Ana Sayfa » Efsaneler » Şiir Öykü Roman » Leyla ile Mecnun Efsanesi – (Efsaneler)
30


ile Efsanesi
()

Mecnun, bir kabile reisinin dualar ve adaklarla dünyaya gelmiş olan Kays adlı oğludur. Okulda bir başka kabile reisinin kızı olan Leyla ile tanışır. Bu iki genç birbirlerine aşık olurlar. Okulda başlayıp gittikçe alevlenen bu macerayı Leyla‘nın annesi öğrenir. Kızının bu durumuna kızan annesi, kızına çıkışır ve bir daha okula göndermez. Kays okulda Leyla‘ yı göremeyince üzüntüden çılgına döner, başını alıp çöllere gider ve Mecnun diye anılmaya başlar.

 

Mecnun‘ un babası, oğlunu bu durumdan kurtarmak için Leyla‘yı isterse de Mecnun (deli, çılgın) oldu diye Leyla’ yı vermezler. Leyla evden kaçarak, Mecnun‘ u çölde bulur. Halbuki o, çölde âhular, ceylanlar ve kuşlarla arkadaşlık etmektedir ve mecâzî aşktan ilâhî aşka yükselmiştir. Bu sebeple Leylâ’ yı tanımaz. Babası Mecnûn’ u iyileşmesi için Kâbe’ ye yasal kelımeürür. Duâların kabul olduğu bu yerde Mecnûn, kendisindeki aşkını daha da arttırması için Allahü Tealâya duâ eder:

“Ya Rab belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni
Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni.”

 

Duâsı neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar. Diğer tarafta ise Leylâ da aşk ıstırabı içindedir.

 

Bir zaman sonra âilesi, Leylâ’ yı İbn-i Selâm isimli zengin ve îtibârlı birine verir. Ancak, Leylâ kendisini bir perinin sevdiğini ve eğer kendisine dokunursa ikisinin de mahvolacağını söyleyerek İbn-i Selâm’ ı vuslatından uzak tutmayı başarır.

 

Mecnûn, çölde, Leylâ‘ nın evlendiğini arkadaşı Zeyd’ den işitince çok üzülür. Leylâ’ ya acı bir sitem mektubu gönderir. Leylâ da durumunu bir mektupla Mecnûn’ a anlatır. Kendisini anlamadığından dolayı o da sitem eder.

 

Bir müddet sonra Mecnûn‘ un âhı tutarak İbn-i Selâm ölür. Leylâ baba evine döner. Bir çok tereddütten sonra her şeyi göze alarak, Mecnûn’ u çölde aramaya başlar. Fakat Mecnûn, dünyadan elini eteğini çekmiş ilâhî aşk yüzünden Leylâ’nın maddî varlığını unutmuştur. Leylâ, çölde Mecnûn’ u bulduğu hâlde, Mecnûn onu tanımaz. Leylâ onun erdiğini anlarsa da yine onsuz yaşayamaz. Hastalanıp yataklara düşer. Kısa zaman sonra da ölür. Mecnûn, Leylâ’ nın ölüm haberini öğrenir. Gelip mezarını kucaklar, ağlayıp inler;

“Ya Rab manâ cism ü cân gerekmez
Cânânsuz cihân gerekmez.”

 

Der, kabri kucaklayarak ölür. Bir müddet sonra Mecnûn‘ un sâdık arkadaşı Zeyd rüyasında, Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür. Bunlar kimdir? diye sorunca, derler ki:

 

“Bunlar Mecnûn ile onun vefalı sevgilisi Leylâ’ dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri, aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular.”

 

——————

 

’un aşkları bir Arap efsanesine dayanmaktadır. Bu efsanede Mecnun mahlasıyla şiirler söyleyen Kays ibni Mülevvah adlı bir Arap şairiyle Leyli ( Leyla ) adlı bir Arap kızın arasında geçen ve ayrılıkla sona eren bir aşk serüveni anlatılmaktadır.

