Ana Sayfa » C » Kim Kimdir? » Cengiz Alyılmaz – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
17


Cengiz Alyılmaz
(Hayatı – Biyografisi)


Asya coğrafyasının genişçe bir alanına dağılmış (Kök)Türk harfli yazıtların belgelenmesinin yorulmaz bilim işçisi, Evliya Çelebisi oldu Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ.

 

Cengiz Hoca, “Belleklerde benden de bir iz kalsın” diye yorulup arılmaksızın, yılgınlık bıkkınlık göstermeksizin çok büyük bir özveriyle, Türklük bilimine adanmışlık duygu ve düşüncesiyle düştü yollara. Elde ettikleriyle bir ateş yaktı ‘Külü içinde közü kalsın, ulusun dilinde yaşayan sözü olsun’ diye.

 

Ataları taşa kazımıştı ‘bengi (ölümsüzlük)’ sözünü’ ‘Dünler alıp gitmesin’, ‘tarihin karanlıklarına gömülmesin’, ‘yurttaşları her an uyarılmış kılınsın’ istemişlerdi. Söz uçardı, ancak yazı kalabilirdi. Atalar da öyle yapıp yazıyı taşa kazımışlardı. Cengiz Hoca da, atalarından el alıp ‘sözün ucu dağda taşta kalmasın’ diye uzatıyor bizlere ellerini.

Ulaşılması zor olan coğrafyalardaki bütün güçlüklere, zor yılardı, güçlük sinerdi ama Cengiz Hoca yılamazdı, oturamazdı, baş eğemezdi’ Bulmalıydı, belgelemeliydi Türk yazıtlarını’

 

(Kök)Türk harfli yazıtların bilim dünyasınca bilinmeyenlerinin de yerlerini bulup her türlü belgelemesini gerçekleştirdi. Bulabildiği bütün yazıtları kayıt altına aldı, her türlü özelliklerini saptayarak bilim dünyasının hizmetine sundu. Tarih, dil tarihi, sanat tarihi, yazıtbilim, kazıbilim’ alanında çalışanlar için önemli bir başvuru kaynaklığı özelliği taşıyan (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde (adıyla özdeş olan) kitabını yayınladı. Söz konusu kitap, uzun yıllar taşıdığı adın gereği olarak izi sürülmüş yazıtlarla ilgili özverili bir emeğin eşsiz ürünüdür.

 

Doç. Dr. , Orhun Yazıtlarının Söz Dizimi, Moğolistandaki Türk Anıtları Projesi Albümü (ortak), Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu’ adlı kitaplarıyla başladığı alan çalışmasını (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitabıyla doruğa çıkarmıştır. Yaptığı epigrafik belgeleme uğraşısına kendi içinde ‘Bir milattır.’ demek abartı olmayacaktır.

 

Türk bilge kağanları ve kumandanları, kişisi söze, canlı kadar değer vermiş, geleceğe şekil versin diye onu taşa kazımış. Çağlar öncesinden bize seslenen atalarımızla yazı aracılığıyla buluşmak bizlerde yeterince heyecan artışı sağlıyor. Cengiz Hoca, işte bu heyecanımızı tetikleyici kişi bağlamında haklı olarak ilgi bekleyecektir. Bizler de, duyarlı insanlar olarak Cengiz Hoca’ya borçlu olduğumuzu bilmek zorundayız. İşte bizler bu borcumuzu alan çalışmasına dayalı iki kitabını edinerek ödeyebiliriz.

(Kök)Türk harfli yazıtların yorulmaz seyyahı Cengiz Hoca, binlerce kilometre yol aldı, yazıtların bir bir izlerini sürdü. Gitti, gördü, yazdı, çizimledi, çekimledi, belgeledi. Dağda, taşta, kayalıklarda, kırda, bayırda, yolda ovada, mezarlıklarda, depolarda, enstitülerde’ çalıştı. Nerede yazılı bir nesne varsa buldu, kayıt altına aldı. O denli bir aşkla çalıştı ki, Gaziantep’te, Diyarbakırda, Urfa’da’ ninelerin çenelerindeki, ayak ve bileklerindeki döğmelerde dahi (Kök)Türk harfli yazıları, damgaları saptadı.

 

Dikilitaşlara, kayalara, taşbabalara, sikkelere, mühürlere, heykellere, süs ve kullanım eşyalarına nakşedilen yazıları bir bir ortaya çıkaran Cengiz Hoca, bu eşsiz çalışmalarını ilgililerin ve meraklıların değerlendirmesine sunmuştur.

 

Cengiz Hoca, bütün uğraşlarına karşın yaptığı çalışmaların yeterli olmadığını düşünmüş olacak ki, kendisinden sonra bu işlere gönül vereceklere yol göstermekte, deneyimler aktarmakta, bilimsel çalışma yöntemleri göstermektedir. Onun (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitabı, bütünüyle epigrafik yöntemlerin anlatımına adanmıştır. Ortaya koyduğu olağanüstü uğraşısıyla kendisinden sonra bu çalışmaları yapacak kişilerin işini epeyce kolaylaştırmıştır. Hatta, alana gidemeyenler, Cengiz Hoca’nın yaptığı belgelemelerin üzerinde çalışılabilecektir.

 

‘Önden gidenlerin izlerinden açılır çığırlar’. (Kök)Türk harfli yazıtların saptanması konusunda tek sözcükle Cengiz Hoca ‘çığır açıcı’ olmuştur. ‘İsteyen közünden alıp kendi alazını tutuştursun’ diye Asya bozkırlarında yaktığı ateştir Orhun Yazıtlarının Bugünkü Durumu ve (Kök)Türk Harfli Yazıtların İzinde kitapları.

 

Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ’ı kutluyor; Türklük bilimi ve Türk yazıt bilimi alanlarına daha nice eserler kazandırmasını diliyoruz.

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografiİle Yorum Yap!
17 Yorum Var.

Sayfalar: [2] 1 »

fahrettin özdemir | 30 Mayıs 2013 - 21:13 | Bağlantı

Sayın Hocam sizi tanımıyorum ama çalışmalarınızı yakından takip ediyorum.Türk dilinin ve Türk milletinin sizin gibi fedakar insanlar sayesinde sonsuza kadar yaşayacağını ümit ediyorum.Sze sağlık ,mutluluk,sabır ve başarılar diliyorum.

ulviye Çelebi | 12 Mayıs 2011 - 13:49 | Bağlantı

Bende Cengiz Alyılmazın öğrencisiyim. Evet onu tanımak bir ayrıcalıktır. Ondan alabileceğiz en büyük hayat dersini alıyorsunuz.

zubeyde Usmanova | 4 Kasım 2010 - 17:01 | Bağlantı

Mrb hocam nasılsınız ben Ataturk uni. öğrenciyim K.K.E. fakultesinde.Sizinle tanışmak hiç nasip olmadı adinizi çok duydum ama hiç tanışamadımm çok başarılı biri oldugunuzu biliyorum takipte ediyorum kendinize iyi bakın goruşmek uzere.

nevriye yılmaz | 30 Haziran 2010 - 11:37 | Bağlantı

Canım kardeşim;seninle grur duyuyorum.Başarılarının devamını diliyorum.

serap yılmaz | 9 Mayıs 2010 - 22:16 | Bağlantı

Canım dayım her zaman seninle grur duyuyorum.Senin isminin geçtiği yerde mutluluktan uçuyorum.Ne mutlu bana ki senin gibi bir dayım var.Başarılarının devamını dilerim.

Halil İbrahim C. | 8 Kasım 2009 - 19:16 | Bağlantı

Doç. Dr.Cengiz ALYILMAZ, benim fakülteden hocam olur. Böylesine değerli bir hocanın öğrencisi olduğum için şanslıyım. Kıymeyli hocamın ellerinden hürmetle öpüyor, bize öğrettiği tüm değerler için yürek dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Selim palamut | 4 Eylül 2009 - 23:25 | Bağlantı

Selamlar bende Cengiz hocayla tanışan ve onun eşşiz sunumunu canlı izlemiş olan. Değerli eşi ve kız ile tanışmış olan bir idareciyim. Gercekten ceniz hoacamızın yaptığı çalışmalar gösterdiği fedakarlıklar taktire şayan işler…

Kendisine teşekkürü bir borç biliyor ve kendisinin sunumumdan edindiğimiz bilgileri etrafımızdakilerle paylaşmayı bir görev kabul ediyorum…

Kendisine başarılar dilerken daha geniş kitlelere ulaşması için elimizden gelen tüm imkanlarla yanında olduğumuzu bildirmek isterrim…

Selim Palamut
Selendi Kaymakamı
MANİSA

Sayfalar: [2] 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Cengiz Alyılmaz – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)
  • Yazının Kategorisi: C, Kim Kimdir?
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2008
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , , ,