Ana Sayfa » İslamiyet » Veda Hutbesi » Veda Hutbesi
51


Hutbesi…

Veda Hutbesi


(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M . Cuma)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi’nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:

“Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamdeder, O’ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah’dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve Rasûlüdür.


“Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O’da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.


Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.


Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu Iyas bin Rabia’nın kan davasıdır.


Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.


Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.


Ey mü’minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.


Mü’minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.


Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.


Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.


Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

- Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.

- Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

- Zina etmeyeceksiniz.

- Hırsızlık yapmayacaksınız.


İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? ”

Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:


“Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!”


Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu:


“Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! “

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 İle Yorum Yap!
51 Yorum Bulunmaktadır
burak on Kasım 30th, 2007 at 18:26

peygamber efendimiz veda hutbesinin ssonlarında şöyle demiştir:ey müminler sizlere iki değerlişey bırakıyorum.bu8nlara uydukça yoldan sapmazsınız.buların birincisi kuran ikincisi ehlibeyitimdir demiştir. şimdi bu yazı yanyınlanmaya bilir.bu olayı çarpıştırarak anlatanlar diger tarafta nasıl hesap vereceklewr.eminimki şimdi okurken bile bu yazıyı bana küfrediyorlardır….

Çiğdem on Aralık 18th, 2007 at 17:48

burak bey doğru yazmış peygamber efendimiz veda hutbesinde sizlere iki şey bırakıyorum birincisi kuran-ı kerim ikincisi ehlibeyitimdir demiş.

murat on Aralık 24th, 2007 at 15:59

kuran kendinden önce Allah tarafından indirilen kitapları onaylar.bir ayette bu konu şöyle ifade edilmiştir:ey Muhammed sana o kitabı kuranı hak,önündeki kitapları doğrulayıcı ve onları denetleyici olarak indirdik… kuran düşünülmasi ve ibret alınması için onlardanda alıntılar yapar

Çiğdem on Aralık 24th, 2007 at 17:06

murat bey bu siteyi sizmi hazırladınız.

elif on Aralık 24th, 2007 at 17:08

çok güzel bir site tebrik ederim.

seda on Ocak 6th, 2008 at 13:46

süper bir site başarılarınızın devamını dilerim

sevde on Ocak 9th, 2008 at 18:50

çoook güzel çok beyeniyorum ya allah peygamberimizi görmeyi nasip etsin

mehmet on Ocak 23rd, 2008 at 16:54

sölicek hiç bişi bulamıyorum açık yüreklilikle söyleye bilirim ki bugüne kadar gördüklerim içersinde en iyi en güzel en faydalı site olmuş çok harika …elinize yüreğinize sağlık.

ömer on Şubat 1st, 2008 at 13:31

camileri çok seviyorum

sena on Şubat 17th, 2008 at 09:53

gerçekten harika

buse on Şubat 21st, 2008 at 08:30

bwnce gercektn de guzel seyler yaziyosunuz bu site cokkk guzel hazırlayanı tebrik ederim

irem on Şubat 25th, 2008 at 16:26

ÇOK GÜZEL BİR SİTE HARİKA… MÜTHİŞ…

dadaş ismail on Şubat 28th, 2008 at 17:02

bizleri böyle hizmet verdiğiniz için hepiniz sağ olun

yılmaz erdem on Şubat 28th, 2008 at 17:05

hepimize teşekkür ederim

kübra TAŞHAN on Şubat 28th, 2008 at 21:11

çok guzel bir site oluşturmuşsunuz tam bir bilgi kaynagı süper

fevzi çokşen on Mart 13th, 2008 at 22:34

çok güzel bir site herkeze teşekkürler

CEMİLE on Mart 21st, 2008 at 16:18

AŞIRII GÜZEL BİR SİTE

filiz on Mart 24th, 2008 at 17:51

lütfen arkadaşlar terbiyesiz şeyler yazmayın ilahi koyun ne bileyim güzel şeyler koymayınnn

seher on Mart 25th, 2008 at 20:04

çok güzel bir site olmuş teşekürler

tuğçe on Mart 26th, 2008 at 13:46

ben sadece odevım ıcın yazdım ama cok uzunnn yaa!!!

sezekan on Mart 31st, 2008 at 19:48

Siteyi hazırlayan herkese cok tesekürler.Herseyi bulabildigim bır sıte.Yalnızca ardaki o reklamları koymassanız iyi olur merak girenler oluyo tesekurler.

büşra on Nisan 2nd, 2008 at 21:22

ben çok beğendim böyle şeyler yapmak çok güzel allah herkese din iman versin inşallah

mine on Nisan 5th, 2008 at 12:19

bu zamanda böyle sitelere çok ihtiyaç var sağ olun

fırat on Nisan 20th, 2008 at 10:14

Bence çok güzel ama biraz da VEDA HUTBESİ ile ilgili bilgiler olsa daha güzel olur.

SAYGILAR.

derya on Nisan 27th, 2008 at 21:11

ÇOK GÜZEL VE YARARLI TEŞEKKÜR EDERİZ.

birol on Nisan 27th, 2008 at 23:59

Çok iyi yapmışsınız ALLAH razı olsun degerli kardeşlerim. İnşallah böyle devam eder.

muhammet on Nisan 29th, 2008 at 22:33

Allah’ın resulü bize böyle buyurmuş lütfen bunları en iyi şekilde yerine getirelim…

Başka bir konuya değinmek istiyorum namaz kılmıyanlar için: Değerli müslümanlar Allah biz insanlara günde 24 saat vermiştir. Bu 24 saatte uyursunuz, oynarsınız, gezersiniz, tozarsınız, çalışırsınız, yemek yersiniz v.s işler yaparsınız. Allah bu 24 saati vermiş. Niçin bu 24 saatten sadece 1 saatini namaz kılmakla, ibadet etmekle Allah’a yakınlaşmakla geçirmiyelim ki? 1 saat ayırsak yine 23 saat bizlerin. Lütfen sizlere olan bu kardeş tavsiyemi dikkate alınız. Allah’aemanet olun k.i.b

ece nur mert on Mayıs 2nd, 2008 at 10:28

Gerçekten çok anlamlı ve güzel sözler. (Hayatta pişman olmayacağın tek şey ibadet etmektir) Bu sözü bana annem hep söyler. ALLAH kimseyi doğru yoldan şaşırtmasın.

kübra on Ağustos 14th, 2008 at 20:38

Din kültürü için çok güzel site.

halil ibrahim on Eylül 27th, 2008 at 11:45

Kardeşlerim sağ olun çok güzel bir site açmışsınız. Bu site tüm müslümanlara yararlı olacak bir sitedir. Bu siteyi hazırlarken neler çektiğinizi biliyorum. Siz saygıdeğer insanlarsınız!…

SAYGILARIMLA.

Halil İbrahim

azra on Aralık 29th, 2008 at 18:07

Ben bu siteye girdiğimde önce iletileri okudum ve çok güzel bir site başarılar dilerim ve de başarılarınızın devamını dilerim.
AZRA…

mehmet on Ocak 5th, 2009 at 07:56

ben bu siteni performans ödevi yapmak için kullandım çok güzel bir site yapanlara atşk edrim

FATMA- ELMA on Şubat 21st, 2009 at 20:20

Sitenizi çok beğendim. Hazırlayana da çok teşekkür ederim.

Bü$Raa on Nisan 21st, 2009 at 18:52

Gerçekten güzel bir site emeği geçen herkese teşekkür ediyorum..

ramazan on Haziran 22nd, 2009 at 14:17

Bu sayfadaki bilgileri,umarim gercekleri okuyup insanlik deyerini anliyacaklar. Bu sitedeki değerleriniz icin tesekurler. İyi birikim dolu, beğendim. Gemiste yasayan islam dini arasindaki fark insanlarin kendine göre dini kulaktan dolma bir hale geldik musluman, diyen bir musluman, dilini rengini kulturunu, irk ayirimini yapan yasiyan, cok insan ,hala sidetinkarcilik pesinde bagira bagira, alkislayan musluman vardir. Peygamberin vaiz hütbesindeki vasiyetini ornek alsalardi bugunlere gelemezdik. Cevabi, ne olacak?

aslıhan on Nisan 8th, 2010 at 21:02

çok güzel şeyler var alla razı olsun başarıların devamını dilerim

ibrahim on Kasım 3rd, 2010 at 12:36

Evet sana katılıyorum. Eğer bu şekilde okursak veda hutbesinin gerçek amacını anlayamayız. Kim hazırlamışsa çok büyük yanlış yapmıştır. Düzeltmesini rica ediyorum.Hz Muhammed’in Veda Hutbesini okumasının sebebi: Halifeliğin Hz Ali’ye verildiğini belirtmesi içindir ama siz bu kadar önemli bir ayrıntıyı atlamışsınız. En kısa sürede düzeltilmesini umuyorum.

cihan on Şubat 24th, 2011 at 14:42

çok güzel

bahar on Nisan 7th, 2011 at 18:17

arkadaşlar bende ilk once yorumlarıınzı okudum ve gurur duy dum böyle bır dil ve dine sahip oldumuz için.

Bilge on Nisan 12th, 2011 at 16:45

Yaaa,bu site muhteşem bir site “VEDA HUTBESİ”bile varmış bak sen şuna.Belli zaten çk güzel bir site olduğu bu siteyle uğraşanlara taktirlerimi sunuyorum.

ibrahim on Nisan 14th, 2011 at 10:21

Çok merak etmeye başladım bu siteyi yönetenler yorumları okuyor mu diye? Sahih Müslim ve Sahih Buhari, Kur-an’dan sonra örnek aldığımız en büyük 2 eser değil mi? orada veda haccının halifeliği tayin etmek için düzenlendiği belirtiliyor. Önceki yorumum üzerinden 6 ay geçmesine rağmen; bu sitede yayınlanan veda haccındaki eksiklik halen düzeltilmemiştir. Takdirinize sunarım ki böyle eksik yayımlamakla ne sevap kazanırsınız ne de insanlığa faydanız dokunur. sadece tarihin saptırılması adına bir adım da siz atmış olursunuz.

BETÜŞ+? on Nisan 19th, 2011 at 19:49

Ya bu site de birçok yanlış var.İlgili arkadaşlardan düzenlemelerini rica ediyorum.Her site sizin gibi yaparsa yakında tarih diye birşey kalmaz.Rica ediyorum ne siz günah kazanın ne de biz tarihi yanlış bilelim Site en kısa zamanda düzeltilmeli bence.

büşikk on Nisan 21st, 2011 at 17:05

Bu ne biçim bir sayfa.Hepsi yanlış yazılmış durumda.

can on Mayıs 3rd, 2011 at 11:00

Veda hutbesi nde hz.muhammed mustfa 2 emanet bırakıyorum bunlara sımsıkı sarılın 1 kuranı kerim ve 2 benim ehl-i beytimdir bubu neden saptırıyorsunuz neden dogruları yazmıyosunuz peygamnerimiz halifeligi imamlıgı şahı merdan hz.imam aliye bırakmıştır. Ve hz.imam ali allahın arslanı ve ehlibeytin göz bebegidir. La feta illa ali la seyfa illa zülfikar ali den başka yigit ve zülfikardan başka keskin kılıç yoktur.

salih on Mayıs 22nd, 2011 at 10:41

Teşekkürler elinize sağlık.insanlar Veda hutbesi’ndeki öğütlere uysa çok huzurlu bir dünya olur…

mert on Mayıs 24th, 2011 at 22:37

çok çok çok güzel bir yazı. yazanın elleriden öperim valla ha.

Tuğçenur on Nisan 11th, 2012 at 18:54

gerçekten çok iyi anlatıyor bayıldım bu benim performans konumdu iyi oldu <3

selen on Nisan 24th, 2012 at 16:13

Bence çok güzel olmuş.Bu sayfayı arkadaşlarıma tavsiye edicemmm!!!

ömer on Mayıs 8th, 2012 at 19:43

ellerine sağlık çok güzel olmuş araştırma buldugum hemde yorumlaydığım çok iyiydi ellerine sağlık çok güzel olmuş <3

ÇOK GÜZELL on Ekim 31st, 2013 at 21:05

ALAHIN(C.C)selamı üzerinize olsun

Amelya on Mayıs 27th, 2014 at 08:45

teşekkür ederim çok işime yaradı :)

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Veda Hutbesi
  • Yazının Kategorisi: İslamiyet, Veda Hutbesi
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , ,