sabit reklam
Ağız Kokusuna Dikkat Hasta Olabilirsiniz

Her ağız kokusu hastalık olmayacağı gibi, birçok hastalığın da habercisi olabilir. Ağız kokusu Fizyolojik ve Patolojik olarak değerlendirilir.

Fizyolojik ağız kokusu diş temizliğinden, kötü kokuya neden olan gıdaların tüketilmesi örneğin sarımsak, soğan, sucuk vb. ile ortaya çıkar.Çözümü çok basit diş fırçalamak, ağız suyu kullanmak.

Patolojik ağız kokusu ise bir çok hastalığın nedeni olabilir. Bu hastalıklar mide, karaciğer, akciğer gibi organlarımızla ilgili olabileceği gibi diş eti hastalıkları, diş intihapları da olabilir.

Karaciğer yetmezliği genelde çürük yumurta kokusuyla kendini gösterir.
Akciğer yetmezliği veya akciğerle ilgili başka rahatsızlıklar çürük et kokusu şeklinde kendini gösterir.
Mide hastalıkları genelde çürümüş et şeklinde ağız kokusu yapar.
Kanser ve timörler kan kokusu şeklinde kendini gösterir.

Tedavi İçin Ne Yapmalı?

Patolojik olan özellikle iç organlardaki hastalık ise ağız kokusuna neden konunun uzmanı olan doktorun hastalık teşhisiyle tedaviye başlanmalıdır.

Eğer ağız kokusuna neden diş çürüğü, diş eti hastalıkları ise diş hekimine gidip tedavi olmayı ihmal etmeyin, küçük bir çürük beklerseniz dişinizi kaybetnenize neden olabilir.
Eğer ağız ve diş temizliği ise ağız kokusuna neden olan temizliğimize düzenli olarak dikkat etmeliyiz. Ağızdaki kalıntıların sadece ağız kokusu değil diş çürükleri ve ağız içi yara ve hastalıklara neden olabileceğini unutmayalım.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)