Açık Liseye Nasıl Geçilir? Açık Öğretim Lisesi’ne Nasıl Kayıt Yaptırılır?

Son yıllarda ortaokuldan sonra liseye devam etmeyen genç veya yetişkin vatandaşlarımızın Açık Lise, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesi'ne kayıt yaptırma oranlarındaki artış dikkati çekmektedir. Bu artışın çeşitli sebepleri vardır.

Okul döneminde liseyi bitirme imkânı elde edemeyen ve belli bir yaştan sonra da olsa “Okumanın yaşı yoktur.” diyerek açık liseye kayıt yaptırma oranı giderek artmaktadır. Diğ yandan gelişen bilim, teknoloji ve hayat şartları en az bir lise mezunu olmayı gerektirmektedir. Bugün devlette veya özel kurumda işe girmek için en az bir lise mezunu olmamız istenmektedir. Sürücü belgesinin bazı sınıflarından sertifika almak için bile lise diplomasına sahip olmamız gerekmektedir. Kısaca hayatın bütün aşamalarında lise diploması olmazsa olmaz bir gereklilik haline gelmiştir.

Açık Lise okumanın en kolay tarafı ise okul hayatımız boyunca derslere devam etmeden yılda 3 defa sınavlara girerek okulu bitirmektir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde veya Açık İmam Hatip Lisesi'nde meslek derslerine girmek zorundayız.

Açık liseye kayıt yaptırmak için yapmamız gerekenler çok basittir. Aşağıda yazmış olduğumuz belgeleri öğrenim görmek istediğiniz ya da ikamet ettiğiniz il veya ilçenin halk eğitim merkezine götürmelisiniz.

Açık Öğretim Lisesi'ne Kayıt Yaptırmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Kimlik fotokopisi

Bir vesikalık fotoğraf

En son mezun olduğunuz okula ait diploma veya çıkış belgesinin aslı

(lise öğrenimini yarıda bırakmış iseniz öğrenim gördüğünüz liseden aldınız tasdiknamenin aslı)

Açık Lise Kayıtları Ne Zaman Yapılmaktadır?

Açık lise yeni kayıt işlemleri her yıl eylül ve ocak aylarında yapılmaktadır. Kayıt yenileme işlemleri ise her yıl ocak, mayıs ve eylül aylarında yapılmaktadır. Belirttiğimiz aylar içerisinde hangi günlerde kayıt yapıldığı her yıl değişmektedir. Bunu www.aol.gov.tr web adresine girerek iş takvimi linkinden öğrenebilirsiniz.

Açık Lise İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Açık lise öğrenimi görmek isteyen öğrenciler halk eğitim merkezlerine, Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde öğrenim görmek isteyen öğrenciler öğrenim görmek istedikleri alanında Açık Lise eğitimi veren mesleki ve teknik Anadolu liselerine, Açık İmam Hatip Lisesi okumak isteyen öğrenciler ise açık lise eğitimi veren imam hatip lisesine başvuruda bulunmalıdır.

Mesleki Açık öğretim Lisesi'nde öğrenim görebilmeniz için bulunduğunuz ilde, ilçede veya çevrenizde mutlaka açık lise eğitimi veren bir örgün öğretim okulu olmak zorundadır.

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gördüğünüz sürelerde yılda 3 defa yani şubat, mayıs ve temmuz ayları olmak üzere kredi tamamlama sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Açık Lise sınavlarında her dönemde bir dersten 20 soru sorulmaktadır. Başarılı olabilmek için 20 sorudan en az 9'una doğru cevap vermek zorundasınız. Açık Lise sınavlarında ÖSYM'de olduğu gibi yanlışlar doğruyu götürmez. O yüzden soruların tamamını işaretlemenizde bir sakınca yoktur.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesi'nde okumak istiyorsanız haftada en az iki gün öğrenim gördüğünüz lisede yüz yüze eğitim derslerine katılmanız gerekmektedir. Yüz yüze eğitim dersleri teorik, uygulamalı ve staj olarak verilmektedir. Bu okulları bitirmek için haftada en az iki gün öğrencilik yapmayı göze almalısınız.

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesi'nden mezun olabilmeniz için belli bir krediyi tamamlamanız gerekmektedir. Bu kredi sayısı her dersin ders saati sayısına oranla belirlenmektedir. (Örneğin matematik 4 kredi, Türk Dili ve Edebiyatı 5 kredi, coğrafya 2 kredi gibi .)

Herhangi bir açık öğretim lisesinden mezun olabilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş temel derslerden başarılı olmanız gerekmektedir. Bu temel derslerden 3 defa başarısız olursanız bu dersler yerine başka dersleri alarak krediyi tamamlayıp mezun olabilirsiniz. Bu temel dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, tarih, coğrafya, yabancı gibi lisenin ana dersleridir.

Temel dersler arasında Türk Dili ve Edebiyatı dersinin sınavlarından mutlaka başarılı olmalısınız. Bu dersten başarılı olamayan öğrenciler hiçbir surette diploma alamazlar.

Açık Öğretim Lisesi'nden kredileri tamamlayıp mezun olabilmek için en az süre yaklaşık 2 buçuk yıldır. Bu süreden önce mezun olamazsınız.

Herhangi bir açık liseden mezun olan öğrenci, örgün öğretimdeki liselerden mezun olan öğrencilerin yararlandıkları bütün haklara sahiptirler. Aralarında hiçbir fark yoktur. Örneğin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Çocuk Gelişimi Bölümü'nden mezun olan bir öğrenci ile Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nin çocuk gelişimi bölümünden mezun olan bir öğrenci; üniversite sınavlarına girme, sistemin verdiği ek puandan yararlanma, diploma özellikleri, işe alınma gibi bütün durumlarda aynı haklara sahiptir.

Herhangi bir açık liseye devam eden öğrenciler hangi sınavdan başarılı olduklarını, kaç kredi bitirdiklerini, mezun olmak için ne kadar kredi kaldığını, hangi derslerden sınava gireceğini ve benzeri birçok bilgiye www.aol.gov.tr adresi üzerinden kendi kişisel sayfalarına girerek ulaşabilirler.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)