Ana Sayfa » C » Kim Kimdir? » Cengiz Alyılmaz – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
17


Cengiz Alyılmaz
(Hayatı – Biyografisi)


Asya coğrafyasının genişçe bir alanına dağılmış (Kök)Türk harfli yazıtların belgelenmesinin yorulmaz bilim işçisi, Evliya Çelebisi oldu Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ.

 

Cengiz Hoca, “Belleklerde benden de bir iz kalsın” diye yorulup arılmaksızın, yılgınlık bıkkınlık göstermeksizin çok büyük bir özveriyle, Türklük bilimine adanmışlık duygu ve düşüncesiyle düştü yollara. Elde ettikleriyle bir ateş yaktı ‘Külü içinde közü kalsın, ulusun dilinde yaşayan sözü olsun’ diye.

 

Ataları taşa kazımıştı ‘bengi (ölümsüzlük)’ sözünü’ ‘Dünler alıp gitmesin’, ‘tarihin karanlıklarına gömülmesin’, ‘yurttaşları her an uyarılmış kılınsın’ istemişlerdi. Söz uçardı, ancak yazı kalabilirdi. Atalar da öyle yapıp yazıyı taşa kazımışlardı. Cengiz Hoca da, atalarından el alıp ‘sözün ucu dağda taşta kalmasın’ diye uzatıyor bizlere ellerini.

Ulaşılması zor olan coğrafyalardaki bütün güçlüklere, zor yılardı, güçlük sinerdi ama Cengiz Hoca yılamazdı, oturamazdı, baş eğemezdi’ Bulmalıydı, belgelemeliydi Türk yazıtlarını’

 

(Kök)Türk harfli yazıtların bilim dünyasınca bilinmeyenlerinin de yerlerini bulup her türlü belgelemesini gerçekleştirdi. Bulabildiği bütün yazıtları kayıt altına aldı, her türlü özelliklerini saptayarak bilim dünyasının hizmetine sundu. Tarih, dil tarihi, sanat tarihi, yazıtbilim, kazıbilim’ alanında çalışanlar için önemli bir başvuru kaynaklığı özelliği taşıyan (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde (adıyla özdeş olan) kitabını yayınladı. Söz konusu kitap, uzun yıllar taşıdığı adın gereği olarak izi sürülmüş yazıtlarla ilgili özverili bir emeğin eşsiz ürünüdür.

 

Doç. Dr. , Orhun Yazıtlarının Söz Dizimi, Moğolistandaki Türk Anıtları Projesi Albümü (ortak), Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu’ adlı kitaplarıyla başladığı alan çalışmasını (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitabıyla doruğa çıkarmıştır. Yaptığı epigrafik belgeleme uğraşısına kendi içinde ‘Bir milattır.’ demek abartı olmayacaktır.

 

Türk bilge kağanları ve kumandanları, kişisi söze, canlı kadar değer vermiş, geleceğe şekil versin diye onu taşa kazımış. Çağlar öncesinden bize seslenen atalarımızla yazı aracılığıyla buluşmak bizlerde yeterince heyecan artışı sağlıyor. Cengiz Hoca, işte bu heyecanımızı tetikleyici kişi bağlamında haklı olarak ilgi bekleyecektir. Bizler de, duyarlı insanlar olarak Cengiz Hoca’ya borçlu olduğumuzu bilmek zorundayız. İşte bizler bu borcumuzu alan çalışmasına dayalı iki kitabını edinerek ödeyebiliriz.

(Kök)Türk harfli yazıtların yorulmaz seyyahı Cengiz Hoca, binlerce kilometre yol aldı, yazıtların bir bir izlerini sürdü. Gitti, gördü, yazdı, çizimledi, çekimledi, belgeledi. Dağda, taşta, kayalıklarda, kırda, bayırda, yolda ovada, mezarlıklarda, depolarda, enstitülerde’ çalıştı. Nerede yazılı bir nesne varsa buldu, kayıt altına aldı. O denli bir aşkla çalıştı ki, Gaziantep’te, Diyarbakırda, Urfa’da’ ninelerin çenelerindeki, ayak ve bileklerindeki döğmelerde dahi (Kök)Türk harfli yazıları, damgaları saptadı.

 

Dikilitaşlara, kayalara, taşbabalara, sikkelere, mühürlere, heykellere, süs ve kullanım eşyalarına nakşedilen yazıları bir bir ortaya çıkaran Cengiz Hoca, bu eşsiz çalışmalarını ilgililerin ve meraklıların değerlendirmesine sunmuştur.

 

Cengiz Hoca, bütün uğraşlarına karşın yaptığı çalışmaların yeterli olmadığını düşünmüş olacak ki, kendisinden sonra bu işlere gönül vereceklere yol göstermekte, deneyimler aktarmakta, bilimsel çalışma yöntemleri göstermektedir. Onun (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitabı, bütünüyle epigrafik yöntemlerin anlatımına adanmıştır. Ortaya koyduğu olağanüstü uğraşısıyla kendisinden sonra bu çalışmaları yapacak kişilerin işini epeyce kolaylaştırmıştır. Hatta, alana gidemeyenler, Cengiz Hoca’nın yaptığı belgelemelerin üzerinde çalışılabilecektir.

 

‘Önden gidenlerin izlerinden açılır çığırlar’. (Kök)Türk harfli yazıtların saptanması konusunda tek sözcükle Cengiz Hoca ‘çığır açıcı’ olmuştur. ‘İsteyen közünden alıp kendi alazını tutuştursun’ diye Asya bozkırlarında yaktığı ateştir Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu ve (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitapları.

 

Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ’ı kutluyor; Türklük bilimi ve Türk yazıt bilimi alanlarına daha nice eserler kazandırmasını diliyoruz.

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
17 Yorum Bulunmaktadır
ÖMER FARUK SÜLEYMANOĞLU on Mart 24th, 2008 at 21:23

Cengiz ALYILMAZ’ın (1994-1998) öğrencisiyim.O, Türklüğün yiğit evladıdır.Hocamı buradan çoxlu salamlıyıram…İZMİR

EREN on Nisan 3rd, 2008 at 18:42

Cengiz hocama çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.Bir gün mutlaka bu ülke senin de kıymetini anlayacak.Tek temennimiz çok geç olmaması.Ama çok şanslıyım ki sizin gibi bir bilim insanının öğrencisi olmuşum.

fatma on Nisan 11th, 2008 at 23:16

Merhabalar, sevgili hocamızın başarılarının devamını diliyoruz. Yeni projelerini de sabırsızlıkla bekliyoruz, biz öğrencileri ona çengiz kağan diyoruz. Bu isim ona daha çok yakışıyor. 3 /B TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ

Bedriye MESUTGİL on Mayıs 5th, 2008 at 19:31

Cengiz ALYILMAZ öğrencisi olduğu için gururlananlardan biri de benim.. Cengiz ALYILMAZ’ı tanımak ayrıcalıktır.

Hasan Kutur on Temmuz 27th, 2008 at 00:24

Saygı değer hocam yapmış olduğunuz bu güzelçalşımlarınıdan dolayı size bir Türk olarak minnettarım. Bunun yanında sizin gibi harika bir insanın öğrencisi olmaktan da ayrıca gurur duymaktayım. Saygı ve hasretle ellerinizden öperim.

Türkçe öğretmenliği 3/B hangi yılların sınıfı acaba. Biz 2003-2007 yılları arasındaki B şubesi olarak Cengiz Hocamıza çok şey borçluyuz.

Fatih ÖzTürk on Kasım 8th, 2008 at 05:51

Cengiz Alyılmaz üniversitede dersini aldığım ve çok beğendiğim yegane bir insan. Bilgisinin düşüncesinin yanında azmine hayran olduğum bir şahıs. Kendisine başarılar diliyor, onu daha iyi yerlerde görmek istiyorum. Fatih ÖzTürk Gece 4/A 2005-2009

Özkan YAZICI on Ocak 14th, 2009 at 23:20

Sayın Cengiz hocamın çalışmalarının büyüklüğü gerçekten tartışılmaz. Ben onun öğrencisi olduğum için ne kadar mutluyum anlatamam. Öğretmen dediğin hem eğitmeli hem öğretmeli. Canım hocam bunu o kadar iyi başarıyor ki her ders ona daha bir hayran kalıyorum. Onu gerçekten çok seviyorum. Menfaatlerini başında tutan küçülür, ayakları altına alabilen ise daima yükselir. CENGİZ ALYILMAZ BÖYLE BİR ADAM İŞTE. Daima YÜKSELEN. İnanın o kadar şey söylemek istiyorum ki ama ne dersem deyim anlatamam Cengiz hocamı. Allah başımızdan eksik etmesin, ona güç, sağlık ve huzur versin her daim.

