Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi
(Üniversiteler)

Şehir : Ankara

No : 0 312 212 60 40 (9 Hat)

Web Adresi : www.ankara.edu.tr

1946 yılında kuruldu.

Yerleşim: Ankara'da Tandoğan, ibn-i Sina, Cebeci ve Dışkapı olmak üzere belli başlı 4 kampüs var. Ankara dışında Kalecik, Beypazarı, Çankırı ve Kastamonu'da da bölümler mevcut. Gölbaşındaki beşinci kampüs inşaatı sürüyor.

Eğitim: Türkçe olarak yapılıyor.

Akademik birimler: Bünyesinde 15 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı, 7 enstitü ve 25 araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor.

Barınma: Üniversitenin Ankara içinde 5, Çankırı, Kastamonu, Kalecik ve Beypazarı'nda da birer öğrenci yurdu bulunuyor. Üniversitenin merkez yurdu olan Vehbi Koç Öğrenci Yurdu'nda başarı düzeylerine göre seçilmiş 240 son sınıf öğrenci barınıyor. Bu öğrencilerin %20'sinden ücret alınmıyor. Cebeci Kampüsü'nde, Milli Piyango idaresi'nin katkısı ile modernize edilmiş olan yurdun tamamlanması ile 300, Cumhuriyet öğrenci evinde de 216 bayan öğrenci barınma imkanı bulmuş olacak. 

Beslenme: Üniversitenin kampüslerindeki kafeteryalarda günde yaklaşık 14 000 öğrenciye ucuz yemek verilebiliyor. Muhtaç durumda olan öğrencilerden ise ücret alınmıyor.

Teknoloji: Rektörlük bünyesinde kurulu bulunan Bilgi işlem Merkezi'nin temel amacı üniversiteyi çağdaş koşullara uygun bilgi işlem ve iletişim yapısına kavuşturmak, öğretim elemanları ile öğrencilerin eğitim-öğretim ve araştırma ihtiyaçlarını karşılamak ve aynı zamanda yazılım ve konularda gerekli desteği vermek.

Sağlık hizmetleri: Üniversite öğrencilerinin sağlık sorunları ile, Sağlık-Kültür ve Spor Dairesi'nde ilgileniliyor ve çoğunlukla da burada teşhis ve tedavi ediliyor. Sağlık sorunları nedeniyle başvuruda bulunan öğrencilerin sadece kimlik göstermeleri yeterli oluyor.

Spor tesisleri:Öğrenciler üniversitenin 4 ayrı kampüsünde mevcut 4 kapalı salon, aletli kondisyon üniteleri, 1 adet olimpik ölçülerde, 2 adet minyatür ve 1 adet halı  futbol sahası, çok sayıda açık basketbol, voleybol ve tenis sahalarında her an spor yapma olanağı buluyor.

|» “Üniversiteler” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)