sabit reklam
Alerji Olan Cilt Nasıl Temizlenir?

İnsanların birçoğunun yaşadığı bir durum olan alerji, tahriş eden maddelere karşı cildin verdiği reaksiyondur. Alerjik reaksiyon cildin verdiği bir tepki şeklidir. Genel olarak önemli sorunlar teşkil etmeyen alerjiler kalıcı bir etki göstermemektedir. Ancak ortaya çıkmasından itibaren kısa süreliğine de olsa yaşam kalitesini düşürme etkisine sahip olan alerjiler görüntü olarak da kişiyi rahatsız edecek bir duruma gelir.

Alerjinin Belirtileri Nelerdir?

 • Kırmızı nokta
 • Şişik ve kırmızı yumrular
 • Alerji bölgenin pul pul olması
 • Küçük kabarcık oluşması
 • Deride yanma ve kaşıntı olması

gibi belirtiler varsa eğer alerjik durumla karşılaşmışsınız demektir. Kalıcı olmayan bu alerjik reaksiyonları evde uygulayacağınız basit yöntemler ile de kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

alerji-reaksiyon

Deri Döküntüsünü Kaşımayın!

Tahriş olan bölgelerde kaşıntılar meydana gelecektir. Ama alerjik bölgede meydana gelecek pul pul döküntüleri kaşımamak gerekiyor. Çünkü alerjinin meydana geldiği bölge tahriş olduğu için müdahale edildiği takdirde daha da kötü olacaktır. Alerjik bölge kaşındığı zaman kaşırsanız oluşan tahriş bölgenin yayılmasına neden olursunuz.

Kısa sürede geçecek olan alerjinin geçme süresi uzayacağı gibi başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. Eğer tahriş olan bölge dayanılamayacak kadar kaşınıyor ise mutlaka tırnaklar kesilmeli ve eller iyice yıkanmalıdır. Bu şekilde çok bastırmadan hafif dokunuşlarla kaşıntının etkisi giderilebilir.

Tahrişe neden olan sebepler içerisinde sert ve sıkı kıyafetlerde yer alıyor. Geniş ve rahat giyinmeli, çünkü sert ve sıkı kıyafetler alerjik bölgelerde tahrişe neden olabilir. Eğer mümkünse de tahriş olan bölge açık olacak şekilde kıyafetler seçilmelidir.

Tahriş olan ve döküntü meydana gelen bölge soğuk su ile yıkanmalıdır. Alerjinin nedeni dışarıda ki etkenlerden meydana gelmiş ise cildin bol sabunlu soğuk su ile yıkanması iyi gelir. Bu şekilde temiz tutulduğu zaman tahriş olan bölgede alerjinin ve kaşıntının azalmasına katkı sağlar.

tahriş

Alerji Olan Bölgeye Krem ve Losyon Uygulayın

Ciltte kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerinize karşın bu hisleri azaltan ürünler kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda ürün dikkatli seçilmeli ve tahrişi artıracak alerjiyi çoğaltacak ürünlerden kaçınmalısınız. Örneğin; Aloe vera jelini gün içerisinde 2-3 defa kullanabilirsiniz. Bunun dışında,

 • İşlenmemiş bir miktar doğal kili su ile karıştırarak macun kıvamına getirip tahriş olan bölgelere sürebilirsiniz. Kili kuruyana kadar tahriş olan bölgede beklettikten sonra ıslatarak yumuşatıp cildinizi temizleyin.
 • Elma sirkesini de alerji olan bölgeye bir bez yardımı ile sürüp kaşıntının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Ezilmiş nane yaprağı veya nane yağını kaşıntılı bölgeye sürerek alerjik bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Varsa küvetinizi soğuk yada ılık su doldurup yarım bardak yulaf ezmesini toz hale getirip küvetin içine koyun ve suyu karıştırıp içerisinde 20-25 dakika durun. Bu şekilde yulaf alerjik bölgede bir rahatlama yaşanmasına yardımcı olacaktır.
 • Havluyu soğuk su ile ıslatıp tahriş olan bölge üzerinde 20 dakika kadar bekletin ve gün içerisinde bu uygulamayı 3 defa filan uygulayın. Kaşıntının azalmasına ve şişkinliklerin de azalmasına yardımcı olur.
 • Alerjik reaksiyon yaşayan kişi teninin başka bir şeye temas etmesinden kaçınmalıdır. Tahriş olan bölge mutlaka temiz tutulmalıdır.

Bu gibi basit yöntemlerin uygulanmasına rağmen hala şikayetleriniz devam ediyor ise o zaman egzama veya atopik dermatit vakası yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)