Ana Sayfa » Servet-i Fünun Edebiyatı » Türk Edebiyatı Dönemleri » Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar – (Servet-i Fünun)
12


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
(Servet-i Fünun)

Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki

MEHMET EMİN YURDAKUL (1869-1944): Servet-i Fünun şiirinde yalnız nazım şekillerini ve halk şiirinden de yalnız ölçüyü (hece) alan ve dili Türkçeleştirmek iddiasıyla yapay bir dil yaratan Mehmet Emin, Türk edebiyatında “Milliyetçilik” akımının ilk temsilcisi sayılır.Şiirlerinin tamamında sosyal sorunlara eğilen şairde, bu nedenle didaktizm lirizme ağır basar.

 

Hece sayısı bakımından uzun olan ölçüleri kullanan şair, söyleyişte nesre yaklaşmıştır.

 

Servet-i Fünun, Çocuk Bahçesi, Türk Yurdu dergilerinde yayımlanan şiirleri, “Türkçe Şiirler”, “Türk Sesi”, “Ey Türk Uyan” gibi kitaplarda toplanmıştır.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Servet-i Fünun Genel Özellikleri » Servet-i Fünun Dönemi Gelişmeleri
» Servet-i Fünun Önemli Temsilcileri » Servet-i Fünun Dışındaki Bağımsızlar

 

MEHMET AKİF ERSOY (1873-1936): “Ümmetçi” bir şair olarak tanınan Mehmet Akif aynı zamanda “halkçı” ve “milliyetçi” kişiliğiyle tamamen toplumcu bir şair olarak çıkar karşımıza. Türk şiirine gerçek realizmin Akif ile girmiş olduğundan şüphe edilemez. Onun kuvvetli gözlemciliğine büyük bir tasvir ev hikaye etme kabiliyetini ve konuşma dilinin bitin canlılığını taşıyan bir üslubu da eklemek gerekir. Ancak Akif”in dili bir bütün değildir. Tasvirlerinin dışında kalan birçok şiirinde dil, konuşma dilinden ayrılır, Osmanlıcanın sınırları içine girer.

 

Ölçü olarak sadece “aruz“u kullanan şair hece ölçüsünü hiç kullanmadı. Nazım şekilleri konusunda ise Divan nazmının şekillerini tercih eder ve bunlar arasında en çok mesnevi şeklini kullanır. Çoğu zaman nazmı, nesre yaklaştıran şair, Türkçeyi aruza ustalıkla uydurmuştur.

 

Mehemt Akif”in ilk kitabı “Safahat”tır. Dah sonra yazdığı “Süleymaniye Kürüsüsünde” “Hakkın Seleri”, “Fatih Kürsüsünde”, “Hatıralar”, “Âsım”, “Gölgeler” bir araya getirilerek “Safahat” adı ile yayımlanmıştır.

 

HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR (1861-1944): Servet-i Fünun romanının gözde olduğu devirde Hüseyin Rahmi, Ahmet Mithat”ın popüler roman çığırını tek başına ve büyük bir kudretle devam ettiren tek şahsiyettir.

 

Hüseyin Rahmi, Türk romanındaki ilk izlerinde 1885″ten sonra rastlanan Fransız natüralizminin ilk büyük temsilcisidir. Romanlarındaki kahramanları daima karakterlerinin ve sosyal çevrelerinin birer ortak ürünü olarak ele alan, onların psikolojik kişiliklerini irsiyete ve sosyolojik kişiliklerini de içinde yetiştikleri cemiyetin şatlarına göre değerlendiren romancı, bu yöntemi ile olduğu kadad, realiteyi hem iyi hem de kötü yönleriyle olduğu gibi vermek konusundaki titizliği ile de tam bir “NATÜRALİST” tir.

 

Onu natüralistlerden ayıran nokta, eserlerinde sosyal eleştiriye olabildiğince çok yer vermesidir. Halbuki natüralizmin sosyal eleştiriye yönelik hiçbir kaygısı yoktur.

 

Hüseyin Rahmi”deki sosyal eleştiri ise daha çok mizah yoluyla yapılır. Bunun için de genellikle anormal durumda olan karakterler ele alınır. Karakterlerdeki anormallikler ise huy (aptallık, cinsi sapıklık, şöhret düşkünlüğü), ahlak (menfaat düşkünlüğü, haksız kazanç peşinde koşma), kültürel (dini tutuculuk, batıl inançlara bağlılık, Batı taklitçiliği) yönleriyle gülünçtür.

 

Bu yaklaşım doğal olarak romana çeşitli karakterlerin dünyayı ve yaşamı görüş açısını, dini inançlarını, yaşayış ve giyiniş şekillerini, adetlerini, görgülerini …….. de getirir ve böylece roman bir “TÖRE” romanı olarak ortaya çıkar. Özetle, büyük ve sabırlı bir gözlemci olan Hüseyin Rahmi”nin, olayları hep İstanbul”da geçen romanları , gerçek değerlerini, daha çok yazıldıkları devrin sosyal yapısını bütün canlılığı, bütün incelikleri ve tam bir objektif doğruluğu ile verebilmiş olmalarına borçludur.

 

Yazarın kırktan fazla romanı ve pek çok öyküsü vardır. En önemli romanları olarak, Şık, Mürebbiye, Tesadüf, Şıpsevdi, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç, Gulyabani, Hakka Sığındık”ı sayabiliriz.

|» Bu konuyla ilgili test çöz! « |

|» “Servet-i Fünun Edebiyatı” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
12 Yorum Bulunmaktadır
Ece on Kasım 23rd, 2008 at 18:17

Bu siteyi hazırlayanlara çok teşekkür ederim. Ödevlerimde çok yardımcı oluyor. Türkçemiz konusunda da size aynen katılıyorum. İyi Çalışmalar…

ilkay akTürk on Ocak 27th, 2009 at 11:48

Gercekten cok guzel bır sıte hazırlayanlara tesekkur ederım donem odevımı eksıksız bıtırdım. :D

ÖMER KOÇHAN on Mart 1st, 2009 at 15:26

Çok teşekkürle bilgicik. Bu site sayesinde hertürlü ödevlerimi yapıyorum.

kemalettin on Mart 15th, 2009 at 22:32

Ya bu site yapana cok tesekkur edıyorum valla tam olarak burdan hazırlandım.

merve polat on Mart 16th, 2009 at 00:06

Hazırlayan herkese çok teşekkür ederim. Harika bir site, yazılılarıma burdan çalışıyorum ve çok iyi sonuçlar alıyorum. Teşekkür ederim. (=

şıpsevdi on Mayıs 19th, 2009 at 15:30

Gerçektende çok süper bir site olmuş tşkler.

Barış on Mayıs 31st, 2009 at 14:17

Bence çok bilgi kalabalıgı var biraz daha sadelestirilerek daha kolay anlasılabilir olmalı…

Lokman on Şubat 20th, 2010 at 17:11

Teşekkürler valla yıllık ödevimi burdan yaptım inş. iyi bir not alırım. =)

orhan on Mayıs 7th, 2010 at 19:43

Bu sitede emeği geçen tüm hocalarımıza teşekür ederim. İyi olmuş ama biraz daha net bilgiler olursa daha iyi olur diye düşünüyorum dar bir alandan oluşturulmuş.

seda on Mayıs 15th, 2010 at 20:55

Çok güzel bütün yazılılarıma burdan çalışıyorum çok tşkler emeği geçen herkese.

mehmet coşkun on Mayıs 26th, 2010 at 10:31

Buradaki yazarlarin edebi kişiligi ve eserleri üstün körü anlatılmış daha iyi olabilirdi üstelik yazarlarda eksik tatmin edici degil.

kitabistann on Mart 23rd, 2013 at 18:02

yazar ve şairler daha detaylı anlatılsa iyi olurdu ancak bir lise atlebesine yönelik bilgiler var.

Yazı Detayı