Ana Sayfa » İslamiyet » Namaz » Namaz Sureleri
16


Fatiha Sûresi

Okunuşu: Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

Anlamı: Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Günü’nün sahibi olan ’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.


Fil Sûresi

Okunuşu: Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec’al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece’alehüm ke’asfin me’kûl.
Anlamı:
(Ey Muhammed! Kâbe’yi yıkmaya gelen) Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.


Kurayş Sûresi

Okunuşu: Li’î lâfi Kurayş’in. Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf. Felya’büdû rabbe hâzelbeyt. Ellezî et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf.
Anlamı:
Kureyş kabilesinin yaz ve kış yolculuklarında uzlaşması ve anlaşması sağlanmıştır. Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku içindeyken güven veren bu Kâbe’nin Rabbine kulluk etsinler.


Mâun Sûresi

Okunuşu: Era’eytellezî yükezzibü biddîn. Fezâlikellezî, yedu’ulyetîm. Ve lâ yehüddü alâ ta’âmilmiskîn. Feveylün lilmüsallîn. Ellezîne hüm an salâtihim sâhûn. Ellezîne hüm yürâûne. Ve yemne’ûnelmâ’ûn.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Dini yalan sayanı gördün mü? Öksüzü kakıştıran, yoksulu doyurmaya yanaşmayan kimse işte odur. Vay o kılanların haline ki: Onlar kıldıkları namazdan gâfildirler. Onlar gösteriş yaparlar. Onlar basit şeyleri (ödünç) dahi vermezler.


Kevser Sûresi

Okunuşu: İnnâ a’taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel’ebter.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.


Kâfirûn Sûresi

Okunuşu: Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a’büdü mâ ta’büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd. Leküm dînüküm veliye dîn.
Anlamı:
(Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.


Nasr Sûresi

Okunuşu: İzâ câe nasrullahi velfeth. Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh. İnnehû kâne tevvâbâ. Anlamı: (Ey Muhammed!) Allah’ın yardımı ve zafer günü gelip, insanların Allah’ın dinine akın akın girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O’ndan bağışlama dile, çünkü O, tevbeleri daima kabul edendir.


Tebbet Sûresi

Okunuşu: Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetühû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablün min mesed.
Anlamı:
Ebû Leheb’in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. Karısı da, boynunda bir ip olduğu halde ona odun taşıyacaktır.


İhlas Sûresi

Okunuşu: Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.
Anlamı:
(Ey Muhammed!) De ki: O Allah bir tektir. Allah her şeyden müstağni ve her şey O’na muhtaçtır. O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiç bir şey O’na denk değildir.


Felak Sûresi

Okunuşu: Kul e’ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.
Anlamı :
(Ey Muhammed!) De ki: Yaratıkların şerrinden, bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, düğümlere nefes eden büyücülerin şerrinden, hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden, tan yerini ağartan Rabbe sığınırım.


Nâs Sûresi

Okunuşu: Kul e’ûzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.
Anlamı:
(Ey Muhammed!) De ki: İnsanlardan ve cinlerden ve insanların gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden, insanların Tanrısı, insanların hükümranı ve insanların Rabbi olan Allah‘a sığınırım.

 

 

|» “Namaz” Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 İle Yorum Yap!
16 Yorum Bulunmaktadır
HÜMMET KARATAŞ on Eylül 28th, 2007 at 12:35

SİTENİZDE DİĞER SURELERİ BULAMADIM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ MESALE ZELZELE – ADİYAT VE DİĞERLERİ

ismail çalışkan on Kasım 9th, 2007 at 21:22

Allah sizden razı olsun. ne guzel olmuş.ellerinize saglık. emegi gecen herkese teşekkürü borc bilir çalışmalarınızın devamını dilerim. saygılar

bahtiyar GÜL on Mart 27th, 2008 at 13:23

Allah razı olsun sıte cok güzel ve sade olmus bende emekte bulunanlara tesekkur edıyorum

eren on Nisan 15th, 2008 at 10:11

GÜZEL OLMUŞ AMA BANA KUNUT DUALARI LAZIMDI BULAMADIM LÜTFEN ONLARI DA EKLERSENİZ SEVİNİRİM. KENDİM İÇİN DEĞİL BAŞKA ÇOCUKLAR DA VAR BELKİ KUNUT DUALARINI İSTİYOR. BİR DE SESLİ OLSA SEVİNECEĞİM. AMA YİNE DE YARARLI ŞEYLER VAR. BAKIN ONA DA SEVİNDİM. MESELA PERFORMANS ÖDEVİMİN KONUSU VAR.

fahrettin on Nisan 16th, 2008 at 18:44

Siteyi çok güzel olmuş yapanların ellerine sağlık olsun inşallah. Başarılar…

Berivan on Mayıs 4th, 2008 at 15:07

Slm çok güzel bir site. Herkese tavsiye ederim bu siteyi hazırlayanların ellerine sağlık. Başarılar dilerim.

mücahit yıldırım on Mayıs 13th, 2008 at 20:12

Gerçekten güzel olmuş. Arapça yazılım çok açık ve okunaklı olmuş.

saliha on Mayıs 21st, 2008 at 16:37

Gerçekten güzel olmuş ama bazıları eksik bence ALLAH hazırlayandan razı olusun.

afife on Haziran 12th, 2008 at 07:09

Çok güzel bir site. Hazırlayanlardan alah razı olsun. Hem eğlendiren ve aynı zamanda bigilendiren site. Teşekürlerimi sunuyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

mert on Ağustos 22nd, 2008 at 17:23

ÇOK AMA ÇOK GÜZEL OLMUŞ TEŞEKKÜR EDİYORUZ VE HAZIRLAYANDAN ALLAH (C.C) RAZI OLSUN. HAYIRLI GÜNLERE VESİLE OLMANIZ DİLEĞİYLE. İYİ BAŞARILAR….

zeynep on Aralık 23rd, 2008 at 09:33

Siteniz süpper olmuş. Bu siteyi yapanlara basarılar diliyorum. Allah (c.c) inşallah hep böyle güzel seylere vesile olabılmelerı için onların yolunu açsın.

Rümeysa on Nisan 7th, 2009 at 14:53

Ya gerçekten çok güzel bir site olmuş.Allah razı olsun.Hiç bir böyle bir site görmemiştim.Her şeyime devası var.Çok teşekkür ediyorum.

mert on Temmuz 6th, 2009 at 14:04

çok iyi bir site teşekkür ederim çok işime yaradı

özge on Temmuz 20th, 2009 at 22:02

Çok güzel bir siteymiş çok beğendim.

sefa on Ekim 14th, 2009 at 20:44

cok tesekkür ederim güzel olmus elinize saglık

arifcan akkaya on Mayıs 29th, 2013 at 20:20

amin

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Namaz Sureleri
  • Yazının Kategorisi: İslamiyet, Namaz
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , ,