sabit reklam
Karlı Dağlardaki Sır – Belgesel

Karlı Dağlardaki Sır –

Birkaç yıl önce TRT‘de Türk tamgaları ile ilgili bir belgesel yayımlanmıştı. Belgesel yayımlandığında, haberim olmadığı için izleme şansım olmamıştı; fakat geçenlerde internetten indirip izledim. Gerçekten çekimin kalitesi o kadar güzel ki, insan kendini Tanrı Dağları‘nın eteklerindeymiş gibi hissediyor. Ayrıca belgesel, tarihteki en eski kaya resimlerinin bulunduğu Saymalıtaş’taki Türk tamgalarının varlığını ortaya koyarak, tarihinin köklülüğünü bir kere daha kanıtlamış oluyor.

Binlerce yıl öncesinde, atalarımızın kayalara çizmiş oldukları resimlerin yorumlamaları da oldukça ilginç. Tanrı Dağları‘nın eteklerinde bulunan Saymalıtaş’ta, yaklaşık 10 bin kaya üzerinde, 100 bin tane resim bulunuyor. Araştırmacılar bütün resimleri inceliyorlar ve resimlerdeki öğelerin Türkler’in yaşam biçimleriyle doğrudan örtüştüğünü kanıtlayıp, tamgaların Türkler‘e ait olduğunu ortaya koyuyorlar.

Kayaların üzerindeki resimlerde, eski Türk inancı olan Şamanizm‘e ait öğeler bolca bulunuyor. Zaten tamgaların bize ait olduğunun anlaşılmasında, bunun önemi çok büyük. Atları üzerinde avlanan veya yağı (düşman) ile savaşan atalarımızın, bu anılarını kayalar üzerine resimler çizerek gelecek kuşaklarla paylaştığını görüyoruz. Ayrıca ellerini göğe doğru açıp Gök Tanrı‘ya yakarışta bulunan şamanların resimler arasındaki sıklığı da dikkat çekiyor.

, Moğolistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve ’de ayrı ayrı kaya resimleri görüntüleri ilk defa tarafından görüntülenmiş ve insanı içine çeken muhteşem bir doğa güzelliği içerisinde bizlere beş bölüm hâlinde sunulmuş. Her Türk’ün izlemesi gereken bir belgesel diye düşünüyorum. Belgeseli, aşağıdan izleyebilirsiniz. [Görüntüler kaldırılmıştır.]

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)