Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Babalar ve Oğullar (İvan Sergenyeviç Turgenyev) – Roman (Kitap) Özeti
62


ve Oğullar

 (İvan Sergenyeviç Turgenyev)

KİTABIN ADI : BABALAR VE OĞULLAR
KİTABIN YAZARI : IVAN SERGENYEVİÇ TURGENYEV
YAYIN EVİ : SOSYAL YAYINLAR
BASIM YILI : KASIM 1990

KİTABIN KONUSU

Babalar ve oğullar’da Turgenyev geçen yüzyıl Rusya’sının
toplumsal – siyasal görünümünü ele alıyor.O zaman Rusya’sında yaşanan geleneksellik ile bireysellik arasındaki çatışmayı adım adım göstermektedir.Adından da anlaşılacağı gibi babalar kuşağı ,ataerkil topplumun sarsılmaz saymakla direndiği sağtöre inancını, oğullar ise, bütün töreleri yok sayma savaşını temsil ederler.

KİTABIN ÖZETİ

Bazarov arkadaşı Arkadiy’nin teklifini kırmayarakonunla tatilini geçirmek için üniversiteyi bitirdikten sonra Arkady’nin babasının ,Nikolay Petroviç , yönettiği çiftliğe giderler. Burada Bazarov bilimsel araştırmalarına daha fazla eğim vereceğine ve araştırmalarında kullanacağı daha iyi denekler bulacağından dolayı sevinçlidir.Fakat günleri pek de umduğu gibi geçmemektedrir; Arkady’nin amcası Pavel petroviç’le tartışarak ,ona gerçekleri göstermeğe çalışmaktadır.Fakat Pavel de dişli bir tartışmacıdır.Tartişmalar sabah akşam sürmekte ve arada sırada kalan sürelerde, genelde sabah erken saatlerde, böcek toplamaya çıkabilmektedir.Diğer zamanlarda bunların üzerinde çalışmaktadır.Akşam yatmadan önce ise arkadaşı ile dertleşmekte ve onunla tartışmaktadır.Bu sıralarda Fenitçka ile taışmıştır.Katya ‘nın yanında yardımcı olan Fenitçka’nın ona karşı platonik bir aşkı vardır., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Pavel’le tartışmaların kızıştığı günlerden bir gün Bazarov’u düellaya davet etmiştir.Sorun ise Pavel’in ölümcül olmayan yaralanmasıyla çözümlenmiştir.Bu durumda burada daha fazla kalamayacağını anlayan Bazarov soluğu yakında yaşayan ailesinin yanında alır .Fakat sıkıntısı burada da geçmemiştir.Buradan ise Arkady ile kasabada tanıştığı Anna Sergenyevra’yı ziyaret etmeye karar verir.Bu ziyarette pek fazla uzun sürmez. Arkady Anna’nın kızkardeşi ile günlerini geçirirken Bazarov da Anna ile dolaşmaktadır.Fakat ona olan sevgisini açıklayamaz.Buna inançlarının engel olduğunu bilmektedir.Ve oradan da ayrılmak zorunda kalmıştır.Tekrardan ailesinin yanına gider, burada yakın köylerden gelen hastalarla ilgilenmekte ve araştırmalarına devam etmektedir.bir gün çevre köylerden gelen tifüslü bir hasta ile ilgilenirken o da hastalığı kapar,zamanının az olduğunu bilmekle birlikte acı çekmektedir.Tek çare ölümü beklemektir.Bu sırada Anna kendi doktorunu getirir fakat iş işten çoktan geçmiştir ancak onunla konuşacak bir kaç dakikadan fazla bir ömrü kalmamıştır.Ve Bazarov gözlerini Anna’nın kollarında dünyaya kapatır.

Bundan sonra Anna Rus bir politikacıyla, Katya Arkadıy Petroviç ile , Fenitçka ise Nikolay Petroviç ile evlenir.

KİTABIN ANAFİKRİ

Her zaman yeni nesil ile eski nesil arasında bir çatışma olduğu.Bu çatışmanın nesillerin yetiştiği ortam ve görüş açılarının değiştiğinde kaynaklandığıdır.Bu yüzden her nesil birbirine anlayış içinde yaklaşmalı ve olumlu davranmalıdır.Onlara olumlu yaklaştığımız sürece kendimizi daha da geliştireceğimizdir.

KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

YEVGENİY VASİLYİÇ BAZAROV: Tam bir nihilisttir.Her şeyi yok sayar ; her kuralı ve töreleri inkar eder.Kadınlara, kadın güzelliğine çok düşkündür.Ama ideal anlamda aşık -yada onun romantiklik diye adlandırdığı aşk- duygusunun maskaralık , bağışlanmaz bir aptallık sayan bir kişiliğe sahiptir.Çünkü ne sanata ne romantikliğe hiç bir ilgi duymaz.sadece ilgilendiği bilimdir.

ANNA SERYEVRA ODİNSTOVA: Güzel bir bayan.Aynı zamanda olgun bir yapıya sahip.Buda Bazarov’un ona tutulmasına sebep veren en önemli faktörlerden biri.Oda Bazarov’dan hoşlanmakla birlikte bunun ilerlemeyeceğini biliyor.Yaşlı prenses ve kızkardeşi Katya ile birlikte yaşıyor.

KATYA:Ablasını gölgesi altında ezilmiş fakat onun kültüründen ve olgunluğundan kendine pay çıkarmış biri.

ARKADİY PETROVİÇ: Bazarov’un arkadaşı ve Nikolay Petroviç’in tıp bölümünü yeni bitiren oğlu.Bazarov’la her konuda konuşan ve Bazarov’un Pavel Petroviç ile girdiği tartışmalarda bir sübap görevi yapan bir kahramandır.

PAVEL PETROVİÇ: Sınıf ayrılıkları ve törelere inanan kendini soylu sayan ; bir zamanlar Rus ordusunda da görev yapmış ve ileride Rusaya yönetimine geçecek biri olarak bakılırken bir anda kendini kardeşinin yanında; çiftlikte ömrünü geçirirken bulmuş biridir.

NİKOLAY PETROVİÇ: Çiftlik yönetmekle uğraşan , her şeyi oğlu için yapan bir kahramandır.Katya ile evlenmketen çekinen fakat abisinin ve oğlunun desteğini aldıktan sonra oda törelerin zamanla değiştiğine inanarak onunla evenen böylelikle kitapta yazarın betimlemek istediği kahramandır.

KATYA:Nikolay Petroviç’inev işlerini görmesi için çağırdığı bir hizmetçinin kızı olup çekingen, utangaç bir yapıya sahiptir.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
62 Yorum Bulunmaktadır
sevill on Mart 2nd, 2008 at 18:29

Ben özeti yetersiz buldum ve açıkçası pek fazla beğenmedim daha iyi olabilirdi.

Büşra on Mart 25th, 2008 at 16:24

Ben bu özeti güzel ve anlamlı buldum. Doğrusu açıklayıcı bir özet olmuş…

gokhan on Nisan 2nd, 2008 at 16:24

Daha da acıklayıcı olabılırdı. Ama kahramanları guzel tanıtmıs.

metin on Nisan 13th, 2008 at 17:06

Bu özetler hep aynı bütün siteleri gezdim herkes aynı cümleleri kullanmış kopyala yapıştır işi..!

merve on Nisan 25th, 2008 at 19:41

Bence güzel olmuş çünkü yazılılardan dolayı kitabı okuyamamıştım. Ayrıca anlamadığım romanların özetleri bu kadar güzel değildi. Paylaşımlarınız için çok tşk ederim. Notlarım güzel ama daha güzel olmasında sizin de katkınız olur umarım.

leyla on Nisan 30th, 2008 at 20:46

Bence özet güzel yapılmaya çalışılmıştır fakat gerçekten çok karışık bir şey anlaşılmıyor. Ama yine de emeğe yazık olmasın ellerinize sağlık…

hayati on Temmuz 17th, 2008 at 02:43

Ya bu yorum yazanların çoğu hayatında roman dahi okumamış sadece ilk okul kitaplarında ki o 10 satırlık özeti gözden geçirmiş olsa gerek ki saçma sapan yorum yazmışlar.

Her kafadan farklı ses beğenmedinse sesini kes ne bu beğendim-beğenmedim sanki yazar sizlerden beğenip beğenmediğinizi sormuş ya. Anlayamıyorum insanları özet zaten kısa olur beğenmediysen özeti git kütüphaneye…

çiğdem on Eylül 13th, 2008 at 10:39

Ben bu kitabın yarısını okudum çünkü başları çok sıkıcıydı. Buradaki özet bana karışık gelmedi hatta anlaşılır biçimde yazılmış. Belki de kitabın birazını okuduğum için…

yasenya on Ekim 10th, 2008 at 10:58

Bence güzel bir site ama özetler daha geniş olabilirdi.

devrim on Ekim 11th, 2008 at 21:43

Gerçekten çok güzel bir roman. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

on Ekim 15th, 2008 at 10:53

Ben kitabı okudum ve beğendim. Ancak karakterleri yazarken bir hata yapmışsınız. 2 tane katya yazmışsınız. Biri feniçka olması lazımdı, düzeltirseniz sevinirim.

Beytullah on Ekim 30th, 2008 at 02:06

En alttaki Katya ( Fenichka ) olacak.

Fenichka:Nikolay Petroviç’inev işlerini görmesi için çağırdığı bir hizmetçinin kızı olup çekingen, utangaç bir yapıya sahiptir.

Kitap iyi fakat yabancı kelimeler olduğundan zorlandım ama yinede zevkliydi teşekkürler.

yılmaz on Kasım 3rd, 2008 at 03:13

Sonu çok duygusal yaa… Geçen yıl okumuştum bir edebiyat öğretmeni olarak çok beğendim. Özete gelince güzel olup olmaması çok da önemli değil. Zaten okumazsan özeti su üzerinde kalır…

fiLiz on Ocak 2nd, 2009 at 08:42

Gerçekten mükemmel bir roman klasiği çok beğendim herkesin okumasını isterim.

ÜmRan on Ocak 3rd, 2009 at 16:11

Bana biri karakter kişilik falan onları anlatabilirmi?

bahar on Ocak 14th, 2009 at 22:42

Ya bence çok güzel olmuş ama 2 katya var biri feniçka olması lazım, düzeltirseniz sevinirim. İyiki sizin gibiler var başarılarınızın devamını dilerim…

KüRŞaT.. on Ocak 15th, 2009 at 21:25

Kitap çok güzel ben çok beyendim edebiyat ödevindede bu siteyi kullandım çok işime yaradı sağ olun…

alara on Ocak 30th, 2009 at 16:57

Gerçekten çok başarılı çok güzel olmuş. Ama ben kitabı okumak istemiştim galiba onu intte bulamam. Ama çok başarılı tebrik ederim.

zozan on Şubat 9th, 2009 at 13:02

Gerçekten çok güzel bir kitap çok beğendim ve herkese okumaları için tavsiye ediyorum.

hazal on Nisan 8th, 2009 at 14:46

gerçekten mükemmel bir roman klasiliği çok beğendim herkesin okumasını isterim

melike on Haziran 13th, 2009 at 14:32

Ben romanı okudum kesinlikle çok başarılı bir roman ilk başlarda Bazarova çok kızıyordum ama ölünce gerçekten çok uzuldugumu fark ettm kesinlikle okuyun pişman olmayacaksınız.

kardelen on Ağustos 1st, 2009 at 11:28

Ben bu kitabı aldım ve okudum.Çok güzel bir kitap.Yazar çok güzel bir kitap yazmış.Ben bu kitabı edebiyat dersinde okudum.Sınavda okuduğumuz kitapların özetini,kahramanlarını ve anafikrini sordular.Ben hiç düşünmeden yazdım.Çok güzel.

umut on Ağustos 6th, 2009 at 09:22

Ben şahsen çok begendim tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum bol bol kitap okuyun…

umut on Ağustos 6th, 2009 at 09:26

Çok güzeldi.

tekcan on Ağustos 18th, 2009 at 14:04

Kitabı yarıda bırakmak zorunda kalmştım, ama bu siteden allah razı olsun.

aylin on Eylül 14th, 2009 at 20:14

Ben de bunun birazını okudum birazı da kaldı valla.

ceren on Kasım 19th, 2009 at 18:49

nikolay petroviç ile evlenen katya değildir. arkadiy katya ile evlenir.nikolayın eşinin adı f…. dir…

ceren on Kasım 19th, 2009 at 18:54

ismini simdi hatırladım = fedosya (feniçka)nikolayevna

meltem on Aralık 29th, 2009 at 20:54

Yaa bizim hoca böyle özetleri yazarın ağzından değilde bir dinleyici olarak yapmamızı istedi. Örn) Yazar burada …….. belirtti gibi. Öyle yaparsanız sevinirim.Özet çok güzel olmuş.

sinem on Mart 8th, 2010 at 16:48

çok güzel olmuş çok teşekkürler

demet on Mart 19th, 2010 at 20:16

gerçektende güzel ve sürükleyici bir kitap.. okunması tavsiye edilen bir kitap

ismail on Mart 22nd, 2010 at 16:21

Kitabın yedi sayfalık özeti olsa çok sevinirdim

şeval on Kasım 20th, 2010 at 12:53

Ben bu kitabı okudum ve öğretmeninm bizden özet yazmamızı istedi ben de internete araştırmaya başladım ve bu siteye rasladım özeti okudum gerçekten çok beğendim. Yazacağım özet hakında bilgi sahibi oldum gerçekten yazdığınz özet çok güzel çok beğendi .Böyle bir site kurduğunu için size teşekkür ederim.

ogulcan on Aralık 15th, 2010 at 18:54

Cok tesekkur ederim.Edebiyat ogretmenimiz istemisti cok yardimci oldu sağolun allah razi olsun.

even on Ocak 2nd, 2011 at 16:14

Allah razı olsun teşekkürler…

adem on Ocak 15th, 2011 at 15:13

Bu bilgiler ilgimi çekti arkadaşımıda yönlendirdim.

boran on Ocak 16th, 2011 at 02:15

Çok güzel çok beğendim ama arkdaşlar kitabın dil ve anlatım özelliklerini bilen varsa vede kitabın adı ile içeri arasındaki ilişki çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

seda on Ocak 16th, 2011 at 21:51

Çok sağolun çok yardımcı oldunuz.

esma on Ocak 25th, 2011 at 16:32

kitap güzeldi ama yabancı isimler çok fazlaydı
bide size soru soracam kitabın yeri belli değil bilen varsa yardımcı olsun

burcu on Şubat 15th, 2011 at 21:51

Ya bu babalar ve oğulların sayfa sayısı kaç bana o lazım lütfen benim için yazın.

ezgi on Mart 3rd, 2011 at 16:12

293 sayfa bu kitap:)

ali on Nisan 3rd, 2011 at 11:15

sayfa sayısı 249 bu kitap bnde var. umarım işine yarar.

ali on Nisan 3rd, 2011 at 11:16

Sayfa sayısı 249.Umarım işine yarar.

raskolnikov on Haziran 9th, 2011 at 18:32

Bu özetin, anafikrin ve karakter tahlillerinin romanla ve anlatılmak istenilenle uzaktan yakından alakası yok…

songül on Haziran 12th, 2011 at 18:43

Yaa ben Bazarova aşık oldum keşke ölmeseydi..

özay on Ağustos 4th, 2011 at 18:07

ya arkadaşara romanın 100 sayfasına geldim çook sıkıcı bitsin diye acele ediyorum bundan önce sefilleri okudum roman dediğin öyle olur……..

veysel on Aralık 21st, 2011 at 22:34

Ben bu kitabı okumuş gibi yaptım ve ögretmenimiz özetleri istedi bnede intereneten özetini aldım ve yazım götürdüm.

arzu nur on Aralık 27th, 2011 at 09:49

arkadaşlar ben bu kitabı 53 sayfasına kadar okudum ama bazı yerlerini anlamadım daha önce böyle bir kitap okumumıştım ama okumakta istemiyorummmm:(

Barış on Şubat 25th, 2012 at 17:34

Bu kitap çok sıkıcı keşke almasaydım Çok sıkıldım internetten yazıyorum çok sıkılıdım hiçte merak etmedim.

zeynep on Nisan 16th, 2012 at 20:35

ama çok güzel anlatmışlar bu sitede çok hoşuma gitti haa!!!

okan on Mayıs 3rd, 2012 at 20:49

bu kitap kaç sayfa

mehmetcan on Mayıs 15th, 2012 at 22:27

babalar ve oğullar dizi oluyor yeni sezon yakında ekrana gelecek keşke kerime nadir halid ziya uşaklı orhan pamuk gibi eserleri dizi çevirseler çok güzel olur en çok le tolsoy kitapları dizi çevirmeli

ÖMER on Ocak 13th, 2013 at 10:00

Öncelikleben bu kitabı daha okumadım.Ama okumakta istemiyorum Çünkü;Edebiyat öğretmenimiz verdi ve okuyun dedi.Ödev diye okuyacam arkadaşlar malesef.D.

MİSAFİR on Ocak 31st, 2013 at 16:45

bence kitap çok güseldi.Gerçekten çok etkilendim.ösellikle de basarov karakterinden.

siz on Ocak 31st, 2013 at 21:20

yeterli bilgi verilmiş

ali on Mayıs 6th, 2013 at 18:47

bence kitap çok güzeldi.bozarov karakterinden çok etkilendim sonunda ölmesi beni çok üzmüştü.

atanur on Haziran 11th, 2013 at 14:54

bence kitap çok güzeldi bozarov keşke ölmeseydi :(

on Aralık 17th, 2013 at 22:57

2 tane katya yazmışsın bunun sebebi nedir ve feniçka yok

Ceren on Ocak 14th, 2014 at 19:48

Kitapta bir ara Anna kim karıştırdım.Daha sonra sitenize girdim aslını öğrendim.Okulumdaki kitap yazılımda takılmayacağım :) Teşekkürler.

zeynep alpay on Nisan 9th, 2014 at 18:12

tşkler saygılar bızden sıze eyvallah gardesler saolun vararolun sevgılerle zeynep

gizem güven on Aralık 13th, 2014 at 20:05

Hiç birşey anlamadım

seyfi ahmet on Aralık 14th, 2014 at 21:00

cok kotü iç sevmedim ozet cok cok uzun cok iğrenc

Yazı Detayı