekir.bu ve bunun gibi yahudi mason sabataistler bu ülkenin gelişmesinei engelleyen hainlerdir.bunları dost sanmayınız.bunlar seksen milyon müslümanın kanını emen şerefsizlerdir.

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Rahmi Koç – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: Kim Kimdir?, R
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , , ,