sabit reklam
Aydın Doğan – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)


(Hayatı – Biyografisi)

Aydın Doğan, (öykücü, oyun yazarı); 14. 8. 1947de Kebanın Lorikân köyünde doğdu. Rençber bir ailenin üçüncü oğludur. Küçük yaşta babasını yitirdi. Aile sarsılınca 10 yaşlarında Elazığın Kesrik mahallesinde aristokrat bir ailenin yanına evlatlık verildi. Okuma-yazmayı ve kitap sevgisini orada öğrendi. Birçok zanaat dalında (terzi, kunduracı, şapkacı, berber vb.) çıraklıklar yaptı.

19 yaşında Ankaraya gitti. Bu kentte yeni arkadaşlıkları, sanat ortamını sevdi. Resim tabela işleriyle, berberlikle de bir süre ekmeğini kazanan Doğan, özellikle tiyatroya karşı olan tutumunu hep korudu ve bu sayede dünyanın dev oyun yazarlarının eserlerini okumuş oldu. Tiyatronun her alanında görev yaptı. 1968 yılında arkadaşlarıyla kurdukları toplulukla Ankaranın yazlık sinemalarında komediler oynadı. 1974 yılında bir günlük gazetede kısa dönem muhabirlik yaptı. İlk öyküleri 1976 yılında Ankarada çıkan Savaş Gazetesinin sanat sayfalarında, Radyo Televizyon Dergisi, Başkent, Çığ (Yugoslavya) vb. dergilerde yer aldı. Hıdırlardan Biri öyküsü Yapıt Dergisi ödülünü kazandı (1978). Yazılarında Aziz Aydın Doğan, A. Aydın Doğan, A. Doğan imzası dışında takma adlar da kullanmıştır. 1978 yılında arkadaşlarıyla amatör olarak kurdukları Kardeş Tiyatrosunda yazarlık ve yönetmenlik yaptı. Delioğlan oyununa Çankaya Belediyesinin 1990 yılında düzenlediği Gençlik Tiytrosu Oyun Yarışmasında övgüye değer plaketi verildi.

 

1979 yılında Yaba Sanat dergisini kurdu. Aynı dergi 80li yılların ortasında Yaba Öykü adını alarak öyküye ağırlık verdi. İlkeli, toplumcu, halklara saygılı yayın çizgisini sürdürürken 1995 yılında fikir suçlarını kapsayan 8/1.2. maddelerinden para ve hapis cezası aldı. Bir süre çıkamayan dergiyi 1999 yılı sonunda Yaba Edebiyat -yeni dönem- logosuyla yeniden yayınlamaya başladı. Yayın editörlüğü yapan yazarın yayınlanmış kitapları şunlardır:

Halkın Cönk Defteri (çağdaş şiir antolojisi, 1981, tükendi),
Afişte Ölen Adam (öykü, 1988, 3. bs 2007),
Kör Pencere (öykü, 1993, 2. Bs 2007),
Delioğlan ve Diğerleri (tiyatro, 5 oyun, 1995),
Halkın Cönkü (tematik halk şiiri antolojisi, 1995),
Güneşli Bayır (öykü, 1998),
Kara Fıkralar (2001),
Islak Kaldırımlar (roman 2002),
Şehnameden Seçme Hikâyeler (Firdevsiden, 2003)
Bir Taşralı Gencin Günlüğü, (2007)
Günlerin İzi I, (günlük izlenimler, anılar, eleştiriler, 2007)

 

 

| » Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi, Biyografiler, Yaşam Öyküleri, Kim Kimdir?, Biyografi


Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)