Ana Sayfa » Orhun Abideleri » Türk Dili » Orhun (Göktürk) Abideleri
110


…Orhun () Abideleri…
(Görüntülemek istediğiniz başlığa dokunun.)

Yazıtlar Hakkında Bilgi
1. Bölüm
2. Bölüm
3. Bölüm

Orhun Yazısı
Orhun Yazısı Hakkında Bilgi

Örnekleri
Kül Tigin Abidesi
Bilge Kağan Abidesi
Tonyukuk Abidesi

Örnekleri
Abidesi
Bilge Kağan Abidesi
Tonyukuk Abidesi

Resimler
Yazıtlar ile İlgili Örnek Resimler

 

Not: İçerik, “Prof. Dr. ”in “” adlı kitabından alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
110 Yorum Bulunmaktadır
sümeyyeeee on Ekim 17th, 2007 at 10:16

ya cok güzeL anLatmışsınız.. sitenize dha once hic girmemistm.. iLk defa acTım.. ama cdden güzeL siTe yapmıssınız beğeNdim şahsen..

ZEYNEP on Ekim 17th, 2007 at 21:40

çok güzel hazırlamışsınız sağ olun

BiRVaRBiRYoK on Ekim 18th, 2007 at 16:20

tam bir bilgi kaynağı…
Tarih ve Türkçe hakkında bir ödeviniz varsa :D direkt bilgicik.com

*-*KIZILEJDER*-* on Ekim 20th, 2007 at 14:21

slm ben böyle şey görmedim.aradığım hersey varmıs.bu siteye ilk defa girdim ve cok begendim ben dönem ödevi hazırlamak için girdim google’dan bu siteyle karsılastım bu siteye her zaman ihtiyac duyulabilir.(WWW.BİLGİCİK.COM)TAVSİYE EDERİM.

alara-92 on Ekim 25th, 2007 at 15:46

gercek çok güzel bir site derslerde yardımcı oluyor teşekkürler((( ayrıca ödev arıcam diyede uğrasmıyoruz )))

arzu on Ekim 27th, 2007 at 19:14

valla açıkçası steye üye olanlar çok şanslı. dimi arkadaşlar. bir kaçgün önce üye oldum edebiyat dersi için bugünde içeriğine bakıyorum bayağı bayağı keşfettim çoook güzel iiki var.

TaTLı__KıZ on Ekim 30th, 2007 at 21:56

çok güzel hazırlanmış tşk ederiz

baby__kues on Ekim 30th, 2007 at 22:01

valla herkese tavsiye edicem istedigim ödevlerimi kolayca bulabiliyorum çok şanslıyım ve arkadaşlarımında bu siteden yararlanmasını saglıcam

betül on Kasım 1st, 2007 at 19:31

bende size katılıyorum çok güzel olmuş ben ilk defa giriyorum ole ödevimi bakınırke gördüm çok güzel tabrikler

ömer on Kasım 15th, 2007 at 19:47

Aklımızda olması gereken bir site….

camdan kalp on Kasım 18th, 2007 at 20:00

çok güzel ve mükemmel olmuş…çok yardımcı oldunuz…herşey harika…sizi tebrik ederimmm..çok güzel bir çalışma…..

burcu on Kasım 24th, 2007 at 17:20

tebrik ederim gerçekten çok güzel olmuş zaten bende orhun abidelerini araştırıyordum,istediğim bilgiler tamamıyla burda… tekrar tekrar sağolun:)

tb on Kasım 27th, 2007 at 19:33

walla sitenin çok güzel olduğunu defalarca vurguladım ama bir kere daha söliim çok süper bir site herkese tawsiye ederim..!!bravo… (((herkese katılıyorum bu arada)))

nihal on Kasım 29th, 2007 at 19:34

neden sadece ilköğretim öğr. için lise neden yok

ibo on Aralık 3rd, 2007 at 19:45

bu sit6e çok güzel bir site istediğim ödevleri kolay b ulabiliyorum teşekkürler…

ilknur on Aralık 6th, 2007 at 18:45

teşekkürler gerçekten çok güzel bir site neredeyse herşey var diyebilirim

ebru on Aralık 9th, 2007 at 20:14

ben bu siteye ilk defa girdim ve çok beğendim çünkü aradığım herşey burda varr. çok güzel hazırlanmış teşekkürlerr.

nur on Aralık 11th, 2007 at 19:07

gerçekten çok güzel bir site emeği geçen herkese teşekkürler… … …

Bilgeerk on Aralık 11th, 2007 at 20:41

Orhun Kitabeleri Her Türk Gencinin okuması gereken gerçek tarih belgeleridir. Detaylı bir çalışma yapılmış , teşekkür ederim . Kitap halinde nerede bulabilirim yönlendiren olursa sevinirim.

Bilgicik on Aralık 11th, 2007 at 23:51

Merhaba Bilgeerk soydaşım,

Öncelikle hissiyatını güzelce dile getirdiğin için teşekkür ederim. Buradaki bilgilerin çoğunun kaynağı, Türkolojinin Türkiye’deki en büyük çalışanlarından birisi olan Prof. Dr. Muharrem Ergin’in “Orhun Abideleri” adlı kitabıdır. Bu kitap “Boğaziçi Yayıncılık”tan çıkmış olup kısa zamanda yüz binlerce insana ulaşmıştır. Birçok baskısı olan bu kitabı büyük kitapçıların çoğunda bulabilirsin.

Daha aydınlatıcı olsun diye kitabın görüntü resmini de buraya ekliyorum:

Orhun Abideleri

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. (Özellikle ön sözünü…)

Esenlikle…

oğuzhan on Aralık 24th, 2007 at 16:20

güzel olmus benim tarih ödevime yaradı :D

Böcüük on Aralık 27th, 2007 at 18:27

Bence her TÜRKün okuması gereken bir kitap bu.

Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. :-)

irva ela on Ocak 13th, 2008 at 19:57

teşekkürler arkadaşlar çok güzel bir site olmuş

Cengiz Han on Ocak 16th, 2008 at 00:43

Biz TÜRKler çok garip bir milletiz geçmişimiz oldukça önemli tecrübelerledolu olmasına rağmen bunlardan ders almayan ve düştüğü bir yanılgıya tekrar tekrar düşen bir milletiz Bilge Kağan bunu en iyi biçimde ifade eden adı gibi Bilge bir şahsiyettir.Ben bir TÜRK olarak bulunduğumuz bu mevkiden esef duyuyorum.Bizi bu hale getiren kendini yeteneksiz, öngörüsüz ve bilgisiz devlet adamlarıdır.Biz açken tokluğu,tokken de açlığı bilmeyen bir millet olamayız bu bizim içimizde münferit bir hadisedir ve neyazıkki bu münferit hadiseye ençok devletadamlarımız mensuptur(Büyük Atatürk bugenellemeye dahil değildir)

hılal on Şubat 7th, 2008 at 18:28

gercekten sıtenz harıka ama merak edıyorm bu sıyteı 70 mıyon insandan kaçı gezdı nese işme yarayan cok seye ulastm sağ olun

CAHİL on Şubat 11th, 2008 at 19:53

nereye girdim ben ya edebiyatla ilgili hiç bir şekilde soru bulamıyorum bana yardımcı olacak bir hayır sever yok mu burda ah cahilliğin gözü kör olsun

esra on Şubat 13th, 2008 at 14:17

Türk hayatına iyi bir adım yani çok güzel bir site bilgi verme yönünden.kısacası tebrikler bu siteyi kim kurduysa başarılar…… gerçekten dalga geçmiyorum

hilal on Şubat 15th, 2008 at 21:14

siteyi gerçekten beğendm hatta bana gerekli olan bir sürü konuları buldum her Türk vatandaşının okumaı gerekli bir site

özgenur on Şubat 15th, 2008 at 22:13

haklısınız. bu yüzden çok kitap okumalıyız.Kendi adıma kitap okuduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum
ayrıca bizim japonlardan abd den eksik hiç bir yanımız yok.hatta biz onlardan daha zekiyiz

naz on Şubat 19th, 2008 at 22:05

ya bu isteyi kurandna çok teşkkür ederim performans ödevime yaradı

B@LT@C! on Şubat 20th, 2008 at 00:50

Öncelikle çok teşekkürler ama sadece bir sorun var dikkatle okursanız bazı kelimelerde hata var ama emeğinize sağlık.teşekkürler

Orkun Kutlu on Şubat 20th, 2008 at 01:08

Baltacı,

Aslında abecemizdeki güzel “a” harfi yerine “@” harfini kullandığınız için pek dikkate almak istemezdim sizi; fakat yine de sormak istedim. Metinde yanlışlar var demişsiniz. Onları tek tek taratarak buraya aktarmıştım. Yani kitaptan taratmıştım. Onun için yanlışlık olabilir. Yanlış yerleri belirtirsen, ilgilenir yanlışı düzeltirim.

Esenlikle…

BaltAcİ on Şubat 29th, 2008 at 20:19

Bu sitenin en cok bununu seviyorum ilgileniyorlar söylüyorlar her site böyle değil evet benim @ kullanmam da bir sakınca qöremiyorum @ i hep kullanmam size tesadüf olmus genelde hic kullanmam ama q yi hep kuullanırım el alışkanlığı dikkat etmiyorum yavaş yazmak zorunda kalıyorum o yüzdende q yi kullanıyorum ama siz dikkat etmek zorundasınız bir site yöneticisi olarak çünkü bu kadar insan okuyor ama benim ki şahsi mesele peki ben sizi sıqmak istemedim bütün kelimeleri yazıp yazıp göndermeyi ama madem istiyorsunuz gönderirim cidden bu siteyi çok seviyorum ödevlerimi burdan yapiyorum.

Orkun Kutlu on Mart 1st, 2008 at 02:35

Baltacı,

İlginiz için teşekkür ederim. Türkçeye olan duyarlılığımızı gösteriş olsun diye değil de, köklü geçmişine saygı duymak adına göstermemiz gerekiyor. Ayrıca Tanrı bize “irade” vermiş. Her türlü alışkanlığı değiştirebilir, yok edebiliriz. Türk abecesinde bulunmayan harfleri kullanmak kötü bir alışkanlıktır. Bunun için eğer kendinizi Türk’çe yazma konusunda birazcık güdülerseniz, kısa zamanda gelişme göstereceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca ben burada kişisel sorununuzdan çok, genel bir yanlışı düzeltmeye çalışmak istemiştim. Yorum alanındaki uyarı penceresi herkesi kapsayacak kurallar içerdiğinden, herkesin bu kurallara uygun iletiler göndermesi “ön koşul”dur.

Gördüğünüz yanlışları belirtirseniz, düzeltmeye çalışırım.

Esen kalın…

BaltAcİ on Mart 1st, 2008 at 23:05

Bende zaten her siteye yazı yazmam ve kişisel bişeyimi tartışmam konuyu açan sizsiniz ben size kendimden bahsetmedim,ama demenden geçemiycem dilimizde bu kadar yabancı kelimeler girmişken bir benim yazıma takmayın bu kötü olabilir ama dilimizi kötü kullanan benim gibi milyonlarca kişi var sadece bana demenizle de olacak şey değil elbette uzun bir süre sonra dilimiz yine değişecek bunu durdurmak MÜMKÜN DEĞİL isterseniz eski Türkçede den bişeyler açın okuyun ve şimdiki ile karşılaştırın engelleye bilmişlermi değişmesini sizde yazmışsınız ALLAH yerine tanrı buda değişti dinimizde tanrı denmiyor yahudi ve hristiyan kesimlerde bu tabir kullanılır. evet dediğim gibi alışkanlık sizde demişsiniz irade diye bir şey var ama bazen irademizle alışkanlıklarımızı ha deyince bırakamıyoruz zaman la olur bende bazen dikkat ediyorum ama dalgınlığıma da gelebiliyor.uyarınız için tşkler. ve yazı hatalarını da uzun birşey okumuştum orada çok tu birde orhun abideleri bölümünde bazı kelimelere**** ifadesi çok kullanılmış onu söylemek istedim siz konuyu beniim şahsi meseleme götürdünüz neyse Allaha emanet olun.Hayırlı günler.

Orkun Kutlu on Mart 2nd, 2008 at 02:43

Baltacı,

Kesinlikle sandığınız gibi konuyu kişiselleştirmeye çalışmıyorum. Ortada bir dil yanlışı var. Tamam bu yanlışlar yaygın olarak yapılıyor olabilir; fakat bu sizin yanlışı bırakmamanız anlamına gelmez. Ben sadece sizi daha bilinçli bir dil kullanımına teşvik etmek istemiştim. Görülen o ki beni yanlış anladınız.

Dildeki değişmeler farklıdır, dili baltalamak farklıdır. Senin mantığına göre sahip olduğun bir şeye hiç değer vermemek gerekiyor; çünkü bir gün o değerini yitirecek veya yok olacak. Yanlış… Dilimiz zaten kendi yapısı içerisinde değişmeler yaratıyor. Sırf değişiklik oluşturmak için dile dayatmalar yapmak, gafletten başka bir şey değildir.

Tanrı konusunda da biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Tanrı sözcüğü, öz Türkçe kökenli bir sözcüktür. Binlerce yıl önce Türkler ulu yaratıcıyı “Tanrı” diye adlandırmışlardır. Allah, Arapça kökenli bir sözcüktür. Sonuçta ikisinden de kasıt “tek ve mutlak yaratıcı”dır. Bunun için yaratıcıyı “Tanrı” veya “Allah” diye adlandırmak, kişisel bir tercihtir. Ben öz Türkçe kökenli olduğu için kuşkusuz Tanrı sözcüğünü kullanmayı yeğliyorum. Ayrıca Tanrı, şunun veya bunun kullandığı bir sözcük değildir. Türk’e özgü çok güzel bir sözcüktür.

Ben sağlam bir iradeniz olduğunu düşünerek size bir öneride bulunmuştum. Fakat görülüyor ki dili güzel kullanmamak için bin türlü şey üretme yolunu tutuyorsunuz. Kutlu dilimize karşı içimizdekiler bir “sevda” dır. Herkes “Dilimi seviyorum.” diyebilir; fakat herkes “Türkçe sevdalısı” olamaz! Bunun için siz bu yürek yoksunluğu nedeniyle baştan kaybetmişsiniz.

Ayrıca kaç yorum yazdınız, hâlâ yanlış (?) geçirilen sözcükleri belirtmediniz. Bunun için bundan sonra yazacaklarınızı önemsemeyeceğimi bilmenizi isteyerek Türk’çe yaşamanızı diliyorum.

Esen kalın…

BaltAcİ on Mart 2nd, 2008 at 16:21

Peki ister onemseyin ister onemsemeyin benim hakkımda düşündukleriniz hepsi dogru.Elbette hersey degisecek Dunyanın konunu bu ,hersey ayni kalmayacak bende onemsemiyorum .Evet Allah kelimesi Arapca kokenli demissiniz dogru ve dilimizin nerdeyse yarisindan cogu da arapca kokenli kelimelerle dolu anlatabiliyormuyum.

Dinimizde de Allah deniyor denilmesi isteniyor kuran-i kerim de de Tanri diye birsey gecmez tabiki,ama siz Yahudi ve Hristiyanlarin tabirini kullaniyorsunuz ”Sunun veye bunun kullandiklari gibi degil” demissiniz ama Dinimizde bilhassa bu uyarilar var biz bir cok seyi yapmiyoruz niye o toplumlara benzeme mek isin dinimiz de dogum gunu kutlamak yoktur, kotu birsey oldugu icin degil onlara benzememek icin nuel kutlanmaz niye? kotu birsey degil ki onların yaptigini yapmamak icin bu yuzdendir ki Dinimiz Tanri kelimesini kullanmasini istemez ve zaten de kuran da da boyle birsey gecmez .Eskiden olup olmadigi onemli degil .

Bir de basta benim B@lt@ci adim daki @ lerle olayi baslatan sizsiniz ben ustume alindim onemsemedigimi ama sizde bilinki konuyu baslatan ben degilim sizsiniz ve yanlis kelimelere gelince onlari da o uzun bir metinde okumustum dedim birazdan onlari da arar bulur gonderirim

Hocam sizin hakkınızdaki bölümü okudum Türkçe öğretmenliğinin 3. sınıfındaymışsınız inşallah hedefinize ulaşırsınız ama söyledikleriminde sonuna dek arkasındayım çünkü hersey aynı kalmayacak dikkat etmeliyiz ama sonunda yine değisecek…Benim de hedefim Tarih öğretmenliği birsey soracağım kaç puan gerekiyor lise tarih öğretmenliğine?

defne on Mart 15th, 2008 at 13:23

Bence çok güzel anlatıyor ama sadece Türkçe var ve sosyal bilgilerden sadece orhun abideleri var.Ve sizleri alkışlıyorum ama diğer dersleride koyun

BaltAcİ on Mart 19th, 2008 at 17:31

orhun abideleri bölümünden yazıtların 1 sinde 6.pragrafta Muht*******arı ifadesi var bir zahmet düzeltin…

Orkun Kutlu on Mart 20th, 2008 at 01:23

Baltacı,

İlgili bölümü düzelttim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Esenlikle…

seda on Mart 26th, 2008 at 14:28

Bu kadar çok abartmanıza gerek yoktu. Sadece orhun yazıtlarında bilgileri çoğaltırsanız sevinirim

ayşe on Nisan 3rd, 2008 at 16:18

Türkçe’yi doğru kullanıp yazalım diyorsunuz ama bu bilgileri word sayfasına kopyalarken yazıların çoğu yanlış çıkıyo çelişkili değil mi ama güzel sayılır dönem ödevimde yardımcı olduğunuz için teşekkürler

muhammed on Nisan 6th, 2008 at 10:19

yanlızca orhun abidelerinden istemişti ama siz tonyukuk.. vs gibi şeyleride katmışsınız o yüzden almadım başka sayfalardan aldım

lutfen bana yardım edin kaynağını bulamadım…

Serdar ÇALIŞKAN on Nisan 7th, 2008 at 21:10

Siteniz içeriğini zengin buldum. teşekkürler…

HoneySuckle* on Nisan 12th, 2008 at 12:20

GökTürk kitabelerinin Türk kültür ve medeniyetine katkıları? yardım eder misiniz?

hayalet on Nisan 29th, 2008 at 08:49

Çok güzeldi tebrik ederim. Ödevlerime yardımcı oldu Devamını bekliyoruz.

begüm on Mayıs 13th, 2008 at 20:38

Herkes adına çok teşekkür ediyorum. Ödevlerimde çok yardımcı oluyor ve ek bilgiler öğreniyorum. Ve sienizi çok zengin buluyorum.

eyüp _58 on Mayıs 31st, 2008 at 17:26

Türklük adına yapılan herşey güzeldir. Ödevime yardımcı oldu. Sağ olun.

hande on Ağustos 19th, 2008 at 17:59

Çokk güzel bir site ödevlerimi burdan yapıyorum. Bu siteyi yapanlara çok teşekkür ediyorum.

ece on Eylül 15th, 2008 at 19:54

Ben bu siteyi pek beğenmedim, yetersiz buldum yani… :-)

büşra on Eylül 17th, 2008 at 14:02

Tebrik ediyorum. Çok güzel yazılardı. Araştırmam gereken ödevleri yaptım.

feyza on Eylül 17th, 2008 at 14:13

Çok güzel bir site. Devamını bekliyoruz.

seydi on Eylül 19th, 2008 at 15:11

Siteyi çok beğendim. Ödevlerimde çok yardımcı oluyor.

seda on Eylül 19th, 2008 at 15:18

Tebrikler çok güzeldi beğendim. Teşekkürler.

ey on Eylül 21st, 2008 at 14:09

Güzel bir site düzenlenmesi daha güzel olabilir net olarak yani.

seda on Eylül 21st, 2008 at 16:00

Çok güzel bir site bütün ödevlerimi buradan yaptım. Çok sağ olun.

SERGEN on Ekim 15th, 2008 at 17:32

Orhun yazıtlarını daha iyi ve kalıcı yapsanız daha iyi olurdu bence… Ama yinede kötü olmamış.

Ezgi on Ekim 22nd, 2008 at 19:09

Edebiyat dersinde bu konuyu işledik. Bir şeyler araştırırken bu yazıyı gördüm ve merak ettim girdim. Çok güzel olmuş.

sedef on Ekim 22nd, 2008 at 20:26

Bence süper bir site herkese tavsiye ediyorum.

mcvmmf on Ekim 23rd, 2008 at 21:04

Kesinlikle her öğrencinin bilmesi ve yararlanması gereken bir site.

tuğba on Kasım 10th, 2008 at 21:54

Siteyi yapanların ellerine sağlık gerçekten çok güzel olmuş.Bana da çok yardımcı oldu.Devamını beklerim…

asiye on Kasım 26th, 2008 at 21:42

Güzel olmuş ama bence daha çok örnek olabilirdi.

show king on Kasım 29th, 2008 at 17:58

Tam anlamıyla süper olmuş.

duygu on Aralık 28th, 2008 at 16:22

Bu site muhteşem. Böyle harika bir sitenin kurucusu olanlara çok teşekkürlerimi sunarım ve bu bilgilerin çok değerli birer anı (hatıra) olduğunu herkese bildirmek isterim. Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Ödevlerimde bu site sağ kolum oluyor. Bu site TÜRK MİLLETi için ve Türkçe’nin yozlaşmaması için mükemmel bir site.

KEVSER on Ocak 5th, 2009 at 15:30

Süper bir site işime çok yardımcı oldu…

Gülşen on Ocak 8th, 2009 at 20:20

Çok yararlı ve güzel bir site olmuş elinize sağlık süpersiniz.

selincan on Ocak 11th, 2009 at 17:35

Bu siteyi çok seviyorum. Bu siteyi yapanlarada çok teşekkür ediyorum. Duygu arkadaşa katılıyorum.

…NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE…

Çisil on Ocak 19th, 2009 at 21:37

Zaten ben buraya daha önce ileti göndermiş o iletimde de bunu söylemiştim. Çook güzel bir site ama sunular yerine slaytlar koysanız daha iyi olurdu. Bu Orhun Abideleride bizim sosyal dersinde işlediğim konuydu. Teşekkürler…

sümeyye on Ocak 25th, 2009 at 12:20

Muhteşem bir site olmuş.Ödevlerime çok yardımcı oluyor.İnşallah daha güzel olcak.

elfin on Ocak 26th, 2009 at 19:42

Merhaba. Ben elfin. 7.sınıf öğrencisiyim ve bu sene bize çok araştırılması gereken ödevler veriliyor. Bende ne zaman ödev konusunda zorluk yaşasam hemen bilgisayarımın başındayım ve bilgicikteyim. Bu siteyi kuranlara çok teşekkür eder sitenizi daha güzel geliştirmenizi temenni ederim…

tuncay ataç on Şubat 4th, 2009 at 10:42

Bence tek kelime ile harika bir site.Herkezin girmesi gerekir.

ERGUN ŞAHİN on Şubat 18th, 2009 at 17:52

Çalışmalarınızı kutlar, katılımların çığ gibi büyümesini, sitemizin dünyadaki tüm Türkler tarafından bilinmesini isterim. Arap, fars, rus ve ingiliz dil ve kültürleri baskısındaki dilimizi, ırkımız ve geleneklerimizi yaşatmak için çok çalışmalıyız. ULU ÖNDER ATATÜRK; Türkçe konuşan atalarımı 600 yıl arapça farsça baskısından kurtarıp bize resmi dilimizi ve ulusumuzu vatanımız bağışladı. ATATÜRK KADAR EMEĞİ OLAN KAZIM KARABEKİR, FEVZİ ÇAKMAK, İSMET İNÖNÜ VE DAHA BİNLERCE BÜYÜK TÜRK ATASININ YERLERİ CENNET OLSUN. ALLAHIN NURU ÜSTLERİNDE OLSUN. BU EMANETİ YAŞATMAK BİZİM ASLİ GÖREVİMİZDİR. Yaşasın büyük Türk birliği. SEVGİLERİMLE.

zeynep on Şubat 20th, 2009 at 16:14

Bu site çok güzel olmşuş çok işime yaradı yapandan allah razı olsun. Öğretmenin çenesinden kurtuldum yapanlara teşekkür ederim.

Emrah on Şubat 26th, 2009 at 10:30

Gerçekten bu site tek kelimeyle harika tüm ödevlerimi bu site yardımcı oluyor.

hasret on Mart 2nd, 2009 at 10:29

Çok güzel harikaydı.

gamze on Mart 5th, 2009 at 15:13

Bu siteyi kuran herkese çok tesekur edıyorum.

tuğçe on Mart 15th, 2009 at 20:58

Gerçekten çok sağolun her şeyi bulabiliyorum yapanların eline sağlık tekrar teşekkürler.

eda on Nisan 10th, 2009 at 14:25

Aman bu site bozulmasın. Gercekden süper bir site yaa bayıldım ben bu siteye.

yusuf şahinkaya on Nisan 13th, 2009 at 18:44

Ben bu siteyi yapanları tebrik ederim.

feride on Nisan 27th, 2009 at 20:48

Siteniz berbat beğenmedim arştırdığım hiçbirşeyi bulamadım.

büşra on Mayıs 6th, 2009 at 14:30

Bence güzel.Daha iyiside olabilir.

büşra on Mayıs 11th, 2009 at 16:54

Ya site süper Türk sitesi olmuş meaşallah yani.

firdes on Mayıs 14th, 2009 at 13:35

Bu ödevi çok sevdim çok güzel bir konu bu ödevi kim yaptıysa tebrik ederim böyle güzel bir ödevi yaptığınız için teşekkür ederim ve böyle tarihi eser bir konu olduğunu ve çok ilgi çekecek bir konu olduğu için bu konuyu çok sevdim. Harika bir yazı kim yazdıysa teşekkür edderim ve kolay gelsin.

İyi günler arkadaşlar, kolay gelsin.

çağla on Haziran 3rd, 2009 at 21:05

İnanmıyorum bence en güzel site burası.Orhun Kitabeleri bizim konumuzda vardı ama pek bir şey anladığım söylenemezdi.Ama buradaki bilgileri okuduktan sonra gerçekten anladım teşekkürler.

çağla on Haziran 8th, 2009 at 10:59

Ay! çok güzel anlatılmış sade bir dille teşekkür ediyorum bu siteye.

SENE YAMAN on Eylül 27th, 2009 at 15:49

Oldukça şahane. Türk edebiyatını seven, ilgilenen tüm öğrencilerin daima boş sitelerde gezeceklerine bu siteye göz atmasını özellikle tavsiye edrim. Oldukça ilgi çekici bir site. hazırlayanlara teşekkür eder ve onların başarılarının devamını dilerim.

ibrahim on Ekim 7th, 2009 at 21:22

Valla bu gune kadar tum sitelerde gezdim ama hepside reklamla vede uyelıkle ilgili siteler ama bilgicik sitesi gerçekten çok güzel bir site tşk.

tayfun on Ekim 10th, 2009 at 15:19

internet başında boş boş zaman ölddürüceğimize böyle sitelere girmek çok karlı geliyor muklaka faydasını sağlıyor okulda veya başka bir yerde hep avantaj sizden oluyor. Bir zamanlar bende çok zaman öldürüyodum. xD Gereksizmiş. :-)

merve on Kasım 3rd, 2009 at 20:09

Cok tesekkur ederım.Bu sitedeki konulara bayıldım gercekten.Burdaki konularıda okuyarak okulda işledıklerımızle pekıstırmıs oldum.Bende dıger arkadasların dedıklerıne katılıyorum dıger arkadaslar bos bos sitelerde dolasıcagına bu sıteye goz atmatlaını tavsıye ederım bende ve sadece orhun abideleri olsa yıne cok iyi butun konular süper anlatılmıs ya bayıldım.GERCEKTEN TESEKKURLER…

seyma on Kasım 17th, 2009 at 11:19

Çok teşekkür ederim bu site çok hoşuma gitti. Türkçe ödevlerime çok yardımcı oldu ödevlerim hep bu siteden olacak. BU SİTE’Yİ HAZIRLAYANLARIN ELLERİNE SAĞLIK.

elif on Kasım 17th, 2009 at 21:54

Bencede çok güzel ödevimden 100 aldım çok yardımcı oldu . evt güzel

Birkan on Aralık 6th, 2009 at 12:40

Tek kelimeyle muhteşem…

soner on Aralık 17th, 2009 at 20:21

çok güzel elinize sağlık

SeteNaY on Aralık 18th, 2009 at 10:29

Merhaba, ben Setenay.

Sitenizi çok ama çok beğendim.Bu site de benim takıldığım başka bir şey var.

Gök Türk Anıtları Orhun Anıtları ile aynı mı?

hüseyin on Aralık 27th, 2009 at 21:23

Cok güzel olmasına karşın çok uzun.

hüseyin on Ekim 26th, 2010 at 20:12

Valla çok güzel olmuş ellrinize saglık. :D

meltem on Kasım 2nd, 2010 at 09:50

gerçekten bu site çok güzel.setenayın sorusunun cevabı evvet aynıdır yani orhun yazıtları gökTürk abidesi ile aynı:)

meltem on Kasım 2nd, 2010 at 09:53

Gerçekten çok güzel bir site.ben setenay’ın sorusuna cevap vermek istiyorum.GökTürk anıtları ileOrhun anıtları aynı şeydir.

melek on Kasım 3rd, 2010 at 22:35

GökTürk Abideleri = Orhun Anıtları aynıdır yani.

PINAR on Mart 5th, 2011 at 18:58

ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ.ÇOK BAŞARILI BİR SİTE…

Yahşi Bala on Nisan 26th, 2011 at 12:02

Arkadaşlar bilmiyorum siz Orhun abidelerini ne kadar seviyorsunuz veya bu konuyla ne kadar ilgileniyorsunuz ama benim için Orhun yazıtları kâbedir. Benim atalarım TÜRK olduğu için, benim kâbem onların yegane mirası olan Orhun kitabeleridir.

Bir gün ulu Tanrı’nın izniyle o topraklara ayak basmak, Tanrı Dağ’a hac etmek ve orhun yazıtları tavaf ederek, o kutlu taşlara ellerimi sürüp hacı olarak ölmek istiyorum.

Tanrı yakarışımızı işitsin!

İBRAHİM on Eylül 12th, 2011 at 10:23

BU SİTE GERÇEKTEN ÇOK AMA ÇOK ŞAHANE ,HARİKA ….GENEL KÜLTÜRÜMÜZLE İLGİLİ HERŞEY VAR…MÜKEMMEL…EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER..SAYGI SEVGİ SELAMLAR…

ibrahim on Ekim 3rd, 2011 at 11:49

türk tarihinin bilinen en eski yazılı yapıtları(ORHUN ABİDELERİ)Bu günkü Moğolistan topraklarındadır.Biz bu abidelerle öğünüyoruz ama şimdiye kadar hiç bir t.c.hükümetleri,milletvekilleri vs.ilgilenmemişler ancak şimdiki başbakanımız sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN ın girişimleri ile o büyük türk tarihi eserleri bakım ve onarımdan geçirilmiş,çevre düzenlemeleri yapılmış,42 km asfalt yol ile ziyaretcilerin hizmetine sunulmuş Allah başbakanımızdan razı olsun not:(lafla milliyetcilik yapanla rın kulakları çınlasın……..! bu site harika olmuş emeği geçenlere teşekkürler

yunu semre akay on Kasım 27th, 2011 at 02:34

elinize saglık

Fatma Asena on Kasım 29th, 2011 at 15:25

BU SİTE MUHTEŞEM BİR ŞEY

zehra on Aralık 11th, 2011 at 19:06

sitenizi çok begendi sizi tebrik ederim

gizem on Aralık 13th, 2011 at 21:46

bencede tek kelimeyle müthişşş

KoRDoN on Aralık 18th, 2011 at 18:27

Bu site harika ve şahane bir site.Türk geçmişi ile ilgili her şey var.Bayıldım

alper on Şubat 8th, 2012 at 16:15

Bu Site Ye Bayıldım

beyza on Ekim 20th, 2014 at 20:32

çok iyi bayıldım

Yazı Detayı