Ana Sayfa » Nevruz » Türk Tarihi ve Kültürü » Yeşil – Sarı – Kırmızı Renkleri
2


- - Kırmızı Renkleri

 

GÖKTÜRKLERDE YEŞİL-SARI- RENKLER


1935”de, Altay’larda; VII-XI. asırlarda yaşamış beylerinin mezarlarında yapılan kazılarda; yeşil, sarı, kırmızı ipekli elbise giydirilmiş cesetlerin bulunması, bu üç rengin Türklerde milli olduğu kadar dini değeri de haiz bulunduğunu göstermektedir.(belleten Sayı 43, 1947)

 

 


SELÇUKLULARDA YEŞİL-SARI-KIRMIZI RENKLER


ABDÜLCELİL EL KAZVİNİ DİYOR Kİ:

Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun bayrağı de yeşil-sarı-kırmızı idi. 1110-1189 yıllarında yaşayan İranlı büyük alim Abdülcelil el Kazvini (Hicri 556-560) (Miladi 1161-1165) yıllarında yazdığı Kitab’un Nakz adlı eserinin konu ile ilgili 608. sayfasında söyle diyor:

YAZININ ASLI

YAZININ TERCÜMESİ: “Selçukluların melikleri ve sultanları eğer yüzbin asker toplarlarsa, siyah Sancak askerlerde bulunmazdı; yeşil, sarı ve kırmızı Sancak bulundururlardı.

 

OSMANLILARDA YEŞİL-SARI-KIRMIZI RENKLER

 

Osmanlı İmparatorluğu ordularında da Sancaklar, Bayraklar ve Tuğlar Yeşil-Sarı-Kırmızı renkleri taşımışlardır.


|» “Nevruz” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
2 Yorum Bulunmaktadır
hilal on Mart 20th, 2008 at 12:14

Her ne kadar bizlere ait renkler olduğunu söylesenizde günümüzde farklı kesimler tarafından kabullenilmiş ve hatta bizlerede kabullendirilmiş.O renklerde bir şey taşıdığımızda karşımızdakinin düşüncesini tahmin ettiğimiz için o üç güzel rengi ayrı ayrı kullanmaya özen gösteriyoruz,daha doğrusu ayrı kullanmak zorunda kalıyoruz.

yonca on Mart 22nd, 2011 at 20:01

gerçektende sana katılıyorum. geçen nevruz hakkında bir ödev hazırlıyordum. bu renkler nevruzunda senbolu ve kenarlarını bu renklerle süsleyecektim ama içimde bir endişede vardı yanlış anlanır mı diye

Yazı Detayı