13 Mayıs Türk Dil Bayramı Olsun

13 Mayıs Dil ı Olsun

i arasında 5'nci‚ ana arasında da 3'ncü sırada yer aldığı belirtildi. Gerekçede‚ “Bugün gelinen ntada milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Cumhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin gınlaştırılması büyük önem taşıdır” denildi.gınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.gınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.
Teklifte 13 Mayıs 1277'de Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanıyla Anadolu'da Türkçe'nin ilk kez devlet dili olduğu kaydedildi.

lığı ile Türk Dil Kurumu'nun görüşleri alınarak Milli Eğitim lığınca düzenleneceği kaydedildi.

TÜRKÇE DÜNYA DİLLERİ ARASINDA 5'NCİ‚ ANADİLLER ARASINDA 3'NCÜ

Teklifin gerekçesinde dilin bir topluluğu millet yapan en temel özellik olduğu kaydedilirken Türkçe'nin de dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olduğu belirtildi. Türkçe'nin dünya dilleri arasında 5'nci‚ ana diller arasında 3'ncü sırada yer aldığı ifade edilen teklifte‚ şöyle denildi:

“Bugün gelinen noktada milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Dilin bireysel ve toplumsal işlevi üzerinde iyice düşünülmelidir. Ülkemizde bayramlar‚ milli ve dini larımızın en doruğa çıktığı günlerdir. Bu nedenle‚ Cmhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması‚ korunması‚ dile verilen önem açısından büyük önem taşımaktadır. “larımızın en doruğa çıktığı günlerdir. Bu nedenle‚ Cmhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması‚ korunması‚ dile verilen önem açısından büyük önem taşımaktadır. “

NEDEN 13 ?

Kanun teklifinin gerekçesinde‚ Türk dilinin geçmişinin çok eski olduğu da vurgulanırken‚ 13 Mayıs 1277'de Karamanoğlu Mehmet Bey'in yayımladığı “bugünden sonra hiç kimse sarayda‚ divanda‚ meclislerde ve seyranda Türk Dili'nden başka dil kullanmaya' fermanıyla Anadolu'da ilk kez Türkçe'nin devlet dili olduğu‚ bu nedenle 13 Mayıs'ın Türk Dil Bayramı olarak kutlanmasının önerildiği kaydedildi.

 Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)