Akman: Bize Retük değil RTÜK deyin
Akman: Bize Retük değil RTÜK deyin
(20.06.2007)

RTÜK Başkanı Zahit Akman‚ RTÜK kısaltmasının “RETÜK” değil “RÜTÜK” olarak okunmasını istedi.

Zahid Akman'ın yaptığı açıklamada‚ 1340 yayın kuruluşunun 110'unun isminin yabancı olduğunu belirterek‚ bu kuruluşların isimlerini değiştirmeleri için şifai olarak istekte bulunduklarını aktardı.

Öte yandan televizyon ve radyo program isimlerinin nispeten yabancı kelimelerden ştuğuna dikkat çeken Akman‚ RTÜK olarak televizyon ve radyolarda yayınlanan program isimlerinin kaçının yabancı olduğunun da tespitini yapmaya başladıklarını anlattı. Akman‚ bunun ceza vermeye yönelik çalışma olmadığını da ifade etti.

Akman‚ öte yandan RTÜK kısaltmasının “RETÜK mü RÜTÜK mü” şeklinde okunması gerektiği tartışmalarına da son noktayı koydu. Akman‚ “Güzel ve Doğru Kullananımı Ödülleri” töreninde RÜTÜK okunuşunun yanlış olduğunun bu nedenle RETÜK biçiminde okunması gerektiğinin belirtilmesinin ardından “Bize RETÜK değil RÜTÜK deyin” açıklamasını yaptı.

RÜTÜK kelimesinin artık kalıplaştığını belirten Akman‚ “Vatandaşa kendimizi nasıl daha iyi ifade edebilirsek öyle okunsun. Sanırım bu okunuş da RETÜK değil RÜTÜK” dedi.

Türk Dil Kurumu {TDK} Başkanı Şükrü Haluk Akalın ise kelimelerin kalıplaşmadan önce doğru okunuşlarıyla söylenmesi gerektiğini belirterek‚ “Aslında RÜTÜK değil RETÜK'tür. Ancak tabi ki bazı kelimeler kalıplaşmıştır” dedi. Akalın‚ CMUK kısaltmasının da aslında CEMUK şeklinde okunması gerekirken‚ CUMUK olarak kabul gördüğünü de anımsattı.

{ANKA}

Kaynak: Hürriyet

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)