 

Söylentiye göre Kays ile Leyla kardeş çocuklarıdır. Küçük yaşta birbirlerini severler. Kays’ın Leyla için söylediği şiirler dillerde dolaşır. Leyla’nın babası ,adını dillere düşürdüğü için kızının Kays’la evlenmesini önler. Leyla başka biriyle evlendirilir. Kays çöllere düşer. Mecnun (deli ) diye anılmaya başlar. Ayrılık acısına dayanamayan Leyla kederinden ölür. Mecnun bunu duyunca onun mezarının başına koşar ve o da orada can verir. Bu Arap edebiyatında X. yüzyılda çok yaygın bir hale gelmiş ,Mecnun’a ait olduğu söylenen şiirlerin arasına nesirler de eklenerek hikaye haline getirilmiştir. Bu konu daha sonra Fars ve Türk edebiyatlarında da işlenmiştir.

 

Bunların arasında en ünlüsü Fuzuli‘nin yapıtıdır ( 1535) Aşağıda okuyacağınız küçük hikaye Fuzuli`nin Leyla vü Mecnun adlı mesnevisinden alınmıştır. Kays, bilinen adıyla Mecnun, Leyla`nın aşkından kendisinden geçip yarı meczup bir halde çölde giderken, namaz kılmakta olan bir dervişin önünden geçer. Derviş hemen namazını selamlayıp, Mecnun’a “Namaz kılan birinin önünden geçilmez, bunu bilmiyor musun?” diye çıkışır. Mecnun cevap verir “Ben Leyla’nın aşkından öyle bir hale geldim ki, senin burada namaz kıldığını görmedim bile, sen nasıl bir aşkla namaz kılıyorsun da benim senin önünden geçtiğimi görüyorsun?” Leyla ve Mecnun’un hikayesi Türk Halk edebiyatının da etkilemiş ve Leyla ile Mecnun adıyla bir Karagöz oyunu haline getirilmiştir. Karagöz oyunlarında işlenen Leyla ile Mecnun hikayesi ise şöyle : Oyunun başında Leyla ile Mecnun birbirlerine olan sevgilerini şiirlerle dile getirirler.

 

Aralarında bir gül ağacı vardır. Zebani gelerek gül ağacını alır ve yerine karaçalı koyar. Karagöz bu karaçalıyı almak isterken zebani Karagöz‘ü kaldırıp baş aşağı kara çalının üzerine atar. Hacıvat gelerek Karagöz’e Leyla ile Mecnun’un hikayesini anlatarak, Zebani’nin kara çalıyı onları ayırmak için koyduğunu söyler. Perdeye içinde Leyla’nın babası ve annesinin olduğu bir kervan gelir. Hacıvat onlara bir ev bulur. Daha sonra Mecnun’un babası olan Halepli Haşim gelir. Hacıvat Leyla’nın anne ve babasının olduğu yere ergeç Mecnun’un da geleceğini söyler. Mecnun gelip Leyla’ya olan aşkını Hacıvat’a anlatır ve ondan yardım ister. Bu esnada bir aslan gelip Karagöz’ün köpeğini yutar. Leyla’nın babası kızını Mecnun’a istemeye gelen Hacıvat’ı kovar.

 

Hacivat, Karagöz‘ün ninesi olan Cazu’dan yardım ister. Cazu nine Leyla’nın babasına giderek eğer kızlarını Mecnun’a vermezlerse Leyla’nın öleceğini söyler. Bunun üzerine Leyla’nın babası kızını Mecnun’a vermek için üç şart koşar. Birincisi Mecnun çok sevdiği dişi ahuyu öldürecektir. İkincisi aslan ile boğuşup onu da öldürmesi. Üçüncüsü ise yedi başlı ejderhayı öldürmesi. Karagöz Mecnun’a bir bıçak verir. Mecnun kendi isteğiyle ahuyu öldürür. Daha sonra aslan ile ejderhayı da öldürür ve koşulları yerine getirmiş olur. Zebani iki sevgilinin kavuşmasını engellemek amacıyla araya yine kara çalı koyarsa da Mecnun bıçağı ile karaçalıyı kesip atar. Sevgililer birbirlerine kavuşurlar ve kervanla memleketlerine dönerler…

 

 

 


LEYLA ve MECNUN

 

Ey Rabbim! Aşk belasıyla beni tanıştır
Beni bir an bile olsa; aşk belasından ayırma!

 

Detlilerden yardımını uzak tutma.
Yani beni daha çok belalara müptela eyle!

 

Ben var oldukça, beladan, isteğimi uzaklaştırma!
Ben belayı isterim, çünkü bela da beni ister.

 

Sevgi belasıyla ağırbaşlılığımı gevşetme!
Ta ki dostlar beni kınayıp vefasız demesinler!

 

Gidip geldikçe, sevgilimin güzelliğini arttır,
Sevgilimin derdine beni daha çok mübtela et.

 

Ben nerede, mevki ve itibar kazanma nerede?
Bana yoksulluk ve yokluk ulaşma kabiliyeti ver

 

Senden ayrıyken, bedenimi öyle zayıf kıl ki,
Bahar yeli beni sana kavuştursun.

 

Fuzûlî’ nin nasibi gibi beni gururlandırıp,
Ey Rabbim, asla beni bana bağlı kılma!

 

Sonunda yar, ağlayıp inlememize acıdı ve
Bugün hüzünler evimize ayak bastı.

 

Gözyaşı yağmurum, demek, öyle tesir etti ki,
Gül bahçemizde taze bir gül dalı düşürdü.

 

Ah ateşinin bizi yaktığı,
Ayrılık gecesini aydınlatan meş’ aleden bellidir.

 

Eğer ağlayan gözümüzde uyku olsaydı,
Bu kavuşma uyku halinde görülen bir rüya demek mümkün olurdu.

 

Gördüğümüz bir hayal mi?
Yoksa sevgilinin yanımıza geleceği aklımıza bile gelmezdi.

 

Ey can ve gönül! Sevgili, misafirimiz oldu!
Neyimiz varsa, misafirimizin ayaklarına dökelim.

 

Ey Fuzûlî! Sevgilinin kasdı, canımızı almakmış.
Gel.. Güzel uğruna can vermeyi kendimize bir borç bilelim.

 

**
Fuzûli’ nin 1535′ te yazdığı
Leylâ ve Mecnûn adlı mesnevîsi

 

|» “Efsaneler” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Efsane, Efsane Nedir, Efsaneler, Türk Efsaneleri, Karacaoğlan, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslıİle Yorum Yap!
30 Yorum Bulunmaktadır
sema on Nisan 13th, 2008 at 09:57

Çok büyük bir aşk. Site de çok hoş.

serçe on Mayıs 12th, 2008 at 23:42

Çoookk güzel bir efsane. Ben bu efsaneyi çok merak ediyordum. Duymuştum ama tam olarak bilmiyordum. Bu güzel site sayesinde öğrendim ve çok sevdim. Ben de birine aşığım ama o gitti. Benden üç yaş büyük ama onu unutamıyorum. Tek tesellim bu aşk efsaneleri…

Sitenize bayılıyorum. Çok güzel bir site. Oh ne güzel, kitaplara para vermek derdi de yok. Bunu herkese tavsiye edeceğim.

Leyla ağlamış sarayu köşklerde,
Mecnun yalvarmış susuz çöllerde,
Bu nice aşk nice sevgiye,
Serçe kavuşsun sevdiğine…

*amin*

fırtına on Eylül 11th, 2008 at 20:49

Gerçekten de böyle aşklar kalmadı artık. Aşkın adı acı oldu. Bence acı çekiyorsun ben bir kişiyi çok sevdim onun içinde çok şiir yazdım o da anlıyorsa onu ne kadar sevdiğimi…

fatih on Kasım 28th, 2008 at 03:07

Arkadaşlar birincisi bu bir efsane değil halk hikayesidir. İkinci önemli konu ise bu Türk hikayesi değil arap kaynaklı hikayedir. Verilen bilgileri doğru diye hemen kabul etmeyelim!

mina on Aralık 29th, 2008 at 20:45

Ben leyla ile mecnun hikayesini biliyordum ama tam olarak değil. Şimdi öğrendim bunun sayesinde öğretmenim bana bu soruyu sorunca belki cevaplarım. Bu site sayesinde ödevlerimi daha kolay buluyorum.

cemre on Mart 12th, 2009 at 16:58

İyi bir efsane çok güzel ben bunu önceden duymuştum.Ama böyle degildi.Çirkin bir şey anlatmışlardı bana.

sevda on Mart 23rd, 2009 at 14:35

Efsana bir harika banada anlatmışlardı ama böyle değil bayıldım harika.

ilayda on Haziran 6th, 2009 at 17:26

Güzeldi,şiirdi yani güzeldi bunu hep yayınlayın.

defne on Haziran 20th, 2009 at 19:17

İnanmıyorum gerçekten hoşuma gitti. Çok güzel.

*betül* on Haziran 22nd, 2009 at 14:56

Bu efsaneye bayıldım.Süper bir efsane.Artık böyle aşklar kalmadı. Ama site de süper olmuş.

birsen on Ağustos 23rd, 2009 at 15:38

Ya çok güzel bir roman. Filmini izledim ve hıçkırıklara boguldum ya. Ama romonla film farklı tabiki. Ama süper br eser allah bütün sevipte kavuşamıyanlara yardım etsin.

*lizy* on Ekim 5th, 2009 at 22:18

Bu roman çok harika ve açıklı bir roman.Bu roman sanki onun yerlerinde oynuyomuşuz gibi tabiki bu benim görüşüm.LEYLA VE MECNUN.

tarık on Ağustos 18th, 2010 at 02:27

Ya aslında bakıldığıda etkiliyor insanı ama saçma bir hikaye ben açıkçası pek inanmadım ne yani deli olmuş falan kimi kandırıyorsunuz. Aşk maşk boş paradan konuşan para para ne yani bu zamanda aşk karın doyurmuyor. Kardeşim benim ekmek paramı verin eyer ben mecnundan daha iyi hikaye yazmasam. O zaman konuşalım ahada burdayım. mecnun tarık

kemter meryem on Ağustos 21st, 2010 at 22:57

Mecnun gbi bir aşık daha varsa çıksın karşıma. Onlar öyle aşıklarmış ki aşklarıyla ALLAH ı bulmuşlar. Birgün leyla bütün köy halkını yemek vermek için herkezi evine çağırı ve bütün yemekleri kendi eliyle dolduracaktır. Sıra mecnuna geldiğinde mecnun kafasını hiç yerden kaldırmaz,leyla kepçeyle mecnunun kafasına vurur kafası kanamaya başlar ve arkadaşları derki leyla seni sevseydi kafana vurmazdı der. Mecnun ise (leyla beni görebilmek için vurdu demiş.) HAKİKİ SEVDA…

gülsen on Eylül 23rd, 2010 at 16:22

Romanını okumuştum.Gerçekten çok güzeldi hatta bitirdikden sonra tekrar tekrar okudum.İnsan kitabı okurken bile duyguyu hissdiyor.Herkese şiddetle tavsiye edilir.:)

sevde on Ocak 9th, 2011 at 13:24

Çok güzel bir efsane.Kızı vermeyen aile çok caniymiş.

sofia on Şubat 6th, 2011 at 17:16

bu hikaye acayip güzel

havva on Şubat 13th, 2011 at 13:36

Birsen aynen senin dediklerine katılıyorum.Allah bütün sevipte kavuşamayanlara yardım etsin.

Selin Ersoy on Şubat 16th, 2011 at 14:11

Bana göre ikiside birbirlerini çok ama çok sevmişler sevmeği bilmeyenlere ibret olsun…

cansu on Nisan 13th, 2011 at 19:01

Çok güzel amam yazmadım 100 kere okudum ve okulda anlattım çok beğendiler.

şişli Arçelik Servisi on Haziran 30th, 2011 at 11:16

Mecnun gbi bir aşık daha varsa çıksın karşıma. Onlar öyle aşıklarmış ki aşklarıyla ALLAH ı bulmuşlar.

Tuba on Kasım 22nd, 2011 at 21:39

Çok güzel ya böyle aşklar kalmadı :/

kezban on Şubat 6th, 2012 at 15:05

TABİKİ LEYLAYLA MECNUNUN AŞKI ÇOK GÜZEL İNŞAALAH HERKESE NASİP OLUR

derin on Mayıs 19th, 2012 at 19:54

off ne güzel aşkları varmış yha…

mert on Ağustos 4th, 2012 at 19:54

Onlar Aşkları İçn Ölümü Göze Alırken Bizler’de Bizlerde Her Engelde Atrılmayı Düşünüyoruz…

isim on Ocak 9th, 2013 at 19:37

GÜZEL BİR EFSANE ve ÖDEVİM için çok yardımcı oldu….

azra ve nisanur on Nisan 20th, 2014 at 18:34

Leyla ile mecnun gibi bir aşkı Allah herkese nasip etsin.

sevda kılıç on Eylül 20th, 2014 at 18:14

leyla ile mecnun gibi aşk herkese nasip olur… inşaalah…

hacer on Şubat 13th, 2015 at 22:00

ay ben bu aska bayıldım ya gercekten

hacer on Şubat 13th, 2015 at 22:00

ay ben bayıldım ya bu efsaneye

Yazı Detayı