sabit reklam
Anna Karenina-Anton Çehov-Maksim Gorki Kimdir?

bahar yayınevi uyarı

ANNA KARENİNA
Anna Karenina,Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Kibarlığı ve saygıdeğer kişiliği ile çevresinde hayranlık uyandırmaktadır. Kocası, yüksek bir devlet memurudur. Anna Karenina’nın monoton bir evlilik hayatı vardır; bütün mutluluğu evinde ve çok sevdiği çocuğunda bulmaktadır. Bir gün, Anna Karenina’ya ağabeyi ile yengesinin aralarının açıldığı haberi gelir. Anna, onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski adında yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Kontun, Anna’nın akrabası olan bir genç kızı sevdiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslında Kont Vronski, ilk görüşte Anna’ya hayran olmuş ve genç kadına kur yapmaya başlamıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna, bir süre sonra dayanamaz,Vronski’nin aşkına karşılık verir. Bu durum birçok dedikoduya neden olur. Genç kadın bunları umursamaz.Hatta durumu, kocasına bile anlatır. Ağırbaşlı. dedikodudan korkan bir adam olan kocası, karısının itiraşarı karşısında sarsılır; ama belli etmez.Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder. Kocası, Anna’ya, çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister. Fakat Anna, Vronski’yle birlikte İtalya’ya kaçar. Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar.Dönüşlerinde hiç kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez;toplumdan dışlanırlar.Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk başlar. Vronski de kayıtsız, içe dönük bir kişi olmuştur. Anna, Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye başlar.İyice bunalıma girer.Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder. Anna’nın ölümünden sonra Vronski de manevi bir çöküntü içine girer.Çareyi orduya yazılmakta bulur.

ANTON ÇEHOV (1860–1904)
Edebiyat alanına kısa güldürü öyküleriyle giren Çehov,daha sonra Gogol çizgisinde öyküler yazmıştır.Yaşamı ve insanları yapmacıksız göstermeye çalışmıştır.Rus tiyatrosunun gelişmesinde rol oynamıştır.Öykülerinde, olaya önem vermemiştir.Durum öykücülüğünün öncüsü olan Çehov, öykülerinde konuyla ilgili olmayan ayrıntılardan kaçınmıştır.
Eserleri
Hikaye: Altıncı Koğuş, Ev Sahibesi
Tiyatro: Martı, Ayı ,Vanya Dayı, Vişne Bahçesi, Üç Kız Kardeş

MAKSİM GORKİ (1868–1936)
Anton Çehov’la birlikte eleştirel gerçekçi yazarlar içinde,toplumun aşağı tabakalarından gelen yazarların ilkidir. Yoksulluk içinde ve maceralarla dolu hayatı ona çeşitli tipleri tanıtmış, bu kişiler eserlerinde kahraman olmuştur.Son dönem yapıtlarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele almıştır.
Eserleri
Roman: Çocukluğum, Benim Üniversitelerim, Ana, Ekmeğimi Kazanırken, Ekmek İşçileri
Hikâye: Sıkıntı, Serseriler
Tiyatro: Küçük burjuvalar, Ayaktakımı Arasında,
Anı–Deneme: Edebiyat Yaşamım
Şiir: Fırtına Kuşunun Türküsü

bahar yayınevi uyarı


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)