Ana Sayfa » İslamiyet » Veda Hutbesi » Veda HutbesiHutbesi…

Veda Hutbesi


(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M . Cuma)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi’nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:

“Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamdeder, O’ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah’dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve Rasûlüdür.


“Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.


Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O’da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.


Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.


Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu Iyas bin Rabia’nın kan davasıdır.


Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.


Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.


Ey mü’minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.


Mü’minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.


Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.


Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.


Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

- Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.

- Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

- Zina etmeyeceksiniz.

- Hırsızlık yapmayacaksınız.


İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? ”

Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:


“Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!”


Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu:


“Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! “

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 


İle Yorum Yap!
50 Yorum Var.

Sayfalar: [5] 4 3 2 1 »

ÇOK GÜZELL | 31 Ekim 2013 - 21:05 | Bağlantı

ALAHIN(C.C)selamı üzerinize olsun

ömer | 8 Mayıs 2012 - 19:43 | Bağlantı

ellerine sağlık çok güzel olmuş araştırma buldugum hemde yorumlaydığım çok iyiydi ellerine sağlık çok güzel olmuş <3

selen | 24 Nisan 2012 - 16:13 | Bağlantı

Bence çok güzel olmuş.Bu sayfayı arkadaşlarıma tavsiye edicemmm!!!

Tuğçenur | 11 Nisan 2012 - 18:54 | Bağlantı

gerçekten çok iyi anlatıyor bayıldım bu benim performans konumdu iyi oldu <3

mert | 24 Mayıs 2011 - 22:37 | Bağlantı

çok çok çok güzel bir yazı. yazanın elleriden öperim valla ha.

salih | 22 Mayıs 2011 - 10:41 | Bağlantı

Teşekkürler elinize sağlık.insanlar Veda hutbesi’ndeki öğütlere uysa çok huzurlu bir dünya olur…

can | 3 Mayıs 2011 - 11:00 | Bağlantı

Veda hutbesi nde hz.muhammed mustfa 2 emanet bırakıyorum bunlara sımsıkı sarılın 1 kuranı kerim ve 2 benim ehl-i beytimdir bubu neden saptırıyorsunuz neden dogruları yazmıyosunuz peygamnerimiz halifeligi imamlıgı şahı merdan hz.imam aliye bırakmıştır. Ve hz.imam ali allahın arslanı ve ehlibeytin göz bebegidir. La feta illa ali la seyfa illa zülfikar ali den başka yigit ve zülfikardan başka keskin kılıç yoktur.

büşikk | 21 Nisan 2011 - 17:05 | Bağlantı

Bu ne biçim bir sayfa.Hepsi yanlış yazılmış durumda.

BETÜŞ+? | 19 Nisan 2011 - 19:49 | Bağlantı

Ya bu site de birçok yanlış var.İlgili arkadaşlardan düzenlemelerini rica ediyorum.Her site sizin gibi yaparsa yakında tarih diye birşey kalmaz.Rica ediyorum ne siz günah kazanın ne de biz tarihi yanlış bilelim Site en kısa zamanda düzeltilmeli bence.

ibrahim | 14 Nisan 2011 - 10:21 | Bağlantı

Çok merak etmeye başladım bu siteyi yönetenler yorumları okuyor mu diye? Sahih Müslim ve Sahih Buhari, Kur-an’dan sonra örnek aldığımız en büyük 2 eser değil mi? orada veda haccının halifeliği tayin etmek için düzenlendiği belirtiliyor. Önceki yorumum üzerinden 6 ay geçmesine rağmen; bu sitede yayınlanan veda haccındaki eksiklik halen düzeltilmemiştir. Takdirinize sunarım ki böyle eksik yayımlamakla ne sevap kazanırsınız ne de insanlığa faydanız dokunur. sadece tarihin saptırılması adına bir adım da siz atmış olursunuz.

Sayfalar: [5] 4 3 2 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Veda Hutbesi
  • Yazının Kategorisi: İslamiyet, Veda Hutbesi
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , ,