Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Şeker Portakalı (Jose Maura De Vasconcelos) – Roman (Kitap) Özeti
79


Şeker Portakalı

 (Jose Maura De Vasconcelos)

KİTABIN ADI: ŞEKER PORTAKALI
KİTABIN YAZARI: JOSE MOURA DE VASCONCELOS
YAYINEVİ: DERGAH
BASIM YILI: 1999

KİTABIN KONUSU

Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesi

ESERİN ÖZETİ

Yaramazlığıyla tüm mahallede adından söz ettiren ve ailesinin kendisini daha fazla olay yaratmaması ve kendilerinin biraz daha rahat edebilmeleri için kendisini daha beş yaşında okula göndermelerinden şikayet eden Zeze,en çok sevdiği kardeşi olan Luis devamlı gezerdi.Zaten insanın ailede biriyle daha çok ilgilendiğini ve bununda Luis olduğunu söylerdi.Ama abisi Totoca ile birlikte de gezerlerdi.

Zeze devamlı Edmundo dayısıslagörüşür ve ondan çok şey öğrenirdi.Ona göre o bir kültür abidesiydi.Her gitttiğinde kendini geliştimesi bakımından bayağı mesafe katediyordu.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Noel yaklaşıyordu.Ve bütün şehirdeNoel’in yaklaştığını gösteren olaylar gelişiyordu.Bütün dükkanlar daha canlı, daha farklıydı.Yalnız Zeze ailesinin maddi durumunun iyi olmaması nedeniyle bu heyecanı yaşayamıyordu.Bir kamyon dolusu oyuncak dağıtılacaktı.Bu oyuncaklardan alabilmeri için oyuncakların dağıltıldığı ve çok mesafade bulunan bu yere gitmeleri gerkiyordu.Ve de kardeşiyle birlikte gittiler.Bu yere vardıklarında oyuncak kalmamıştı.dolasyısıyla Noel’I armağansız geçirdiler.Bu durumdan şikayetçi olan Zeze homuldanırken babası duydu.Babası bu olay üzerine bir köşeye çekilip çok üzüldüğü anlaşılırcasına oturdu.Zez babasını orda olduğundan haberdar değildi.Kemdisini affettirmek için boyacı sandığını kapıp para kazanmaya gitti ve babasına sigara getirdi.

Zez’nin okumayı daha küçükken öğrenmesi ailesinde herkesi şaşırtmıştı.Zaten ilk başta herkes onun duyduklarını ezberlediğini sanıyordu.Okumayı bilmesi ve birazda onun yaramazlığından kurtulmakiçin onu okula kaydettirdiler.Okulda öğtetmeninin en çok sevdiği öğrenci Zeze idi.Çok başarılıydıve de çok sessizdi.Evde yaptığı yaramazlıkları okulda yapmıyordu.

Taşınacaklardı.Yeni evlerine gittiler.Gloria eve doğru koşmaya başladı ve hintkirazı ağacına sarılıp o ağacın onoun olduğunu söyledi.Diğer kardeşi de aynı şeyi demirhindiye yaptı.Ve Zeze ‘ye de arkadaki küçük bir şeker portakalı fidanı vardı.dikensiz olduğu için onu seçti.Ablası onun çok genç olduğunu ve küçük fidanın da onunla büyüyeceğini söyledi.

Zeze devamlı küçük fidanın yanına gidip kendi kendine konuşuyordu.Sonunda bu küçük fidan Zez’nin sorularına cevap verdi.Bu olayda sonra Zeze deavamlı fidanın yanına giderek onunla dertleşiyordu.

Zeze okula giderken arabaların arkasına takılarak “Yarasa” dedikleri işi gerçekleştiriyorlardı.Yalnız, bir araç vardı ki hiçkimse yanaşamıyordu.Zeze birgün bütün cesaretini toplayıp arabanın arkasına atladı.ama arabanın sahibi arabadan indi veZeze’yi fırçaladı.Zeze bu olaydan sonra daha da yarasa yapmaya cesaret edemedi.

Zeze yaptığı yaramazlıkların birisi sonucunda ayağını bir cam parçasıyla yarmıştı.Bunu farkeden O Portekizli adam ki Zeze’yi arabasına bidiği için fırçalamıştı hemen onu arabasına bindirip onu okula bıraktı.daha sonraları sık sık buluşup arabayla gezmaye başladılar.Zeze bu Portekizli adamı çok sevmişti ve de çok samimi olmuştu.Hatta ondan ismini değiştirmesini istemişti.

Evde yaptığı yaramazlık sonucu babası ve ablası ağzı burnu kırılıncaya kadar dövdüler.Okulda kimse durumu anlamasın diye okula göndermediler.Bu yüzden Portrkizli adamın da yanına gidemiyordu.Dünyada en çok sevdiği kişinin bu adam olguğunu düşünüyordu.Bu yüzden bu adamdan onun babası olmasını istiyordu.

Totoc paraya ihtiyacı olduğu için Zeze’ye gelip ondan para istedi.Ama Zeze ona para vermemeye kararlıydı.Totoca para verirse ona iki önemli şey söyleyeceğini söyledi.Şeker portakalı ağacının bulunduğu bahçenin yol için kullanılacağı ve dolayısıyla buradaki fidanların kesileceğini söyledi.

Birgün Zeze okulda öğretmenin sorduğu soruyu cevaplarken geç kalan arkadaşı içeri girdi.Portekizli adamın arabasının Mangaratiba adlı trenin altında kaldığını ve büzden kendisini geç kaldığını söyledi.Bunu duyan Zeze izin almadan olay yerine g,tti ve gerçeği öğrendi.hayatınd aen çok sevdiği adamı yani babası olmasını istediği kişiyi kaybetmişti.Totoca onu bir evin önünde oturuken buldu.ateşler içerisindeydi..Hemen eve götürdü.evdekiler onun yine numara yaptığını sanıyorlardı.Daha sonra bunun gerçek olduğunu anladılar.Hiçbirşey yiyemiyor,hiçbirşey içemiyordu.Bütün mahalle onon ziyaretine gelerek onsuz mahallenin çok sıkıcı çok cansız olduğunu söylüyordu.Totoca ona kötü haber verdiğini ve bu yüzden kardeşinin bu hallere düştüğüne inanıyordu.Bu yüzden vicdan azabı çekiyordu.

Babası ümlü bir şirketin amirliğine atanmıştı.Zeze’yi karşısına alıp ona artık bu sefaletin bittiğini ve bundan sonra acı çekmeyeceğini söyledi.Ayrıca Şeker portakalı fidanının kesimini de erteltttiğini söyledi.ama Zeze için şeker portakalı kesilmişti.Çünki onun manevi babası Manuel Valaderes ölmüştü.

ANAFİKRİ

Çocukların çocuk olduğu unutulmayıp gereken ilgiyi ve şefkati göstermenin önemi vurgulanmıştır.

KİTAPTAKİ ŞAHIŞLAR

ZEZE: Küçük yaşta okuma yazma öğrenen,yaramaz bir çocuk.Aile sevgisinden mahrum bırakılmış ve sürekli dayak yemiştir.

TOTORA: Zeze’nin abisidir.

EDMUNDO: Zeze’nin dayısıdır.Ayrıca çok zeki ve çok kültürlüdür.

GLARİA: Zeze’nin ablasıdır.

MANUEL VOLODERES: Babasını olmasını istediği Portekizli adam.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ

Jose Mouro de Vascancelos, 26 Şubat 1920’de Rio de Jenerio yakınlarındaki Bangu’da doğdu.Kızıldereli ve Portekizli kırması bir ailenin çocuğuydu.İki yıl tıp eğitimi aldı ama bu eğitimini tamamlamadı.Çeşitli işlerde çalıştı.boks antrönörlüğü,tarım işçiliği yaptı.Kızıldereliler arasında yaşadı.1942 yılında yazdığı ilk romanı Yaban Muzu ile eşine az rastlanır anlatıcılık yeteneğini otaya koydu.ardından Şeker Portakalı,Güneşi Uyandıralım,Delifişek,Kardeşim Rüzgar,Kardeşim Deriz,Çıplak Sokak gibi romalarıyla ünü Brezilya sınırlarını aştı.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
79 Yorum Bulunmaktadır
emine güllü on Mart 5th, 2008 at 19:02

kitabı okudum ve çok begendım.bana cok sey kattı hatta bir bölümünde gözyasımı tutamadım.herkesin okuması gereken bir kitap bence.

emine güllü on Mart 5th, 2008 at 19:03

süper bir kitap herkes okusun.

feyza on Mart 11th, 2008 at 14:42

ya ben bu kitabı okumadım ama okumaya çalışacağım okuyanlar çok güzel diyor ve özetinden de anlaşılıyor zaten

dilek on Mart 11th, 2008 at 23:10

Ben şu an şeker portakalı romanını okuyorum çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim bu roman benim Türkçe proje ödevim saten kitabımda okuyorum süper bir kitap

hakan on Nisan 3rd, 2008 at 15:57

BENCE GÜZEL BİR KÜÇÜK KIZIN HAYATI ANLATILIYOR BEN BEĞENDİM HERKES OKURSA BEĞENİRLER

esra on Nisan 11th, 2008 at 18:30

Kitabı okumaya başladım hiç bir şey anlamadım iğrenç bir kitap hiç beğenmedim kimse de güzel müzel demesin

ayşegül on Nisan 11th, 2008 at 21:22

Bu özette Zeze’nin küçük kardeşi Luis’ten hiç bahsedilmemiş.” Kitaptaki Karakterler ” bölümünde de Luis yok. Açıkçası benim bu kitapta (Zeze’den sonra)en sevdiğim karakterdi ama neden bahsedilmediğini anlayamadım.

minecik on Mayıs 8th, 2008 at 17:43

Bu kitabı bize teknoloji ve tasarım dersinde ögretmen okumustu. 12 derste bitti cok sevdik, bütün arkadaslarım ve ben cok güzel bulduk. Bence herkes okusun. Sadece bu kitabı değil 100 temel eser kitaplarını ve romanları herkes okusun. Bu kitabı okuyup da anlamayan kusura bakmayın ama biraz *****dır, okumayı bilmiyordur. Okuyordur ama kafası baska yerdedir. Kendini vererek okumazsa hic bir sey anlamaz. Sonra da ben begenmedim demesin. Çok güzel.

kadir on Mayıs 12th, 2008 at 15:23

Bence bu kitabı herkes okumalı. Bu kitap cok ıyı bir kitap. Bu kitap sayesinde odevimden 100 aldım. Herkese de tavsiye edıyorum.

GÜL on Mayıs 14th, 2008 at 20:36

Arkadaşlar kitap çok güzel. Kendisini okumanızı tavsiye ederim. Muhteşem bir kitap…

yasemin on Mayıs 23rd, 2008 at 17:52

Ben bu kitabı okudum ve çok güzel. Bence küçük bir erkegin hayatı anlatılıyor. Ve çok ilginç bir kitap. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.

gizem on Haziran 12th, 2008 at 22:17

Ben bu siteyi çok beğendim. Bundan sonra ödevlerimi bu siteden yapmayı planlıyorum. Umarım sitenin güzelliği kişiliğime de yansır…

meryem on Eylül 9th, 2008 at 16:42

Site harika. Bundan sonra buradan ödev yapacağım. Sağ olun çok güzel.

seher on Eylül 14th, 2008 at 00:50

GERÇEKTEN HARİKA. BAYILDIM. BANA ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ. ÇOK TŞK EDERİMM.

pelinsu on Ekim 3rd, 2008 at 17:50

Bu siteyi yapandan allah razı olsun. Çok güzel site. Tsk ederim ve bunan sonra butun odevlerimi hep burda yapacağım. Kendinize cici bakın.

yasmin on Ekim 8th, 2008 at 18:24

Ben yasmin. Bu romanı çok merak ediyordum, sonunda alacağım. Özetini okudum çok hoşuma gitti ve herkese tavsiye ederim. Bunu okuyan arkadaşlarıma bu kitabı almalarını isterim.

mücahit on Ekim 15th, 2008 at 21:50

Bence çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim. İzmir fevzi ökakat.i.ö.o 7/b

hünkar on Kasım 8th, 2008 at 13:59

Ben Hünkar. Bence bu kitap çok güzel okurken kendimi oradaymış gibi hisstettim. Okurken ağladım her çocuğun okuması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim ve çok anlayışlı bir kitaptır.

ersel on Kasım 12th, 2008 at 15:47

Bu kitabı yazdağınız için teşekkür ederim.

büşra on Kasım 16th, 2008 at 20:59

Ben bu siteyi çok beğendim bundan sonra bütün kitap roman ve çoçuk klasiklerini bu siteden bakacağım.

esrarli_gozler on Kasım 22nd, 2008 at 14:15

Bence kitap çok güzel. Bir aile dramı anlatılıyor. Bu yüzden insan ister istemez etkileniyor.

ibrahim on Kasım 26th, 2008 at 21:50

Bence site güzel. Ama kitabın resmini koysaydınız daha iyi olurdu.

esrarli_gozler on Kasım 28th, 2008 at 16:03

Bence çok yararlı bir kitap. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Bir aile ancak böyle güzel anlatılır.

duygu on Ocak 3rd, 2009 at 12:26

Gerçeten çok güzel özet ellerinize sağlık sizin sayenizde yazılıdan 5 aldım.

zelişş on Ocak 4th, 2009 at 18:02

Çok ama çok güzel bir kitap. Bir çocuk üzerindeki davranış bu kadar güzel vurgulanabilir…

nazlı on Ocak 5th, 2009 at 16:02

bence biraz daha kısa olmalı idare eder

Yeşim on Şubat 9th, 2009 at 20:26

Harika bir kitaptı çok güzel

reyhan on Mayıs 21st, 2009 at 23:00

Kesinlikle çok güzel okuduğum en güzel kitap diyebilirim herkese tavsiye ediyorum sade bir dili var.

ceren on Haziran 17th, 2009 at 13:26

Bu kitap harika bir kitaptır.Kitabın özetini değil kendisini okudum.Arkadaşlarada tavsiye ederim.Kitabın kendisini okusunlar.Ben çok sevdim.Sonu çok acıklı…

duygu özkılıç on Kasım 1st, 2009 at 21:02

Ay çok güzel yarın bu kitaptan yazılı olacağız kitabı da özeti de okudum bana dua edin inşallah yazılıdan 5 alırım. Bana dua edin.

vildan on Ocak 8th, 2010 at 10:01

ben bu siteyi cok sevdim ya artik butun özetleri burdan yaparim

Zeynep on Ocak 31st, 2010 at 10:08

Bu kitap harika bir kitaptır.Kitabın özetini değil kendisini okudum.Arkadaşlarada tavsiye ederim.Kitabın kendisini okusunlar.Ben çok sevdim.Sonu çok acıklı…

eylül on Şubat 4th, 2010 at 15:40

Çok güzel bir kitap 1 günde bitirdim.

merve on Mart 29th, 2010 at 14:46

ben bu kitabı çok beğendim

Çağlar on Mart 30th, 2010 at 22:09

Ben okudum Şeker Portakalı’nı… çok harika bir kitap.Almanızı kesinlikle tavsiye ederim.Tabii sadece Şeker Portakalı değil Güneşi Uyandıralım ve Delifişek’i de okumalısınız..

HİLAL on Mayıs 12th, 2010 at 21:04

Ben bu kitabı yıllar önce okumuştum, sonu çok acıklı onu hatırlıyorum tavsiye ederim arkadaşlar. Tekrardan okuyayım bari unutmuşum bu kadar güzel kitabı ilk etkilendiğim kitap diyebilirim.

berna on Ekim 11th, 2010 at 21:01

Kitap çok güzel okudum bir aileyi anlatıyor herkes etkileniyor.

melek on Ekim 27th, 2010 at 21:50

Bence çok güzel bir kitap. Ben çok begendim. Hatta gözyaşlarıma hakim olamadım.

ali on Kasım 2nd, 2010 at 20:29

Şeker Poretakalını okuyanlar yardımcı düşüncesini lütfen yazınız teşekkür ederim.

elif on Aralık 19th, 2010 at 13:12

lütfen sorularıma cevap verin anlamadığım yerler var yarın sınavda çıkabilir

sevdenur on Ocak 12th, 2011 at 15:16

Arkadaşlar bana yardım edin şeker portakalının 3 tane yardımcı fikiri lazım her cevap gönderirseniz seviniim cumaya teslim etmem gerekli.

u8904 on Ocak 13th, 2011 at 16:08

Çok güzel ama biraz ayrıntı çok ayrıntı benim için önemli deil ve saadete gelince muhteşemdi okuduğum kitaplar arasında en iyisi sefiller kitabı da iyiydi ama şeker portakalı kadar değil.

HİLAL on Ocak 16th, 2011 at 18:14

Arkadaşlar yıllar önce okumuştum bu kitabı fakat hatırladığım kadarıyla birşeyler söylemeye çalışacağım geç olsada. :) Kitapta asıl verilmek istenen düşünce çocukları sevgiden yoksun bırakmak onları düşüncelerinden yaramazlıklarından vazgeçirmez. Temiz ve küçük insanları :) sevgimizle eğitmek varken cezalandırmak niye! (sert oldu biraz ama idare edin). Ve son olarak da çocuklar bir şeyi sonunu düşünmeden yaparlar bu onların saflıklarından kaynaklıdır ve şefkatten yoksun bırakacak bir suç değildir! Umarım işinize yarar arkadaşlar kolay gelsin hepinize… :)

vikvik on Şubat 5th, 2011 at 19:57

arkadaslar buu kitaptan yazilim var nasil bir kitappp lutfen aciklayin :)))

seDa on Şubat 12th, 2011 at 00:20

cocuklara böyle davranılmaz
ağac kurur dalı kalır
insan ölür hayali kalır
birgün ben de bu dünyadan gidersemm
bu sözüm hatıra kalır…..

Nisan on Şubat 12th, 2011 at 19:25

Ben 5.sınıf öğrencisiyim.Bu sene bu kitaptan yani ŞEKER PORTAKALI’ndan sınav olacağım.Ben kitapta en çok ZEZE karekterini çok beğendim.Zeze bence yaramaz olsada çok iyi biri,ama hak ettiği muameleyi göstermemişler,onu(Zeze)sürekli dövmüşlerdir.Aslında o yani Zeze dayağa layık deil o çok iyi biri ama tabi bana göre sizin düşüncenizi bilmem. Ben bu kitabı okurken gözyaşlarıma hakim olamdaım,okurken çok ağladım.Bu kitap bir aileyi anlatıyor.Kitaptan çok etkilendim,HERKESE TAVSİYE EDERİM.
…NİSAN…

Melis on Şubat 13th, 2011 at 21:29

Benim çok beğenerek okuduğum ve herkese önerdiğim bir kitap.Herkesin okumasını isterim.

ahmet on Şubat 28th, 2011 at 18:03

Daha okumadım ama özetini okudum gerçekten çok etkilendim.Herkese tavsiye ederim arkadaşlar.

ayşegül on Mart 1st, 2011 at 14:23

Ya bu ne kadar dramlı bişey böyle.Ben bunu okurken ağladım.

yağmur on Nisan 6th, 2011 at 21:51

Ben o kıza çok acıdım açıkcası içinde beslediği baba hasretini başkalrında arıyor yazık kızcağız.

Baş Harfi Ben… on Mayıs 2nd, 2011 at 16:51

Ama neden tavsiye ediyosunuz?

derya on Mayıs 17th, 2011 at 18:42

Ben bu hikayeyi 6. sınıfa giderken okudum. Çok güzeldi. Bunu Türkçe öğretmenimiz (ESRA) öğretmenimiz sayesinde okudum.Türkçe öğretmenime teşekkür ediyorum.İyiki okumuşum.Çünkü bundan yazılı olacaktık.Ama (ZEZe)’ye biraz açıdım.Çok üzüldüm.Helede babasından ve ablasından dayak yediğinde.

esma on Kasım 27th, 2011 at 14:27

güzeelll

tuna on Aralık 24th, 2011 at 12:40

güzel bir kitap zeze de akıllı bir kız :D

büşra on Şubat 6th, 2012 at 21:27

bende bu kitabı edebiyat ayrıca dıl anlatım hocam önerdı cok güzel bir kitap

fatma nur on Mart 26th, 2012 at 13:32

bence çok güzel bir kitap herkes okusun bence…

ZEYNEP on Nisan 18th, 2012 at 15:07

***KİTAP HARİKADI***

ZEYNEP on Nisan 18th, 2012 at 15:09

kitap çok güzeldi
çok beyendim herkese tavsiye ederim***………………

merve on Nisan 27th, 2012 at 07:48

ya bukitaptaki zeze erkek deilmi ?

selin on Mayıs 27th, 2012 at 19:58

çok güzel

isimsiz on Mayıs 28th, 2012 at 17:59

süper ya çok güzel

Rüya on Kasım 7th, 2012 at 15:37

çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye edrim. yazar düşüncelerini ve toplumsal,siyasal olayları da ustalıkla esere aktarmıştır…

demet on Kasım 8th, 2012 at 15:13

gözyaşları içinde okuduğum müthiş kitap herkese tavsiye ediyorum

damla on Ocak 12th, 2013 at 20:11

harika bir kitap herkeze tavsiye ederim :):):):):):):):):):):):):)

eda on Ocak 16th, 2013 at 23:03

ben seker portakalini cok begendim okudum begendim cok guzel bi kitap

CEREN VOLKAN on Mart 21st, 2013 at 22:52

KÜFÜRLÜ OLSADA İYİ ,HOŞ VE GÜZEL BİR KİTAP HERKESE TAVSİYE EDERM :D

Buse on Mayıs 7th, 2013 at 14:26

muhteşem bir kitapp :)kesinlikle okumalısınızz :)

memet on Mayıs 23rd, 2013 at 17:36

çok güzel kitap

hayal on Mayıs 25th, 2013 at 14:16

çok güzel bir kıtap bayıldım ama başları sıkıcı gibi birazz

fatma çelik on Mayıs 29th, 2013 at 16:03

çok güzel bir kitap her kesin okumasını tavsiye ederim

isimsiz on Mayıs 29th, 2013 at 16:04

çok güzelllllllllll

Kübra demir on Temmuz 2nd, 2013 at 03:06

Ben bu kitap hakkında en kötü sözü bile kaldıramam. Her sayfasında gözyaşlarıyla okuduğum bi kitap bana 6. Sınıfta verilmişti okumuştum ama o yaşta anlayabileceğim bi kitap değildi. Şimdi lise 2 deyim ve hayatın gerçeklerini birazda olsa bildiğim için zezeyi anlayabiliyorum. Ben zezenin yerinde olsam ölürdüm. Çünkü kitabı okurken zezenin yaşadığı acının aynısını yaşadım. Ben kitap çok çok okurum kitap kurduyumdur. Ama hayatımda bu kadar duygusal bi kitap okumadım. İykide onu rafların arasında eskimiş halde bulmuşum ve iyki başkasına vermemişim. Şiddetle öneriyorum.

irem on Temmuz 2nd, 2013 at 15:19

okurken bazı bölümlerinde ağladığım çok güzel bir kitap :)

elçin on Eylül 30th, 2013 at 17:59

bunu yazanın ellerine sağlık normade hikayeyi pek fazla anlamadım ama burda okuyunca çok sedimm :))

seyhan on Eylül 30th, 2013 at 18:20

emeği geçenlerin ellerine sağlık çok süper olmuşş <3 :)

ozge yıldız on Eylül 4th, 2014 at 11:56

Arakadaşlar ellerinize sağlık fakat zeze nin ağacının ismi ne acaba

Ad Soyad on Kasım 18th, 2014 at 08:44

Bu kitaptan sınav olucammmm off

hep yanımda kal on Kasım 20th, 2014 at 19:34

Çoooooook güzellllllllllll bir kitap

merve atasoy on Şubat 5th, 2015 at 17:41

biraz küfürlü ama yinede güzel bir kitap

Yazı Detayı