sabit reklam
Köprü Dizisi Hakkında

Dizisi Hakkında

https://farm3.static.flickr.com/2103/2229262514_64fe11b7d6.jpg?v=0

Birkaç haftadan beri takip ettiğim ve çok beğenerek izlediğim bir dizi var: “Köprü“… Yaşamımın “bilgisayar sonrası” döneminden beri pek televizyon izlemem.  Hele böyle haftalık dizileri neredeyse hiç takip etmem. Sadece arada haberlere falan bakmak için düğmesine basarım televizyonun. Zaten hakkıyla zamanımı ayırıp da her hafta onu takip edebileceğim pek dizi de yok açıkçası. Neyse, bu konuyu başka bir yazımda anlatacağım.

Duyanlar biliyordur, ’da görev yapan ve kendisini resmen “vatana adamış” Recep Yazıcıoğlu adında bir vardır. Ve o şehir için altın değerinde önem taşıyan, aksaklıklar nedeniyle bitmek bilmeyen bir “köprü” çalışmasını başlatmıştır. Fakat hain terör, burada da çıkardığı kargaşalarla bu köprünün yapımında onlarca canın verilmesine neden olmuştur…

Yukarıda kısaca değindiğim öyküyü genişçe işleyerek bir roman yazan Ayşe Kulin’ in “Köprü” adlı eserinden yola çıkılarak bir dizi çekilmiş. Dün 46. bölümü yayımlanan dizinin çok sıkı takipçileri var. Hem dizideki olayın gerçekliği hem de oyuncuların iyi seçilmesi nedeniyle gerçekten etkileyici ve dönemi çok iyi anlatan bir dizi olmuş.

Dizinin başrol oyuncularından biri olan ve Recep Yazıcıoğlu’nu canlandıran Erdal Beşikçioğlu, gerçekten dizinin en çok sevdiğim oyuncusu. Kendisi Recep Yazıcıoğlu’na görünüş olarak da çok benzeyen birisi. Dizide sıkça “yaavvv…” ünlemini kullanması, beni resmen bitiriyor. 

Oyuncularından Erdal Beşikçioğlu Erzincan Eski Valisi
Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu’nun kısaca yaşam öyküsünü de buraya ekleyecek olursak; —————————————————————————–

2 Haziran 1948’de Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğan Recep Yazıcıoğlu, yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 1975 yılında askerliğini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda asteğmen olarak yaptıktan sonra, 1968 yılında, Aydın Maiyet Memuru olarak göreve başladı. 1971 – 1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca kaymakamlıkları görevinde bulundu. 1971 – 1984 yılları arasında, sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu.

1984 yılında Tokat Valiliği’ne atandı. Daha sonra, 14 Ağustos 1989’da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği’ne atandı ve bu görevinden sonra, 26 Eylül 1999’da da Merkez Valiliği’ne getirildi. Evli, üç çocuk ve bir torun sahibi olan Recep Yazıcıoğlu, zaman zaman yaptığı sistem eleştirileriyle ve aykırı görüşleriyle dikkat çekti. Son olarak Denizli Valiliği görevinde bulunan Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003’de Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Ankara İbn Sina Hastanesi’ne yatırılan Yazıcıoğlu, kazadan iki gün sonra bitkisel hayata girdi.

Türk halkının yakından tanıdığı ve çok sevdiği Vali Recep Yazıcıoğlu, 8 Eylül 2003’de Ankara İbn Sina hastanesi’nde vefat etti. Cenazesi bir gün sonra, Söke ilçesinde defnedildi.

—————————————————————————–

Dizinin genel olarak öyküsü şöyledir: Kararlı bir yapısı olan ve Erzincan’a Vali olarak atanan Faruk Yazıcı, kendisinden önce o yöreden birçok milletvekili ve bakan çıkmasına, bir sürü rapor tutulmasına rağmen ne hikmetse yapılamayan,şehrin karşı yakasında bulunan bir köyle bağlantı kurmak için gerekli olan “KÖPRÜ” yü yapmaya karar verir.

O dönemde merkeziyetçi anlayış nedeniyle halk ile devlet birbirinden resmen kopuktur. Köprüyü yapmak için çalışıp didinen Vali’ye, devlet destek olacağı yerde köstek olmaktan geri durmaz. “Başbağlar Katliamı” nın yaşanması, Vali’nin konuya sımsıkı sarılmasını sağlar. Devlet’ten umduğunu bulamayan vali ise, köy halkını teşkilatlandırarak köprünün yapımını imece olarak sürdürmek ister.

Şehrin karşı yakasındaki köyle bir bağlantı olmadığı için oraya devletin elini uzatamaması, terör örgütünün oradaki halka yaptıkları karşısında çaresiz kalmak Vali’nin duruşuna aykırıdır. “Gidemediğin yer, senin değildir.” diyen ve zaten idealist ve kararlı bir yapısı olan Faruk Yazıcıoğlu, en yakın dostu olan eşi ’in de desteği ile köprünün yapımını başlatır.

Vali ile sonradan tanışan ve köprünün yapımında akıl almaz teknikler deneyen Mühendis de, ölüm kalım savaşına dönen bu köprünün yapımında çok etkili olur. Oyuncuların bir yandan aşk yaşamları bir yandan da bu hedef uğruna yaptıkları tüm olaylar, terörün baltalamalarına rağmen inatla, kararlılıkla, hiçbir şeyi aksatmadan yaptıkları tüm çalışmalar bu diziyle bizlerle buluşuyor…

Aşağıdaki resimler, bu öyküde anlatılanların gerçekteki yüzü olan “Başpınar Recep Yazıcıoğlu Köprüsü” nden…


Aşağıdan izleyebileceğiniz görüntü de, Star Tv’de yayımlanan bu dizinin tanıtım görüntülerinden…

Türkiye’de her gün saçma sapan dizilerin çekildiği bir dönemde, böylesine güzel bir senaryo üzerine, kaliteli oyuncularla çekilen bu değerli dizi için, dizinin tüm oyuncularına, dizinin müziklerini seslendiren ’e, “Köprü” romanının yazarı olan Ayşe Kulin‘e ve dizinin yapımcılığını üstlenen “” e (Ata Türkoğlu’na) sonsuz teşekkürler…


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)