Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Ayaşlı ve Kiracıları (Memduh Şevket Esendal) – Roman (Kitap) Özeti
24


Ayaşlı ve Kiracıları

 (Memduh Şevket Esendal)

KİTABIN ADI : Ayaşlı ve kiracıları
KİTABIN YAZARI : Memduh Şevket ESENDAL
YAYINEVİ : Bilgi Yayınevi
BASIM YILI : 1988

KİTABIN KONUSU

Ayaşlı’nın evinde bir oda tutan yazarın başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

AYAŞLI VE KİRACILARI

Yazar,İbrahim efendinin(Ayaşlı) evinde bir oda kiralar.Soluk benizli bir kızın yardımıyla eve yerleşir.Kızın ismi Halide’dir .Daha sonra bu kızın evin hizmetçisi olduğunu farkeder. Ertesi gün mutfakta Halide’yi beklerken şoför Fuat’ın annesi ile karşılaşır ve tanışırlar.Daha sonra yaşlı kadının gelini Faika ile de tanışır.Yalı kadın hep oğlunun okumayışından dolayı yazara yakınır.Bu arada yazar, abisinin yakın dostu olan Hasan beyle tanışır.

Yazarın ilk taşındığı haftalarda bir gün sabah işe gitmek için odadan çıkınca yerde Halide’nin yattığını görür.Onu doktor olan bir arkadaşına yollar.Doktor Halide’nin hamile olduğunu tespit eder ve kendisine söyler.Hasan beyin bitişiğinde oturan bir konsolos(Şefik bey) vardır.Bu konsolosun evine bir gün iki genç gelir.Şefik bey Halide’den bir masa örtüsü ister.Şefik bey bu iki gençle o akşam içereler ve bu masa örtüsünü yanlışlıkla yakarlar.Bu masa örtüsü yüzünden Halide ile Şefik bey tartışırlar ve Halide Şefik beyin elini yüzünü tırnaklarıyla yırtar.Şefik beyde Halide’nin kovulmasını ister.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Apartmanın 8 numaralı odasında bir ufak çocukları ile genç bir karı koca otururlar(erkek:Abdülkerim bey,kadın:İffet hanım).Bu çiftin üç çocuğu olur ve ikisi ölür.Hayatta kalan çocuk ise çok yaramazdır.Bu çocuk yüzünden bu genç çift sürekli tartışırlar ve çözüm bulamazlar.

6 numaraya İskender bey adında bir tüccar taşınır.İskender beyin taşınması ile Ayaşlı’nın evinde oturan tüm kiracılar daha fıkı olurlar.Eve bir canlılık gelir sanki.

Ayaşlı’nın kiracıları o hiç konuşmadıkları 8 numarada oturan Turan hanım ve Haki bey’le de İskender bey sayesinde tanışıp,birbirlerine her gün gelip gitmeye başlarlar ve kumar oynarlar.Bu oyunlarda en çok yenilende Abdülkerim’le karısı İffet hanım olurlar.

9 numarada oturan hukuk reisinin başka bir yere taşınması üzerine yerine Hüseyin bey adında bir adam taşınır ve bu adamın bir sürü tarla işi ile mahkemesi vardır.Sürekli mahkemeyi kazanmak için çaba sarfeder.Apartmanda herkese derdini anlatır.

Her gece Turan hanımın evinde kumar oynamaya devam ederler(Cevat adında bir çocuk Turan hanıma kumar oynamak için müşteriler getirir).Bir gün Cevat yine iki erkek müşteri getiriri ve bundan Haki bey,Ayaşlı ve yazar rahatsız olurlar.Bundan sonrada bu tür adamlar bir daha apartmana giremezler.

Halide kendisini hamile bırakan çocuğu (Rasim) bulur ve durumu anlatır.Rasim ona bir ev kiralar ve çocuğun doğmasını beklerler.Halide’de hizmetçilikten ayrılır.Yerine Raife adında bir hanım gelir.Raife hanım dedikoducu biridir.Yazara ille de kızıma bir iş bul diye tutturur.Yazar bu kadını ve kızlarını başından zor atar.

Turan hanımın kendisinden hoşlandığını anlayan yazar bu kadından çekinmektedir.Bir gün bir öğleüstü (Yazar odasında uzanmış yatıyorken)kapı çalınır.Kapıyı açar ve karşısında Turan hanımı bulur.Kendisinde ince ağızlı bir cımbız olup olmadığını sorar.O da Turan hanımı buyur eder ve aramaya koyulur.Fakat Turan hanım kendisine sulanır.Bu arada kapı çalınır.Gelen ise banka memurunun doktor arkadaşı Fahri’dir.Turan hanım bu arada odadan ayrılır.Fahri yazara müdürlerinin hasta olduğunu söyler.ikisi birlikte müdür beyin evine giderler.Orada müdürün eşi ve eşinin yeğeni(Melek) ile tanışırlar.Yazar kızı çok beğenmiştir.

Bir yemeğine Ayaşlı Abdülkerim’e yenilir ve herkes Ayaşlının odasına yemeğe gider.Turan hanım yemekten sonra yazarı rahat bırakmaz ve karda yürümek istediğini söyler ve bu konuda ısrar eder.Yazar da Turan ve Faika ile dışarı gezmeye çıkarlar.Bu iki kadın hiç de rahat durmaz ve yazar bu durumdan hiç hoşnut olmaz.Bu kadınların ona olan yakınlığının evlendiğinde kendisi ve eşi açısından tehlikeli olabileceğini düşünür.Banka yazarı bir işi anlamak ve rapor etmek için Adana’ya yollar.Yazar iki ay Adana,Mersin,Tarsus taraflarında kalır.

Yazar,Faika’nın annesi Makbule hanımın genelev işlettiğini ve Ayaşlı ile evli olduklarını öğrenir ve bu duruma canı sıkılır.Daha sonra bu durumu Hasanbey’de öğrenir ve ikisi de evden ayrılmak ister.İlerleyen günlerde yazar Turan hanımın arkadaşları olan Süse hanım ve Berrin hanımla tanışırlar.Bu iki kadın Cavide adındaki bir kıza yazarın bir iş bulması için ısrar ederler.O da birşeyler yapmaya çalışacağını söyler.Ertesi gün Cavide yazarın yanına gelir ve iş hakkında konuşurlar fakat yazar Cavide’nin işten çok koca bulmak istediğinin farkına varır.İlerleyen günlerde Cavide sürekli gelip gitmeye başlar.Yazar,Cavide’nin kendisini beğendiğine daha çok inanmaya başlar.Cavide neredeyse her gün yazarın yanına uğrar.Mahallede “Cavideyle evlenecekmiş” diye bir dedikodu da çıkar ve yazar bundan çok rahatsız olur.Cavide’ye il dışında bir iş bulup başından atmak ister ve öyle de yapar.

Bir gün kumar davasından kavga çıkar ve Turan hanım başka bir eve taşınır.Turan gittikten bir ay kadar sonra Hasanbey’e inme indi.Bir ara Hasanbey iyileşir gibi olur ama bir gece birdenbire bozularak,uzun süren bir can çekişme devresi geçirip,bir ikidiüstü ölür.

Yazar arkadaşı Fahri’yi evlendirmek ister ve Melek hanımı Müdür bey’den ister.Onlar da kabul ederler.

Şefik beyin birkaç gün eve gelmediğinden şüphelenen ev sahipleri daha onra Şefik beyin öldürüldüğünü duyarlar.Fakat başı kesik olduğu için onu tanımakta güçlük çekerler.

Yazar aradan kısa bir süre geçtikten sonra Hasanbey’in kızı Selime ile evlenir ve bir çocukları olsun isterler.Onların bu çok sevinçli oldukları bu günlerde Ayaşlı’yı kaybederler…

KİTABIN ANAFİKRİ

İnsanlar hayatta hiç ummadıkları yerlerde hiç ummadıkları olaylarla karşılaşabilirler.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Halide:Kimsesiz,esmerce soluk benizli bir kızdır.Ezirganlıdır.

Faika:18 yaşlarında şımarık kızın tekidir.Ufacık tefecik birşeydir.

Şoför Fuat:Faika’nın kocasıdır.Kısa boylu,karısı gibi ufak tefek,açıkgöz ve birazda çapkın birisidir.

Hasanbey:Gayet dürüst ve samimi bir dosttur.Yazarın abisinin arkadaşıdır.

Ayaşlı:Asıl adı ibrahim’dir.Yazarın ev sahibidir ve de Faika’nın üvey babasıdır.

Şefik bey:Orta boylu,şişmanca ve temizliğine dikkat etmeyen birisidir.Arnavut bir baba veLübnanlı Arap bir anadan dünyaya gelmiştir.

İffet Hanım ve Kocası:Sürekli tartışan bir çifttir.Ufacık bir çocuğu bile avutmaktan aciz insanlardır.

Turan Hanım ve Kocası:Bu çift ise kumar hastasıdırlar.Sürekli evlerine birilerini alıp kumar oynarlar.

Fahri:Yazarın en samimi arkadaşıdır ve de doktordur.

Selime:Hasanbey’in kızıdır daha sonra ise yazarla birlikte evlenmişlerdir.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Bu kitapta yazarın yaşam öyküsü kendi kaleminden çıktığı biçimde anlatılmıştır.Kitap çok akıcı olmakla birlikte Türkiye’nin o dönemde içinde bulunduğu durumu yansıtmakta ve insanların nasıl bir çıkmaza girdiğini apaçık belitmektedir.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

M.Şevket Esendal,29 Mart 1883 yılında Çorlu’da doğmuştur.Düzenli bir öğrenim yapamamıştır;kendi kendine çalışarak hem öğrenimini hem de Fransızca,Rusça ve Farsça öğrendi.

1900 yılında gümrük memurluğuna atandı.1906 yılında İttihat v Terakki Derneğine girdi.1907 yılında babası ölünce,ailenin geçim yükünü üstlendi.1908 yılından sonra,İttihat ve Terakkinin müfettişi olarak birçok yer dolaştı.1920’de Azerbaycan Cumhuriyeti kurulunca,bu cumhuriyet nezdinde Hükümet Temsilciliğine atanmış;1924 yılında,Rusların bu cumhuriyeti kaldırması üzerine İstanbul’a dönmüştür.1924-1925 yıllarında Galatasaray ve Kabataş liselerinde tarih öğretmenliği yapmıştır.

Tarih ve Coğrafya öğretmenliği,yazarlık,çizerlik yaparak geçimini sağlamaya çalışan Esendal,1925 yılında Tahran Elçiliğine atanmıştır.1930 yılında yurda dönmüş ve Elazığ Milletvekilliğine seçilmiş;1933 yılında,bu görevde iken Kabil Büyükelçiliğine gönderilmiştir.Esendal,1941 yılında Bilecik Milletvekili olarak yeniden TBMM’de göreve başlamış ve aynı zamanda da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliğine getirilmiştir. 1945 yılında parti Sekreterliğinden ayrılmış;1946 yılında yeniden Bilecik Milletvekili seçilmiştir.16 Mayıs 1952 tarihinde, Ankara’da ölmüştür.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
24 Yorum Bulunmaktadır
suleyman on Şubat 27th, 2008 at 21:02

bu adam bu kıtabı niye yazmııs allah askına bosu bosuna mılletı donem odevı konusu oluyor

suleyman on Şubat 27th, 2008 at 21:03

Valla ne guzel kıtap desem yalan olur

muhammet on Nisan 24th, 2008 at 19:17

Bence harika bir parça. Bunu yazanadan allah razı olsun çok güzel olmuş.

ayşe on Mayıs 14th, 2008 at 14:48

Valla ben çok beğendim, okuyan anlar.

gamze on Temmuz 21st, 2008 at 01:41

Aslında güzel kitap ama biraz ayrıntıya girilmiş. Bence okumaya değer! Herkese tavsiye ederim.

meras on Eylül 22nd, 2008 at 15:08

Çok güzel bir romanmış azizim.

burak on Ekim 5th, 2008 at 12:23

Beğendim diyenler özetini okuyup beğenmişlerdir. Ben bu kitaptan 3 yıldır kurtulamadım. iİlköğretim 7’de de bana bu kitap ödevdi şimdi 10’dayım hala kurtulamadım. (Çok ayrıntıya girmiş sıkıcı sadece özetini okuyun daha yararlı.)

ERDAL on Ekim 22nd, 2008 at 16:08

Arkadaşalar hiçbir zaman bir kitaba güzel değildir diyemezsiniz. O senin sorunun ve belki güzel değildir diyenler onlarda okuma alışkanlığı olmadığı için bir şey düşünemiyolar. Mesela ben her okuduğum kitapta bir şey öğreniyorum. İşin doğrusuna bakılırsa onlarca bilgi alıyor insan ama o bilgileri birbiriyle birleştirip bir anlam çıkarmalıyız. Bence kitap güzel, bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.

gülşahh on Kasım 5th, 2008 at 19:14

Kitapta fazla ayrıntıya girilmiş, 9. sınıftayım ve kitabı okuyan biri olarak bu kadar ayrıntıya gerek olmadığını, sadece özet okunarak kitabın ana teması ve içeriği hakknda fikir edinebileceğimizi düşünüyorum. Kitabın konusu güzel, anlatımı akıcı ama insan okurken yine de çok sıkılıyor. Özet çok güzel olmuş, hazırlayana teşekkürler.. =)

kitap kurdu on Kasım 8th, 2008 at 17:23

Kitabı okurken çok sıkıldım 156 sayfada bıraktım sıkıldığım için özetini okudum 2 sayfamış. Kitap 255 sayfa kitap çok ayrıntıya girmiş. Oysa içinde nerdeyse içinde hiç önemli bir şey yok.

ersen on Aralık 2nd, 2008 at 21:08

Güzel bır romandır. Çünkü bir hayat dersi anlamaktadır. Herkesın okumasını öneriyorum.

ELİF on Aralık 29th, 2008 at 16:49

Kitap çok güzel ve özeti çok güzel, içeri aynı ,çok teşekkür ederim.

porsuk on Ocak 6th, 2009 at 13:43

süper bir site performans ödevimde yardımcı oldu ama memdul sevket esadalinin bazı eserler yok

MELİKE on Ağustos 12th, 2009 at 20:02

Çok güzel bir kitap özeti de süper çok teşekkür ederim bizlere çok yararı oldu herkese öneririm.

yakup on Nisan 11th, 2010 at 19:36

çok güzel olmuş teşekkürler çok yardımcı ğldu….

beyza on Kasım 11th, 2010 at 20:09

Kitap çok güzel ama bana ilk yüz sayfasının fiilimsilerilazım lütfen bana yardımcı olun çok sevinirim.

serkan on Nisan 6th, 2011 at 23:37

Bence daha açık olmalı çünkü bizim hoca sınavda detaylı detaylı soruyor. xd

selen on Haziran 1st, 2011 at 19:51

Biraz daha ayrıntılı lütfen. :)

sevcan on Temmuz 13th, 2011 at 16:45

demekki okuduğumdan hiç bişey anlamamışım

bşk.fırat on Kasım 21st, 2011 at 18:39

çok teşekkurler işe çok yaradı.

ßy Aksu on Nisan 10th, 2012 at 20:38

qüzeL ßiR RomaN tavsiye ederim

Ad Soyad on Temmuz 4th, 2013 at 22:54

roman okumaya ilk bu romanı okuyarak başladım ve devam ediyorum kesinlikle çok güzel..

ezgi on Şubat 19th, 2015 at 15:05

Eh idare eder. Ama tamda bir derslik……………..Akıl eden okusun

Ad Soyad on Şubat 19th, 2015 at 19:37

Diksiyon ödevi olduğu için okumak zorundayım kitap çok sıkıcı ve çok karmaşık

Yazı Detayı