sabit reklam
Armut’un Sağlığa Faydaları

Meyvelerin sayısız fayda sağladığı herkes tarafından bilinmektedir. Ülkemizde en çok Bursa’da yetiştirilen armut‘ta bu meyvelerden biridir. Ankara, armut yetiştirilme de 2. sırayı alan ilimizdir. Armut’ta sayısız faydası olan meyvelerden biridir. Armut’un faydasını alabilmek için kabuğunu soymadan tüketmek gereklidir. Genel olarak tüm meyvelerin sağlığa farklı yönde faydası vardır. Armut besin değeri yüksel bir meyve olması yanı sıra sağlıklı bir tatlı olma özelliğini de barındırmaktadır. Armut sağlık uzmanlarına göre muhteşem meyvedir. Bunun sebebi ise, anti-inflamatuar ve antioksidan avtivitesi içermesidir.

Armut uzmanlar tarafından diyet menülerinde sıklıkla önerilen bir meyvedir. Kanda yer alan üre ve toksinleri dışarı atmayı sağlayan armut, klor ve sodyum içermez. Böbreklerin dostu olup düzenli çalışmasında önemli etkiye sahiptir. Kum ve taşın oluşmasını engelleyen ve düşürülmesine etki sağlayan armut, böbrek iltihaplarını da önlemektedir. Armut kabızı önler ve idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Kan basıncını dengeler ve tansiyonun düzene girmesini sağlar.

Armut sindirim problemlerine dost bir meyvedir. Bol lif içermesi nedeni ile bağırsakları düzenli çalıştırır. İyi bir ateş düşürücü olan armut, sindirim ve spazm rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Güçlü bir antioksidan içeren meyve, kansızlığı önlediği için depresyona faydalı sinirleri yatıştırmada da etkili bir meyvedir. Ayrıca beyin yorgunluğuna iyi gelen armut, ağızda tükürük salgısını artırır böylece sindirime yardımcı olur. Aynı zamanda dişleri koruma özelliğine de sahiptir.

Armut, şeker hastaları tarafından da uygun miktarda tüketilebilir. Çünkü, tatlı bir meyve olsa da şeker oranı çok yüksek değildir. Armut çok sulu meyve olması sebebi ile vücudun elektrolit dengesini kurmaktadır. Vücut dengesini sağladığı için halsizlik, baş dönmeleri gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

armut-faydalari

Armut’un Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kemik sağlığında faydalıdır: Bor açısından zengin olan armut, kemik sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. Bor, kemik için gerekli olan kalsiyum emilimini kolaylaştıran bir iz elementtir. D vitamini ve magnezyumu destekleyen iz element, kemik güçlendirme de etkili kalsiyumu da desteklemektedir. Aynı zamanda armut içerisinde var olan bor sayesinde, osteoporoz tedavisinde de faydalı olacağı mümkündür.

Bağışıklık sitemini güçlendirme özelliğine sahip: C vitamini içeren armut, bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük etkiye sahip antioksidan içeren meyvedir. Orta boydaki armut günlük C vitamini ihtiyacının %12’sini karşılamaktadır. Eğer bağışıklık sisteminize yardımcı olmak istiyorsanız, mutlaka beslenme menünüze meyvelerde armudu da dahil etmelisiniz.

Kolesterolü düşürme etkisine sahip: Armut yüksek oranda pektin içermektedir. Bu özelliği sayesinde kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. Armut’da bulunan pektin birçok meyvede de yer alan bir lif türüdür. Kötü kolesterol düzeylerini düşürmek adına etkili bir lif türüdür. Pektin lifi bağırsaklarda kolesterole yapışıp kolesterolün dolaşıma geçmesini engellemektedir. Daha sonra pektine bağlı kolesterol vücuttan temizlenir.

Önemli derece de enerji sağlar: Gün içerisinde yenilen yemeklerden elde edilen glikoz, vücut için yakıt görevi görmektedir. Yani bir başka deyiş ile, vücutta yer alan her hücre enerji ihtiyacını karşılamak adına glikoza ihtiyaç duymaktadır. Ve glikoz açısından en zengin meyvelerden biri de armut’tur. Armut tatlı bir meyve olması nedeni ile doğal bir şeker içermekte ve enerji için kullanılabilen en kolay şekerdir. Orta boy bir armut’ta 17 gram şeker bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki bir armut enerji düzeyini oldukça yükselten bir meyvedir.

armut-faydasi

Bağırsak sağlığını korur: Yüksek oranda lif içeren armut, günlük lif ihtiyacını  %22’si bir orta boy armuttan elde edilebilmektedir. Yüksek lif içerme özelliği ile kalın bağırsakların düzenli çalışmasında faydalı bir meyvedir.

Göz sağlığını korur: Her gün düzenli olarak tüketilen armut göz sağlığını korumada oldukça faydalı bir meyvedir. Düzenli armut tüketimi görme problemini azaltabilir. İçeriğinde barındırdığı güçlü antioksidan bileşikler, serbest radikallerin yol açtığı hücresel hasarı engellemektedir. Maküla da yaşa bağlı olarak oluşan bozulma riskini de azan indirmektedir.

Kanser riskini azaltıcı özelliğe sahip: Armut içerisinde barındırdığı önemli bileşenler olan kuersetin, anti-kanser etkisi sağladığı bilinen güçlü bir antioksidandır. Hücre koruyan kuersetin, serbest radikalleri temizleme görevi görmektedir. Yani düzenli armut tüketmek serbest radikallerin etkili olmasını önlemede faydalı ve kanser riskini azaltmada etkili bir meyve çeşididir.

Doğal Anti-enflamatuar Ajanıdır: Armut içerisinde barındırdığı C vitamini ve kuersetin gibi antioksidan maddeleri ile anti-enflamatuar etki göstermektedir. Buna bağlı olarak armut romatoid artrit ve prostat iltihabı hastalıklarını tedavi etmede de faydalıdır.

armut

Kan Basıncını Kontrol Edicidir: Armut içerisinde barındırdığı bir başka antioksidan özelliği ile yüksek kan basıncının yani tansiyonun düşürülmesinde oldukça faydalıdır. Bir diğer özelliği olan kuersetin içermesi ile de kan basıncını düşürmede etki sağlamaktadır. Bu demek oluyor ki beslenmenize armut’u dahil etmek kan basıncını düzenlemede fayda sağlayacaksınız demektir.

Armut kalbi korur: Yine içerisinde var olan antioksidan kuersetin, damarlar içerisinde yer alan bir hastalık olan aterosklerozun gelişmesini önleyebilir. Söylediğimiz gibi düzenli armut tüketmek, damar sağlığını koruyup kalp hastalıkların ilerlemesinde önleyici etkiye sahiptir.

Armut hipoallerjenik meyvedir: Armut alaerjik reaksiyonları tetiklemeyen bir meyve olarak düşünülmektedir. Yapılan test tüpü çalışmalara göre, armut içerisinde var olan kuersetin bileşeni alerjik rekasiyondan sorumlu histamin maddesinin üretiminini engellemektedir. Bundan dolayıdır ki, uzmanlar alerjik kişilere armut tüketimi tavsiye etmektedir.

Gebelik döneminde faydalıdır: Besin değeri olarak oldukça zengin olan armut hamilelik döneminde de tüketilmesi gerek bir meyvedir. Bebeği nöral tüp defektikden koruduğu bilinmekte ayrıca folik asit açısından da zengin bir kaynaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sağlığa bir çok faydası bulunan armut‘u düzenli olarak tüketmek sağlık açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Yalnız unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi armut da çok fazla tüketildiğinde bir takım sorunlar yaşatabilir. Bu sebeple tüketilen miktar konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Eğer bir hastalığınız söz konusu ise doktorunuza danışmak faydanıza olacaktır. Sağlıklı günler dileriz..


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)