Bazı Yiyeceklere Duyulan Yoğun İsteğin Nedenleri

yemek

Bir yiyeceği yemek için yoğun olarak isteğiniz oluyor mu? Bu istek önüne geçilemez olduğunda nedeni genellikle vücudunuzdaki bir takım eksikliklerdir. Topluluk içerisindeyken aniden beliren çikolatalı kek yada bir bisküvi yemek için aşırı isteğiniz oldu mu? ı zamanlar bu istek o kadar çok artar ki dikkatiniz dağılır ve bir tek bu duruma kitlenirsiniz. Bu yiyecekler yada bunun gibi diğer yiyecekler için aşırı yeme isteğiniz oldu mu? Bu istek vücuttaki bir maddenin eksik olduğunu ifade etmeyi simgeleyebilir. Bu gibi durumlar hamilelik veya hormonal değişikliklerin olduğu, metabolik veya psikolojik olan farklılıklar sırasında tetiklenebilir. Psikolojik durumlar da yeme isteğinin harekete geçmesinde önemli bir etkendir. Sıkıntılı olmak ve fazla stres de belli bir besini yemek için istek oluşturulabilir.

Yemeyi arzuladığınız zaman açlık dışında başka bir durum olabileceğini tahmin edermiydiniz?

Yiyeceklere duyulan yeme istekleri ve tüm bunların anlamları

  • Çikolata ve Şekerlemeler:yemek3

Çikolata yeme isteği magnezyum eksikliği anlamına gelebilir. Magnezyum yaklaşık olarak 300 enzim reaksiyonu için gerekir. Zihni dinlendirdiği ve sinirlerinizi yatıştırdığı bilinmektedir. Çikolata magnezyum için iyi bir kaynaktır bu nedenle çikolataya duyulan magnezyum açığını gösteriyor olabilir. Çikolata insanları mutlu eden beyinde serotonin, endorfin derecelerini artırır. Bu nedenle çikolata ruhu iyileştirici olarak bilinir.

Tatlı yemek istemek ise düşük şeker düzeyine olunduğunu veya kükürt, krom ve fosfor eksikliğinin oluştuğunu haber veriyor olabilir. Ayrıca kendinizi daha iyi hissetmek için de tatlı yemek istiyor olabilirsiniz. Tatlı yediğinizde düzeyiniz anında yükselecektir.

Çikolata tüketme arzunuzu yok etmek adına, kabak çekirdeği, fındık, tahıllı ekmek, ıspanak ve fasulye tüketebilirsiniz. Meyve yemekte bu isteğinizi azaltabilir.

  • İşlenmiş Gıdalar:

Patlamış mısır, patates kızartması ve cips yemek istiyorsanız bir sodyum eksikliği var olabilir. Yoğun hareketler, vücudun suya ihtiyacı olması ya da stres tuzlu yeme isteğinizi artırabilir. Tuzlu yeme hissinizi yok etmek için, ıspanak, kereviz, salatalık ve balık yiyerek günde 8-10 bardak su içmelisiniz.

  • Baharatlı ve Acı Besinler:

Baharatlı besinler mi yemek istiyorsunuz? Bazen terlediğimizde vücut ısısını azaltmak için baharatlı veya acı besinler yemek isteyebiliriz. Baharatlı yeme isteği kükürt  veya çinko eksikliğinden olabilir. Baharat ve acı yeme arzusunu yok etmek için kırmızı et, sarımsak, deniz ürünleri ve yapraklı sebzeler tüketmeniz gerekir.

  • Yumurta ve Et:

Proteinli gıdalar tüketmek istiyorsanız, B vitamini, magnezyum, karnitin ve demir eksikliğini gösterir, diğer taraftan kan şekeri düzensizliğini de ifade ediyor olabilir. Bol bol tatlı olmayan ve yeşil sebzeleri yemeniz gerekir.

  • Ekmek ve Karbonhidratlar:

Karbonhidratlı besinleri yemek istiyorsanız insülin seviyeniz yükselmiş ya da kan şekeri seviyeniz düşmüş olabilir. Düşük karbonhidrat depresif ruh haline neden olabilmektedir. Bu isteğinizi yopk etmek için yağsız et, balık, tavuk yumurta gibi besinler tüketmelisiniz.

  • Gazlı İçecekler:

Üst üste gazlı içecekler içmek, kalsiyum eksikliğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Kalsiyum seviyeniz çok azalmış olabilir. Ispanak, brokolil, lahana ve bakliyat tüketmeniz gerekecektir. Süt ve yoğurt gibi besinleri de tüketmenizde fayda var.

 

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)