Ana Sayfa » Kim Kimdir? » Y » Yörük Ali Efe – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
1(Hayatı – Biyografisi)

1896’da doğan Yörük Ali genç yaşında Nazilli yöresinde efelik yapmaya başladı. Yunanlıların 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmelerinin ardından İçcbatı Andolu’ya ilerlemeleri üzerine, zeybekleriyle birlikte silahlı direnişi başlattı.

26-30 temmuz 1919’da toplanan Balıkesir Kongresi’nde yunanlılara karşı ulusal seferberlik kararı alınınca , Yörük Ali Efe’nin Nazilli cephesindeki güçlerine katılımlar giderek artmaya başladı. Birliklerine ‘Milli Aydın Alayı’ adı, kendisine de ‘Milis albayı’ rütbesi verildi. Kasım 1920’de alayıyla birlikte düzenli ordu birliklerine katılan Yörük Ali Efe, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yararlıklarından dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Adına türkü yakılan (Şu dalmadan geçtin mi?/efelerin içinde Yörük Ali’yi seçtin mi?/ Heyt gidenin Efesi…) Yörük Ali Efe’nin, 1997’de Aydın belediyesi’nce yaptırılan heykeli, efelerin bıyıksız olamayacağı gerekçesiyle kaldırıldı ve 1998’de bıyıklı olarak yeniden dikildi.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve milis komutanlarından Yörük Ali Efe 27 Eylül 1951’de doğum yeri olan Nazilli köyünün Kavaklı köyünde öldü.

Hakkında Yazılan Eserler

1.Ege’nin Kurtuluş Destanı Yörük Ali Efe
Cilt: 1
Sabahattin Burhan
Yeni Asya Yayınları
“Bazıları o zamanlarda yapılan işlerin birçoklarını bana ve başkasına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin, elli kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyeti olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş, ondan sonra da bizimler beraber olmuştur. Milli mukavemette arslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olur mu ki?”

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
Yorum
efe on Mayıs 12th, 2011 at 00:53

20 haziran 1919 akşamı nazilli sinekçiler köyü ağası mehmet ağa nın çobanın dan DEMİRCİ MEHMET EFE nin naziiliden çıkarak yunanını izmire kovaladığını öğrenen yörük ali, çalı kakıcıları ile beraber nazilli yi basarak halkı soymuş ; ogünün parası ile halkın 60 bin lirasını gaspetmiştir.Daha sonraları demircinin baş kızanı sarı mustafa tarafından nazilli istasyonunda sıkıştırılan yörük ali DEMİRCİ EFE nin affı ile ölümden kurtulmuş demircinin yanında kul olmuştur.Yörük ali adına yakılan Türküler ve yörük ali adına anlatılan tüm kahramanlıklar aslında DEMİRCİ MEHMET EFE nin diğer baş kızanı SÖKELİ ALİ ye ait olup daha sonraları yörük ali sahiplenmiştir.Sökeli ali efe Denizlide ki sarıtabaklar denen ermeni ler tarafından öldürülünce DEMİRCİ MEHMET EFE denizli yi basarak yakmış ve birçok kelle almıştır.lütfen tarihimizi araştırarak yazalım. Saygılar.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Yörük Ali Efe – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: Kim Kimdir?, Y
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , ,