sabit reklam
Youtube Yeniden Yasaklandı !

Yeniden Yasaklandı !

Bildiğiniz üzere önceden de Atatürk’e hakaret içeren videolar barındırdığı için Türkiye’den youtube’a erişim yasaklanmıştı. Fakat ilgili görüntülerin kaldırılmasından sonra alınan bir mahkeme kararı ile tekrar açılmıştı.

Dün, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, alınan bir kararla youtube’a erişimi yeniden yasakladı. Neden, yine Atatürk’e hakaret içeren videoları uyarı üzerine sistemden kaldırmamaları…

Bu karar biz günlük yazarlarını kuşkusuz derinden etkiledi. Çünkü yazılarımızın bazılarında youtube’dan videolar ekliyoruz. Hatta bazı yazılarımızı youtube’daki görüntüler üzerine yazıyoruz. Bunun için youtube’a erişimin kapalı olduğu dönemlerde yazılarımızdaki hiçbir görüntü açılmıyor. Bu da kuşkusuz bir kırgınlığa neden oluyor. Fakat youtube’un hiç suçu yok mu? Elbette var. Sonuçta büyük bir ulusun önderine hakaret içeren görüntüyü barındırıyor ve uyarılara rağmen onları kaldırmıyor.  Garip… Bunun için bir yandan günlükteki görüntülerde oluşacak sorunlar nedeniyle bu karara üzüldüm bir yandan da Atatürk’e hakaret karşısında kararlı duruşumuz açısından “iyi oldu.” diyorum.

Youtube’un yasaklanması üzerine birçok arkadaş bu konuda yazılar yazmış. (Bkz: 1, 2, 3) 7’de ise şu yazı yer alıyor:

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk’e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı siteye erişim yasağı koydu.

Alınan bilgiye göre, Atatürk’e hakaret edilen video görüntüleriyle ilgili haberlerin basında yer alması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğüne talimat vererek, konuyla ilgili görüntüleri istedi.

Gönderilen delil niteliğindeki bir CD’yi inceleyen Savcı Altınok, nöbetçi mahkemeden erişimin engellenmesini talep etti. İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi de Güvenlik Şube Müdürlüğünce gönderilen delil niteliğindeki bir CD’ye el koyma kararının onanması ve YouTube’ye erişimin engellenmesi talebini kabul etti.

Mahkemenin kararında, ”Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, Türk Bayrağı üzerine İngilizce küfür içeren yazılar yazılarak aşağılandığı anlaşıldığından talebin kabul edildiği” belirtildi.

Türk Telekom’dan, YouTube’ye erişim yasağına ilişkin yapılan açıklamada, ”resmi bilgi ulaştığında yasal gereklilikler çerçevesinde gereğinin yapılacağı” bildirildi. Şirketten, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesinin, Atatürk’e hakaret edilen video görüntülerinin yer aldığı siteye erişim yasağı koymasıyla ilgili yapılan açıklamada, ”Resmi bilgi ulaştığında yasal gereklilikler çerçevesinde gereği yapılacaktır” denildi.

Youtube‘a girmek için bu adrese veya buraya bakabilirsiniz. Veya ağ ayarlarınızı değiştirerek de youtube’a ulaşabilirsiniz. adreslerini kullanarak erişimi açabilirsiniz. Bu işlem ise şöyle:

Önce “Ağ Bağlantılarım” a giriyoruz. Sonra “Ağ Bağlantılarını Görüntüle” ye basıyoruz. Oradan kullanmış olduğumuz ağın adına sağ tıklayıp, “Özellikler” e geliyoruz. Açılan yeni pencerede “İnternet İletişim Kuralları (TCP / IP)” diye bir başlık göreceksiniz. Oraya bir kere tıklayıp, oranın hemen altındaki “Özellikler” düğmesine dokunuyoruz. Daha sonra açılan ikinci yeni pencerenin alt bölümündeki “Aşağıdaki Sunucu Adreslerini Kullan” bölümünü etkinleştirip buranın altındaki iki kutucuğa şu adresleri yazıyoruz:

208.67.222.222
208.67.220.220

(veya sadece ilk satıra “4.2.2.1” yazıp “Tamam” diyoruz…)

Bu işlemi yaptıktan sonra “Tamam” diyip, pencereleri kapatıyoruz. Geçmiş olsun. Adımları doğru izlediyseniz, tıpkı wordpress‘te olduğu gibi mahkeme kararıyla engellenmiş ağkümelerine (web sitelerine) sorunsuz girebilirsiniz.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)