Aşure Ayı Neler Yapılmalı ?

Aşure, aslında çok kültürde vardır. Bizim bildiğimiz dininde ne lama geldiği ve nasıl geçirilmesi gerektiğidir.

muharrem-ayi

Aşure günü, Muharrem ının uncu günü olarak bilinir. Aşure, Arapça'da anlamına gelmektedir. İslam tarihinde bugün birçok olayın cereyan ettiği gün olarak bilinir. Bu ay oruç tutulur. Hüseyin Bin Ali ve 72 kişi Kerbelada yezidin ordusu tarafından katledilmiştir.

kerbela-sehidi

Yine Nuh'un Gemisi bugünde kurtulmuş o büyük tufandan, Musa'nın illoğullarını Firavundan kurtarması, İbrahim'in yanmaması, Yakup'un Yusuf'una kavuşması, Yunusun balığın nından kurtulması, İdris'in diri olarak göğe yükselmesi, İsa'nın doğumu vb. önemli olaylar tam da bugüne denk gelmiştir.nından kurtulması, İdris'in diri olarak göğe yükselmesi, İsa'nın doğumu vb. önemli olaylar tam da bugüne denk gelmiştir.nından kurtulması, İdris'in diri olarak göğe yükselmesi, İsa'nın doğumu vb. önemli olaylar tam da bugüne denk gelmiştir.nından kurtulması, İdris'in diri olarak göğe yükselmesi, İsa'nın doğumu vb. önemli olaylar tam da bugüne denk gelmiştir.

zler. Savaşı hatırlcak kanlı şeylerden uzak dururlar.zler. Savaşı hatırlatacak kanlı şeylerden uzak dururlar.

kerbela

Bu ayda yapılan Aşure Tatlısı Nuh Tufanında gemide ne malzeme varsa onunla yapılan bir tatlı olarak bilinir. Tutulan matem sonrası bu tatlı yenir.

asure-gunu

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)