Türk Dil Bayramı

13 Mayıs Türk Dil Bayramı Oln

Son günlerde temel çizgisinden oldukça uzaklaşan ve milliyetçi duruşuyla birçok konuda test düşecek davranışlar içerisinde gördüğüm MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), geçen gün yaptığı bir teklifle bence bu dönem içerisinde duruşuna yakışacak ilk açıklyı yaptı.yı yaptı.yı yaptı.yı yaptı.yı yaptı.

13 Mayıs'ın bundan sonra “Türk Dil Bayramı” olarak kutlanmasını isteyen MHP'li vekillerin Hürriyet‘te geçen açıklaması şöyle:

MHP, 13 Mayıs'ın Türk Dil Bayramı olarak kutlanması için kanun teklifi verdi. MHP Karaman Hasan Çalış ve Tokat Reşat Doğru imzasıyla verilen kanun teklifinin gerekçesinde, Türkçenin dünya dilleri arasında 5'nci, diller arasında da 3'ncü sırada yer aldığı belirtildi. Gerekçede, “Bugün gelinen da; milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. imizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.nin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.da; milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Cumhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilnin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.da; milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Cumhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.nin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.da; milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından dilimiz üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Cumhuriyetimizin en büyük ve en önemli kazanımlarından olan Türk Dili'nin bir bayram havası içinde toplumun tüm kesimlerinin katılımları ile kutlanması dil bilincinin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır” denildi.

Bence bu çok gecikmiş bir karar. Zaten milli değerlerine layıkıyla sahip çıkmayan bir yönetimimiz ve yavaş yavaş koyunlaştırılmaya çalışılan bir milletimiz var. Dünya üzerindeki en güçlü dillerden ve en yaygın konuşulan dillerden birisi olan kut'lu Türkçemize, bugüne kadar gereken değeri vermedik, bari bundan sonra adına törenler düzenleyelim…

Dilimizi devlet dili yapan ulu şahsiyet Karamanoğlu Mehmet Bey'in 13 Mayıs 1277'de ferman yayımlayarak “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili'nden başka dil kullanmaya!' diyerek anadilimizin yancı dillerin boyunduruğundan kurtulmasını sağlaması yönüyle, dil bayramı için 13 Mayıs uygun görülmüş. Bence de isetli bir karar.

Büyük olasılıkla biliyorsunuzdur, duymuşsunuzdur: Türkçe, dünyada en çok kişinin konuştuğu 5. dil; anadili bakımından 3. dil; konuşulduğu yerlerin yüzölçümü bakımından ise 1. dildir. Bu kadar köklü, güçlü ve yaygın bir dile sahip başka hiçbir ulus, diline karşı bu kadar saygısız olmaz diye düşünüyorum ben.

Umuyorum ki bu teklif karara bağlanır ve uygulamaya geçer de bundan sonra en azından 13 Mayıs'larda güzel dilimize gereken değeri veririz.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)