Nihal Akyürek on Temmuz 8th, 2009 at 20:13

Bu sene mezun oldum. Sayın Cengiz Hocamdan ayrı kaldıgım için çok üzgünüm. Cengiz Alyılmaz dünyada tanıdıgım nadir insanlardan biri, onun ögrencisi oldugum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sayın hocam bana öğretmenliği sevdiren tek kişidir. Cengiz Alyılmaz’ı anlatacak kelime bulamıyorum, tanımak, anlamak gerektiğini düşünüyorum. Çok degerli, çok sevecen ve en önemlisi çok mert bir TÜRK’tür. Sayın hocam lugatta sizi anlatacak kelime yok…Ne mutku banaki sizi tanıdım. Saygılarımla.

hasan on Temmuz 9th, 2009 at 14:25

Cengiz Alyılmaz’ın ben de öğrencisi idim.Kuru bir hamasetten başka hiçbirşey öğretmedi ne yazıkki bize.Ders hayatımız özel Türkçe sınıfında resim görmek ve Kuru hem de sığ ve kupkuru “Hamasettt”

BERİKA on Temmuz 18th, 2009 at 22:17

Ben de Cengiz Hoca’nın öğrencisi idim.Kendisinden çok şey öğrendim.O eşi bulunmaz,çok değerli bir şahsiyettir.Her şey için size sonsuz teşekkürler.iyi ki tanımışım sizi.Saygılarımla.

Selim palamut on Eylül 4th, 2009 at 23:25

Selamlar bende Cengiz hocayla tanışan ve onun eşşiz sunumunu canlı izlemiş olan. Değerli eşi ve kız ile tanışmış olan bir idareciyim. Gercekten ceniz hoacamızın yaptığı çalışmalar gösterdiği fedakarlıklar taktire şayan işler…

Kendisine teşekkürü bir borç biliyor ve kendisinin sunumumdan edindiğimiz bilgileri etrafımızdakilerle paylaşmayı bir görev kabul ediyorum…

Kendisine başarılar dilerken daha geniş kitlelere ulaşması için elimizden gelen tüm imkanlarla yanında olduğumuzu bildirmek isterrim…

Selim Palamut
Selendi Kaymakamı
MANİSA

Halil İbrahim C. on Kasım 8th, 2009 at 19:16

Doç. Dr.Cengiz ALYILMAZ, benim fakülteden hocam olur. Böylesine değerli bir hocanın öğrencisi olduğum için şanslıyım. Kıymeyli hocamın ellerinden hürmetle öpüyor, bize öğrettiği tüm değerler için yürek dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

serap yılmaz on Mayıs 9th, 2010 at 22:16

Canım dayım her zaman seninle grur duyuyorum.Senin isminin geçtiği yerde mutluluktan uçuyorum.Ne mutlu bana ki senin gibi bir dayım var.Başarılarının devamını dilerim.

nevriye yılmaz on Haziran 30th, 2010 at 11:37

Canım kardeşim;seninle grur duyuyorum.Başarılarının devamını diliyorum.

zubeyde Usmanova on Kasım 4th, 2010 at 17:01

Mrb hocam nasılsınız ben Ataturk uni. öğrenciyim K.K.E. fakultesinde.Sizinle tanışmak hiç nasip olmadı adinizi çok duydum ama hiç tanışamadımm çok başarılı biri oldugunuzu biliyorum takipte ediyorum kendinize iyi bakın goruşmek uzere.

ulviye Çelebi on Mayıs 12th, 2011 at 13:49

Bende Cengiz Alyılmazın öğrencisiyim. Evet onu tanımak bir ayrıcalıktır. Ondan alabileceğiz en büyük hayat dersini alıyorsunuz.

fahrettin özdemir on Mayıs 30th, 2013 at 21:13

Sayın Hocam sizi tanımıyorum ama çalışmalarınızı yakından takip ediyorum.Türk dilinin ve Türk milletinin sizin gibi fedakar insanlar sayesinde sonsuza kadar yaşayacağını ümit ediyorum.Sze sağlık ,mutluluk,sabır ve başarılar diliyorum.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Cengiz Alyılmaz – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: C, Kim Kimdir?
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , ,