sabit reklam
Türkiye’de “Dilencilik” Kültürü

’de “Dilencilik” Kültürü (:

https://farm3.static.flickr.com/2217/2268351859_ce2354d150.jpg?v=0Dün, Elazığ‘ın en işlek sokaklarından birisi olan “Köfteciler Sokağı“na uğradım. Sık sık gittiğim bir köfteciye girdim. Daha sipariş gelmeden kapıya çarşaflı, eğilmekten iki büklüm olmuş yaşlı bir teyze geldi.

Kapıyı hafif aralayıp o zayıf ve bozuk Türkçesiyle “Allah rızası için bir yardım.” dedi. Ama artık alışmış, “Teyzem kusura bakma, bizde de yok.” diyip postalıyor. Aslında müşteriler falan olmasa, “Para mı bıraktınız?” diye sitem edecek; ama ortamı germemek için böyle geçiştiriyor.

Neyse sipariş geldi, hiç abartım yok ben ekmek arası köfteyi yiyene kadar en az 5-6 tane çarşaflı yaşlı kadın, girip ilk kadın gibi ezile büzüle para istedi. Hatta bazıları oradaki ustaya “Para vermiyorsunuz, bari yarım ekmek köfte yapıp verin. Karnımız aç.” dediler. 🙂 Ama daha uyanık. Kibarca ve sırayla attı dışarı bu kadınları.

Bir yandan insanları dilenmeye mecbur bırakan yokluğa üzüldüm bir yandan da “Etrafta bu kadar iş imkanı varken, neden girip çalışmıyorlar?” diye düşündüm. Çünkü dilencilik yapan kadınların hepsi çok yaşlı değil ve birçoğu bir yerlerde çalışarak evine ekmek götürebilir. Fakat kolaya kaçıyorlar, dilenerek köşelik oluyorlar.

Alttaki resimde bu “dilencilik mesleği“nin ne kadar kötü boyutlara ulaştığını açıkça görebilirsiniz.Köfteciden çıktıktan sonra etrafa şöyle bir göz attım. Hani filmlerde falan görmüşüzdür, bir şehir ele geçirildiğinde istilacılar – yağmacılar şehrin dört yanına dağılıp ne bulurlarsa aşırırlar. Bu kadınlar da aynen öyle. Dört tarafa dağılmışlar. Hepsi bir köfteciye, dükkana… girip para istiyor. Sırayla tüm dükkanları dolaşıyorlar. İşleri bitince başka bir adresi “yağmalamak” için toplanıp hareket ediyorlar.

https://farm3.static.flickr.com/2342/2268351939_ebcdbdd62b.jpg?v=0Boyunları bükük durduklarına bakmayın, çok fena oluyorlar bu aciz insanlar. Cuma günleri caminin avlusuna yakın bir yerde toplanıyorlar. Her birisi bir kapının önünü tutuyor. Tabi cemaat namazdayken bunlar sigara tüttürmekten de eksik kalmıyorlar. Cemaat çıkınca da “İnşallah, maşallah, bismillah, ya Allah…” diyip soyup soğana çeviriyorlar milleti. Zaten birçoğu, iki boyutta yaşıyor. Haberlerde görmüşsünüzdür, gündüz iki üç saat dilencilik yapıyor. Sonra mersedeslere atlayıp o paraları çatır çatır yiyor. Hiç mi duymadınız “Dilencinin cebinden 10 tane kredi kartı, 2 bin YTL para ve 4 bankadaki toplam 250 bin YTL’lik hesabına ait 4 banka kartı çıktı” diye? Sizi bilmiyorum; ama ben çok duydum. Utanmadan el açıp dilenen bu varlıklar, şerefiyle, namusuyla gidip çalışarak para kazanan birçok insandan daha zenginler ve daha iyi yaşıyorlar.

Ne TÜRK kültüründe ne de İslam kültüründe olmayan ve kutlu değerlerimize aykırı olan “dilenme” işi, gerçekten toplum olarak bu konuda bir yanılgı içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Dilenenlerin kökenlerine bakarsanız, ya “çingene”lerdir ya da benzer kırmalardan olan “roman, kürt, arap…” soylarından gelirler. Bu da bu topraklardaki kirliliğin öz kaynaklarını apaçık ortaya koyar.

Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışırım; fakat böylesine adi bir şekilde geçinmeyi sindirebilen insancıklara bu konuda hiç taviz vermiyorum. Eskiden acıyıp birkaç kuruş veriyordum; fakat şimdi ondan da uzak duruyorum. Mümkünse sizin de bu konuda duyarlı olmanızı ve dilenmeye geldiği zaman “basit bir işte çalışması” teklif edildikten sonra kaçıp giden bu aciz insancıklara, bu memleketin şerefli insanlarının hakkını yedirmemenizi umuyorum. Yavuz Tanyeri


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)