16 Yaşındaki Türk Kızını Türkçe Tv İçin Sıkıştırdılar!

16 Yaşındaki Türk Kızını Türkçe Tv İçin Sıkıştırdılar!
(13.11.2007)

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy‚ Berlin'de bir okulu ziyaret ederek‚ aralarında Hatice Altıntuğ {16} adlı bir Türk kızının da bulunduğu bir grup öğrenciyle uyum konusunda sohbet ettiler. Merkel‚ Almanya ile Fransa arasındaki olağan hükümet görüşmeleri kapsamında bu kez uyumun ağırlıklı konu olarak belirlenmesi nedeniyle düzenlenen sohbet toplantısında‚ Almanca öğrenmenin önemine vurgu yaparak‚ bu konuda bazı ailelerin hatalı tutumlarından üzüntü duyduğunu belirtti. Merkel‚ “Evde sadece Türkçe televizyon seyrediliyorsa‚ ki bence bu Almanya'daki asıl sorun‚ bu sorunda nasıl ilerleme sağlanacak. Yani aileler çocuklarını Alman kitapları okumaya‚ Alman filmi seyretmeye teşvik etmeliler. Doktora gidip nasıl Almanca konuşmaları gerektiğini bilmeliler. Dil benim için en önemli konu” dedi.

 

Hem çoğunluk toplumunun‚ hem de göçmenlerin birbirleriyle yakınlaşmak için çaba harcamasını isteyen Merkel‚ “Günümüzde paralel toplumlar da oluşmakta. Bunu görmezlikten gelemeyiz. Dilin öğrenilmesi benim için kilit öneme . Biz bunu talep ediyoruz. Eğer çocuklar henüz ilk okulda öğretmenin anlattıklarının ancak yarısını anlayabiliyorlarsa‚ bu kabul edilemez. Yabancı çocuklar tabii ki kendi dillerini de öğrenmeli‚ ancak bu durumda ortaya çıkan sorun‚ hiçbir dili iyi bir şekilde öğrenememeleri” diye konuştu.

 

 

Sarkozy ise “Fransa'ya gelen insanlardan ülkeyi sevmelerini bekliyoruz. Çünkü sevmediğin bir ülkeye uyum sağlayamazsın. Evinize davet ettiğiniz bir kişinin size saygı duymasını beklersiniz. Bu‚ ülkeler için de geçerli. Açılıma 'Evet' diyoruz‚ ancak gelinen ülkeye de saygılı olunmalı. O ülkenin dili öğrenilmeli‚ yasalarına ve kültürüne saygı duyulmalı. Biz bunu talep ediyoruz‚ Fransa'nın ve Fransızcanın sevilmesini. Bizde yabancılar herkesle eşit haklara sahiptir‚ ancak bununla birlikte ülke için sorumlulukları da azalmaz” diye konuştu.

 

İslamiyet'in Fransa'da ikinci büyük din olduğunu ve kendilerinin bunu benimsediğini ifade eden Sarkozy‚ “Ancak kadın-erkek eşitliğinden taviz veremeyiz. Bizler Müslüman kadınların da topluma uyum sağlamalarını istiyoruz. Sadece evde oturmamalılar ve dil öğrenmeliler” dedi.

 

Yasa dışı göçün de önlenmesi gerektiğini kaydeden Sarkozy‚ “Göçü kontrol edemezseniz uyum konusunda da başarılı olamazsınız‚ sosyal sistemler çöker. bir durumdan en olumsuz etkilenecek insanlar da yine göçmenler olur. Herkesin bir ülkeye kabul edilmesini isteyenler uyumun başarısız olmasına neden olurlar. Ç sayıda insan kabul etmek‚ onlara iş bulmak istiyoruz‚ ancak herkesi alamayacağımızı söylüyoruz.

 

Sadece varoşlar oluşur‚ sadece göçmen çocukların okuduğu okullar olursa uyum gerçekleştirilemez” şeklinde konuştu.

Kaynak: Millet Haber Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)