sabit reklam
Atatürk Sevgisini Sömürmek

Sevgisini Sömürerek Kazanmak

https://farm3.static.flickr.com/2042/2232668960_118a7e211b.jpg?v=0Ağ günlüklerini takip edenleriniz biliyordur, Barış adlı bir günlük yazarı var. “Kafamdaki her şeyin bileşkesi” diye tanımladığı günlüğünde, her gününün özetini tutuyor.  Kendisi iyi bir araştırmacı olacak ki, bir yazıyla Atatürk sevgisini sömürerek para kazanan bir TÜRK’ü, açığa çıkarmış. Kendisinin de isteği üzerine yazıyı aynen buraya kopyalıyorum…

Bu yazıda bahsedilen siteler: ve .

Önden ek: VoteTheBestLeader.com‘un sahibi, bu yazıyı okur okumaz yaptığından son derece pişman olup siteyi kapatmış. Şaşırtıcı ama takdir edilesi bir gelişme; VoteTheBestLeader.com‘un sahibini, en azından yaptığını anlayıp siteyi kapattığı için tebrik ediyorum.

Geçen aylardan birinde bir site peydah olmuştu da heyecanlandırmıştı milleti: WhoShouldLiveAgain.com diye bir sitesi. Kimin tekrar yaşamasının güzel olacağı konusunda tek bir anketten oluşan bir siteydi ve listede Mustafa Kemal Atatürk de vardı! Hemen heyecanlanıp siteye koştu herkes – hatta itiraf edeyim ben bile heyecanla girdim siteye ve oyumu kullandım. Atatürk‘e oy vermiş olmanın gururuyla siteyi kapattım sonra.

Yalnız siteyi kapattıktan hemen sonra aklıma bir şey geldi: Bu anketi kim yapmıştı? Hemen siteye WHOIS sorgusu çektim (Bu sorgu, sitenin bir nevi kimliğini ortaya çıkarır.) ve acı gerçeği gördüm:

http://who.is/whois-com/ip-address/whoshouldliveagain.com…

Evet, site bir Türk’e aitti.

(Açıklama: WHOIS sorgusunu yapan site who.is ama who.is de alan adının sahibi olan, alan adını bu siteyi açan adama satan hosting firmasından istiyor bilgileri. Bu örnekte bilgi ihs.com.tr’den, bir Türk hosting şirketinden alınıyor.)

(Ek: Şurada gördüm, sitenin Türk yapımı olduğu baslik.png gibi resim dosya isimlerinden anlaşılıyor.)

İnsanların Atatürk sevgisini kötüye kullanmayı düşünen zeki biri (Mehmet Kılıçarslan), siteyi kurup forumlarda, blog’larda ve hatta Facebook wall’larında yaymayı -ve yaydırmayı- başarmıştı. Üyesi olduğum forumların hepsinde gördüm bu siteyi; blog’larında yazan arkadaşlar gördüm; SuperWall‘umda falan milleti organize etmeye çalışanlar vardı… Yanlış anlaşılmasın, siteyi yaymaya çalışanları yerme gibi bir niyetim yok. Dediğim gibi, burada suçlu bu siteyi hazırlayan kişi. İnsanlar doğal olarak bu siteyi yaymak istiyor, önderimizin ne kadar önemli bir insan olduğunu tüm dünyaya anlatmak için bu yolu seçiyor. Bütün bunların farkında olan ve siteyi zaten bu amaçla açmış olan Mehmet Kılıçarslan ise avuçlarını kaşıyor.

Bu sitenin bir de taklidi çıktı şimdi: VoteTheBestLeader.com adresinde yer alan, bu sefer AdSense reklamlarıyla donatılmış bir anket sitesi daha. Bu seferki hıyar diğer hıyardan farklı, Google Analytics kodları aynı değil. Ama WhoShouldLiveAgain.com‘da gördüğü 130 bine yakın oyu görüp de ağzı sulandığı kesin.

Bu sitenin Türk işi olup olmadığını anlamak biraz zor oldu, çünkü bu dingil biraz daha zeki bir dingil – siteyi yurtdışı menşeli bir hosting firmasından aldığı hesapla kurmuş, ve sitenin her tarafını İngilizce hazırlamayı başarmış. Bu sitedeki reklamlarının üye ID numarasını (4955175397244918) Google‘da aratmayı denedim:

http://www.google.com/search?q=4955175397244918

Sonuç tekti ve NilKaraibrahimgil.net adresini gösteriyordu. Siteye girdiğimde Google AdSense reklamlarına rastlamadım, ama siteye üye olup herhangi bir forum konusuna baktığımda her konunun ilk mesajı altında aynı üye ID’sine sahip reklamlara rastladım. Sanırım bu, sitenin bir paragöz Türk tarafından kurulduğunun açık bir kanıtı.

Şimdi ben de sizden bu yazıyı yaymanızı isteyeceğim. Bu iki siteden birini gördüğünüz herhangi bir platformda bu yazıyı cevap olarak yapıştırın (Alıntı etiğine göre kaynak olarak beni göstermeniz gerekiyor ama zorunlu değil.) ve gözünüzü seveyim Atatürk sevginizden para kazanmaya çalışan bu tüccarlara para kazandırmayın.

Bilmem kaçıncı ek: Kendini Mehmet Kılıçarslan diye tanıtan, WhoShouldLiveAgain.com‘un kurucusu kişinin asıl adını, ufak bir araştırma sonucu ortaya çıkardım: . Aslında çok zor olmadı, kendi hatasıyla buldum. Adını bulduktan sonra Mehmet Kılıçarslan ismiyle yazdığı yorumların isimlerini de asıllarıyla değiştirdim.

Ve bu kişi beni, kendisine hakaret ettiğim için dava etmek istediğini söyledi. Atatürk‘e hakaret bile sayılabilecek bir site açıp kendisine edilen hakaretten bana dava açmaya kalkan Mehmet‘i kutluyorum. Helal olsun.

Ekler bitmez: Şurada gördüğüm kadarıyla WhoShouldLiveAgain.com‘un yaratıcısı site üzerinden, Google AdSense reklamlarıyla bir süre boyunca para kazanmış. Utanmadan yalan söylüyordu bi’ de bu yazıya yaptığı yorumlarda. Yazık ya böyle tiplere…


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)