Azerbaycan’da Yasak Yok Kısıtlama Var

Azerbaycan'da Yasak Yok Kısıtlama Var
(17.11.2007)

Azerbaycan'ın RTÜK'ü olarak bilinen Milli Televizyon ve Radyo Şurası Başkanı Nuşirevan Maheremov‚ Türkiye'de yapılan dizi ve filmlerin Azerbaycan'da yayının yasaklanmayacağını‚ televizyonların Azeri kültürüne para harcaması amacıyla kısıtlanacağını söyledi.

 

Türkiye çesi' ile çekilen dizi ve filmlerin Azerbaycan'da yayınının ‘Azerice'yi korumak için' 2008'de yasaklanacağı haberleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Azerbaycan Respublikası Milli Televiziya ve Radyo Şurası Başkanı Nuşirevan Maheremov‚ “Yasak söz konusu değil ama sınırlama gerekiyor. Çünkü Azerbaycan televizyonları işin kolayına kaçıp‚ kolay olanı yapıyorlar. Türkiye'den ucuza aldıkları dizi ve filmleri telif ödemeden yayınlıyorlar. Azeri kültürüne para harcamaktan kaçınıyorlar. Bu konuda televizyonları uyardık” dedi. Türkiye Türkçesi dışındaki diğer yabancı dilleri yasakladıklarını belirten Maheremov‚ Türk dünyasının ortak bir televizyona ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

 


Azerbaycan'da Türkiye televizyonları kablolu yayından rahatlıkla takip ediliyor. Zaten rahatlıkla izlenebilen Türk kanallarındaki dizilerin bir de Azeri kanallarında yayınlanması nedeniyle harekete geçen yetkililer‚ televizyonları uyararak Azeri yapımlarına ağırlık vermelerini istiyor.

 

Türkiye'de popüler olan dizileri yakından takip eden Azeri gençleri için de bu yayınların yasaklanması kabul edilebilir bir durum değil. Özellikle gençler bu dizileri oldukça yakından takip ediyor.

 

Azerbaycan'da daha önce alınan bir kararla televizyonlarda Rusça yayınlar yasaklanmıştı.

Kaynak: Haberler Türkcan

 

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)