sabit reklam
Anne İçin Emzirmenin Önemi

Bebeğini dünyaya getiren anneler, doğum yaptığı günden itibaren bebeğini emzirir. Anne sütünün bebekler için bir çok faydası olduğu gibi emzirmenin anne için de çok faydaları vardır. Doğum yapan annelerin birçoğu doğum sonrası depresyon yaşar. Aynı zamanda rahim sağlığı ile ilgili çeşitli sağlık sorunları yaşayan kadınlarımız mevcut. İşte tamda bu noktada annenin bebeğini emzirmesinin faydalarına değineceğim. Hamilelik döneminde salgılanan ve önemi giderek artan prolaktin hormonu annenin bebeğini emzirebilmesi için süt kanallarında süt oluşumunu sağlıyor.

Annelik hormonu da denilen prolaktin hormonunun sağladığı anne sütü bebek için benzeri olmayan en sağlıklı besindir. Anne bebeğini dünyaya getirdikten sonra en geç ayrım saat içerisinde bebeğini emzirmesi gerekiyor. Dünyaya geldiği anda iç güdüsel olarak bebekler ağzı ile meme arar. Ve emzirme eyleminde yine aynı iç güdü ile hemen emmeye başlar. Anne emzirmeye başladığı ilk anda çok tecrübesiz olmasına karşın bebeği anneye nasıl emzirmesi gerektiği ile ilgili hareketleri ile anneyi yönlendirir ve öğretir.

emzirmenin-anneye-faydalari

Emzirmenin anne yönünden iki türlü faydası vardır. Erken dönem ve Uzun dönem faydalar olarak ikiye ayrılır.

Emzirmenin Anneye Erken Dönem Faydaları

  • Bebeğini emziren annenin beyinden oksitosin hormonu salgılanmasını artırır. Bu durum doğum sonrasında annenin rahminin kasılarak küçülmesini hızlandırmış olur.
  • Bebeğini emziren anne daha stressiz ve daha rahat olur.
  • Bebeğini emziren anne daha hızlı kilo verir.
  • Annenin emzirdikçe kendine güveni artar ve annelik duygusu gelişir.
  • Doğumdan sonra erken dönemde yumurtlamayı engelleyerek tekrar gebelik oluşmasını önler yani kısmen koruma görevi sağlar. (Ancak koruma %100 değildir)

emzirmek

Emzirmenin Anneye Uzun Dönem Faydaları

Yapılan araştırmalara göre emziren annelerin ileri ki zamanlarda meme kanseri, yumurtalık kanseri oluşum riskini azalttığı yönde sonuçlar olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan başka bir araştırmaya göre ise bebeğini emziren annenin kemik erimesi(osteoporoz) gelişmesi riskininde azaldığı tespit edilmiştir. Yapılan Başka bir araştırmaya göre ise kemik erimesi üzerinde herhangi bir etki sağlamadığı da bilgiler arasındadır.

Emziren anne emzirdiği süre boyunca oldukça hızlı kilo verir. Emziren anne beslenmesine dikkat ettiği sürece kilo almaz aksine kolayca verir. Bir kadının günlük kalori ihtiyacı 1800 kaloridir. Ancak alınan kalori 2300 üzerinde olursa kilo almak kaçınılmazdır. 2300 kalori üzerine çıkılmadığı sürece emziren anne emzirme döneminde adeta diyet yapar gibi kilo vermeye başlar.

Emzirmek şeker hastası bir annenin günlük insülün ihtiyacını da azaltıcı etkiye sahiptir. Annenin daha rahat uyumasını sağlar. Emzirme döneminde metabolizma daha hızlı çalıştığı için daha kolay kilo verilir. Emziren anne de romatizmal hastalıklara yakalanma riski de azalmaktadır. Emzirmek anne ile bebeği arasındaki en güçlü iletişimdir. Emziren annelerin daha sakin ve daha mutlu olduğu görülmüştür. Emzirmek anne için duygusal yönden tatmin edici motivasyonda sağlar.


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)