Altın Yatırımı Yapmak

AltınYatırımı Yapmak

altına yatırım yapmakAltın, yıllardır yatırımcıların en çok güvendikleri yatırım aracı olarak Türkiye'de ve dünya para piyasalarında işlem görüyor. Özellikle uzun vadede ciddi anlamda değer kazanan ve bugüne kadar çoğu yatırımcının yüzünü güldüren altın, bugün de insanların en çok talep ettikleri yatırım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Altın – gümüş gibi madenler, dünyadaki gelişmelerden ve özellikle döviz kurlarının işlem gördüğü fiyat aralığından etkilense de, genel olarak artı yönde gelişme seyrediyor ve uzun sürede ciddi bir kâr elde ettiriyor.

2009 yılının Mayıs ayında, yani bundan iki yıl önce altının serbest piyasadaki gram fiyatı, 45,8 TL'den işlem görüyordu. O zaman çeyrek altın 73,19 TL, cumhuriyet altını ise 290,20 TL idi. Üzerinden iki yıl geçti ve dünyada çok farklı gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler döviz kurlarında dalgalanma yarattığı için, insanlar en güvenilen yatırım aracı olan altını tercih etti. Talep artınca, altın fiyatları da yükseldi. Ayrıca Hindistan ve Çin gibi ekonomisi hızla büyüyen dünya devlerinin, altın ithalatını 5-10 katına çıkarmaları ile, altın fiyatları öngörülen değerlerin çok üzerinde işlem görmeye başladı.

7 Mayıs 2011'de, yani bugün altının gram fiyatı 73,86 TL. Çeyrek altın 124 TL'den, cumhuriyet altını ise 493 TL'den satılıyor. Bu bilgiler 2009 verileriyle karşılaştırıldığında, bir gram altının 45,8 TL'den 73,86 TL'ye yükselerek, yaklaşık 28 TL değer kazandığı görülüyor. Bu da, altının %61 oranında değer kazandığı anlamına geliyor. Yani bundan iki yıl önce 15 bin TL parası olan bir kişi, tüm parasına 327 gram altın almış olsaydı, bugün o para 24.200 TL olacaktı. Türkiye'de borsa gibi ani iniş ve çı riski bulunan bir alanın dışında hiçbir yatırım aracı, altının bu örnekte yatırımcıya sağladığı kadar kâr elde ettiremiyor.

altinfiyatlari

Yukarıda bahsedilen kişi 15 bin TL'sini vadeli hesaba koysaydı, ortalama aylık %0,6 faizle iki yıl vadesi dönseydi, bu kişi 24 ayda toplam %14 kâr ile 2.150 TL faiz geliri elde etmiş olacaktı. Aynı şekilde 15 bin  TL'ye 2009'un Mayıs ayındaki dolar kuru olan 1,57'den 9.554 $ almış olsaydı, elindeki bu doları bugünkü dolar kuru olan 1,53'den bozdurmak istediğinde 14.675 TL ile 325 TL zarar etmiş olacaktı. Bu kişi elindeki 15 bin TL'ye, 2009'un Mayıs ayındaki euro kuru olan 2,085 TL'den 7.194 € almış olsaydı, bugün 2,22 kurundan bozdurmak istediğinde 16.028 TL ile yaklaşık 1.000 TL kâr elde etmiş olacaktı.

Yapılan örneklemeden anlaşılacağı üzere iki yıl içinde altındaki yükseliş, başka hiçbir yatırım aracında yaşanmamıştır. Bu durum, daha önceki yıllarda da geçerli olduğundan yatırımcılar için altın güvenilir bir araç olarak tercih edilmektedir. Bu durum, yalnızca küçük yatırımcılar için değil, büyük yatırımcılar için de geçerlidir. Bir kerede 50 ton altın alan devletlerin, milyonlarca dolar karşılığında altın yatırımı yapan iş adamlarının varlığı düşünüldüğünde, altının işlem hacmindeki genişlemenin ne kadar yüksek olduğunu görebiliriz.

altın fiyatları2011 yılına girerken altında çok büyük bir yükselme yaşandı. Bu yükselme, altının olağan seyri dışında Orta Doğu'daki karışıklıklar, ABD'nin ve AB'nin içinde olduğu olaylar nedeniyle patlak gösterdi. Altının serbest piyasadaki değeri, dolara endeksli ons kuruna göre belirlendiğinden, çoğu zaman doların yükselişinden etkilendi. Fakat yatırımcıların döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle altın gibi değerli madenlere yatırım yapmayı seçmesi nedeniyle, altın fiyatları sürekli olarak yükseliş gösterdi. Bunun üzerine Japonya'daki felaket, Libya'da başlayan isyan hareketleri ile Orta Doğu'nun karışması ve süregelen siyasi olaylar eklenince, söylem yerindeyse altın fiyatları uçtu.

Altındaki ani yükseliş, böyle farklı bir nedene bağlı olduğu için, bu artı yöndeki hareketin kaynağında oluşan değişmeler altının aynı hızla düşmesine neden olabilecektir. Nitekim son günlerde altın her gün %1 değer kaybederek yeniden 70 TL seviyesine çekilme eğilimi göstermektedir. Benim tahminime göre bu düşüş, önümüzdeki haftada da devam edecek ve altının ons değeri  1,380 – 1,400 $ civarına kadar gerileyecek. Gram fiyatı 69 TL civarını görünce, tekrar olağan seyrinde değer kazanmaya devam edecektir.

Anlatılanlardan hareketle şu sonuca ulaşılabilir: Altın uzun vadede ciddi kâr elde edebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Çünkü dünyadaki tüm yatırımcıların en güvenilir liman olarak bildikleri alına talep sürekli artmaktadır. Ayrıca önümüzdeki yıllarda, şimdiden atılan temeller düşünüldüğünde dünyada ciddi politik gelişmeler yaşanacağı tahmin edilebilir. Tüm gelişmeler, altının belki 1,600 $ ons değerine gelmesi gibi uçuk tahminlerdeki kadar olmasa da, yatırımcısının yüzünü güldürecek kadar değer kazanacağını söylemek mümkündür.

Herkese bol kazançlar…

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)